PDA

Επιστροφή στο Forum : Philips CGA5720N Πρόβλημα με noise Margin



dpa2006
29-11-07, 00:15
Καλησπέρα στη λίστα,πρόσφατα χρειαστηκε να αντικαταστησω το speedtouch 585 απο τον ΟΤΕ,με το philips CGA5720N.
ρυθμίζοντας το παρατηρησα μια περιεργη τιμη στο upsteam noise margin:με τιμή 4294967280 dB!:hmm:

αυτό θα μπορούσε να είναι προβλημα της συσκευής ή της γραμμής μου;
κανοντας παραπονα στο 1242 και στο 121 για το speedtouch μου ειχαν πει ότι έχει προβλημα η γραμμή μου.εχει παρατηρησει κανεις κατι ανάλογο;

καθε βοήθεια ευπροσδεκτη.
παραθέτω σχετική εικόνα:

chistof
29-11-07, 00:24
και σε εμενα συμβαινει αυτο.κοιτα και εδω http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=151572

dpa2006
29-11-07, 01:39
το έχεις καιρό;παρατήρησες άλλα προβλήματα λειτουργίας;σήμερα είναι η τρίτη ημέρα που το έχω.προς το παρόν δεν έχω κανένα disconnection problem,ούτε ιδιαίτερα προβλήματα ταχύτητας.και με μεγάλο όγκο δεδομένων για "κατέβασμα" για να τεστάρω την λειτουργία του!
θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω με 1242-ελπίζω να βοηθησουν,γιατι με την απουσία DynamicDNS (DDNS) δεν είχαν ιδέα και το μόνο που μου είπαν είναι ότι δεν υποστηρίζεται!(μια λυση είναι με Software)
topic:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=127884&page=8&highlight=philips

καλό θα είνα να διερευνηθεί το θέμα περισσότερο.
καλό βράδι.

elizabeth1
29-11-07, 01:48
μια απο τα ιδια και εδω

chistof
29-11-07, 01:53
πριν κανα δυο βδομαδες εβαλα τη συνδεση και απο τοτε εχω και αυτο το νουμερακι.προς το παρων δεν εχω προβληματα αν και δεν την εχω πολυζορισει τη συνδεση ακομα λογω του οτι ειμαι με δανεικο laptop αυτο τον καιρο μεχρι να ερθει το pc μου οποτε δεν κατεβαζω και μεγαλο ογκο δεδομενων.παντως αν δεν μου παρουσιασει προβλημα θα το αφισω οπως ειναι.δεν ψινομαι να μπλεξω παλι με τους τεχνικους του οτε....

dpa2006
29-11-07, 15:26
Καλησπέρα στη λιστα.επικοινώνησα με 1242 και μου είπαν ότι το προβλημα με το εξωπραγματικό upstream noise margin είναι καποιο bug και δεν έχει ιδαιτερη σημασία.
ελπιζω να ειναι πραγματι έτσι και να μην παρουσιαστουν προβληματα στις εν λογω συσκευές.
μηπως καποιος στη λίστα έχει φυσιολογική ενδειξη στο μενου αυτό;

ευχαριστώ εκ των προτερων για τις απαντησεις σας.:)

ownagE_
29-11-07, 15:46
Και σ'εμενα τα ιδια.
Καθαρα bug.

dpa2006
29-11-07, 18:05
μου φαίνεται παραξενη αυτη η συμπεριφορα του router.
Στο Link:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205
του φορουμ αναφερονται αναλυτικά οι ορισμοι και οι σχεσεις noise margin,line attenuation κλπ.
η τιμη αυτη δειχνει τον λόγο Signal/Noise.(S/N)dB=10log(S/N),π.χ. για 3dB εχω S/N= 1000.εδω τι να υποθέσω?:hmm:
και απο σχετικές αναφορές στο internet δεν εχω δει(τουλαχιστον ως τωρα)αναλογη αναφορα.το να ειναι bug του firmware σημαινει πως δεν αναφερει(αναπαριστα) σωστο την τιμή της γραμμής που μετρα.
υπαρχει και η αλλη αποψη ομως:μετρα σωστα και αναφερει αυτο το οποιο βλέπει.στην πρωτη περιπτωση εχει προβλημα το modem(με οτι αυτο μπορει να συνεπαγεται),στη δευτερη περιπτωση έχει προβλημα η γραμμη.
θα επιχειρησω μια εγγραφη αναφορά και βλεπουμε.:)

ownagE_
29-11-07, 18:08
μου φαίνεται παραξενη αυτη η συμπεριφορα του router.
Στο Link:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205
του φορουμ αναφερονται αναλυτικά οι ορισμοι και οι σχεσεις noise margin,line attenuation κλπ.
η τιμη αυτη δειχνει τον λόγο Signal/Noise.(S/N)dB=10log(S/N),π.χ. για 3dB εχω
και απο σχετικές αναφορές στο internet δεν εχω δει(τουλαχιστον ως τωρα)αναλογη αναφορα.το να ειναι bug του firmware σημαινει πως δεν αναφερει(αναπαριστα) σωστο την τιμή της γραμμής που μετρα.
υπαρχει και η αλλη αποψη ομως:μετρα σωστα και αναφερει αυτο το οποιο βλέπει.στην πρωτη περιπτωση εχει προβλημα το modem(με οτι αυτο μπορει να συνεπαγεται),στη δευτερη περιπτωση έχει προβλημα η γραμμη.
θα επιχειρησω μια εγγραφη αναφορά και βλεπουμε.


Ειναι bug του router.
Δεν καταλαβαινω γιατι το ψαχνεις τοσο.
Αν ειχε τοσο noise γααμ...αστα :p

Δεν νομιζω να υπαρχει λογος ανησυχιας

dpa2006
29-11-07, 18:08
δεν ξερω,αν υποθεσουμε bug τοτε έχει προβλημα το router.αν υποθεσουμε οτι το router δεν εχει προβλημα(μετραει σωστα την τιμη αυτη) εχει προβλημα η γραμμη.μπορει να ειναι εκφυλιστικο το φαινόμε:αρχικα αυτο σαν προβλημα,αργοτερα κατι άλλο.(συνεβη στο speedtouch μου προηγουμενως)
θα προσπαθησω να το ψαξω περισσότερο.

ownagE_
29-11-07, 18:11
Δεν γινεται να ειναι μια τοσο τεραστια συμπτωση ολοι να εχουμε προβλημα στη γραμμη.
Κι εμενα τετοια τρελα δειχνει και οταν πεταω πανω το USR 9107 μου δινει κανονικες τιμες.
Firmware/Software Bug.

chistof
29-11-07, 19:13
δεν νομιζω οτι μπορει να οφειλεται σε προβλημα της γραμμης.πρωτον αν η γραμμη ειχε προβλημα θα φαινοταν και αλλου(πχ χαμηλες ταχυτητες η κατι αλλο).δευτερων εχω την εντυπωση οτι οτι προβλημα και να ειχε η γραμμη δεν θα εβγαινε εκει τετοιο νουμερο.εννοω οτι το νουμερο αυτο ειναι "ψευτικο" και απλα βγαινει λογο προβληματος του router στην συγκεκριμενη μετρηση.το νουμερο αυτο δεν ειναι απλα ποιο μεγαλο η ποιο μικρο απο το φυσιολογικο οποτε και να μιλαμε για προβλημα στη γραμμη.το νουμερο ειναι εξωπραγματικο.

elizabeth1
29-11-07, 19:52
Είμαι δίπλα από το dslam το βλέπω από το παράθυρο …8 μέτρα ..μου το είπανε και από τον οτε …το θέμα είναι πως έχει υπερφόρτωση το dslam και επίσης αυτό με το μόντεμ μήπως αυτό μας δημιουργεί και άλλα προβλήματα με το ινερνετ?

dpa2006
30-11-07, 00:09
μετά απο ερώτηση και αναγγελια βλαβης στο 121,μιλώντας με τον τεχνικό κατάλαβα οτι μάλλον προκειται για καποιο bug στο firmware.η περίπτωση να ειναι φουλαρισμένο το DSLAM ειναι παντα πιθανη!:)
οσον αφορα,το γεγονός του μεγάλου(τεράστιου καλυτερα,ταξη μεγεθους δισ!) noise margin, μεσα απο τη σελιδα του router και με επιλογη Auto-Triggered by traffic στο ISP_settings παρατηρησα ενω προσπαθουσε το modem να συνδεθει τιμή 37dB,για λιγα sec.φυσικα μολις συνδεθηκε η τιμή ξαναγινε μεγάλη.:(
προφανώς κάποιο bug δεν επιτρέπει να διαβάσει σωστά τις τιμές που οριζουν στο DSLAM οι τεχνικοί.οσον αφορα προτασεις για router,απο Netgear D834G~75euro plaisio, Zyxel 660HW e-shop (~95euro).
η επιλογη είναι θέμα προσωπικο,απο το τι θέλει κανεις να κανεις.π.χ. στο philips έχουν απενεργοποιημενο το DDNS!Σε αλλα μοντέλα της ιδιας εταιριας υπάρχει.πιθανόν να υστερει και σε αλλα πολλα.δεν θα το ψαξω άλλο,γιατι κουράστηκα!
καλο βραδυ.:)

panil
01-12-07, 01:52
Μάλλον κάτι παίζει με την συγκεκριμένη τηλεφωνική γραμμή που το έχεις τοποθετήσει.

Σ αυτό (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=127884&page=7) το νήμα στο #97 μήνυμα έχω το ίδιο πρόβλημα, στο σπίτι στην Αθήνα.

Με την ιδια συσκευή στο Ναύπλιο έχω τα στατιστικά που βλέπεις στο προφίλ μου.

Πάντως το πρόβλημα εντοπιζεται μόνο στην ένδειξη. Το μηχανάκι δούλευε κανονικότατα.

dpa2006
01-12-07, 15:32
καλησπερα,εχω κανει επανειλλημενες αναγγελιες βλαβης στο 121 που μαλλον θα πρεπει να με εχουν βαρεθει!δηλ. αν κατάλαβα καλά η ιδια συσκευη,παρουσιάζει το προβλημα σε μια τηλ.γραμμή,ενω σε άλλη τηλ. γραμμή οχι.(διορθωσε με αν κανω καπου λαθος).ενδιαφερουσα παρατηρηση.

panil
01-12-07, 15:41
καλησπερα,εχω κανει επανειλλημενες αναγγελιες βλαβης στο 121 που μαλλον θα πρεπει να με εχουν βαρεθει!δηλ. αν κατάλαβα καλά η ιδια συσκευη,παρουσιάζει το προβλημα σε μια τηλ.γραμμή,ενω σε άλλη τηλ. γραμμή οχι.(διορθωσε με αν κανω καπου λαθος).ενδιαφερουσα παρατηρηση.

Δεν είναι πρόβλημα.
Απλά δείχνει αυτό το τρελό νούμερο.
Σε άλλη τηλεφωνική γραμμή το δειχνει κανονικά.

Μιλάμε πάντα για την ιδια συσκευή.

Αν κατεβάζεις από ένα FTP με αυτά που σου δινει η γραμμή σου (για παράδειγμα 80Kbps σε 768) τότε η συσκευή ΔΕΝ ΕΧΕΙ κανένα πρόβλημα. Αγνόησε την ένδειξη.

dpa2006
01-12-07, 15:57
Ευχαριστώ πολύ,αυτό προκειται να κάνω!Αν και πλεον εχω αποφασίσει να προσανατολιστώ σε ποιο σοβαρή συσκευή.Η συγκεριμένη,ειναι καλη,δεν λεω,αλλα η ελλειψη καποιον λειτουργιων που θα χρειαστω με προβληματιζει.

stebody
10-02-08, 01:37
Έχω σύνδεση conn-x στα 8mbit και μου βγάζει στα στατιστικά μου:
Noise Margin
Upstream
4294967280 dB
Downstream
15 dB


Attenuation
Upstream
16 dB
Downstream
34 dB

Το router μου είναι Philips CGA5720N και ενώ κατεβάζω κανονικά με rapidshare περίπου στα 400KB/s έχω προβλημα με το ping μου <300 με αποτέλεσμα να μην μπορώ να παίζω on line games.Λέτε το πρόβλημα με το ping να οφείλεται στο εξωπραγματικό Noise margin ή μπορεί να είναι κάτι άλλο:Θα ήθελα την βοηθειά σας.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

pnikolo
10-02-08, 04:13
Έχω σύνδεση conn-x στα 8mbit και μου βγάζει στα στατιστικά μου:
Noise Margin
Upstream
4294967280 dB
Downstream
15 dB


Attenuation
Upstream
16 dB
Downstream
34 dB

Το router μου είναι Philips CGA5720N και ενώ κατεβάζω κανονικά με rapidshare περίπου στα 400KB/s έχω προβλημα με το ping μου <300 με αποτέλεσμα να μην μπορώ να παίζω on line games.Λέτε το πρόβλημα με το ping να οφείλεται στο εξωπραγματικό Noise margin ή μπορεί να είναι κάτι άλλο:Θα ήθελα την βοηθειά σας.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Το τρελο νουμερο ειναι bug του router. Ping κανε με την οτενετ και πες μας. :hmm:
Ενημερωσε το προφιλ σου να βλεπουμε περιοχη κλπ ;)

stebody
10-02-08, 11:50
30061

Έκανα Ping στην otenet.Ακούω γνώμες

ownagE_
10-02-08, 13:40
Πολυ καλο ping.
Ισως φταιει ο server που παιζεις :hmm:

Leonidas33
10-02-08, 17:50
Ισως υπάρχει "κόφτης" στο DSLAM όπως γίνεται με τους P2P clients τελευταία.



Αν κατεβάζεις από ένα FTP με αυτά που σου δινει η γραμμή σου (για παράδειγμα 80Kbps σε 768) τότε η συσκευή ΔΕΝ ΕΧΕΙ κανένα πρόβλημα. Αγνόησε την ένδειξη.

Γενικά πρέπει να αγνοούμαι τα στατιστικά όταν δεν υπάρχει πρόβλημα.Αν προσέξει κανείς στο συγκεκριμένο router οι τιμές αλλάζουν κατα διαστήματα.Αυτό σημαίνει η συσκευή έχει πολύ καλή ευαισθησία και αναφέρει τις αυξομειώσεις γραμμής (ή DSLAM)

@ ADSLgr.com All rights reserved.