PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλο router....Αλλο Attenuation!!!



showishere
30-11-07, 18:57
Γεια χαρα σε ολους για αλλη μια φορα. ξερω πως ειμαι αρκετα ασχετος απο πλευρας συνδεσεων μιας που ασχολουμαι τον τελευταιο χρονο μονο!
Αλλα αυτο που ειδα σημερα δεν μπορω να το εξηγησω με τιποτα.
Συνδεω το usr9107 AnnexA στο Τελλας Ζιστο που ειναι και καλα 12/1...
Λοιπον, το usr δινει Line rate - upstream: 288 Kbps
Line rate - downstream: 3552 Kbps
SNR margin (dB): 5.6 6.0
Attenuation (dB): 55.0 31.5
Στην συνεχεια συνδεω το speedstream 4200 και βλεπω πως δινει:
Line rate - upstream:723
Line rate - downstream: 3897
SNR:6
Attenuation:42,5db
Αυτο λοιπον δεν μπορω να το καταλαβω...αλλαζω router αλλαζω και στατιστικα?
σημειωση...στην γραμμη μου δεν εχω συνδεσει φιλτρο αλλα splitter. δεν γνωριζω αμα πρεπει να βαλω και φιλτρο..

vaggos_fromhell
30-11-07, 19:08
Γεια χαρα σε ολους για αλλη μια φορα. ξερω πως ειμαι αρκετα ασχετος απο πλευρας συνδεσεων μιας που ασχολουμαι τον τελευταιο χρονο μονο!
Αλλα αυτο που ειδα σημερα δεν μπορω να το εξηγησω με τιποτα.
Συνδεω το usr9107 AnnexA στο Τελλας Ζιστο που ειναι και καλα 12/1...
Λοιπον, το usr δινει Line rate - upstream: 288 Kbps
Line rate - downstream: 3552 Kbps
SNR margin (dB): 5.6 6.0
Attenuation (dB): 55.0 31.5
Στην συνεχεια συνδεω το speedstream 4200 και βλεπω πως δινει:
Line rate - upstream:723
Line rate - downstream: 3897
SNR:6
Attenuation:42,5db
Αυτο λοιπον δεν μπορω να το καταλαβω...αλλαζω router αλλαζω και στατιστικα?
σημειωση...στην γραμμη μου δεν εχω συνδεσει φιλτρο αλλα splitter. δεν γνωριζω αμα πρεπει να βαλω και φιλτρο..
Αμα και με τα 2 ρούτερ συγχρονίζεις στην ίδια ταχύτητα τότε κάτι δεν κάνεις σωστά στη σύνδεση.

Davout
30-11-07, 19:10
Είναι PSTN splitter ή γράφει ISDN πάνω; :p Πάει το καλώδιο LINE στον τοίχο, το PHONE στο τηλέφωνο και το ROUTER/ADSL στο router;

showishere
30-11-07, 19:54
Δεν συγχρονιζονται στην ιδια ταχυτητα. το usr συγχρονιζεται στα 3520, ενω το speedstream στα 3750 και καμια φορα παραπανω...εως και 4000

........Auto merged post: showishere added 1 Minutes and 51 Seconds later........

τα καλωδια πανε κανονικα...!pstn splitter.μοιπος πρεπει να βαλω και καποιο φιλτρο? στο τηλεφωνο ακουω ενα θοριβο σαν βροχη! παιζει αυτο καποιο ρολο στην ταχυτητα....sorry που ειμαι ετσι ασχετος!¨)

........Auto merged post: showishere added 41 Minutes and 36 Seconds later........

μπορει καποιος να βοηθησει σε αυτο...τουλαχιστον μια ιδεα. δεν αντεχω να πληρωνω και να μην εχω αυτο που πρεπει να εχω.

giraios
30-11-07, 20:04
Στο τηλέφωνο θα πρέπει να μπει ένα φίλτρο για να μην έχει παράσιτα, αλλά δεν νομίζω ότι έχει σχέση αυτό με την ταχύτητα.

Davout
30-11-07, 20:13
Φίλτρα πρέπει να μπουν σε όλα τα τηλέφωνα σου, διάβασε τις οδηγίες της Tellas που βαλε στο post του ο Trader. Το splitter την ίδια δουλεία κάνει.

psolord
30-11-07, 22:07
Γεια χαρα σε ολους για αλλη μια φορα. ξερω πως ειμαι αρκετα ασχετος απο πλευρας συνδεσεων μιας που ασχολουμαι τον τελευταιο χρονο μονο!
Αλλα αυτο που ειδα σημερα δεν μπορω να το εξηγησω με τιποτα.
Συνδεω το usr9107 AnnexA στο Τελλας Ζιστο που ειναι και καλα 12/1...
Λοιπον, το usr δινει Line rate - upstream: 288 Kbps
Line rate - downstream: 3552 Kbps
SNR margin (dB): 5.6 6.0
Attenuation (dB): 55.0 31.5
Στην συνεχεια συνδεω το speedstream 4200 και βλεπω πως δινει:
Line rate - upstream:723
Line rate - downstream: 3897
SNR:6
Attenuation:42,5db
Αυτο λοιπον δεν μπορω να το καταλαβω...αλλαζω router αλλαζω και στατιστικα?
σημειωση...στην γραμμη μου δεν εχω συνδεσει φιλτρο αλλα splitter. δεν γνωριζω αμα πρεπει να βαλω και φιλτρο..

Είσαι πολυ μακρυά απο το dslam φίλε μου. Για αυτό αλλάζει η ταχύτητα σύνδεσης σου απο μοντεμ σε μοντεμ. Και με το ίδιο μόντεμ να δοκιμάζεις θα δείς οτι θα σου γράφει άλλα τη μία μέρα και άλλα την άλλη. Οσο για το att τι να πω δεν είναι και ότι καλύτερες οι μετρήσεις απο το hardware των μοντεμ απο ότι φαίνεται. Ώρες ώρες νομίζω οτι ρίχνουν ζαριές στο background. :hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.