PDA

Επιστροφή στο Forum : Απο 512 - 384



skroo
16-03-05, 00:53
Εδω και 3 μερες δε μπορω να συνδεθω σε μεγαλητερες τεχύτητες απο τα 384 ενω η συνδεση μου ειναι στα 512. Κανω λοιπον ενα τηλεφωνιμα στο τεχνικο τμημα και μου λενε αμεσως αμεσως πως φταιει το modem μου ελα μου ομως που πριν παρω τηλεφωνο δοκιμασα 2 pc και 2 modem αφου τους το λεω αυτο μου λενε φταιει ο οτε. Κανω και ενα τηλέφωνο στον οτε να μαθω τη συμβαινει μου λενε δηλωστε βλαβη αμα θελετε αλλα φταιει η tellas. Δυστηχως δεν ειναι η πρωτη φορα που ειχα προβλημα με την tellas και δε πιστευω να ειναι και η τελευταια αν καπιος γνωριζει κατι επι του θεματος ας μου πει και εμενα να αποφασισω τη θα κανω θα την κοψω την tellas η οχι ?

SfH
16-03-05, 01:11
Μπορεις να δεις σε τι ταχυτητα συνχρονιζει το modem ? Αν συγχρονιζει σε 384 τοτε φταιει ο οτε (αν και αν εχεις παρει και τη γραμμη απο την tellas, θα πρεπει να απευθυνθεις σε αυτους). Απο κει και περα, δε χανεις τιποτα να δοκιμασεις μια netcarta...

ipo
16-03-05, 01:14
Αν είσαι από Θεσσαλονική ή Βόρεια Ελλάδα τότε είναι πολύ πιθανό να φταίει η Tellas.

Για να το επιβεβαιώσεις πάρε μία Altec Netkarta και δες τι ταχύτητες πιάνεις ή ζήτα μία 512 demo από άλλον ISP.

Αν οι άλλοι ISP σου δώσουν καλό bandwidth τότε πάρε ένα τηλέφωνο στην Tellas και πες τους ότι έχουν πρόβλημα, ώστε να ξέρουν γιατί χάνουν πελάτες.

Αν οι άλλοι ISP έχουν τις ίδιες ταχύτητες πάρε ένα τηλέφωνο στον ΟΤΕ και πες τους ότι σου παρέχουν υπηρεσία κακής ποιότητας.

Καλή τύχη.

skroo
16-03-05, 01:20
Δε ξερω πως να δω σε τη ταχυτητα συγχρονιζει το μοντεμ εχω 2 μοντεμ το ενα το unibrain και το speetouch αν μπορεις να μου πεις πως θα δω την ταχυτητα θα το ελεξω αμεσως. Μενω αθηνα καρεα

power
16-03-05, 01:23
Μπές στη σελίδα του SpeedTouch (10.0.0.138) και πάτα Basic-> System Information-> Service Info και διάβασε τι λέει εδώ : Bandwidth Up/Down (Kbit/sec)

skroo
16-03-05, 01:26
Line Status

Enabled
Bandwidth Up/Down (Kbit/sec)

128 / 384
Uptime

00:59:19
kBytes Tx/Rx

3304 / 9818

Απο οτι καταλαβα φταιει ο οτε ? Να κοιταξω και με το αλλο μοντεμ η τζαμπα κοπος ?

ipo
16-03-05, 01:36
Φταίει ή ο ΟΤΕ ή το modem. Μάλλον ο ΟΤΕ. Σε έχουν σε πόρτα για 384...

Ποιος έκανε τη λαδιά και σε έβαλε σε πόρτα για 384;!;!

Άκου να δεις...

Δοκίμασε και με άλλο modem πριν πας να τους κάνεις καταγγελία.

skroo
16-03-05, 01:40
Οκ θα δοκιμασω και το αλλο μοντεμ και το laptop μου αν και παλι δε δω αποτελεσμα εχουνε να τα ακουσουνε για ακομα μια φορα. Anyway παω να το ελεξω και θα απαντησω σε λιγο αν φταιει το μοντεμ

sdikr
16-03-05, 01:44
ερώτηση, η γραμμή είναι δικιά σου ή ΑΡΥΣ μέσω Τελλάς;

Εφόσον είναι δικιά σου έιχες κάνει αιτηση στον οτε για 512 ή απλά εκανες στην Τελλας;

ipo
16-03-05, 01:45
Το βασικό δεν είναι να δεις την τελική ταχύτητα στο pc, αλλά σε ποια ταχύτητα συγχρονίζουν τα modem. Αν τουλάχιστον 2 modem συγχρονίζουν στα 384/128, ενώ εσύ έχεις γραμμή ADSL από τον ΟΤΕ 512/128, τότε θέλουν κράξιμο, διότι κάποιος έκανε τσατσιά...

skroo
16-03-05, 02:18
Το προβλημα παραμενει δοκιμασα και το αλλο μοντεμ αλλα και το λαπτοπ οποτε φταιει ο οτε η γραμμη ειναι δικια μου ειχα παρει στην τελλας για να κανω αιτηση για 512 και μου ειχανε πει να παρω στον οτε Anyway πως αλλαξε η ταχυτητα μου στα καλα καθουμενα αυτο δε μπορω να καταλαβω ειναι σοβαρα πραγματα αυτα ??

sdikr
16-03-05, 02:24
Το προβλημα παραμενει δοκιμασα και το αλλο μοντεμ αλλα και το λαπτοπ οποτε φταιει ο οτε η γραμμη ειναι δικια μου ειχα παρει στην τελλας για να κανω αιτηση για 512 και μου ειχανε πει να παρω στον οτε Anyway πως αλλαξε η ταχυτητα μου στα καλα καθουμενα αυτο δε μπορω να καταλαβω ειναι σοβαρα πραγματα αυτα ??
Στον οτε πήρες; (για να κάνεις την γραμμή 512)

ipo
16-03-05, 02:25
Είσαι σίγουρος ότι είχες κάνει αίτηση στον ΟΤΕ για γραμμή 512 και όχι 384;

Είχες πριν γραμμή 512 σίγουρα ή δεν είχες δοκιμάσει να κατεβάσεις κάτι με μεγάλο bandwidth;

Κοίτα πόσο σου έρχεται ο λογαριασμός του ΟΤΕ, ώστε να δεις σαν τι έχει περαστεί η αίτησή σου.

skroo
16-03-05, 02:28
Χε Χε ειμαι σιγουρος στο οτε πειρα για να βαλω γραμμη 512 εχω adsl απο αρχες ιουνιου του 2004 και απο της αρχες του περασμενου δεκεμβριου παρατηρω προβληματα στη γραμμη μου

ipo
16-03-05, 02:30
Τότε κάποιος έκανε λαδιά... Τηλεφώνησε στον ΟΤΕ και κανόνισέ το.

skroo
16-03-05, 02:31
Αυτο που δε μπορω να καταλαβω ειναι γιατι ετσι ?? Πιος στο καλο τους ειπε να μου αλλαξουνε την ταχυτητα ??

ipo
16-03-05, 02:44
Τώρα μπορούμε να αρχίσουμε τις κακεντρεχείς υποθέσεις, αλλά δεν θα παύουν να είναι υποθέσεις. Με δεδομένο ότι η γραμμή σου ήταν όντως κάποια στιγμή 512/128 kbps και με δεδομένο ότι εσύ ή κάποιος άλλος από το σπίτι σου δεν έκανε αίτηση υποβάθμισης, μπορούμε να κάνουμε τις ακόλουθες υποθέσεις.

Π.χ.: Μπορεί κάποιος τεχνικός να έβαλε τη δική του γραμμή στη δική σου και αντίστροφα ώστε να έχει καλό bandwidth.

Μπορεί κάποιος να έκανε καταγγελία για χαμηλό bandwidth στο ΙΝΚΑ, να τρόμαξαν και να τον έβαλαν στη δική σου πόρτα για να μην έχουν παράπονα.

Μπορεί να ήταν δημιουργήθηκε κάποιο πρόβλημα στη δική σου πόρτα του DSLAM και να σε άλλαξαν ή να δημιουργήθηκε πρόβλημα στο DSLAM γενικά.

Μπορεί να έχουν χαλάσει όλα τα modem σου και να συγχρονίζουν σε λάθος ταχύτητα.

Μπορεί να άλλαξε η ποιότητα ή το μήκος του δικτύου των γραμμών του ΟΤΕ μέχρι στο σπίτι σου και να μην είναι δυνατό πλέον να συγχρονίζει το modem σου στο 512/128 kbps. Μάλιστα μπορεί να σε πήραν τηλέφωνο πολλές φορές να σε ειδοποιήσουν κι εσύ να έλειπες.

Μπορεί, μπορεί, μπορεί... Δεν βγάζεις κάτι έτσι όμως.

Προς το παρόν κοίτα ένα λογαριασμό του ΟΤΕ και δες πόσο σε χρεώνουν για το ADSL. Αν σε χρεώνουν 19,9 ευρώ/μήνα (+ Φ.Π.Α.) τότε έχεις γραμμή 384/128. Αύριο μπορείς να πάρεις τηλέφωνο το 134 και να μάθεις λεπτομέρειες.

John_Nastos
16-03-05, 10:19
Χε Χε ειμαι σιγουρος στο οτε πειρα για να βαλω γραμμη 512 εχω adsl απο αρχες ιουνιου του 2004 και απο της αρχες του περασμενου δεκεμβριου παρατηρω προβληματα στη γραμμη μου


Στο λογαριασμό του ΠΟΤΕ, πόσο γράφει ότι πληρώνεις ως πάγιο τέλος για την υπηρεσία ADSL για ένα δίμηνο;

John_Nastos
16-03-05, 10:27
Μπορεί να άλλαξε η ποιότητα ή το μήκος του δικτύου των γραμμών του ΟΤΕ μέχρι στο σπίτι σου και να μην είναι δυνατό πλέον να συγχρονίζει το modem σου στο 512/128 kbps. Μάλιστα μπορεί να σε πήραν τηλέφωνο πολλές φορές να σε ειδοποιήσουν κι εσύ να έλειπες.







Line Status

Enabled
Bandwidth Up/Down (Kbit/sec)

128 / 384
Uptime

00:59:19
kBytes Tx/Rx

3304 / 9818




Αν δεν κάνω λάθος, αυτά τα νούμερα αντιπροσωπεύουν το μέγιστο attainable rate του φίλου, οπότε λογικά η γραμμή του βρίσκεται σε καλή κατάσταση (αφού μπορεί να σηκώσει μέχρι 9,8 Mbits).

skroo
16-03-05, 17:16
Δεν ειμαι τοσο ασχετος να μη ξερω τη πληρωνω anyway μιλησα σημερα με τον οτε στο 134 (με ειχανε γυρω στα 10 λεπτα στην αναμονη) μου λενε εδω σας διχνει οτι εχετε 512 και μου λενε να καλεσω το τμημα υποστηριξης στο 1242 περνω αμεσως εκει (εδω με ειχανε 20 λεπτα τσαντιστικα το εκλεισα και ξανακαλεσα αργοτερα που περιμενα παλι γυρω στα 15 λεπτα) οκ αφου επιτελους βρεθηκε καπιος να σηκωσει το τηλ τους λεω το προβλημα μου ζητανε τον αριθμο τηλεφωνου και μου λενε πως θα ιδοποιησουνε ωστε να λυθει το προβλημα αλλα να δηλωσω και βλαβη το εκανα και αυτο και περιμενω να δω τωρα αποτελεσμα

skroo
21-03-05, 15:43
Επιτελους αξιωθηκε ο οτε και διορθωσε το προβλημα πριν λιγο με καλεσανε στο τηλ και με ρωτησανε τη προβλημα ειχα με το που ειπα οτι αλλαξε η ταχυτητα συγχρονησμου μου λενε "μισό λεπτο τωρα την αλλαζουμε αυτη τη στιγμη" και τωρα ειμαι στα 512 ας ελπισω πως δε θα εχω προβλημα αλλο μιας και ειναι το 3το που μου παρουσιαζετε σε διαστημα 3 μηνων

@ ADSLgr.com All rights reserved.