PDA

Επιστροφή στο Forum : DSLAM Αλυσιδας ή Forthnet;;



lexios
17-03-05, 13:03
Πριν λιγες ημερες αλλαξα απο HOL 128ΚΒ σε Forthnet 256. Μπαινω απο Αλυσιδα DSLAM με USR9106.

ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ! Απο την πρωτη κι ολας ημερα χρησης της Forthnet το mule κατεβαζει με max 9ΚΒ/sec. Αυτο μαλιστα οταν μιλαμε για μαζεμενα downloads. Εαν παμε σε μοναδικα downloads, τοτε το κορυφαιο που ειδα ειναι 5KB/sec.

Ολα αυτα ενω δεν εκανα καμμια αλλαγη στα settings του mule. Πριν με HOL κατεβαζα απο 12-14 συνεχως (128KBs ειχα) και full upload.

Τωρα, ακομα και το upload ειναι τραγικο.

Ειναι δυνατον χωρις καμμια αλλαγη παρα μονο αλλαγη provider και μαλιστα πηγαινοντας στην πολυ ανωτερη forthnet να μιλαμε για τοσο τραγικες ταχυτητες;

Υποπτευομαι εντονα πως το προβλημα οφειλεται και ΠΑΛΙ στο DSLAM Αλυσιδας. Αναμενω απο τον ΟΤΕ να το κανει reboot ή τελος παντων να του βαλει φωτια και να το καψει.

Απαραδεκτη κατασταση για καποιον που πληρωνει 256Κ.

Εχει κανεις αλλος παρομοια προβληματα τις τελευταιες ημερες;

cmos
17-03-05, 13:09
Φίλε μου το emule δεν είναι αξιόπιστη μέθοδος μέτρησης ταχύτητας ADSL γραμμής.
Χωρίς το emule να χρησιμοποιεί τη γραμμή, τι download ταχύτητες έχεις από ftp ή http κατεβάζοντας ένα μεγάλο αρχείο ?

cmos
17-03-05, 13:25
Κοίτα και http://adsltest.forthnet.gr .

Eτσι μετρούν το bandwidth της γραμμής - όχι με κάποιο P2P που μπορεί να έχει τα χίλια - μύρια προβλήματα και λόγους για να μην αποδίδει "ψηλά" !! :thumbsup1

lexios
17-03-05, 13:31
Η ερωτηση μου δεν ειναι εαν εχω γρηγορη γραμμη, αλλα εαν εχετε προβληματα στο EMULE. Για να γινω πιο σαφης

την Δευτερα το βραδυ εμπαινα με HOL 128 (10 το βραδυ)
το ιδιο βραδυ αλλαξα παροχεα και μπηκα με Forthnet 256 (12 το βραδυ)

Δεν αλλαξα τιποτα αλλο.

Παμε στις λεπτομερειες

Ολο το διαστημα που χρησιμοποιουσα HOL το emule επαιζε αψογα. Απο την ωρα που πηγα forthnet το emule σερνεται.

Αρα λοιπον, μεσα σε μια ωρα και χωρις καμμια αλλαγη, περα απο την αλλαγη provider, οι ταχυτητες επεσαν δραματικα στο emule.

Οσο για την ταχυτητα απο FTP αυτη ειναι πολυ καλη και αναλογη του bandwidth που εχω. Το ερωτημα μου ομως δεν ειναι για το bandwidth αλλα για την αποδοση του emule.

cmos
17-03-05, 14:08
Δεν έχει καμμία σχέση με τη forthnet ή με το DSLAM της Αλυσίδας, το ότι σέρνεται το emule αφού κατά τα άλλα η σύνδεση σου είναι άψογη.
Το emule θέλει και ..... κάποια υπομονή μετά από κάποια IP διακοπή (πέρασμα από HOL σε Forthnet)για να ξανα...αποδώσει όπως ξέρεις. Eπίσης υπάρχουν καταπληκτικά threads μέσα στο forum που εξηγούν τα πάντα για το πως δουλεύουν τα P2P. Παίζει ρόλο το αρχείο που κατεβάζεις - οι πηγές και η διαθεσιμότητά του και τόσα άλλα που κάνουν αδύνατη την εύκολη σύγκριση δύο καταστάσεων σύνδεσης όπως η δικές σου !!!! :thumbsup1 :thumbsup1

@ ADSLgr.com All rights reserved.