PDA

Επιστροφή στο Forum : PINGS και πρόσφατα INTERLEAVED mode



flioutsis
01-12-07, 03:39
Το ξέρω πως το θέμα του INTERLEAVED vs FASTPATH mode έχει αναλυθεί πλήρως, αλλά ανοίγω το θέμα των pings με αφορμή την πρόσφατη αλλαγή - μετά την αναβάθμιση των ταχυτήτων - του mode σε interleaved (τουλάχιστον στη γραμμή μου).

Υπάρχει κάποιος με αναβάθμιση ταχύτητας και fastpath mode ακόμα?

Να σημειωθεί ότι όταν κάποιες μέρες είχαν γυρίσει τη γραμμή σε fastpath ούτε αστάθεια γραμμής είχα και επίσης τα pings στους Ευρωπαϊκούς server είχαν μειωθεί κατα περίπου 100ms. Σε σύγκριση με conx σύνδεση τα pings μας έχουν αυξηθεί πάρα πολύ: 139ms vs 299ms WoW european server.

Επίσης θα ήθελα να ξέρω αν προτιμάται απο πολλούς (λόγω online gaming) η αλλαγή (επαναφορά) σε fastpath από την Tellas.

vaggoulas
01-12-07, 03:56
Εγώ πάντως και όταν ήταν 4Mbit η γραμμή σε interleaved path ήμουν και όχι fast.

flioutsis
01-12-07, 04:17
Ομολογώ ότι τότε στα 4Μibt δεν έλεγχα το mode αλλά γιατί να το κάνω εφόσον είχα ικανοποιητικά pings <250ms?

Νομίζω πως όλοι είχαν καλύτερα pings πριν την αναβάθμιση ή όχι; Και αν δεν οφείλονται στο mode fastpath τότε που οφείλoνται;

hlapatsas
01-12-07, 12:39
Αφού αλλάζεις το mode μεσω του modem ποιο το νόημα του παρόντος θέματος;
Ψάξτε λίγο το forum..

flioutsis
01-12-07, 13:58
Το θέμα hlapatsas έχει νόημα. Το mode που αλλάζεις από το router δεν είναι παρά μόνο το adsl2+ etc. Το fastpath ή interleaved path ρυθμίζεται μόνο από τον ISP. Όπως θα δεις και απο τη συννημμένη εικόνα στη γραμμή μου υπάρχει adsl2+ και interleaved path. Επιπλέον ότι και να ρυθμίσεις απο το DMT π.χ. G.DMT παραμένει το interleaved path.

Όσο περισσότεροι μάθουν για αυτή τη ρύθμιση τόσο μπορούμε να αιτηθούμε αλλαγές σε αυτή. Νομίζω πως αυτή η ρύθμιση μπορεί να γίνει ανά γραμμή επομένως αν κάποιος δεν ενδιαφέρεται τόσο για σταθερότητα να μπορεί να τον αλλάζουν σε fastpath.

Θα προσπαθήσω να αλλάξω την ασάφεια του τίτλου σε "INTERLEAVED path" για αποφυγή παρερμηνείας.

hlapatsas
02-12-07, 12:51
Κοίτα εγώ που το γύρισα σε fast τα pings μου εγίναν σχεδόν όπως πριν την αναβάθμιση.
Πριν είχα 9ms με κάποιον server Οτε Ελλάδα, τώρα έχω 15, διαφορά 6 ms δηλαδή που εξηγήται από το πιτάρισμα προφανώς που δημιουργήθηκε λόγω αύξησης του bandwith.

Mouse Potato
15-12-07, 14:33
Κοίτα εγώ που το γύρισα σε fast...

Πως το γύρισες σε fast;;;;;

Lagman
11-01-08, 22:01
παιδια στην forthnet εχουμε σοβαρο προβλημα με αυτο το θεμα

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=153707

ριχτε μια ματια πειτε την γνωμη σας.

ευχαριστω.

ermis333
12-01-08, 13:30
Πως το γύρισες σε fast;;;;;

Δεν το γύρισε σε Fast υπάρχει η κλασσική "πλέον" τσατσιά του να γυρίσεις το modem σε ADSL1 mode οπότε τα Pings παραδόξος μειώνονται σε εξαιρετικό βαθμό.

DiM
12-01-08, 13:40
Δεν το γύρισε σε Fast υπάρχει η κλασσική "πλέον" τσατσιά του να γυρίσεις το modem σε ADSL1 mode οπότε τα Pings παραδόξος μειώνονται σε εξαιρετικό βαθμό.

Yeap και τότε το βλέπουν τα τζιμάνια της τελλας πως δεν συνδέεσαι με 12Mbps και σε υποβαθμίζουν στα 8Mbps με το έτσι θέλω χωρίς να σε ρωτήσουν η έστω να σε ενημερώσουν. :down:

Το καλο της υπόθεσης είναι πως στα 8Mbps με ADSL1 το ping είναι σαν αυτό που είχα με τα 4Mbps δηλαδή άψογο :)

hel
14-01-08, 01:54
Yeap και τότε το βλέπουν τα τζιμάνια της τελλας πως δεν συνδέεσαι με 12Mbps και σε υποβαθμίζουν στα 8Mbps με το έτσι θέλω χωρίς να σε ρωτήσουν η έστω να σε ενημερώσουν. :down:

Το καλο της υπόθεσης είναι πως στα 8Mbps με ADSL1 το ping είναι σαν αυτό που είχα με τα 4Mbps δηλαδή άψογο :)

Δηλαδή όλοι με 8 Mbit adsl 1 στην Τellas είναι με fast?
Ή απλά έχουν καλά ping?

iliask
14-01-08, 10:15
ΝΑ ρωτήσω και εγώ ρε παιδιά που δεν ξέρω πολλά πράγματα. Εχώ παρατηρήσει πως όταν γυρνάω το router μου σε adsl2+ mode αργώ πολύ να συνδεθώ αλλά και μολις γινει συνδεση μετά από λίγο απσυνδέεται και δεν ξανασυνδεεται.Μόλις το γυρνάω σε G.DMT MODΕ συνγχρονίζει στα 8600 περιπού και παίζει μια χαρά. Δεν είχα πάρει ποτέ Τελλάς να δηλώσω προβλημα και δεν ξέρω τι παίζει.Καθέ βοήθεια δεκτή. Ευχαριστώ.

DiM
14-01-08, 22:58
Δηλαδή όλοι με 8 Mbit adsl 1 στην Τellas είναι με fast?
Ή απλά έχουν καλά ping?

Σε ότι και να είναι στα 8Mbps το ping είναι άψογο. Για να καταλάβεις εμενα η τελλας με το έτσι θέλω με πήγε στα 8/1Mbps, άμα βάλω τον router στο adsl2+ το πρώτο ping με το dslam είναι στα 32ms άμα γυρίσω τον router στο G.DMT (adsl1) το πρώτο ping με το dslam πηγαίνει στα 5ms :p
Τώρα άμα είναι στα 12Mbps όπου αναγκαστικά πρέπει να το βάλεις στο adsl2+ το πρώτο ping με το dslam είναι στα 32ms. Aμα τώρα το γυρίσεις στο G.DMT (adsl1) τότε σε κλειδώνει εκεί όπου το SNR σου πάει στο 6. Με αλλα λόγια δεν σε κλειδώνει σε κάποιο standart speed. Όσο πιο καλο SNR έχεις τότε πιο μεγάλη speed θα κλειδώσει. Εμενα για να καταλάβεις με SNR 11 στο adsl2+ όταν το γύριζα σε adsl1 το SNR 6 κλειδώνει κοντά στα 9-10Mbps. Εκεί το πρώτο ping με το dslam είναι στα 12ms.


ΝΑ ρωτήσω και εγώ ρε παιδιά που δεν ξέρω πολλά πράγματα. Εχώ παρατηρήσει πως όταν γυρνάω το router μου σε adsl2+ mode αργώ πολύ να συνδεθώ αλλά και μολις γινει συνδεση μετά από λίγο απσυνδέεται και δεν ξανασυνδεεται.Μόλις το γυρνάω σε G.DMT MODΕ συνγχρονίζει στα 8600 περιπού και παίζει μια χαρά. Δεν είχα πάρει ποτέ Τελλάς να δηλώσω προβλημα και δεν ξέρω τι παίζει.Καθέ βοήθεια δεκτή. Ευχαριστώ.

Εάν διαβάσεις τα παραπάνω θα καταλάβεις γιατί γίνετε. Τώρα σένα μάλλον δεν αντέχει τα 12Mbps η γραμμή σου μπορείς να τους πάρεις ένα phone και να τους πεις να σε κλειδώσουν στα 8Mbps η χέστους και γυρνα το σε adsl1 όπως κανεις τώρα δηλαδή :p

iliask
15-01-08, 18:38
Nαι αλλά τις πρώτες μέρες δεν είχα κανένα προβλήμα με την γραμμή μου και βάσει των χαρακτηριστικών της γραμμής μου σηκώνει μέχρι 16

apostol70
16-01-08, 01:52
Τα 16 που σηκώνει βασει του attn η γραμμή σου είναι καθαρά θεωρητικά. Για να τα πιάσεις θα πρέπει να έχεις την τέλεια γραμμή χωρίς θόρυβο απώλειες κλπ. Επειδή το snr σου παίζει από 5 - 7 αυτό δείχνει ότι η γραμμή σου δεν τα πιάνει τα 16 ούτε και τα 12 ενδεχομένως (στην δικιά μου περίπτωση αυτό ισχύει)

iliask
16-01-08, 10:53
ok κατάλαβα ευχαριστώ. Απλά μου έκανε εντύπωση πως τισ πρώτες μέρες δεν είχα πρόβλημα και κλείδωνε στα 12 :)

papadopoulos02
22-01-08, 21:18
για σε ολους δεν ξερω τι να κανο με το Ping ??? εχω τellas zisto στα 8mb και εχω ping apo 150++ σε ολους τους ελληνικους servers στο cod4 ? plz help me :worthy:

lx911
23-01-08, 00:57
για σε ολους δεν ξερω τι να κανο με το Ping ??? εχω τellas zisto στα 8mb και εχω ping apo 150++ σε ολους τους ελληνικους servers στο cod4 ? plz help me :worthy:

Προσωπικη εμπειρια. Με την αναβαθμιση απο 8 ms ping στο gateway της Tellas με την "4αρα" ανεβηκε στα 34 ms...
Οταν το γυρισα μονο σε G.dmt το ping επεσε στα 14 ms πουθενα αλλου...

Οσο αφορα τους COD4 server ειναι αναλογα την μερα. Π.χ. το Σαββατο επειδη ολοι leechαρουν θα εχεις πανω απο 100 ms ping. Καθημερινες βραδυ παιζει να βγαινεις και με 50 ms...

DiM
23-01-08, 13:35
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=162903&page=2

vatam
23-01-08, 14:07
παιδια να ρωτησω κ εγω πως μπορω να αλλαξω και εγω το router m?? συμφωνα με αυτα π λετε παντα?? μπορειτε να με βοηθησετε π να παω για να το κανω αυτο το πραγμα π λετε?????

papadopoulos02
23-01-08, 16:02
Προσωπικη εμπειρια. Με την αναβαθμιση απο 8 ms ping στο gateway της Tellas με την "4αρα" ανεβηκε στα 34 ms...
Οταν το γυρισα μονο σε G.dmt το ping επεσε στα 14 ms πουθενα αλλου...

Οσο αφορα τους COD4 server ειναι αναλογα την μερα. Π.χ. το Σαββατο επειδη ολοι leechαρουν θα εχεις πανω απο 100 ms ping. Καθημερινες βραδυ παιζει να βγαινεις και με 50 ms...

οτι ωρα και να παιξω το ping ειναι ιδιο [στους εξωτερικους servers δεν μπαινω καν server is for low ping players only καθε φορα αυτο μου λεει] ξερεις κανενα κολπο για να κατεβασω λιγο το ping δεν αντεχω αλλο [εχω το speedtouch 585[i] v6 ] ακουσα για update στο router??? ξερεις που μπορω να τεσταρο το ping μου?

vatam
24-01-08, 00:39
δεν μ ειπατε τι ειναι αυτο??

@ ADSLgr.com All rights reserved.