PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση: Novell LAN και ADSL



UGF_GreekMind
21-08-03, 12:00
Έχω LAN με server novell 5.0, τερματικά σε Win98SE και hub Micronet SP578A Etherfast 10/100 Mbps Dual Speed. Ο server είναι φορμαρισμένος σε Caldera DR-DOS της novell. (unix-οειδή... βλ.novell μετά την εξαγορά της caldera).

Όταν θα βάλω DSL και (αν) πέσω σε DSLAM με PPPoE, ξέρει κανένας αν μπορεί server φορμαρισμένος σε caldera να κάνει το routing ; Καμία ιδέα ;

Σημείωση :
Το σύστημα ΔΕΝ το αλλάζω. Είναι τόσο σταθερό και τόσο αξιόπιστο, όσο δεν έχω δει ποτέ... Η διαχείρηση των αρχείων γίνεται κατά τρόπο ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΙΚΟ. Ααα... και δεν κολλάει ΠΟΤΕ (εδώ και 10 χρόνια, με τις αναβαθμίσεις του φυσικά)

TiO
21-08-03, 12:03
giati na kanei to routing o server sou kai na mhn to kanei to adsl modemaki?

NeK
21-08-03, 14:58
giati na kanei to routing o server sou kai na mhn to kanei to adsl modemaki?Σωστά. Να επιλέξεις TIO ένα καλό ADSL Router. (Siemens/Zyxel/Cisco)

UGF_GreekMind
22-08-03, 07:19
Μιά στιγμή... αν βάλω ADSL router σε ποιο μηχάνημα πρέπει να το εγκαταστήσω ;

Aν το βάλω σε τερματικό τότε το συγκεκριμένο τερματικό θα πρέπει να είναι συνεχώς ανοιχτό; Αυτή τη στιγμή μόνο στο server έχω εμπιστοσύνη να είναι always on (λόγω hardware). Βέβαια όταν λέω always on, εννοώ περίπου 18-20 ώρες τη μέρα.

Αυτό που σκεφτόμουν είναι να το βάλω στο server και με το υπάρχον δίκτυο να γίνει και το routing στα τερματικά.

bond
22-08-03, 09:55
Μιά στιγμή... αν βάλω ADSL router σε ποιο μηχάνημα πρέπει να το εγκαταστήσω ;


Σε κανένα. Αυτή είναι και η ιδέα. Δεν χρειάζεσαι κάποιο pc να κάνει το router.

UGF_GreekMind
22-08-03, 11:29
:idea:

Thx... Αργώ λίγο αλλά δεν λησμονώ. :wink:

Ααα..
Και κάτι άλλο !
Το ADSL router δουλεύει κανονικά και σε PPPoE και σε ΡΡΡοΑ, έτσι ;

frap
22-08-03, 12:12
Ναι, αλλά για να δουλέψει ως router θέλει PPPoA. Ενεργοποιώντας PPPoE το υποχρεώνεις να λειτουργεί ως απλό modem και θα χρειαστείς το μηχάνημα στο οποίο τερματίζει το PPPoE να κάνει και το router/firewall.

-K.

UGF_GreekMind
22-08-03, 14:41
Εεεεεεεετσι μπράβοοο !!! Αυτό εννοούσα από την αρχή ! Παραθέτω την αρχική μου απορία :


Όταν θα βάλω DSL και (αν) πέσω σε DSLAM με PPPoE, ξέρει κανένας αν μπορεί server φορμαρισμένος σε caldera να κάνει το routing ; Καμία ιδέα ;

Και συμπληρώνω... Αν πέσω σε intracom DSLAM, το οποίο απ' ότι ξέρω ορισμένες φορές υποστηρίζει μόνο ΡΡΡοΕ, ή τέλος πάντων σε άλλο DSLAM το οποίο δεν υποστηρίζει ΡΡΡοΑ, τί κάνω ;

Κανένας καλός ;;;

hippie
22-08-03, 16:42
.... Να επιλέξεις TIO ένα καλό ADSL Router. (Siemens/Zyxel/Cisco)


kai D-Linkia eMPiRe... :lol: :lol: :lol:

min ta ksexname....... 8) 8) 8)

23-08-03, 20:16
Και συμπληρώνω... Αν πέσω σε intracom DSLAM, το οποίο απ' ότι ξέρω ορισμένες φορές υποστηρίζει μόνο ΡΡΡοΕ, ή τέλος πάντων σε άλλο DSLAM το οποίο δεν υποστηρίζει ΡΡΡοΑ, τί κάνω ;

Κανένας καλός ;;;

Kalos den 3ero alla...

Ego 0a rothso tote, to caldera exei kapoion PPPoE client? Gia to an mporei na einai router, sto Netware3.12 to kaname. Tora auta ta nea frouta den ta exo doulepsei...

An oxi, opos sou eipane kai pio pano 0a xreiasteis kapoio PC (enas Pentium100 einai yperarketos) baltou kai kana etoimo linux router/firewall distribution (na deis pos to legane mou diafeugei) pano kai dyo ethernet kartes kai eisai etoimos.

-K.

UGF_GreekMind
24-08-03, 22:05
Να πω την αλήθεια δεν το είχα σκεφτεί αυτό για το linux.

Αλλά εδώ δε μιλάμε για 2 PCs. Για ένα server και πέντε τερματικά μιλάμε... οπότε θα χρειαστεί καινούργιο hub !

Αλλά ακόμα κι αν υποθέσουμε ότι βάζω δεύτερο server (έχω παλιά μηχανήματα). Τα τερματικά θα χρειαστούν και άλλες ethernet κάρτες (έχουν ήδη λόγο του LAN). Θα δουλεύουν ή από τα κολλήματα θα τα βάλω φωτιά στο τέλος ;

Δυστυχώς στο 3.12 όντως γίνεται το routing. Στο 5.0 (επίσημη ανακοίνωση της novell) δεν υποστηρίζεται ΡΡΡοΕ client. Πρέπει να χρησιμοποιηθεί εξωτερικός router.

Τhx πάντως για την ιδέα... με έβαλες σε σκέψεις :)

Athlon_XP
24-08-03, 22:19
Υπάρχουν μερικά adsl modems με ενσωματομένο router που έχουν build-in PPPoE client και συνεπώς δεν χρειάζεται software PPPoE client (πχ Zyxel Prestige 650R) το οποίο το περιμένω αύριο και η δοκιμή πρόκειται να γίνει στο πιο δίστροπο DSLAM δηλαδή στο intracom dslam.

UGF_GreekMind
24-08-03, 22:37
Ok.... όταν το δεις είμαι όλος αυτιά <@_@>

NeK
24-08-03, 22:44
Καλημέρα.

Greekmind,

Αν πέσεις πάνω σε DSLAM που δεν αλλάζει με τίποτα σε PPPoA (λίγο δύσκολο) και αν το Modem/Router σου δεν έχει PPPoE Client τότε ως τελευταία λύση μπορείς να προμηθευτείς (αφού μιλάμε για χρήση γραφείου με πολλά τερματικά τότε δεν θα έχεις μεγάλο πρόβλημα με τα €€€) ένα έξτρα ADSL Router (όχι Modem) που να συνδέεται πάνω στο Modem και να κάνει αυτή την δουλειά.

Κόστος από 60 έως 100 ευρώ.

Ένα της LevelOne που έχω εγώ μιά χαρά κάνει την δουλειά του πάντως.

UGF_GreekMind
24-08-03, 23:05
Στην πράξη...
ακόμα κι αν βάλω το ADSL router, θα πρέπει να βάλω και καινούργιες ethernet κάρτες στα τερματικά ; Θα υπάρχει πρόβλημα διενέξεων με τις υπάρχουσες ;
Αυτό που δεν θέλω είναι τα προβλήματα. To κόστος (μιλάμε για επαγγελματική χρήση) είναι σχετικό. Γι' αυτό και θα ήθελα να κάνει το routing ο ήδη υπάρχον server. Αν υπάρχει κάποια λύση (έστω και cisco) η οποία ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΑ δεν έχει προβλήματα, αυτή θα προτιμούσα.

frap
25-08-03, 12:46
Στην πράξη...
ακόμα κι αν βάλω το ADSL router, θα πρέπει να βάλω και καινούργιες ethernet κάρτες στα τερματικά ; Θα υπάρχει πρόβλημα διενέξεων με τις υπάρχουσες ;


Όχι. Είτε με adsl router είτε με ανεξάρτητο router (πχ linux που είπα πιο πάνω), δεν θα χρειαστείς καινούριες ethernet στα PC σου. Ούτε υπάρχει πρόβλημα διενέξεων. Αν έχεις ήδη tcp/ip δίκτυο εσωτερικά τότε η μόνη αλλαγή στα PC θα είναι το default gateway να δείχνει στο router, όποιος κι αν είναι αυτός.

Δύο ethernet κάρτες θα χρειαστείς αν βάλεις λινουξ (ή άλλο OS) router προκειμένου να διαχωρίσεις φυσικά το εσωτερικό σου δίκτυο από τον κόσμο και να έχεις αποτελεσματικό firewall.



Αυτό που δεν θέλω είναι τα προβλήματα. To κόστος (μιλάμε για επαγγελματική χρήση) είναι σχετικό. Γι' αυτό και θα ήθελα να κάνει το routing ο ήδη υπάρχον server. Αν υπάρχει κάποια λύση (έστω και cisco) η οποία ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΑ δεν έχει προβλήματα, αυτή θα προτιμούσα.

Κανείς δεν θέλει προβλήματα :-)
Τώρα να σου προτείνει κάποιος δοκιμασμένη λύση σε κάτι το οποίο μόλις άρχισε να διατίθεται στην αγορά...

Παραπάνω τα παιδιά πρότειναν adsl routers με ενσωματωμένο PPPoE client. Δεν ήξερα για αυτά, αν πάρεις πάντως θα σου κάνει την δουλεία σου.

Αυτό που θα σε συμβούλευα τέλος, πριν κάνει οποιαδήποτε κίνηση, καταρχήν σχεδίασε το δίκτυό σου. Αποφάσισε τι πολιτική θα ακολουθήσεις (όλα ανοιχτά, όλα κλειστά, μια ασφαλής ομάδα υπολογιστών, οι υπόλοιποι ανοιχτοί, άλλο) και ποιές υπηρεσίες θέλεις να υποστηρίξεις τόσο για τους μέσα όσο και για τους απ'έξω. Συγκεντρώνοντας όλα αυτά μπορείς πλέον να δεις τι μπορείς να υλοποιήσεις και σε ποιο βαθμό με κάθε λύση που σου προτάθηκε ή που θα σκεφτείς... και φυσικά να αποφασίσεις το συμφερότερο για σένα. Μην βιαστείς να διαλέξεις μια λύση που ίσως δεν θα μπορέσεις να διαχειριστείς εύκολα εσύ ο ίδιος μόνο και μόνο γιατί έχει καλό όνομα (px cisco 800)

UGF_GreekMind
25-08-03, 14:40
Διάβασα για τα προϊόντα της eicon ( http://www.eicon.com/ ) τα οποία είναι ADSL router modems με ενσωματωμένους όλους τους clients, δηλαδή τα λεγόμενα "inteligent modems" (τα άλλα είναι τα pasive), αλλά δεν την ξέρω σαν εταιρεία.

Ξέρει κανένας τίποτα για την εταιρεία αυτή ; Στο site της πάντως έχουνε κάνει τρομερή δουλειά !

chatasos
29-08-03, 09:30
Διάβασα για τα προϊόντα της eicon ( http://www.eicon.com/ ) τα οποία είναι ADSL router modems με ενσωματωμένους όλους τους clients, δηλαδή τα λεγόμενα "inteligent modems" (τα άλλα είναι τα pasive), αλλά δεν την ξέρω σαν εταιρεία.

Η πλειοψηφία των νέων dsl modem/routers έχει ενσωματωμένους τους PPPoX clients.

@ ADSLgr.com All rights reserved.