PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με προώθηση mail



voola
29-11-07, 00:28
Έψαξα αρκετά να βρω κάτι σχετικό με το πρόβλημα που έχω αλλά δεν βρήκα. Αν τυχόν υπάρχει, sorry που άνοιξα καινούργιο θέμα.
Χρησιμοποιώ για τα mail μου το https://tools.otenet.gr/tools
Έχω λοιπόν το εξής πρόβλημα: όταν κάνω προώθηση κάποιο mail που παίρνω, όσοι από τους παραλήπτες έχουν gmail δεν μπορούν να το ανοίξουν. Πιο συγκεκριμένα όταν στέλνω ένα mail που έχει κείμενο και συνημμένο αρχείο, μου λένε ότι βλέπουν το εξής «forwarded message attached» και δεν βλέπουν ούτε το κείμενο αλλά ούτε το συνημμένο ανοίγει. Απ’ ότι έχω καταλάβει όταν κάνω «προώθηση» γίνεται attach το κείμενο και τα συνημμένα σε ένα νέο αρχείο (μάλλον .eml) το οποίο δεν ανοίγει από το gmail (κάποιος μου είπε ότι όταν του έρχονται μηνύματα έτσι τα ανοίγει με outlook). Έψαξα να βρω στις ρυθμίσεις της otenet αν μπορώ να το αλλάξω (στο yahoo π.χ. υπάρχει τέτοια επιλογή) αλλά δεν βρήκα κάτι. Εκείνο όμως που μου κάνει μεγαλύτερη εντύπωση είναι γιατί συμβαίνει αυτό μόνο με το gmail. Καμία ιδέα;

named
29-11-07, 16:56
Επιπλέον ερώτημα με την ευκαιρία :

Αν λήξει η συνδρομή της OTEnet και κατ' επέκταση και το αντίστοιχο e-mail account, σου δίνει μία περίοδο χάριτος 3 μηνών να ανανεώσεις.

Αν λοιπόν έχω ζητήσει να γίνεται forward σε άλλο e-mail account, στην 3μηνη αυτή περίοδο, ισχύει η προώθηση των μηνυμάτων?

Kyaner
19-12-07, 18:21
Επιπλέον ερώτημα με την ευκαιρία :

Αν λήξει η συνδρομή της OTEnet και κατ' επέκταση και το αντίστοιχο e-mail account, σου δίνει μία περίοδο χάριτος 3 μηνών να ανανεώσεις.

Αν λοιπόν έχω ζητήσει να γίνεται forward σε άλλο e-mail account, στην 3μηνη αυτή περίοδο, ισχύει η προώθηση των μηνυμάτων?

Ναι ισχύει έως 3 μήνες και για τους επόμενους 3 (σύνολο 6) όσοι σου στένουν e-mail θα λαβαίνουν μύνημα που θα λέει οτι δεν είναι ποιά ενεργό και θα δίνει το νέο σου account που θα έχεις προσυμφωνήσει με την Οτενετ.

named
28-12-07, 20:59
Ναι ισχύει έως 3 μήνες και για τους επόμενους 3 (σύνολο 6) όσοι σου στένουν e-mail θα λαβαίνουν μύνημα που θα λέει οτι δεν είναι ποιά ενεργό και θα δίνει το νέο σου account που θα έχεις προσυμφωνήσει με την Οτενετ.


Πως μπορεί να συμβεί αυτό αφού μετά την 3μηνη περίοδο χάριτος το username αποδεσμεύεται και μπορεί να καταχωρηθεί σε άλλη νέα συνδρομή άλλου χρήστη ο οποίος και θα λαμβάνει κανονικά ό,τι e-mails αποσταλούν στο account αυτό !

Kyaner
28-12-07, 23:40
και για τους επόμενους 3 (σύνολο 6) όσοι σου στένουν e-mail θα λαβαίνουν μύνημα που θα λέει οτι δεν είναι ποιά ενεργό και θα δίνει το νέο σου account που θα έχεις προσυμφωνήσει με την Οτενετ.

Η Οτενετ σου παρεχει αυτη τη διευκολυνση κατοπιν συμφωνιας.
Οσοι σου στελνουν θα παιρνουν μυνημα οτι το account ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ.

Σας υκετευω, διαβαζετε οτι γραφω προσεχτικα.....

Αντε να το γραψω και αυτο αλλη μια φορα

Λοιπον, τερματιζεις τη συνδεση σου.
Για 3 μηνες μπορεις ακομα να λαβαινεις e-mail με το ιδιο λογαριασμο της Οτενετ.
Μετα τη παροδο των 3 αυτων μηνων ΚΑΙ ΑΝ εχεις επικοινωνησει με την Οτενετ, λεγοντας τους οτι επιθυμω να ενημερωνετε οποιους μου στελνουν e-mail στο user name@otenet.gr οτι το εν λογο account εχει ληξει, παρακαλω οπως αποστιλατε το μυνημα σας στο νεο μου account user name@forthnet/tellas/earth/milky way/ what ever.
Δηλαδη για τους ΕΠΟΜΕΝΟΥΣ 3 ΜΗΝΕΣ ναι μεν δεν θα λαβαινεις e-mail ΑΛΛΑ οσοι σου στελνουν θα παιρνουν αυτοματος ενημερωση απο την Οτενετ που θα τους δινει το νεο σου account.

named
29-12-07, 16:53
Διαβάζω προσεχτικά αυτά που γράφεις κάτι που προφανώς δεν ισχύει στην δική σου περίπτωση.

Αυτό που ρώτησα είναι αν ισχύει το forward για το πρώτο τρίμηνο και μου απαντάς ότι ισχύει (εκτός και αν δεν διάβασες προσεκτικά)

Αν ισχυρίζεσαι ότι μπορείς να δεις το e-mail της otenet για ένα τρίμηνο αφού έχει λήξει, κάνεις λάθος καθώς δεν έχεις πρόσβαση στο account αυτό, για αυτό και ρωτώ αν το forward δίνει λύση εφόσον εξακολουθεί να ισχύει.

Μετά το τρίμηνο, αποδεσμεύεται το username από τον server της otenet και μπορεί να το δεσμεύσει άλλος χρήστης και άρα να στέλνει και να λαμβάνει μηνύματα. Δεν γνωρίζω αν μπορείς σε συνεννόηση με την otenet να παρατείνεις τη δέσμευσή του και με ποια διαδικασία. Στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση το αρνούνται. Εσύ το γνωρίζεις?

Πρόσεξε το ύφος σου. Δε σε υποχρεώνει κανείς να απαντάς ούτε να γίνεσαι αναλυτικός.

davetasos
23-01-08, 17:25
Το username ειναι δεσμευμενο για 6 μηνες και δεν μπορει να το παρει αλλος χρηστης

@ ADSLgr.com All rights reserved.