PDA

Επιστροφή στο Forum : Sony Vaio VGN FZ21M. Να τον αγοράσω???



selini
30-11-07, 16:35
Γεια σας, είμαι καινούρια στο forum. Ο λόγος που εγγράφηκα είναι ότι δεν είμαι ιδιαίτερα εξοικειωμένη με τα τεχνικά θέματα του υπολογιστή εν γένει και ήθελα συμβουλές από ανθρώπους με περισσότερη γνώση και εμπειρία. Ζητώ λοιπόν την κατανόηση και τη βοήθειά σας.
Σκοπεύω να αγοράσω άμεσα τον φορητό υπολογιστή Sony Vaio VGN FZ21M. Με το άπειρο μάτι μου, μου άρεσαν τα χαρακτηριστικά του. Επειδή όμως δεν εμπιστεύομαι την κρίση μου ελλείψει σχετικής κατάρτισης, θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας γι αυτή την επιλογή. Και θα με ενδιέφερε πολύ να ακούσω και την άποψη κάποιου που έχει ήδη αγοράσει τον συγκεκριμένο υπολογιστή.
Ευχαριστώ

katdoc
30-11-07, 17:45
Γεια σας, είμαι καινούρια στο forum. Ο λόγος που εγγράφηκα είναι ότι δεν είμαι ιδιαίτερα εξοικειωμένη με τα τεχνικά θέματα του υπολογιστή εν γένει και ήθελα συμβουλές από ανθρώπους με περισσότερη γνώση και εμπειρία. Ζητώ λοιπόν την κατανόηση και τη βοήθειά σας.
Σκοπεύω να αγοράσω άμεσα τον φορητό υπολογιστή Sony Vaio VGN FZ21M. Με το άπειρο μάτι μου, μου άρεσαν τα χαρακτηριστικά του. Επειδή όμως δεν εμπιστεύομαι την κρίση μου ελλείψει σχετικής κατάρτισης, θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας γι αυτή την επιλογή. Και θα με ενδιέφερε πολύ να ακούσω και την άποψη κάποιου που έχει ήδη αγοράσει τον συγκεκριμένο υπολογιστή.
Ευχαριστώ

Καλως ηρθες:)
Καλος ειναι.Πληρωνεις sony φυσικα αν και ειναι σχετικα νορμαλ τα λεφτα.:whistle:
Δες και αυτό (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.900278) για πλακα.:)

haHa
02-12-07, 02:43
Γεια σας, είμαι καινούρια στο forum. Ο λόγος που εγγράφηκα είναι ότι δεν είμαι ιδιαίτερα εξοικειωμένη με τα τεχνικά θέματα του υπολογιστή εν γένει και ήθελα συμβουλές από ανθρώπους με περισσότερη γνώση και εμπειρία. Ζητώ λοιπόν την κατανόηση και τη βοήθειά σας.
Σκοπεύω να αγοράσω άμεσα τον φορητό υπολογιστή Sony Vaio VGN FZ21M. Με το άπειρο μάτι μου, μου άρεσαν τα χαρακτηριστικά του. Επειδή όμως δεν εμπιστεύομαι την κρίση μου ελλείψει σχετικής κατάρτισης, θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας γι αυτή την επιλογή. Και θα με ενδιέφερε πολύ να ακούσω και την άποψη κάποιου που έχει ήδη αγοράσει τον συγκεκριμένο υπολογιστή.
Ευχαριστώ


Ποιοτικοτατο,αλλα:
λιγο ακριβο (σε σχεση με αλλα εξισου ποιοτικα και παρομοια εξοπλισμενα λαπτοπ ειναι 100-200 ευρω πανω σε τιμη),
εχει μονο 1 χρονο εγγυηση,
η επεκταση εγγυησης στα 3 χροναι ειναι πανακριβη,κοστιζοντας 260 ευρω,
το κοστος απλα για να σου κοιταξουν(χωρις να διορθωσουν τιποτα) το λαπτοπ εκτος εγγυησης ειναι 100-150 ευρω,
το service ειναι στο Βελγιο.

Οποτε αν δε σε νοιαζουν τα μειονεκτηματα που εχει με την εγγυηση,παρτο!

HateBreeder
02-12-07, 03:35
Καλώς ήρθες!

Το θέμα δεν είναι αν είναι καλός ο υπολογιστής αλλά το τι σκοπεύεις να τον κάνεις...δηλαδή χρειάζεται για την δουλειά σου ή απλά για να υπάρχει στο σπίτι και να κάνεις διάφορα, του τύπου...να γράφεις dvd, να μπαίνεις στο νετ,να κάνεις chat και διάφορα άλλα;
Επίσης, τι προγράμματα χρησιμοποιείς...είναι βαριά;
Έχωντας τον VGN-FS285M έχω να πω οτι είναι πολύ καλά pc γενικά και αρκετά αξιόπιστα αλλά για τα λεφτά τους δεν είναι!
Και επίσης είναι και το blu-ray, το θεωρώ λίγο άσκοπο και ακριβό να πάρεις blu-ray αυτή τη στιγμή...και κάτι ακόμα...αν εν τέλη τον πάρεις...θα σου πρότεινα να βάλεις τα xp με την μια απάνω...θα πετάει και θα σε γλύτώσει απο τα ΤΟΣΑ περιτά προγράμματα που φορτώνει η sony στα pc της!
Δεν θα σου πω αν αξίζει γιατί είναι λογικό να σου πω ναι...αλλά αν θές και μια δεύτερη γνώμη στείλε να σου πούμε, να μας πείς και το ποσό που διαθέτεις!

21century
02-12-07, 21:32
Καλώς την φίλη μας και καλοδεχούμενη στη παρέα μας. Τα Σόνυ θεωρούνται υπερτιμημένα παρότι πραγματικά σκίζουν απο εμφάνιση και ντιζάιν, ωστόσο συμφωνώ για το αρνητικό του 1 έτους εγγύηση και το Bly ray που ακόμα ως τεχνολογία δεν έχει ωριμάσει σε σημαντικό βαθμό.

selini
04-12-07, 18:10
Ευχαριστώ για την ανταπόκρισή σας. Ακόμη δεν τον έχω αγοράσει. Τον χρειάζομαι για τη δουλειά μου (δηλαδή Word) και για διασκέδαση (κατεβάζω τραγούδια, σερφάρω στο ιντερνετ, ακούω μουσική γιατί έχω πολλά μουσικά αρχεία, φωτογραφίες, msn κλπ). Το blu-ray είναι η αλήθεια ότι υπήρξε από τα χαρακτηριστικά που με ώθησαν σε αυτή την επιλογή, διότι πήρα πρόσφατα και τηλεόραση full hd και φανταζόμουν ότι θα μπορούσα να τα συνδέσω απολαμβάνοντας καλύτερη εικόνα.
Έχω ανησυχήσει βέβαια με το θέμα του σερβις και γι αυτό κυρίως δεν έχω πάρει ακόμη την απόφαση.
Ποιον άλλον φορητό που να καλύπτει τις πιο πάνω ανάγκες (χωρίς blu - ray) θα μου προτείνατε?

alkaios75
04-12-07, 19:46
για τις λειτουργίες που το θέλεις, σχεδόν όλοι οι υπολογιστές σου κάνουν.

κατα προτίμηση δες Dell και Toshiba. προσφέρουν ποιότητα, εγγύηση, καλό service και ταχύτητα.

πρόσεξε μόνο την οθόνη. εγώ την πάτησα γιατί δεν ήξερα. αγόρασα την προηγούμενη εβδομάδα έναν Dell με οθόνη truelife. με ενοχλεί πολύ στα μάτια η τεχνολογία truelife και μου δημιουργεί πονοκέφαλο. είμαι για επιστροφή του υπολογιστή και αγορά νέου Dell χωρίς την τεχνολογία truelife.Αυτό όμως είναι εντελώς υποκειμενικό κι εσένα μπορεί να μη σου δημιουργεί κανένα απολύτως πρόβλημα.

haHa
05-12-07, 17:01
Ευχαριστώ για την ανταπόκρισή σας. Ακόμη δεν τον έχω αγοράσει. Τον χρειάζομαι για τη δουλειά μου (δηλαδή Word) και για διασκέδαση (κατεβάζω τραγούδια, σερφάρω στο ιντερνετ, ακούω μουσική γιατί έχω πολλά μουσικά αρχεία, φωτογραφίες, msn κλπ). Το blu-ray είναι η αλήθεια ότι υπήρξε από τα χαρακτηριστικά που με ώθησαν σε αυτή την επιλογή, διότι πήρα πρόσφατα και τηλεόραση full hd και φανταζόμουν ότι θα μπορούσα να τα συνδέσω απολαμβάνοντας καλύτερη εικόνα.
Έχω ανησυχήσει βέβαια με το θέμα του σερβις και γι αυτό κυρίως δεν έχω πάρει ακόμη την απόφαση.
Ποιον άλλον φορητό που να καλύπτει τις πιο πάνω ανάγκες (χωρίς blu - ray) θα μου προτείνατε?

Παντως για τις δουλειες που το θελεις και ενα λαπτοπ των 700-800 ευρω θα εκανε τη δουλεια του μια χαρα.
Τωρα το blueray ειναι πραγματι ενα πλεονεκτημα απο τη στιγμη που εχεις και full hd τηλεοραση.
Αλλα ακομα δεν κυκλοφορουν ταινιες σε blueray,παρα ελαχιστες και δυσευρετες.

Αν καταληξεςι στο sony ,δωσε και 260 ευρω παραπανω για να παρεις επεκταση εγγυησης στα 3 χρονια,ωστε να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

escol
09-12-07, 19:23
Στο εξωτερικό κυκλοφορεί και το μοντέλο FZ21S που έχει καλύτερη κάρτα γραφικών, καλύτερο επεξεργαστή (2.2Ghz) και καλύτερη οθόνη (dual lamp). Εκεί έχει γύρω στα 1500-1600 ευρώ, αλλά δεν ξέρω αν και πότε θα έρθει στην Ελλάδα.

21century
09-12-07, 20:23
Κοίταξε φίλε μου υπάρχουν κι άλλα μοντέλα που έρχονται και είδα στα εορταστικά φυλλάδια των καταστημάτων Σόνυ βάιο με λίγο μικρότερα χαρακτηριστικά στα 999 ευρώ, φυσικά τωρα τις γιροτές θα υπάρξουν και προσφορές. Αλλά το σημαντικότερο είναι να πας μια βόλτα στα μαγαζιά να τους δείς από κοντά, να τους περιεργαστείς, να δουλέψεις λιγο μαζί τους και αν σε ικανοποιεί κάποιο μοντέλο να το σκεφθείς.

apneagr
09-12-07, 20:52
Ευχαριστώ για την ανταπόκρισή σας. Ακόμη δεν τον έχω αγοράσει. Τον χρειάζομαι για τη δουλειά μου (δηλαδή Word) και για διασκέδαση (κατεβάζω τραγούδια, σερφάρω στο ιντερνετ, ακούω μουσική γιατί έχω πολλά μουσικά αρχεία, φωτογραφίες, msn κλπ). Το blu-ray είναι η αλήθεια ότι υπήρξε από τα χαρακτηριστικά που με ώθησαν σε αυτή την επιλογή, διότι πήρα πρόσφατα και τηλεόραση full hd και φανταζόμουν ότι θα μπορούσα να τα συνδέσω απολαμβάνοντας καλύτερη εικόνα.
Έχω ανησυχήσει βέβαια με το θέμα του σερβις και γι αυτό κυρίως δεν έχω πάρει ακόμη την απόφαση.
Ποιον άλλον φορητό που να καλύπτει τις πιο πάνω ανάγκες (χωρίς blu - ray) θα μου προτείνατε?

εγω θα σου ελεγα να δεις και αυτον http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=21&category=69977907&product=988812 ειναι ενα μοντελο που θα σε βγαλει για 5 χρονια τουλαχιστον,τον πηρε ενας φιλος και ειναι πολυ ευχαριστημενος.:oneup:

HateBreeder
12-12-07, 03:24
Ευχαριστώ για την ανταπόκρισή σας. Ακόμη δεν τον έχω αγοράσει. Τον χρειάζομαι για τη δουλειά μου (δηλαδή Word) και για διασκέδαση (κατεβάζω τραγούδια, σερφάρω στο ιντερνετ, ακούω μουσική γιατί έχω πολλά μουσικά αρχεία, φωτογραφίες, msn κλπ). Το blu-ray είναι η αλήθεια ότι υπήρξε από τα χαρακτηριστικά που με ώθησαν σε αυτή την επιλογή, διότι πήρα πρόσφατα και τηλεόραση full hd και φανταζόμουν ότι θα μπορούσα να τα συνδέσω απολαμβάνοντας καλύτερη εικόνα.
Έχω ανησυχήσει βέβαια με το θέμα του σερβις και γι αυτό κυρίως δεν έχω πάρει ακόμη την απόφαση.
Ποιον άλλον φορητό που να καλύπτει τις πιο πάνω ανάγκες (χωρίς blu - ray) θα μου προτείνατε?

Για αυτά που θες να κάνεις σχεδόν όλοι οι υπολογιστές σου κάνουν, έχω στο σπίτι έναν vaio vgn-fs285m, toshiba satellite P20 και έναν IBM, γι'αυτό θα σου πρότεινα να πάρεις έναν με 1000 ευρώ περίπου...καλύτερα toshiba για εμένα...(διπλοπύρηνο με καμιά 1024 ή 2 giga ram, 160 γιγα σκληρό ή 120, με 256 καρτα γραφικών και με 17 οθόνη...αν και προτιμώ τις 15αρες γιατί μιλάμε για laptop και οχι ταψί...μου έχει βγεί ο ώμος τόσα χρόνια απο το κουβάλιμα) και να πάρεις έναν καλό και γρήγορο εξωτερικό σκληρό για τα αρχεία σου, ετσι και αλλιώς οι σκληροί των laptop είμαι αργοί! Επίσης, θα σου πρότεινα να μην σκέφτεσαι απο τώρα για full HD αφού είναι πολύ νωρίς για αυτά...εγώ πήγα και πήρα ένα home theater σύστημα με HDMI απάνω...σκέψου το και εσύ! Θα έχεις τον υπολογιστή πέρα δώθε καθε φορά που θα θες να δείς ταινία;

@ ADSLgr.com All rights reserved.