PDA

Επιστροφή στο Forum : Snr για κλαμματα



A. K.
30-11-07, 16:06
Καλησπέρα,

Μετά απο αναμονή πολλών εβδομάδων, ολοκληρώθηκε η μεταφορά της γραμμής μου στο ιδιόκτητο δίκτυο της Forthnet (έχω Forthnet 2play). Μετά από πολλή ταλαιπωρία και πάρα πολλές αποσυνδέσεις, κατάφερα να κάνω το νεοαποκτηθέν USR 9108 να δουλέψει. Το πρόβλημα που έχω τώρα ειναι με τα στοιχεία της γραμμής που μου δείχνει το modem :


Downstream / Upstream
SNR margin (dB): 6.1 / 20.7
Attenuation (dB): 42.0 / 21.1
Output power (dBm): 19.0 / 12.4

το οποίο συγχρονίζει στα :

Line rate - upstream: 509 Kbps
Line rate - downstream: 4266 Kbps

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν το SNR είναι αποκλειστικά θέμα της γραμμής και άρα του ΟΤΕ ή αν επηρεάζεται και από τον πάροχο(ακα Forthnet). Είναι αρκετά χαμηλό ώστε να υποδηλώνει βλάβη;
Επίσης από τα αρθρα που διάβασα στο φορουμ, θεώρησα πως η τιμή που θα επρεπε να συγχρονιζει το μοντεμ είναι γύρω στα 7-8Μb με βάση το attenuation της γραμμης και όχι γύρω στο 4. Τι μπορεί να φταίει; Επηρεάζει το snr και την ταχύτητα που συγχρονιζει το μοντεμ;
Τέλος, η πραγματική ταχύτητα που πιάνω είναι γύρω στα 160kB/s , που δεν αντιστοιχει στα 4MB που κλειδώνει το μοντεμ. Φταίει κι εδώ το snr ή κάτι αλλο;

Έχω ελέγξει και αποκλείσει κάθε παρεμβολή από το δίκτυο στο σπίτι μου αφού η γραμμή του ΟΤΕ πέφτει πάνω σε ένα splitter, και απο κει το adsl στο μοντεμ ενώ το τηλέφωνο στο τηλεφωνικό δίκτυο του σπιτιού μου. Το splitter ειναι το Siemens Xpresslink, ξέρει κανείς κανένα καλύτερο;

Υ.Γ. : Για αυτούς που παιδεύονται με το 9108, αυτό που έκανε τη διαφορά ήταν η αναβάθμιση στην τελευταια εκδοση(και όλα τα αλλα που έχουν αναφερθει στο φορουμ κατα καιρους - αν καποιος θελει περισσότερες πληροφορίες ας μου στείλει ενα pm)

ariadgr
30-11-07, 17:13
Το έχεις βάλει σε ADSL2+ και PPPoE;

A. K.
30-11-07, 18:51
Ναι, ειναι σε mode ADSL2+ , με PPPoE και LLC.

ariadgr
30-11-07, 23:08
Ναι, ειναι σε mode ADSL2+ , με PPPoE και LLC.

Τοτε αυτό που δείχνουν τα στατιστικά, είναι ότι η γραμμή βρίσκεται στα όριά της (SNR down 6) δεδομένου του θορύβου που έχει, και δεν μπορεί να πάει παραπάνω.

Έχεις αποσυνδέσεις στο Ιnternet με την παρούσα κατάσταση;

Τα 8Mbps που σου βγάζει θεωρητικά το calculator (http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php) πρόσεξε πότε ισχύουν:

"Όλα τα αποτελέσματα είναι κατά προσέγγιση και ως θεωρητικά ισχύουν μόνο κάτω από ιδανικές συνθήκες, χωρίς διακυμάνσεις στον θόρυβο/παράσιτα ή παρεμβολές. Συνήθως η πραγματική ταχύτητα κλειδώματος είναι μικρότερη."

Η γραμμή σου προφανώς δεν έχει τις ιδανικές συνθήκες, αλλά έχει θόρυβο/παράσιτα/παρεμβολές.

Αυτό που μπορείς να ελέγξεις είναι μήπως φταίει το splitter (δοκίμασε να συνδέσεις απευθείας το modem στην πρώτη τηλεφωνική πρίζα του σπιτιού και δώσε στατιστικά)

Για το χαμηλό download δεν έχει σχέση το SNR, τη στιγμή που συγχρονίζεις στα 4Mbps, πρέπει να βλέπεις μέγιστο download περίπου 450 kb/sec.

Δοκίμασε download από εδώ (http://supportdownload.apple.com/download.info.apple.com/Apple_Support_Area/Apple_Software_Updates/Mac_OS_X/downloads/061-3549.20070702.B7y8i/MacOSXUpdCombo10.4.10Intel.dmg), με και χωρίς download manager, και πες μας τι ταχύτητα βλέπεις.

nanas
01-12-07, 03:19
να ρωτήσω και γω κάτι;
γιατί μπορεί να έχω (με attenuation 12,5) snr 6 και κατά συνέπεια να συγχρονίζει στα 18789 αντί για 23521;;;
φίλτρα ρυθμίσεις κλπ είναι όλα κατά γράμμα όπως τα λέτε στο forum.
σημειωτέον ότι με ρίξιμο του snr με το dmt tool στο 1!!! συγχρονίστηκα στα 21684 maximum.
επίσης έχω ελέγξει την εσωτερική καλωδίωση και είναι ΟΚ!
μήπως τελικά φταίει ότι η περιοχή λόγω πολλών γραφείων έχει πολλές adsl και ο θόρυβος οφείλεται στο cross talk (A/K (Κωλέττη)?

deniSun
01-12-07, 13:06
Τα calculator σας δίνουν το θεωρητικό μέγιστο που μπορείτε να συγχρονίσετε.
Συνήθως είναι λίγο πιο κάτω (1-3Μ)

hadderakk
01-12-07, 21:47
To υψηλο att ειναι σιγουρα ο ενας παραγοντας που _σε συνδυασμο_ με το φρικτο snr των 6 dB σε κατεβαζει τοσο πολυ.
Νομιζω οτι η πατεντα του snr των 6 dB της ForthNet εχει συζητηθει αρκετα εδω, ειναι η safe+sound ρυθμιση που βαζουν για να μη πιταρουν τα ρδέλα τους...
Δοκιμασε και κανενα αλλο splitterακι μπας και τσιμπησεις μερικα kbps, αν και δεν νομιζω...

@nanas: απολυτα φυσιολογικα ειναι τα νουμερα που περιγραφεις για το att που καθεσαι... οσο καλες γραμμες κι αν νομιζεις πως εχεις, σκεψου αυτο: ΟΤΕτζης τις εβαλε ...

Τωρα, για τα χαμενα Mbps, ας οψεται το SιNούRη της 4θνετ :hmm:

A. K.
01-12-07, 22:27
Έχεις αποσυνδέσεις στο Ιnternet με την παρούσα κατάσταση;

Μόνο 1-2 φορές την ημέρα.


Αυτό που μπορείς να ελέγξεις είναι μήπως φταίει το splitter (δοκίμασε να συνδέσεις απευθείας το modem στην πρώτη τηλεφωνική πρίζα του σπιτιού και δώσε στατιστικά)
Έκανα μερικές δοκιμές και τις παραθέτω

χωρίς splitter

Downstream / Upstream
SNR margin (dB): 6.4 / 19.9
Attenuation (dB): 41.5 / 20.8
Output power (dBm): 18.9 / 12.4
Rate (Kbps): 3395 / 509

download speed : 345 KB/sec
-----------
Downstream / Upstream
SNR margin (dB): 6.2 / 19.9
Attenuation (dB): 41.5 / 20.8
Output power (dBm): 18.9 / 12.4
Rate (Kbps): 3622 / 509

download speed : 375 KB/sec
----------
Downstream / Upstream
SNR margin (dB): 6.2 / 20.0
Attenuation (dB): 41.5 / 20.8
Output power (dBm): 18.9 / 12.3
Rate (Kbps): 3655 / 509

download speed : 372 KB/sec
-----------


με splitter

Downstream / Upstream
SNR margin (dB): 6.1 / 19.7
Attenuation (dB): 42.0 / 21.1
Output power (dBm): 19.0 / 12.4
Rate (Kbps): 3655 / 509

download speed : 373 KB/sec
-----------

Downstream Upstream
SNR margin (dB): 6.2 / 19.9
Attenuation (dB): 42.0 / 21.1
Output power (dBm): 18.9 / 12.3
Rate (Kbps): 3651 / 509

download speed : 371 KB/sec
-----------
Downstream / Upstream
SNR margin (dB): 6.2 / 20.0
Attenuation (dB): 42.0 / 21.1
Output power (dBm): 18.8 / 12.4
Rate (Kbps): 3629 / 509

download speed : 372 KB/sec

Όπως φαίνεται το splitter δεν επηρεαζει την αποδοση της γραμμης. Όσο για τη σχέση Rate και download speed μου φαινεται πως κυμαίνεται σε σωστά επίπεδα. Την προηγούμενη φορά πρέπει να είχα κάνει κάποιο λάθος αφού μετρούσα με p2p πρόγραμμα το μέγιστο download speed.

Το πρόβλημα λοιπόν όπως το βλέπω εγώ είναι το πολύ χαμηλό SNR αφού για το attenuation δεν μπορώ να κάνω ούτε εγώ τίποτα αλλά ούτε και ο ΟΤΕ/πάροχος.

@ariadgr : Όπως έγραψες και σε ένα άλλο thread, για το SNR, από τη στιγμή που είμαι στο ιδιόκτητο, πρέπει να απευθυνθώ στην Forthnet και όχι στον ΟΤΕ, σωστά; Μέχρι ποιό σημείο μπορούν να βελτιώσουν το SNR;

ariadgr
01-12-07, 22:53
Το πρόβλημα λοιπόν όπως το βλέπω εγώ είναι το πολύ χαμηλό SNR αφού για το attenuation δεν μπορώ να κάνω ούτε εγώ τίποτα αλλά ούτε και ο ΟΤΕ/πάροχος.

@ariadgr : Όπως έγραψες και σε ένα άλλο thread, για το SNR, από τη στιγμή που είμαι στο ιδιόκτητο, πρέπει να απευθυνθώ στην Forthnet και όχι στον ΟΤΕ, σωστά; Μέχρι ποιό σημείο μπορούν να βελτιώσουν το SNR;

Δεν κατάλαβες σωστά.
Δεν υπάρχει κάποιο "πρόβλημα" με το SNR 6 που έχεις.
Εαν είσαι εντάξει με τις 1-2 αποσυνδέσεις τη μέρα (παρακολούθησέ το πως θα πάει τις επόμενες μέρες), το αφήνεις ως έχει.
Αν τους ζητήσεις να σου ανεβάσουν το SNR στο 7 ή 8 για να μην έχεις αποσυνδέσεις, τότε θα συγχρονίζεις χαμηλότερα (π.χ. 3 ή 2 Mbps).

Διάβασε και το παρακάτω:
:arrow: Τι είναι τα dB και οι μετρήσεις ποιότητας Signal-to-Noise - Attenuation - Power (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205)

A. K.
01-12-07, 23:38
Βασικά αυτό που είχα στο μυαλό μου είναι πως αφού συγχρονίζει χαμηλότερα από εκεί που θα συγχρόνιζε υπό ιδανικές συνθήκες, αν βελτιωνόταν το Snr θα κλείδωνε υψηλότερα. Αλλά ήμουν λάθος αφού από τους δύο τρόπους που υπάρχουν για να βελτιωθεί το Snr (αύξηση σήματος ή ελάττωση θορύβου), ο πρώτος εξαναγκάζει το μόντεμ να συγχρονίζει και χαμηλότερα οπότε είναι μία η αλλη.
Μια ακόμα ερώτηση : όταν δηλώνει κάποιος βλάβη στον ΟΤΕ, ελέγχεται η ποιότητα της γραμμής ή προσπαθούν πάλι να αυξήσουν το σήμα;

@ ADSLgr.com All rights reserved.