PDA

Επιστροφή στο Forum : Καταγγελεια-forthnet για θεσσαλονικη!



evangelos029
29-11-07, 01:57
Θέλω να καταγγείλω δημόσια την forthnet για ψευδή ενημέρωση -διαφήμιση μέσα από το site της.
Συγκεκριμένα: 5/11/07 βάζοντας το τηλεφ.νουμερο στον wizard της ιστιοσελλιδας της forthnet με εννημερωνει..πως η περιοχή μου(Διαβατά)Ιωνία-Θεσσαλονίκης καλύπτεται από το ιδιόκτητο δίκτυο της. Καταθέτω λοιπόν τα απαραίτητα έγγραφα και κάνω αίτηση για 2 play (full).Μετά από 20 ημέρες γίνεται η ενεργοποίηση και μου αποστέλλεται με sms το σχετικό μήνυμα περί ενεργοποίησης. Η ταχύτητα ενεργοποίησης 1024/256!! λέω δεν μπορεί κάποιο λάθος θα έγινε! ! Μπαίνοντας ξανά στο σιτε της forthnet ανακαλύπτω πως η περιοχή μου δεν καλυπτεται πλεον απο το ιδιόκτητο!!
Επικοινωνώντας μαζί τους, η μόνη λογική εξήγηση που πήρα μιλώντας με διάφορους, είναι το "δεν "ξέρω"! "ίσως λόγο τεχνικών προβλημάτων" ,"ίσως ενεργοποιηθείτε στο μέλλον!!"...και να μην είναι σε θέση κανένας να μου πει κάτι το υπεύθυνο για το γιατί το πως και τι πρέπει να γίνει.

Δεν ξέρω αν αλλά μέλη του site είχαν παρόμοια εμπειρία θα ήθελα την γνώμη σας και την εμπειρία
σας για το πως θα κάνουμε τους παροχους να παψουν της Λαμογειες..

kanenas3
29-11-07, 02:03
Για δώσε τα 3 πρώτα ψηφία από το τηλέφωνο σου...

cuper
29-11-07, 09:24
adsl map -> Δ. Θεσσαλονίκης (http://www.adslgr.com/features/map/exchanges.php?id=12)

Πανελλαδικός πίνακας αποδεσμοποιημένων DSLAMs -> Θεσσαλονίκη (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=59945&garpg=3#content_start)

Υ.Γ. Το Α/Κ Ελευθερίου μόνο στα χαρτιά έχει διαθεσιμότητα :whistle:

evangelos029
29-11-07, 10:03
Για δώσε τα 3 πρώτα ψηφία από το τηλέφωνο σου...

2310785xxx :mad:

kanenas3
29-11-07, 10:30
2310785xxx :mad:

Μπερδεύτηκες και εσύ! Δε σου λέει πουθενά ότι σε καλύπτει το ιδιόκτητο αλλά ότι μπορείς να βάλεις 2play (ΑΡΥΣ). Η αλήθεια είναι ότι δε λέει πουθενά το ΑΡΥΣ οπότε είναι εύκολο να νομίζεις ότι μπαίνεις στο ιδιόκτητο. Δοκίμασε με το 2310266xxx θα σου βγάλει

Πρόσβαση μέσω ιδιόκτητου δικτύου Forthnet:
Υπάρχει διαθέσιμη κάλυψη.

Συμπέρασμα ορθώς σε συνδέσανε στο 1Mbps καθώς δεν είχες κάλυψη από το ιδιόκτητο.

cuper
29-11-07, 10:45
Μάλλον κατάλαβα πώς την πάτησες. (Σημείωση: τα 2play προσφέρονται και εντός (1Mbps) και εκτός δικτύου OTE)

Ο wizard της forthnet παρέχει πληροφορίες για 2 πράγματα:
1) Την διαθεσιμότητα adsl μέσω δικτύου ΟΤΕ και
2) Την διαθεσιμότητα μέσω ιδιόκτητου forthnet.

Στις photo κάτω, το κόκκινο πλαίσιο δείχνει το 1) και το κίτρινο πλαίσιο το 2).

Προφανώς εσύ κοιτούσες το κόκκινο πλαίσιο. Πριν από κάποιο καιρό σου εμφάνιζε διαθεσιμότητα, δηλαδή ο ΟΤΕ είχε πόρτες για να σε εξυπηρετήσει, αλλά τώρα πια δεν έχει και δεν εμφανίζει διαθεσιμότητα.
Εσένα όμως σε ενδιαφέρει το κίτρινο πλαίσιο (για το ιδιόκτητο = έως 24 Mbps) όπου εξ'αρχής δεν έγραφε τίποτα.

Τώρα θα μου πεις και θα'χεις δίκιο, πού να το ξέρεις εσύ αυτό, από τη στιγμή που ο wizard περιέχει ασάφειες.

Υ.Γ. Με πρόλαβε ο kanenas3 :)

evangelos029
29-11-07, 11:41
Μπερδεύτηκες και εσύ! Δε σου λέει πουθενά ότι σε καλύπτει το ιδιόκτητο αλλά ότι μπορείς να βάλεις 2play (ΑΡΥΣ). Η αλήθεια είναι ότι δε λέει πουθενά το ΑΡΥΣ οπότε είναι εύκολο να νομίζεις ότι μπαίνεις στο ιδιόκτητο. Δοκίμασε με το 2310266xxx θα σου βγάλει

Πρόσβαση μέσω ιδιόκτητου δικτύου Forthnet:
Υπάρχει διαθέσιμη κάλυψη.

Συμπέρασμα ορθώς σε συνδέσανε στο 1Mbps καθώς δεν είχες κάλυψη από το ιδιόκτητο.
Συγνωμη αλλα οταν ο wizard λεει:
"Πρόσβαση μέσω ιδιόκτητου δικτύου Forthnet:
Υπάρχει διαθέσιμη κάλυψη. " καταλαβαινεις ακριβως αυτο΄ οτι καλυπτεσαι (full).
οταν εκανα αιτηση ενεργοποιησης αυτο ελεγε,σημερα δεν ισχυει αυτο γιατην περιοχη μου και αυτο καταγγελω.

kanenas3
29-11-07, 11:47
Συγνωμη αλλα οταν ο wizard λεει:
"Πρόσβαση μέσω ιδιόκτητου δικτύου Forthnet:
Υπάρχει διαθέσιμη κάλυψη. " καταλαβαινεις ακριβως αυτο΄ οτι καλυπτεσαι (full).
οταν εκανα αιτηση ενεργοποιησης αυτο ελεγε,σημερα δεν ισχυει αυτο γιατην περιοχη μου και αυτο καταγγελω.

Αν είσαι 100% σίγουρος ότι ήταν έτσι σημαίνει ότι μάλλον έχουν πρόβλημα και δε μπορούν να βάλουν νέους συνδρομητές. Όταν ξεπεραστεί το πρόβλημα θα τους ζητήσεις να σε βάλουν στο ιδιόκτητο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.