PDA

Επιστροφή στο Forum : 121 Για ελενχο συντονισμου της γραμμης.



XPHSTOS29
17-03-05, 13:02
Αρκετα προβληματα που συναντιουνται κυριως σε νεες adsl συνδεσεις μπορει να οφειλονται στον συντονισμο της γραμμης.
Καλο θα ηταν πριν προχωρισετε σε καποιες αλλες αλλαγες στο modem σας να ζητησετε απο τον πΟΤΕ να σας κανει την χαρη να το ελενξει.

Αν και αυτο δεν δουλεψει τοτε προχωραμε σε πιο εξιδικευμενες λυσεις που θα βρειτε μεσα απο την Αναζητηση του forum .

121 Λοιπον.

GoofyX
17-03-05, 14:04
Βασικά όχι, απλά τη μία φορά ήταν ένας καλός άνθρωπος στο 1242 και έκανε δουλειά. Την άλλη φορά ήρθε συνεργείο (αλλά κάλεσα 2 φορές το 121) και μετά έγινε δουλειά. Οπότε έχουμε 1-2 (άρα όχι).

Όπως καταλαβαίνεις, είναι κάπως σχετική η δημοσκόπηση, άλλες φορές ναι, άλλες όχι.

GregoirX23
17-03-05, 14:11
1 ον οσο και να παιρνεις στο 121 θα σου λενε οτι ολα ειναι καλα ωραια και ροδινα...
και θα προσπαθησουν να σε κανουν να πεις το σκυλο-γατα και τη γατα-σκυλο(που λεει ο λογος...) :shock:
εκτος αν τους τα χωσεις εσυ και ησυχασεις....αλλα ετσι θα μουλαρωσει ο ποτεζης και δεν θα γινει τπτ.

Εγω καλεσα 7 φορες και ολο λεγανε οτι οι ταχυτητες μου ειναι σουπερ και οτι δεν γινεται τπτ και οτι φταιει και η κινηση του δικτου εκεινη τη στιγμη , οτι οι ταχυτητες δεν ειναι εγγυημενες και τετοιες μπουρδες.... ;) :evil:

Τους ειπα οτι δεν μπορω να πιασω ουτε τις ταχυτητες μιας 256 Και μου απαντανε:Δεν εχουμε 256 εμεις...Σιγα το νεο τους λεω...εκει θα κολησουμε; :mad:

Οταν τους εκανα παραπονα για τα dslam τα οποια και υπερφορτωνουν μου ειπε με περισσιο θρασος μια κοπελια του 121:Και Τι θελετε να κανω εγω τωρα; να αλλαξω τον κανονισμο του οτε; :x :evil:

Καλα της λεω ευχαριστω και αντε γεια :evil:

Υστερα απο 7 συνολικες κλησεις μεσα σε 2 βδομαδες τους εκανα δηλωση οτι θα παιρνω καθε μερα ετσι...μεχρι να δωσουν μια λυση στο προβλημα... :cool:

Εγινε κατι τις 5 μερες που περασανε...και ελπιζαμε σχεδον να δωθηκε μια μικρη λυση στο προβλημα αλλα...λογω καθαροδευτερας μαλλον ηταν οτι χαρα πηραμε οσοι πηραμε...επειδη αδειασε το δικτυο.. :|

Απο σημερα μια απ τα ιδια χαλια...οχι τοσο χαλλια αλλα παλι τα 2500ms απο πινγκ σε προξυ του isp μου...δεν ειναι λυση προβληματος(πριν ειχα 5000ms ping reply)
Εγινε κατι...αλλα ο ποτε δεν θα αλλαξει ποτε!(μεταφορικα που λενε...Τον αραπη να τον πλενεις..το σαπουνι σου χαλας..)

Το βραδυ παμε καλως , τα πρωινα το χαλι αρχιζει αναμεσα στις 7 με 5 το απογευμα που σταματει αλλα οχι παντα...η αποδοση ποικιλει αναλογα την μερα...
Σημερα συγκεκριμενα ημουν ολη μερα με ζωηρα πινγκ και καρφι στα 38 απ τις 10 εως τωρα ακομα ειμαι με 7-13 και αν τυχει παει μεχρι τα 38 αλλα πεφτει αμεσως δεν καθεται ουτε δευτερολεπτο και τα πινγκ δωστου να χτυπανε 2500-3000ms

Μπαινουν και αβερτα κουβερτα χρηστες στα dslam τα οποια ειναι ηδη πιταρισμενα... :evil:
και δωστου να παιζουν στην tv οι διαφημησεις του conn-x Και της φορθνετ και να φορτωνω εγω και να λεω καλα δεν βλεπουν τα χαλια τους; θελουν και αλλους χρηστες; :evil:

2 ον μηπως ενοεις τον συνχρονισμο της γραμμης;

οι τελευταιες απαντησεις που πηρα,και πολλοι πηραν την ιδια απαντηση απο εδω μεσα, ηταν αν δεν γινει αναβαθμιση στο δικτυο του ποτε το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι reset.
Και παλι ενω τους το ζητησα με γραψανε.... :shock:

Ασχετως αν λενε οτι θα και θα γινει αναβαθμιση...καπου διαβασα οτι τωρα ειναι περιπου στους 370χρηστες καπου εκει στα dslam , αν δεν παει στα 500 no κουκου....και δωστου να πνιγεται η ταχυτητα....(δεν μιλαω για καποιο συγκεκριμενο dslam,καποια μπορει να ειναι πιο γεματα και καποια πιο αδεια..,γενικα μιλαμε...)

Εκτος αν εννοεις αλλου ειδους προβληματα οπως errors , lost packets και τα λοιπα οπου εκει η φταιει το μοντεμ η ο driver του, η κατι με το pc..., η κατι με την καλωδιωση μες το σπιτι...η αν δεν φταιει κατι απ ολα αυτα,isp,firewall και τετοια , τοτε ειναι θεμα οτε....

σορυ για το κατεβατο αλλα....καταλαβαινετε... :thumbdown

XPHSTOS29
17-03-05, 14:14
Ειναι ομως ενα βημα που καλο ειναι να μην το παραλειψουμε.

Οταν βαλαμε την 3 συνδεση εδω ενω αναβαν ολα τα λαμπακια δεν ειχαμε ιντερνετ,μετα απο το τηλεφωνημα λυθηκε το προβλημα.

Δεν συμβαινει ομως παντα.Δεν φταιει παντα ο συντονισμος.

Απο οτι μου ειχαν πει τοτε δεν ειναι ο συντονισμος modem-dslam αλλα ο συντονισμος dslam-isp που βγαζει προβλημα επισης.

Απο την ψηφοφορια μπορεις να διακρινεις σε τι ποσοστο μπορει το προβλημα να οφειλεται εκει η καπου αλλου.

Για οσους δεν λειτουργησε αυτο ας μας πουν σε τι ενεργειες προεβησαν μετα ωστε να λειτουργησει η συνδεση τους κανονικα.

Παιρνεις το 121 και τους λες απλα να ελενξουν τον συντονισμο και τιποτε αλλο και περιμενεις να δεις αν θα εχει αποτελεσμα.

GregoirX23
17-03-05, 14:35
Καθομαι και περιμενω 5+λεπτα να ανοιξει η σελιδα....και κατεβαζω με12.... :evil: :evil: :evil:
Δεν το παραλειπουμε αλλα κατα κορον μας γραφουν οσο και αν παιρνουμε,δεν λεω να μην παιρνουμε,οποιος μπορει και 2-3φορες τη μερα αλλα.....διαβασε επανω εκανα edit...

Ναι και αυτο συμβαινει... ο συντονισμος dslam-isp που βγαζει προβλημα επισης...

Συγκεκριμενα απ τη σελιδα του isp μου = χολ βλεπω τα εξης

ADSL Service HOL - OTE Link 1:
Input Traffic: 33.9% Output Traffic: 89.3% !!! :shock:

ADSL Service HOL - OTE Link 2:
Input Traffic: 33.3% Output Traffic: 86.7% !!! :shock:

ADSL Service HOL - OTE Link 3:
Input Traffic: 44.2% Output Traffic: 105.1% !!! :shock:

power
17-03-05, 19:27
ADSL Service HOL - OTE Link 1:
Input Traffic: 33.9% Output Traffic: 89.3% !!! :shock:
ADSL Service HOL - OTE Link 2:
Input Traffic: 33.3% Output Traffic: 86.7% !!! :shock:
ADSL Service HOL - OTE Link 3:
Input Traffic: 44.2% Output Traffic: 105.1% !!! :shock:

Τι είναι αυτό το traffic?Το upload σου?
Αν ναι βάλε κανένα νετ λίμιτερ να δεις τι παίζει.

balander
17-03-05, 21:01
Δε ξέρω για σας αλλά εγώ κάτω απο 30 γενικά όλη μέρα δεν πέφτω πλέον....
Ειδικά τα πρωϊνά 345kbps έχω. kadronarxis εσύ ακόμα χάλια είσαι; ...

GregoirX23
17-03-05, 21:36
Οχι power αυτα δεν ειναι στατιστικα της γραμμης μου..η γραμμη μου ειναι εντελως ελευθερη και ελεγχομενη....αν μας αφησει ποτε ο ποτε να την ελεγξουμε πληρως....

Δικο μου λαθος δεν εξηγησα τι ειναι τα παραπανω...:D

Αυτα που βλεπετε πιο πανω ειναι τα κυκλωματα που συνδεουν την χολ με τον οτε και ακριβως απο
διπλα δειχνει το ποσο τις εκατο χρησημοποιουνταν την ωρα που τα ποσταρισα...Με λιγα λογια οσο πιο μεγαλο αριθμο εχουν αυτα τα νουμερα επανω τοσο πιο πολυ σερνονται οι αυτοι με οτε+χολ...
τωρα το input kai to output δεν εχω καταλαβει ακριβως αν ειναι upload και download...
Μαλλον αυτο ειναι , δεν ξερω στανταρ....

balander και εγω απο πεμπτη μεχρι την δευτερα που μας περασε ημουν all day μιαααα χαρα...Και πριν την πεμπτη που μας περασε μπορει τα πρωινα να σερνωμουν αλλα το βραδυ ολα μια χαρα...Απο τριτη 15 του μηνος αρχισαμε και πεφταμε , ωσπου ηρθαμε σημερα και ενω μεχρι τις 10 ειχα 38αρια μετα τις 10 πεσαμε στα 18-20 και μετα τις 11 στα 7 με 13 και τα πινγκ κανανε ταξιδια ονειρεμενα....

Και ενω κατα τις 6-8 απογευμα ειχα παλι 38αρια και .... τωρα ηρθαμε και κατσαμε παλι στα 20-25.... και τα πινγκ πανε βολτα παλι...2ο βραδυ που μου το κανει αυτο...συνηθως τα βραδια δεν ειχα προβληματα...αλλα αυτο ξερετε τι δειχνει ε; οτι το κακο μεγαλωνει....

XPHSTOS29
18-03-05, 16:45
Αν και η συμετοχη στην ψηφοφορια ειναι μικρη εν τουτης δειχνει οτι στους μισους απο τους συμετεχοντες το προβλημα τους βελτιωθηκε η και λυθηκε.
Αυτος ηταν και ο λογος που μπηκε και ψηφοφορια στο θεμα.

GregoirX23
18-03-05, 20:42
τι να πω...εμιστοσυνη στο 121 καμια...
και να λυθηκε το προβλημα ειναι στανταρ οτι ειναι προσωρινο....
καθε μερα μπαινουν νεοι χρηστες πανω στα dslam...

Η ουσια ειναι οτι αρκετοι δεν καθονται να ασχοληθουν με το αν σερνεται η οχι το ιντερνετ τους...
και πολλοι ειναι που παιρνουν νεμαιν, ακουνε τις διαφορες μπουρδες του ποτε και μετα το παρατανε λογω αγανακτησης η μετα απο δηλωση του ποτε οτι δεν γινεται τπτ και τα διαφορα λοιπα που τους λενε οτι ολα ειναι ροδινα...
Η εκτος αν το 121 δεν τους παρει ποτε ενω εχουν δηλωσει βλαβη...συμβαινει...

Παντως οπως και να εχει οποιος μπορει να παιρνει καθε μερα ετσι για σπασιμο..να το κανει...

skywalk
18-03-05, 20:56
Λοιπον εγω παιδευομουνα 2 ημερες να δω που στο καλο εχω κανει λαθος τις ρυθμισεις , και δεν μπορουσα να βρω ουτε ενα λαθος. ΠΑΝΤΑ ΜΑ ΠΑΝΤΑ στο wan interfaces > ppp-0 του jetspeed 520 μου εβγαζε ενα LCP. Το σωστο ειναι να λεει link up η link down. Παιρνω στο 121 και με αρχιζουν στις μαλα.... εκνευριζομαι και μετα πολλα αφου μιλαω και με τον προϊσταμενο της βαρδιας ειχα βγει πλεον απο τα ρουχα μου μου λεει να καλεσω παλι το πρωϊ για να μου δωσουν τηλ. για βλαβες dsl. Παιρνω το πρωϊ μου δινουν ασχετο νουμερο , ξανακαλω και μου δινουν ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ το σωστο. Παιρνω και μου απανταει ενας κυριος ο οποιος ΝΑ ΤΟΝ ΕΧΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΚΑΛΑ μου εφτιαζε το λινκ σε 5 λεπτα.

Συνοψιζοντας ... αν περιμενετε απο το 121 να γινει δουλεια καλο πασχα και καλα χριστουγεννα... μονο αν τους πιεσετε λιγακι κατι μπορει να γινει.

GregoirX23
18-03-05, 21:07
Τις ποιο πολλες φορες δεν εχει ο χρηστης λαθος , ουτε και o isp....
Παντα μα παντα ειναι ο ΠΟΤΕ ο κατεργαρης...

Link up ειναι οταν εχεις ιντερνερ και link down οταν δεν εχεις ιντερνετ και ας ειναι αναμενο το μοντεμ..
Εγω κατι αλλο εκτος απο αυτα δεν εχω δει...αν θυμαμαι καλα..

lcp error λες;
Τι ειναι το lcp παλι;

Τεχνικοι θα γινουμε ετσι οπως παμε....
Ολο διαφοροι οροι...

sdikr
18-03-05, 22:11
Εμένα μια φορά που είχα πρόβλημα, πήρα στο 121, σε 30 λεπτα με πηραν απο τον οτε (ας ειναι καλα η αναγνωριση του isdn) και λύθηκε

Απο τότε είχα 5 περιπτώσεις μη συχρονισμού και τις 5 λύθηκε σε 10 λεπτα στο τηλέφωνο

(φυσικά ενοείται οτι πριν τους πάρω ειχα δει τα πάντα, αλλο modem, αλλο καλώδιο, αλλο spliter)

Ναι δηλώνω οτι η υποστήριξη του Οτε στην θεσσαλονίκη (οσον αφορά τον συντονισμο γραμμης) ειναι μια χαρα

XPHSTOS29
19-03-05, 15:00
Εμενα οταν μου εφεραν την δευτερη adsl by OTE ενω αναβαν ολα τα φωτακια κανονικα εντουτις δεν μπορουσε να συνδεθει.

πηρα λοιπον το 121 και τους λεω : "Μπορειτε να ελενξετε τον συντονισμο στο ....." και την επομενη μερα δουλευε κανονικα.

Ουτε τους ζαλισα ουτε τιποτα.

Τωρα αν ειμαι απο τους λιγους τυχερους ... Αυτο προσπαθουμε να μαθουμε.

Μην περιμενετε στο 121 η στο οποιο 121 να εχουν ολες τις απαντησεις .

Δοκιμαστε το 1444...( μπορει να μην παρετε απαντησεις για dsl αλλα θα μαθετε αν κερδισατε το ΛΟΤΤΟ )

XPHSTOS29
19-03-05, 15:04
ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ 1440

ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ ΠΛΟΙΩΝ
24ωρη Εξυπηρέτηση
AΕΡΟΠΟΡΙΚΑ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ
24ωρη Εξυπηρέτηση
ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ Ο.Σ.Ε.
24ωρη Εξυπηρέτηση
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΚΤΕΛ
24ωρη Εξυπηρέτηση
ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ ADSL :-k
24ωρη Εξυπηρέτηση

XPHSTOS29
19-03-05, 15:16
1 ον οσο και να παιρνεις στο 121 θα σου λενε οτι ολα ειναι καλα ωραια και ροδινα...
και θα προσπαθησουν να σε κανουν να πεις το σκυλο-γατα και τη γατα-σκυλο(που λεει ο λογος...) :shock:
εκτος αν τους τα χωσεις εσυ και ησυχασεις....αλλα ετσι θα μουλαρωσει ο ποτεζης και δεν θα γινει τπτ.
......... EDIT περικοπη λογο μεγεθους

.........., τοτε ειναι θεμα οτε....

σορυ για το κατεβατο αλλα....καταλαβαινετε... :thumbdown

Θα σου παραθεσω ενα κειμενο που ειχε γραψει σε αλλο thread ο pelasgian.

Διαβασε το και θα καταλαβεις τι δεν κανεις και τοσο σωστα.


Παν μέτρον άριστον. Ούτε το γλύψιμο είναι μέτρο, ούτε το ξέχεσμα.
Αφενώς πρέπει να γίνεται σαφές ότι ό,τι λέτε δεν είναι ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ στο υπάλληλο. Αυτό γίνεται απλά με τη χρήση παθητικών προτάσεων, π.χ.:

αντί:
«όλο προβλήματα μου δημιουργεί η κωλοσύνδεσή σας από τον κωλό-πΟΤΕ σας»
λέμε:
«μου έχουν δημιουργηθεί προβλήματα στη σύνδεση»
(εξυπακούεται ότι είναι από τον ΟΤΕ, δεν υποννοεί ότι φταίει ο υπάλληλος και μένει ανοικτό το ενδεχόμενο ότι αυτός είναι ο «σωτήρας σας».)

αντί:
«πληρώνω τόσα λεφτά, είσαστε οι ακριβότεροι στην ευρώπη, ΜΑΣ τα πρήξατε κλπ, θα μου το φτιάξεις ρε φίλε, ή θα σου αυτώσω ό,τι έχεις και δεν έχεις, έχεις την υποχρέωση να μου το φτιάξεις ρε σκουλίκι βολεμένε του ΟΤΕ κλπ»
λέμε:
«έχετε υπόψιν σας τι φταίει; μπορείτε να με βοηθήσετε στην αποκατάσταση της βλάβης/δισλειτουργίας;»
Γενικά στο τηλέφωνο κάνεις ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ, όχι δηλώσεις. Δεν είναι κύρηξη πολέμου, είναι αίτηση (στη βάση υποχρέωσης) για παροχή υπηρεσίας. Τις δηλώσεις αφήνεις να τις κάνουν ΑΥΤΟΙ και να δεσμευτούν/φιλοτιμηθούν.

Το μέτρο, οι καλοί τρόποι, η ψυχραιμία και η αντίληψη των «παράπλευρων μηνυμάτων» φέρνουν την επιτυχία.

GregoirX23
19-03-05, 15:40
Συμφωνω απολυτα φιλε χρηστο,εννοειται οτι οτι λες μαζι τους δεν ειναι προσωπικο....
αλλα οσο ευγενικοι και να ειμαστε , που παντα ημουν ευγενικος με τους ποτετζηδες που μιλησα...αν και λιγο αποτομος σε αυτα που ελεγα αλλα η ευγενια ηταν ευγενια...ολα και ολα , η ουσια ειναι οτι νεμαιν υπαρχουν και οι ευγενικοι ποτετζηδες και οι αγενης....οπως και να εχει κανεις μια φιλικη συζητηση μαζι τους,σου λενε οκ σε καταλαβαινω αλλα δεν μπορω να κανω τπτ παραπανω απο ενα reset,ωραια του λεω ευχαριστω για τον χρονο σου και κανε και το reset αν μπορεις....με εγραψε κανονικα αλλα υγεια...εχουμε μαθει απ τον οτε...απ την αλλη ομως οταν σε παιρνει μια κοπελια απ το 121 και στα χωνει με το τι θες να κανω εγω τωρα και μην περιμενεις να πιανεις πολλα απ τη συνδεση σου κλπ,που και εκει ευγενικα συζητησαμε και τελειωσαμε τη συζητηση αλλα οταν σου βγαζει τετοια γλωσσα αντι να κατσει να ασχοληθει ευγενικα να πουμε που στο κατω κατω ειναι υποχρεωμενη να το κανει...τι να πεις;;

Στην συγεκριμενη περιπτωση του ποτε και σε τετοιες αναλογες χωρις να θελω να φανω καπως....Αλλα με την ευγενια δεν λυνονται ολα...,τα πιο πολλα ισως ναι αλλα οχι ολα..μου φαινεται πως καταβαθος ισχυει και το ο αγιος φοβερα θελει...ολες οι παροιμιες για καποιον λογο υπαρχουν...

Δες και αυτο εδω...http://www.adslgr.com/forum/showthr...4440#post234440
Να δεις τι γλωσσα βγαλανε στον συναδελφο φορουμιτη...

@ ADSLgr.com All rights reserved.