PDA

Επιστροφή στο Forum : πολυ αργη εκκινηση



k0nan
01-12-07, 01:52
καλησπερα,το καλοκαιρι πιρα ενα τοσιμπα σατελλιτε και ειμαι πολυ ευχαριστιμενος απο αυτο αλλα εχς μονο ενα πολυ συμαντικο προβλιμα,απο τιν μερα που το πιρα αργουσε πολυ στιν εκκινιση γυρω στα 40 λεπτα για να μπει στα windows. τι προβλημα υπαρχει??? βοηθιστε οσο μποριτε.:(

21century
01-12-07, 10:55
Μισο λεπτο, το δικο μου μπαινει στο λειτουργικο σε 20 δευτερα και σε σενα σε 40 λεπτα, εισια σιγουρος? Λοιπον 1ον αφιαρεσε απο το start->run->msconfig τα προγράμματα που δεν θέλεις να ξεκινου΄ν με τα windows, 2ο αφαίρεσε με το ccleaner εφαμρογές που δεν επιθυμείς, 3ον έλεγξε το σύστημα για ιους και παράσιτα και 4ο κάνε ανασυγκρότηση και εξέταση δίσκων και τσεκάρισμα μνήμης με το memetest.
Νομίζω ότι οταν το πηρες βλέποντας τόση καθυστέρηση έπρεπει να το πας σο σερβις..

k0nan
01-12-07, 11:43
τα εχω κανει ολα αυτα που εγραψες,τορα κανω με το μεμτεστ να δω αν υπαρχει προβλημα στιν ραμ γιατι και ο ξαδερφος μου το ιδιο εχει αλλα με 2γβ ραμ ενω εγω εχς 1γβ ραμ και του ανοιγι γυρω στα 20 δευτερα,πιστευο οτι ειναι προβληματικη ι ραμ αλλα δν ειμαι σιγουρος.

panil
01-12-07, 11:44
40 λεπτα για να μπει στα windows. τι προβλημα υπαρχει??? βοηθιστε οσο μποριτε.:(

Αν έμενα μόνο στα 40 λεπτά για να μπεις στα windows θα ήμουν σίγουρος ότι μας κάνεις πλάκα.

Αν το έκανε απο την πρώτη μέρα που το πήρες απορώ γιατί δεν το επέστρεψες την αμέσως επόμενη ημέρα?


Αν σου παρουσιάστηκε στην πορεία και είσαι για αυτό <υπεύθυνος> εσύ, τότε μου μυρίζεται ότι έχεις του κοσμου τα κακά στο μηχάνημα σου απο διαφορα site που επισκεπτόσουνα χωρίς προστασία. Κάνε αυτά που προτείνει ο φίλος απο πάνω και ψάξε στην προσθαφαίρεση προγραμμάτων για να απεγκαταστησεις τυχόν <σκουπίδια> που έχουν εγκαταστασθεί απο μόνα τους.
Καλά ξεμπερδέματα

DSLaManiaC
01-12-07, 11:55
Format και επανεγκατάσταση λέγεται η λύση.

k0nan
01-12-07, 12:12
ειχε βιστα οταν το πιρα και εκανε το ιδιο προβλημα και εβαλα τα χπ, το λαπτοπ ειναι notebook toshiba satellite A200-1AE T5300.δν εχω ουτε εναν ιο τπτ.και ειναι χρονομετρημενο το 40 λεπτο.

vigor83
01-12-07, 13:30
Πήγαινε το για service. Αν αργεί τόσο πολύ και με τα δύο λειτουργικά μάλλον κάτι θα τρέχει με το hardware. Αν είναι έτσι δεν θα πληρώσεις και τίποτα γιατί θα είναι στην εγγύηση. Έπρεπε να το πας από την αρχή πάντως.

Μα 40 λεπτά... !!!

k0nan
01-12-07, 13:48
πιρα την αποφαση να το ανοικσο σημερα και ανικσα τιν ραμ να τιν δω , τιν βγαζω την κοιταω και ειναι μια samsung 1gb 667 οκ και ειταν στην πρωτη θεση και λεω κατσε να την βαλω στην 2η θεση που εχει, λοιπον και το κλινω και παταω το power και τι να δω το διαβασε σε 10 δευτερα και ιδι ιχα βει στα windows τι να πω τρελαθηκαααααα.:oneup::oneup::respekt::respekt::clap::clap:

panil
01-12-07, 18:15
Ανάσταση (ετεροχρονισμένη:p)
:clap::clap::clap:

vigor83
02-12-07, 11:58
Άγνωσται αι βουλαί των laptops!!!

Tem
05-12-07, 07:48
πιρα την αποφαση να το ανοικσο σημερα και ανικσα τιν ραμ να τιν δω , τιν βγαζω την κοιταω και ειναι μια samsung 1gb 667 οκ και ειταν στην πρωτη θεση και λεω κατσε να την βαλω στην 2η θεση που εχει, λοιπον και το κλινω και παταω το power και τι να δω το διαβασε σε 10 δευτερα και ιδι ιχα βει στα windows τι να πω τρελαθηκαααααα.:oneup::oneup::respekt::respekt::clap::clap:
είμαι περίεργος τι θα γίνει αν προσθέσεις μνήμη και στη δεύτερη θέση :hmm:

maxcp
09-12-07, 18:07
απιστευτο!κ φιλε ειχες υπομονη να περιμενεις 40λεπτα την φορα???

@ ADSLgr.com All rights reserved.