PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελευταιος λογαριασμος Οτενετ, μετα απο διακοπη. Αν δεν τον πληρωσω, τι γινεται;



mhm199
29-11-07, 21:44
Η οτενετ λοιπον, διεκοψε τις υπηρεσιες της προς εμενα, στις 4 Νοεμβρη, κ μετα απο λιγο συνδεθηκα στη ΧΟΛ.

Οπως αναμενοταν, ηρθε ο τελευταιος λογαριασμος, για τον μηνα Νοεμβρη δηλαδη..

Αναρωτιεμαι, αν δεν τον εξοφλησω, τι θα γινει;;;

ThanosD
29-11-07, 22:57
Αν σε απολύσει ο εργοδότης σου τον Νοέμβρη και δεν σου πληρώσει τον Οκτώβρη, τι θα γίνει?

no_logo
29-11-07, 23:12
Αναρωτιεμαι, αν δεν τον εξοφλησω, τι θα γινει;;;

Άστον απλήρωτο
να μην γίνουν και οι δικηγόροι κλέφτες ;)

ώρες ώρες αναρωτιέμαι για την ωριμότητα- ηλικία ορισμένων χρηστών στο adslgr:hmm:

mhm199
01-12-07, 04:50
Άστον απλήρωτο
να μην γίνουν και οι δικηγόροι κλέφτες ;)

ώρες ώρες αναρωτιέμαι για την ωριμότητα- ηλικία ορισμένων χρηστών στο adslgr:hmm:


Αν σε απολύσει ο εργοδότης σου τον Νοέμβρη και δεν σου πληρώσει τον Οκτώβρη, τι θα γίνει?
κατ αρχας, ειμαι 21 ετων

επειτα, αυτο παει πιο πολυ προς τον φιλο thanos:
αν με απολυσει ο εργοδοτης μου, και δε μου πληρωσει τον μηνα που δουλεψα, θα γινει χαμος.
αν δεν καταλαβες, θα πληρωσω στην οτενετ υπηρεσιες 30 ημερων, ενω μου προσεφερε μολις 4.
:hmm: αρκετα δικαιο ε;

δεν θα ρωτουσα αν ειχα οτενετ ολο τον Νοεμβρη:evil:

αντι λοιπον να λετε εξυπναδες, πειτε μου, ως απειρος που ειμαι, τι θα γινει; ακομα κ στην οτενετ πηρα κ μου ειπαν "δεν ξερω, μαλλον μετα απο 6-7 μηνες θα τα παρουν μεσω εφοριας ή κατι τετοιο, αλλα δεν ξερω σιγουρα τι γινεται".

επισης στον λογαριασμο, το μονο που αναφερει ειναι πως "μετα απο 15 μερες, η οτενετ σταματαει να προσφερει τις υπηρεσιες της". αλλα εγω εδω κι ενα μηνα δεν εχω οτενετ.

named
01-12-07, 04:56
Γιατί δεν περιμένεις να εκδοθεί ο επόμενος λογαριασμός, που θα σου πιστώνει το ποσό που αναλογεί στις μέρες που δεν είχες υπηρεσίες από OTEnet?

mhm199
01-12-07, 22:18
μα δεν εχω οτενετ πλεον.
αυτος ηταν ο τελευταιος λογαριασμος που θα ερχοταν

lewton
02-12-07, 11:05
μα δεν εχω οτενετ πλεον.
αυτος ηταν ο τελευταιος λογαριασμος που θα ερχοταν
Δεν είσαι ο πρώτος πελάτης της που διακόπτει.
Επομένως να είσαι σίγουρος ότι όλα τα σχετικά με τη διαδικασία έχουν προβλεφθεί. ;)

etsouk2000
02-12-07, 11:31
Μην πληρωσεις αυτον τον λογαριασμο. Ασε να εκδοθει ο επομενος που θα εχει το προηγουμενο υπολοιπο αλλα και την πιστωση για τις 20κατι μερες του νοεμβρη που ειχε διακοπει η συνδρομη σου, και πληρωνεις τον επομενο που θα ειναι και ο τελικος. Λογικα η διαφορα που θα σου ζητουν να πληρωσεις θα ειναι το παγιο των λιγων αυτων πρωτων ημερων του Νοεμβρη που ειχες συνδεση. Καλυτερα να το κανεις ετσι. Αν πας και πληρωσεις τον τωρινο λογαριασμο, θα πρεπει μετα να τρεχεις να εισπραττεις την πιστωτικη διαφορα. Συνηθως οταν πρεπει ο ΟΤΕ να δωσει λεφτα, σε πρηζει, πρεπει να πας στα κεντρικα, δεν μπορεις να πας σε οποιοδηποτε καταστημα πληρωμης, (πχ δεν μπορεις να πας στα ΕΛΤΑ, γερμανο, κλπ), σου ζητα ταυτοτητες, εκκαθαριστικα, ετσι κι αλλιως κι αλλιωτικα. Ενω οταν ειναι χρεωστικο, οταν δηλαδη ειναι να πληρωσεις, ολα γινονται ευκολα. Εγω ετσι κανω παντα σε τελευταιους λογαριασμους.

Τωρα αν εσυ εννοεις οτι δεν θες καθολου να πληρωσεις, τοτε τι να πω. Ειναι σαν να μην πληρωνεις εναν λογαριασμο της ΔΕΗ αλλα να μην σε νοιαζει ιδιαιτερα που θα σου κοψουν το ρευμα στο σπιτι γιατι το εχεις ηδη πουλησει/γκρεμισει. Θεωρητικα σε κυνηγουν δικαστικα, ισως ενημερωνουν και καμια εφορια ευελπιστωντας οτι η εφορια θα σε τρομαξει κλπ. Αν το ποσο ειναι 2-3-4-5 ευρω δεν νομιζω να γινεται τιποτα. Αν ειναι 100 ευρω, ισως να ειναι πιο σημαντικο. Αν θες να κανεις την επανασταση σου κοντρα στο συστημα με το να μην πληρωσεις τον λογαριασμο των 5 ευρω, καντην. Τι ψυχη ομως εχουν 5 ευρω; Αξιζουν να τραβιεσαι;

caramela
02-12-07, 11:36
θα εκδοθεί ο επόμενος λογαριασμός με το ποσοστό... που σου αναλογεί ;)
δηλαδή θα γίνει χρεω-πίστωση... :)

giorgosthess
02-12-07, 13:31
Μην πληρωσεις αυτον τον λογαριασμο. Ασε να εκδοθει ο επομενος που θα εχει το προηγουμενο υπολοιπο αλλα και την πιστωση για τις 20κατι μερες του νοεμβρη που ειχε διακοπει η συνδρομη σου, και πληρωνεις τον επομενο που θα ειναι και ο τελικος. Λογικα η διαφορα που θα σου ζητουν να πληρωσεις θα ειναι το παγιο των λιγων αυτων πρωτων ημερων του Νοεμβρη που ειχες συνδεση. Καλυτερα να το κανεις ετσι.

Συμφωνώ.
Και εγώ δεν πλήρωσα τον τελευταίο λογαριασμό στην otenet και περίμενα τον επόμενο.
Ο επόμενος που ήρθε είχε χρεωμένες μόνο τις 13 ημέρες του τελευταίου μήνα που ήμουν στην otenet.

mhm199
03-12-07, 08:03
Συμφωνώ.
Και εγώ δεν πλήρωσα τον τελευταίο λογαριασμό στην otenet και περίμενα τον επόμενο.
Ο επόμενος που ήρθε είχε χρεωμένες μόνο τις 13 ημέρες του τελευταίου μήνα που ήμουν στην otenet.

θα ερθει κι αλλος λογαριασμος δηλαδη; για τον Δεκεμβρη; απο που κι ως που;
ακομα κι αν παω να δωσω τα 11,90 ευρω που ειναι, θα ερθει κι αλλος;

caramela
03-12-07, 08:32
θα ερθει κι αλλος λογαριασμος δηλαδη; για τον Δεκεμβρη; απο που κι ως που;
ακομα κι αν παω να δωσω τα 11,90 ευρω που ειναι, θα ερθει κι αλλος;

το ποσό που αναφέρεις... μάλλον για εκκαθαριστικός μου "κάνει"... μάλλον κάπου επάνω αν θυμάμαι καλά πρέπει να γραφεί (στο τελος...)ότι είναι τελευταίος ....:hmm:
και η περίοδος παγίων δεν είναι 2μηνη.... :)

mhm199
03-12-07, 09:12
οχι, 11,9 ειναι το μηνιαιο παγιο του φοιτητικου της οτενετ..:hmm:
τελοσπαντων, θα παω στο οτεσοπ, κι οτι γινει!:clap:

etsouk2000
04-12-07, 11:34
θα ερθει κι αλλος λογαριασμος δηλαδη; για τον Δεκεμβρη; απο που κι ως που;
ακομα κι αν παω να δωσω τα 11,90 ευρω που ειναι, θα ερθει κι αλλος;

Θα εθρει κι αλλος που θα κανει αντιλογισμο, δηλαδη θα λεει σε χρεωσαμε Α λεφτα για τον μηνα Νοεβμριο, μας πληρωσες 0 λεφτα. Αφου ησουν μονο Β μερες του Νοεμρβη στην οτενετ, σημαινει οτι σε χρεωσαμε αδικα για τις υπολοιπες 30-Β μερες, αρα πρεπει να σου επιστρεψουμε (30-Β)*Α/30 για τις 30-Β απο τις 30 μερες του Νοεμβρη που ειχες φυγει απο την οτενετ, αρα πρεπει να μας πληρωσεις τελικα Β*Α/30 για τις Β πρωτες μερες που ησουν στην οτενετ.

Απλα πραγματα ειναι αυτα, λιγη κοινη λογικη θελει μονο. Ακομα κι ο ΟΤΕ των πετρινων χρονων τα καταφερνει σε αυτο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.