PDA

Επιστροφή στο Forum : Διακοπή διαδικασίας ενεργοποίησης και εξοπλισμός



onefluffycloud
01-12-07, 11:36
Καλημέρα,
μετά από 3 μήνες που περιμένω το double play αποφάσισα να σταματήσω τη διαδικασία ενεργοποίησης.
Γνωρίζετε αν θα μου ζητήσουν πίσω τον εξοπλισμό; το ξέρω ότι το γράφει στους όρους απλά θέλω να μάθω αν πραγματικά το ζητάνε πίσω.

Επιπλέον μπορώ να κάνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ με το επιχείρημα ότι περιμένω 3 μήνες για την ενεργοποίηση; Τι αποτέλεσμα μπορεί να φέρει αυτό;

Τέλος αν πριν διακόψω το αίτημα για ενεργοποίηση στη HOL ζητήσω ταυτόχρονα triple play από την ON ώστε να δω ποια από τις δύο θα είναι πιο γρήγορη λέτε να έχω κάνα πρόβλημα;

aa144
01-12-07, 12:34
Λέει στη σύμβαση περί των τριών μηνών, διάβασε ακριβώς τι έχεις υπογράψει. Στη θέση σου θα περίμενα ακόμα λίγο, μιας και κατά τη γνώμη μου, τον έφαγες το γάϊδαρο, η ουρά έμεινε.

Σε ποιά περιοχή είσαι ακριβώς; Έκανες αίτηση αρχικά τηλεφωνική; Οι τρεις μήνες σαν ανώτατο όριο μετράνε σύμφωνα με τη σύμβαση από τη μέρα που υπόγραψες και παρέδωσες υπογραμμένη την αίτηση στον κούριερ.

Ο εξοπλισμός είναι δικός τους φυσικά. Το λέει σαφώς η σύμβαση.

onefluffycloud
01-12-07, 13:11
Ημερ/νία Έναρξης: 21-Σεπ-2007


2007-10-11 02:53:00 Κ05 Η ΑΙΤΗΣΗ ΠΡΟΩΘΗΘΗΚΕ ΓΙΑ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ .
2007-10-16 02:51:30 Κ01 ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΑΠΟΡΡΙΨΗ - ΛΑΘΟΣ ΔΕΔΟΜΕΝΑ .
2007-10-18 17:47:28 Κ05 Η ΑΙΤΗΣΗ ΠΡΟΩΘΗΘΗΚΕ ΓΙΑ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ .
2007-10-19 19:24:28 Κ1 ΥΠΟΒΛΗΘΗΚΕ ΑΙΤΗΣΗ ΠΑΡΟΧΗΣ .
2007-10-23 19:50:06 Κ2 ΕΓΚΡΙΘΗΚΕ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΒΡΟΓΧΟΥ .
2007-11-20 21:46:06 Κ4 ΑΠΟΡΡΙΦΘΗΚΕ .
2007-11-27 20:18:20 Κ05 Η ΑΙΤΗΣΗ ΠΡΟΩΘΗΘΗΚΕ ΓΙΑ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ .
2007-11-28 17:59:59 Κ4.1 ΑΠΟΡΡΙΦΘΗΚΕ - ΛΑΘΟΣ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΑΡΟΧΟΥ .

Γνωρίζω τι λέει η σύμβαση για τον εξοπλισμό, απλά ρωτάω αν τελικά τον ζητάνε αυτοί.


Σε κάθε περίπτωση, το
απώτατο χρονικό διάστημα για την ενεργοποίηση της Υπηρεσίας Adsl δεν δύναται να υπερβαίνει τους 3
μήνες από την υπογραφή της
Τι σημαίνει "δεν δύναται"; όταν συμβαίνει τι γίνεται δηλαδή;

aa144
01-12-07, 14:21
Λύεται αυτοδικαίως η σύμβαση και αζημίως για τον πελάτη, εκτός και θέλεις να περιμένεις ακόμα λίγο, δεν μου είπες όμως, 3 μήνες από την τηλεφωνική παραγγελία ή 3 μήνες από τη μέρα που ήρθε ο εξοπλισμός και πήρε την αίτηση με την υπογραφή σου;

Το λέω γιατί το ξέρουν και αυτοί το θέμα των 3 μηνών και δεν τους συμφέρει να το ξεπεράσουν, γι αυτό και σου προτείνω να περιμένεις ακόμα λίγο.

Φαίνεται σαν να έχουν κάποιο πρόβλημα με τον παλιό σου πάροχο; Vivodi; Δεν συμφωνούν τα στοιχεία σου εκεί με αυτά που δήλωσες στη HOL; Μήπως η σύνδεση είναι στο όνομα της Vivodi και όχι στο δικό σου από προπληρωμένο πακέτο;

Με τον εξοπλισμό αν θέλεις να το ρισκάρεις (που δεν στο συνιστώ) κάνε ότι δεν κατάλαβες και μην το στέλνεις, αλλά θα βρεθείς να χρωστάς, μπορεί να σου χρεώσουν και τόκους αν δεν πληρώσεις, σίγουρα θες να το κάνεις αυτό; Τον έχεις αγαπήσει πολύ τον ΦΡΙΤΣ έ;

onefluffycloud
01-12-07, 20:48
τον εξοπλισμό τον παρέλαβα στις 21-Σεπ-2007.

ποιο είναι το "το θέμα των 3 μηνών" στο οποίο αναφέρεσαι;

τώρα δεν έχω τίποτα. ούτε γραμμή ΟΤΕ, ούτε τίποτα άλλο. περιμένω για κατασκευή της γραμμής. Απ' τη Hol μου είπαν ότι το αίτημα απορρίφθηκε από τον ΟΤΕ με κωδικό 22 κάτι που σημαίνει ότι ήρθαν να με βρουν και δεν με βρήκαν (?)

aa144
01-12-07, 22:19
Στο προφίλ σου γράφεις ότι έχεις vivodi 2048/256. Το έχεις δει;

Το θέμα των τριών μηνών είναι ότι αν τρεις μήνες μετά που έχεις υπογράψει τη σύμβαση δεν σου το έχουν φτιάξει, τότε λύεται η σύμβαση αζημίως για εσένα, καταλαβαίνεις ότι δεν τους συμφέρει αυτό;

Όταν λες ότι δεν έχεις γραμμή, εννοείς ούτε τηλέφωνο σταθερό ΟΤΕ; Έχεις ζητήσει κατασκευή νέας γραμμής; Τότε αν είναι έτσι, είναι θέμα το να έρθει το συνεργείο του ΟΤΕ και να μην σε βρει, μπορείς να πας στον τοπικό ΟΤΕ, στο τεχνικό τμήμα να μιλήσεις απευθείας με τους τεχνικούς και να το κανονίσεις.

onefluffycloud
16-12-07, 20:48
Το θέμα των τριών μηνών είναι ότι αν τρεις μήνες μετά που έχεις υπογράψει τη σύμβαση δεν σου το έχουν φτιάξει, τότε λύεται η σύμβαση αζημίως για εσένα, καταλαβαίνεις ότι δεν τους συμφέρει αυτό;


όταν λες αζημίως τι εννοείς; δηλαδή πριν είχα καμία υποχρέωση απέναντι τους;

αυτή τη βδομάδα κλείνω 3 μήνες αναμονή. μπορεί αυτός να είναι λόγος για καταγγελία;
και αν ναι, πιστεύετε ότι μπορεί να έχει κάποιο αποτέλεσμα;

ευχαριστώ

aa144
17-12-07, 02:17
Η έκφραση αζημίως σημαίνει ότι δεν μπορούν να ζητήσουν κάποια αποζημίωση από εσένα επειδή καταγγέλεται η σύμβαση. Σε άλλη περίπτωση ισχύουν τα τέλη αποσύνδεσης και η χρέωση του ΦΡΙΤΣ και άλλα διάφορα που μπορεί να επινοήσει η κάθε μια εταιρία.

Όμως αν δεν σε συνδέσουν σε 3 μήνες, τότε μπορείς να φύγεις και δεν θα πάρουν ούτε μισό ευρώ από εσένα παρόλο που ήδη έχουν κάνει έξοδα, έστειλαν τον ΦΡΙΤΣ και έκαναν κάποιες ενδεχομένως δαπανηρές διαδικασίες που δεν ολοκληρώθηκαν, με δυο λόγια είναι ζημιά αν συμβεί και σαν ιδιωτική εταιρία που είναι, θα προσπαθήσουν όσο μπορούν να μην συμβεί, δεν τους συμφέρει.

Και βέβαια ενδεχομένως βοηθάει να τους το λες αυτό, ότι αν περάσουν οι τρεις μήνες όπως λέει η σύμβασή σου θα φύγεις, όταν τους παίρνεις τηλέφωνο να ρωτήσεις για το θέμα, αν δουν ότι το γνωρίζεις θα απαντήσουν διαφορετικά.

theopan
17-12-07, 11:15
όταν λες αζημίως τι εννοείς; δηλαδή πριν είχα καμία υποχρέωση απέναντι τους;

αυτή τη βδομάδα κλείνω 3 μήνες αναμονή. μπορεί αυτός να είναι λόγος για καταγγελία;
και αν ναι, πιστεύετε ότι μπορεί να έχει κάποιο αποτέλεσμα;

ευχαριστώ

Δεν έχεις καμία υποχρέωση απέναντι τους μέχρι να σε ενεργοποιήσουν. Οι "όροι" αυτοί περί 3 μηνών και κουραφέξαλα, που εφευρίσκουν είναι καταχρηστικοί.
Καταγγελία στην ΕΕΤΤ (ή οπουδήποτε) είναι αναφαίρετο δικαίωμά σου να κάνεις όποτε εσύ το νομίζεις. Δεν ζητάμε άδεια για να καταγγείλουμε από κανέναν. Το αν θα φέρει αποτέλεσμα για σένα προσωπικά είναι υπο συζήτηση. Γενικά οι καταγγελίες πάντως οδηγούν σε κυρώσεις στις εταιρίες, άσχετα με το αν θα λυθεί το δικό σου συγκεκριμένο πρόβλημα.
Γενικά σε ανανεργό βρόχο τα πράγματα είναι σκούρα. Μπορεί να αργήσει πάρα πολύ ακόμα.

aa144
17-12-07, 11:31
Δεν έχεις καμία υποχρέωση απέναντι τους μέχρι να σε ενεργοποιήσουν.

Και όμως, έχεις όλες τις υποχρεώσεις που απορρέουν από τη σύμβαση που έχεις υπογράψει.

theopan
17-12-07, 14:34
Και όμως, έχεις όλες τις υποχρεώσεις που απορρέουν από τη σύμβαση που έχεις υπογράψει.

Πολλοί όροι τέτοιων συμβάσεων είναι καταχρηστικοί ξαναλέω. Δεν είναι δυνατόν η οποιαδήποτε εταιρία να αγνοεί τον Αστικό Κώδικα. Παρ'ολα αυτά, διάβασε την παράγραφο 3.1 του συμβολαίου σου : "Η ισχύς της σύμβασης εκκινεί από την ενεργοποίηση της Υπηρεσίας".
Δεν έχει υπάρξει ενεργοποίηση, δεν ισχύει η σύμβαση.-

aa144
17-12-07, 15:32
Έχεις δίκιο, όμως και πάλι ο όρος περί των τριών μηνών δεν μου φαίνεται καθόλου περίεργος ή καταχρηστικός.

Το έντυπο που υπογράφεις επέχει θέση αίτησης, εξουσιοδότησης και σύμβασης, με την έννοια αυτή, μπορεί η εταιρία να απαιτήσει από τον πελάτη την καταβολή των εξόδων που έχει κάνει μέχρι τη στιγμή της καταγγελίας της σύμβασης - αίτησης, με εξαίρεση την περίπτωση των τριών μηνών όπου το θέμα αναφέρεται ρητώς.

Εκτός και είναι κάποιος διατεθειμένος να πάει στα δικαστήρια για ένα τέτοιο θέμα, μιας και στο Ελλαδιστάν η "δικαιοσύνη" είναι ακριβό σπόρ και μόνο για τους έχοντες.

theopan
17-12-07, 20:36
Έχεις δίκιο, όμως και πάλι ο όρος περί των τριών μηνών δεν μου φαίνεται καθόλου περίεργος ή καταχρηστικός.

Το έντυπο που υπογράφεις επέχει θέση αίτησης, εξουσιοδότησης και σύμβασης, με την έννοια αυτή, μπορεί η εταιρία να απαιτήσει από τον πελάτη την καταβολή των εξόδων που έχει κάνει μέχρι τη στιγμή της καταγγελίας της σύμβασης - αίτησης, με εξαίρεση την περίπτωση των τριών μηνών όπου το θέμα αναφέρεται ρητώς.

Εκτός και είναι κάποιος διατεθειμένος να πάει στα δικαστήρια για ένα τέτοιο θέμα, μιας και στο Ελλαδιστάν η "δικαιοσύνη" είναι ακριβό σπόρ και μόνο για τους έχοντες.

Ο "όρος" των 3 μηνών, δεσμεύει την εταιρία ώστε να υποδείξει αυτή εναλλακτικές λύσεις στον πελάτη, όχι τον πελάτη να παραμείνει. Ούτως ή άλλως όμως όπως είπαμε, η σύμβαση δεν είναι σε ισχύ πριν την ενεργοποίηση! Αυτό αρκεί. Γενικά η σύμβαση αυτή είναι για τα πανηγύρια. Οι μισοί της όροι αντικρούουν τους άλλους μισούς.

torchrelay
22-12-07, 16:20
Ελπίζω να κάνω την ερώτηση στο σωστό thead.

Είμαι ήδη ενεργοποιημένος στη HOL απο τα τέλη Οκτομβρίου με Double Play και θέλω να ξαναγυρίσω στον ΟΤΕ.
Οι λόγοι είναι οι συχνές αποσυνδέσεις των τηλεφωνικών γραμμών , ο απαράδεκτα μεγάλος χρόνος αναμονής στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση της HOL , και η απουσία δυνατότητας σύνδεσης/ενεργοποίησης επιπλέον voip γραμμής μέσω του fritzbox.

Ποιές διαδικασίες πρέπει να ακολουθήσω?

Stefanos83
22-12-07, 22:25
Καλημέρα,
μετά από 3 μήνες που περιμένω το double play αποφάσισα να σταματήσω τη διαδικασία ενεργοποίησης.
Γνωρίζετε αν θα μου ζητήσουν πίσω τον εξοπλισμό; το ξέρω ότι το γράφει στους όρους απλά θέλω να μάθω αν πραγματικά το ζητάνε πίσω.

Επιπλέον μπορώ να κάνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ με το επιχείρημα ότι περιμένω 3 μήνες για την ενεργοποίηση; Τι αποτέλεσμα μπορεί να φέρει αυτό;

Τέλος αν πριν διακόψω το αίτημα για ενεργοποίηση στη HOL ζητήσω ταυτόχρονα triple play από την ON ώστε να δω ποια από τις δύο θα είναι πιο γρήγορη λέτε να έχω κάνα πρόβλημα;

Κ4.1 ΑΠΟΡΡΙΦΘΗΚΕ - ΛΑΘΟΣ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΑΡΟΧΟΥ , ξέρεις τι σημαίνει αυτό ? Θα σου πω εγω που εχω βαρεθεί να το βλέπω . Δοξα το θεο η HOL επιτρέπει ολων των ειδών τις φορητότητες , απο εναλακτικο σε εναλακτικό , απο ιδιόκτητο σε ιδιόκτητο , απο ΑΡΥΣ σε ιδιοκτητο , οτιδηποτε γίνετε . Αλλα οταν κανουμε την αιτησούλα μας , λεμε με απολυτη 100% μαθηματική ακρίβεια , και με επεξηγηματικότητα σαν να μιλαμε σε παιδακι 10χρονων οτι :

Κυριοι , εχω vidodi σε full LLU . Που σημαίνει οτι , την αίτηση φορητότητας θα την κάνετε στην VIVODI και ΟΧΙ στον ΟΤΕ . Επίσης έχω ADSL στην ταχύτητα των 1-24mbit στην VIDODI , το οποιο προέρχεται μεσω ΑΡΥΣ η μεσω ιδιόκτητου η μέσω οπτικών ινών η οτιδήποτε . Επισης ( ΠΟΛΥ ΒΑΣΙΚΟ ) εχω η ΔΕΝ εχω ISDN τυπο γραμμης . Επισης εχω η ΔΕΝ εχω προεπιλογή .
Αμα το κάνεις αυτό σωστα , σε 25 εργάσιμες παιζεις με double play . Αμα αρχίζεις τα δεν ξέρω τι είναι το ISDN ισως εχω ισως ΟΧΙ . ADSL τι είναι αυτό ? Εγω τηλέφωνα περνω . Λογαριασμός απο τον ΟΤΕ έρχεται ( εστω και αν ο τελευταιος ητανε πριν απο 1 χρονο )

Νομιζω έγινα κατανοητός σε αυτό που θέλω πω . Δεν λεω οτι φταίς εσυ σε καμια περίπτωση , αλλα και ο υπάλληλος δεν έχει μαντικες γνώσεις , ουτε πρόσβαση σε βαση δεδομένων που να του λέει τι εχεις ακριβως . Οποτε μαντευει ... αλλωτε σωστα ... αλλωτε οχι .


Σχετικά με το αίτημα σου , τράβα του ακύρωση . Δηλαδη στειλε φαξακι στο 2130005769 με φωτοτυπία ταυτότητας , γραψε οτι λογω υπερβολικής αναμονής ενεργοποιήσης στον αρι8μό 12345667 επιθυμείς την διακοπή της αίτησης . Και πήγαινε σε ενα γραφείο γενικής ταχυδρομικής και παράδωσε εξοπλισμό υπόψιν της HOL με έξοδα της HOL . Better luck next time .

........Auto merged post: Stefanos83 added 5 Minutes and 31 Seconds later........


Ελπίζω να κάνω την ερώτηση στο σωστό thead.

Είμαι ήδη ενεργοποιημένος στη HOL απο τα τέλη Οκτομβρίου με Double Play και θέλω να ξαναγυρίσω στον ΟΤΕ.
Οι λόγοι είναι οι συχνές αποσυνδέσεις των τηλεφωνικών γραμμών , ο απαράδεκτα μεγάλος χρόνος αναμονής στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση της HOL , και η απουσία δυνατότητας σύνδεσης/ενεργοποίησης επιπλέον voip γραμμής μέσω του fritzbox.

Ποιές διαδικασίες πρέπει να ακολουθήσω?

Πας στο oteshop και κάνεις αίτηση φορητότητας , και τους ακουμπας 35ε τελος επανασύνδεσης . Μετα πας στην eurobank και κανεις κατάθεση 55ε τελος απενεργοποιησης στην HOL . Καπου εδω γύρω εχω και τον αριθμό λογαριασμού ... Αλλα δεν θυμάμαι που . ANyway παρε 13844 ζητα πωλησεις και ρώτα τον . Μετα στείλε φαξ στο 2130005769 με φωτοτυπία ταυτότητας , γράψε οτι αιτήσε portOUT προς τον ΟΤΕ και στείλε και το καταθετήριο των 55ε . Σε 10 εργάσιμες παιζεις με ΟΤΕ .

Tem
23-12-07, 09:45
.......... Σε 10 εργάσιμες παιζεις με ΟΤΕ .
ίσως και συντομότερα

torchrelay
23-12-07, 13:52
....Μετα πας στην eurobank και κανεις κατάθεση 55ε τελος απενεργοποιησης στην HOL .

Αυτά τα 55 ευρό είναι η τιμωρία μου γιατί δεν είχα τηλέφωνο κάθε λίγο και λιγάκι? η γιατί περίμενα 50 λεπτά στην αναμονή κάθε φορά που έπρεπε να τους καλώ απο το κινητό μου για να τους πώ οτι δεν έχω τηλέφωνο?
Τα 55 ευρώ ΔΕΝ τα πληρώνω.
Όπως και νάχει ευχαριστώ πολύ θα αρχίσω απο σήμερα τα διαδικαστικά.

theopan
23-12-07, 22:53
....Μετα πας στην eurobank και κανεις κατάθεση 55ε τελος απενεργοποιησης στην HOL .

Αυτά τα 55 ευρό είναι η τιμωρία μου γιατί δεν είχα τηλέφωνο κάθε λίγο και λιγάκι? η γιατί περίμενα 50 λεπτά στην αναμονή κάθε φορά που έπρεπε να τους καλώ απο το κινητό μου για να τους πώ οτι δεν έχω τηλέφωνο?
Τα 55 ευρώ ΔΕΝ τα πληρώνω.
Όπως και νάχει ευχαριστώ πολύ θα αρχίσω απο σήμερα τα διαδικαστικά.

Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα εσύ. Αν νομίζουν ότι έχουν νομικό "πάτημα", τήρησαν κατά γράμμα τη σύμβαση που είχατε και μπορούν να σου ζητήσουν τέλος απενεργοποίησης, τους αφήνεις να το κάνουν.

aa144
24-12-07, 02:24
Αμα το κάνεις αυτό σωστα , σε 25 εργάσιμες παιζεις με double play .

Ωραία το είπες, δηλαδή όποιος έχει μήνες καθυστέρηση στην ενεργοποίηση θα είχε κάνει λάθος στα στοιχεία της αίτησης έ; Και βέβαια δεν θα πρέπει να υπάρχει καμιά περίπτωση με σωστά στοιχεία στην αίτηση που να έκανε πάνω από 25 εργάσιμες να ενεργοποιηθεί. Αυτό πως ακριβώς το γνωρίζεις;

tolisp
24-12-07, 03:43
....Μετα πας στην eurobank και κανεις κατάθεση 55ε τελος απενεργοποιησης στην HOL .

Αυτά τα 55 ευρό είναι η τιμωρία μου γιατί δεν είχα τηλέφωνο κάθε λίγο και λιγάκι? η γιατί περίμενα 50 λεπτά στην αναμονή κάθε φορά που έπρεπε να τους καλώ απο το κινητό μου για να τους πώ οτι δεν έχω τηλέφωνο?
Τα 55 ευρώ ΔΕΝ τα πληρώνω.
Όπως και νάχει ευχαριστώ πολύ θα αρχίσω απο σήμερα τα διαδικαστικά.


Φοβάμαι ότι αν δεν εξοφλήσεις πλήρως την HOL πολύ απλά δεν θα απελευθερώσει την γραμμή σου με αποτέλεσμα να μην μπορέσει ο ΟΤΕ να σε συνδέσει!

Stefanos83
24-12-07, 05:53
Ωραία το είπες, δηλαδή όποιος έχει μήνες καθυστέρηση στην ενεργοποίηση θα είχε κάνει λάθος στα στοιχεία της αίτησης έ; Και βέβαια δεν θα πρέπει να υπάρχει καμιά περίπτωση με σωστά στοιχεία στην αίτηση που να έκανε πάνω από 25 εργάσιμες να ενεργοποιηθεί. Αυτό πως ακριβώς το γνωρίζεις;

Γιατι πολυ απλα , εδω και καποιους μηνες εκει δουλευω εκει . Και παρακαλουθώ αυτά που κανω πως εξελίσονται . Πολυ απλά σου λέω λοιπον , οτι αμα οντως εχει διαθεσιμότητα και πορτες , και φτιάξεις μια σωστή αίτηση , θα πραγματοποιηθεί σε 25 εργασιμες .
Τωρα σε ενα φίλο μου , που του έκανα αίτηση , και την έσπρωξα οπου μπορούσα και όσο μπορούσα εγώ . Κάναμε 20ημερολογιακές μερες . Και σκέψου με φορητότητα απο εναλλακτικό σε εναλλακτικό.
Και το καλύτερο όλων , με κονε διευθυντή , ενεργοποίηση σε μια (1) μέρα . Τραγικό ?

........Auto merged post: Stefanos83 added 2 Minutes and 2 Seconds later........


Φοβάμαι ότι αν δεν εξοφλήσεις πλήρως την HOL πολύ απλά δεν θα απελευθερώσει την γραμμή σου με αποτέλεσμα να μην μπορέσει ο ΟΤΕ να σε συνδέσει!

Αυτό δεν παίζει . Αυτο το οποίο μπορεί να γίνει , είναι να συνέχισουν να έρχονται λογαριασμοί , τους οποίους θα πρέπει να πληρώσεις .

tolisp
24-12-07, 10:59
Γιατι πολυ απλα , εδω και καποιους μηνες εκει δουλευω εκει . Και παρακαλουθώ αυτά που κανω πως εξελίσονται . .

Καμια δουλειά δεν είναι ντροπή...

aa144
24-12-07, 11:50
Γιατι πολυ απλα , εδω και καποιους μηνες εκει δουλευω εκει . Και παρακαλουθώ αυτά που κανω πως εξελίσονται . Πολυ απλά σου λέω λοιπον , οτι αμα οντως εχει διαθεσιμότητα και πορτες , και φτιάξεις μια σωστή αίτηση , θα πραγματοποιηθεί σε 25 εργασιμες .
Τωρα σε ενα φίλο μου , που του έκανα αίτηση , και την έσπρωξα οπου μπορούσα και όσο μπορούσα εγώ . Κάναμε 20ημερολογιακές μερες . Και σκέψου με φορητότητα απο εναλλακτικό σε εναλλακτικό.
Και το καλύτερο όλων , με κονε διευθυντή , ενεργοποίηση σε μια (1) μέρα . Τραγικό ?



Καλά μου φάνηκε... αφού λοιπόν είσαι στη Hol, δεν μας δίνεις και καμιά καλή πληροφορία για το τι γίνεται εκεί μέσα, γιατί τόσο κακή εξυπηρέτηση, τουλάχιστον έτσι φαίνεται απέξω, εσείς μεσα μπορεί να τα βλέπετε όλα μια χαρά, και ότι όλοι που φωνάζουν έχουν κάνει κάποιο λάθος στην αίτηση ή δεν ξέρω τι άλλο, πάντως φταίνε οι ίδιοι και όχι η ανοργανωσιά που το ξαναλέω φαίνεται απέξω, δεν δουλεύω στη Hol για να γνωρίζω τι γίνεται μέσα.

Και ένα προσωπικό ρουσφέτι, αν φυσικά μπορείς να το κάνεις. Το 910021018357 πότε θα λειτουργήσει;

Stefanos83
24-12-07, 21:02
Καλά μου φάνηκε... αφού λοιπόν είσαι στη Hol, δεν μας δίνεις και καμιά καλή πληροφορία για το τι γίνεται εκεί μέσα, γιατί τόσο κακή εξυπηρέτηση, τουλάχιστον έτσι φαίνεται απέξω, εσείς μεσα μπορεί να τα βλέπετε όλα μια χαρά, και ότι όλοι που φωνάζουν έχουν κάνει κάποιο λάθος στην αίτηση ή δεν ξέρω τι άλλο, πάντως φταίνε οι ίδιοι και όχι η ανοργανωσιά που το ξαναλέω φαίνεται απέξω, δεν δουλεύω στη Hol για να γνωρίζω τι γίνεται μέσα.

Και ένα προσωπικό ρουσφέτι, αν φυσικά μπορείς να το κάνεις. Το 910021018357 πότε θα λειτουργήσει;

Εχω αδειουλα μεχρι την πεμπτη , για τις γιορτες . Γιαυτο και ποσταρω οτι μπορω και ενημερώνω γιαυτα που ξέρω . Κανονικα εκτος εορτων τρεχω σαν τον ελφα στο lineage . Λοιπον το σημειωσα το username θα σου πω πεμπτη βραδυ τι παιζει , και τι δεν παιζει :P . Επισης μπορει να δω καρτελα και να σε πάρω τηλέφωνο να το φτιάξουμε.

aa144
24-12-07, 22:15
Δεν είναι δικό μου, αλλά φιλικού προσώπου, ευτυχώς πρόλαβε και πήρε τον ΦΡΙΤΣ. Άμα φτιάξετε το Dslam, όλα τα άλλα είναι ήδη φτιαγμένα, το έχω αναλάβει προσωπικά.

Καλές διακοπές, και ευχαριστώ για την εξυπηρέτηση.

onefluffycloud
25-12-07, 14:42
Stefanos83, (http://www.adslgr.com/forum/member.php?u=44347)
σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Έχω κάνει αίτηση για κατασκευή γραμμής από τις αρχές σεπτεμβρίου. Η πορεία της αίτησης μου είναι αυτή:

2007-10-11 02:53:00 Κ05 Η ΑΙΤΗΣΗ ΠΡΟΩΘΗΘΗΚΕ ΓΙΑ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ .
2007-10-16 02:51:30 Κ01 ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΑΠΟΡΡΙΨΗ - ΛΑΘΟΣ ΔΕΔΟΜΕΝΑ .
2007-10-18 17:47:28 Κ05 Η ΑΙΤΗΣΗ ΠΡΟΩΘΗΘΗΚΕ ΓΙΑ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ .
2007-10-19 19:24:28 Κ1 ΥΠΟΒΛΗΘΗΚΕ ΑΙΤΗΣΗ ΠΑΡΟΧΗΣ .
2007-10-23 19:50:06 Κ2 ΕΓΚΡΙΘΗΚΕ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΒΡΟΓΧΟΥ .
2007-11-20 21:46:06 Κ4 ΑΠΟΡΡΙΦΘΗΚΕ .
2007-11-27 20:18:20 Κ05 Η ΑΙΤΗΣΗ ΠΡΟΩΘΗΘΗΚΕ ΓΙΑ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ .
2007-11-28 17:59:59 Κ4.1 ΑΠΟΡΡΙΦΘΗΚΕ - ΛΑΘΟΣ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΑΡΟΧΟΥ .
2007-12-03 16:50:50 Κ1 ΥΠΟΒΛΗΘΗΚΕ ΑΙΤΗΣΗ ΠΑΡΟΧΗΣ .
2007-12-04 17:29:48 Κ2 ΕΓΚΡΙΘΗΚΕ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΒΡΟΓΧΟΥ .

Πήρα χθες τηλέφωνο και μου είπαν ότι ήρθε ο ΟΤΕ σπίτι μου να ελέγχει το κέντρο (ΚΑΦΑΟ ?) της πολυκατοικίας και δεν με με βρήκε. Φυσικά κανείς δεν με είχε ενημερώσει.
Αυτό συμβαίνει για δεύτερη φορά. Είναι ο λόγος που είχε απορριφθεί η αίτηση μου και στις 2007-11-20 21:46:06. Με είχαν διαβεβαιώσει τότε ότι δεν θα ξανασυμβεί.
Προφανώς υπάρχει πρόβλημα στις διαδικασίες της HOL για αυτούς που θέλουν κατασκευή γραμμής, αφού από την μία σου λένε ότι δεν χρειάζεται ο ΟΤΕ να έρθει σπίτι σου αλλά από την άλλη απορρίπτεται η αίτηση σου για αυτό τον λόγο.
Το account μου στη HOL είναι το 910021007478.
Αν μπορέσεις να με βοηθήσεις θα ήταν πολύ σημαντικό για μένα. Έχω απογοητευτεί τα μάλα πια

Stefanos83
25-12-07, 17:01
Stefanos83, (http://www.adslgr.com/forum/member.php?u=44347)
σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Έχω κάνει αίτηση για κατασκευή γραμμής από τις αρχές σεπτεμβρίου. Η πορεία της αίτησης μου είναι αυτή:


Πήρα χθες τηλέφωνο και μου είπαν ότι ήρθε ο ΟΤΕ σπίτι μου να ελέγχει το κέντρο (ΚΑΦΑΟ ?) της πολυκατοικίας και δεν με με βρήκε. Φυσικά κανείς δεν με είχε ενημερώσει.
Αυτό συμβαίνει για δεύτερη φορά. Είναι ο λόγος που είχε απορριφθεί η αίτηση μου και στις 2007-11-20 21:46:06. Με είχαν διαβεβαιώσει τότε ότι δεν θα ξανασυμβεί.
Προφανώς υπάρχει πρόβλημα στις διαδικασίες της HOL για αυτούς που θέλουν κατασκευή γραμμής, αφού από την μία σου λένε ότι δεν χρειάζεται ο ΟΤΕ να έρθει σπίτι σου αλλά από την άλλη απορρίπτεται η αίτηση σου για αυτό τον λόγο.
Το account μου στη HOL είναι το 910021007478.
Αν μπορέσεις να με βοηθήσεις θα ήταν πολύ σημαντικό για μένα. Έχω απογοητευτεί τα μάλα πια

Λοιπόν η αλήθεια είναι ως εξής . Ερχεται τεχνικός του ΟΤΕ ( μονο αυτοί εχουν κλειδάκια για τα ΚΑΦΑΟ ) παει στο ΚΑΦΑΟ βρίσκει ελεύθερο βρόγχο και δρομολογεί γραμμή προς το κουτι του ΟΤΕ στην πολυκατοικία σου . Αποσο ξέρω δεν χρειάζεται να έρθει μεσα στην πολυκατοικία αλλα αυτό δεν είναι απολυτο . Μετα έρχεται τεχνικός HOL και φτιάχνει την μικτονόμηση . Δλδ ερχεται μεσα στην πολυκατοικία σου ( και πρέπει να είσαι και εσυ παρων , οπωσδήποτε ) ,βρίσκει την γραμμη του ΟΤΕ και την στέλνει στο διαμέρισμα .
Γενικά αυτη η διαδικασία , δεν είναι και οτι πιο απλο υπάρχει . Στις περισότερες περιπτώσεις δυστυχώς υπάρχει καθυστέρηση . Για να το φτιάξεις αυτό έγκαιρα , δεν θες απλως κονε στην HOL , θες και γνωστό τεχνικό ΟΤΕ της περιοχής σου . Μονο έτσι γίνεται σιγουρα . Αυτό που θα σου πρότινα εγω . Και στο λεω τελειως φιλικα είναι ακύρωσε αίτηση , πάρε 210 νούμερο απο ΟΤΕ και ξανακάντην .
Κερδίσεις οτι αν δεν είσαι ικανοποιμένος απο Hol , μπορεις παντα να παρεις το νούμερο σου και να πας αλλου. Και κερδίζεις και , στο οτι , μετα γίνεται 100% ανενόχλητα , και ο μόνος που θά ρθει σπιτι σου , είναι ο τεχνικός του ΟΤΕ .
Δυστυχώς περίπου η μία στις τρεις περίπου αιτήσεις σε ανενεργό κομπλάρουν . Σκέψου τα λίγο αυτα και πες μου τι πιστευεις.

onefluffycloud
25-12-07, 18:49
σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
άρα μου λες ότι υπό φυσιολογικές συνθήκες δεν χρειάζεται να έρθει τεχνικός του ΟΤΕ στην πολυκατοικία.
Τότε γιατί στο CRM του ΟΤΕ το αίτημα δείχνει ότι ήρθε και δεν με βρήκε;
Μου λες να κάνω αίτηση για δημιουργία γραμμής στον ΟΤΕ και μετά να ζητήσω μεταφορά στην HOL;
Γενικά δεν με ενδιαφέρει τίποτε άλλο από το να έχω Internet το συντομότερο δυνατό.
Τώρα πια σκέφτομαι να βάλω ΟΤΕ connex αλλά με χαλάει το μηνιαίο πάγιο της τηλεφωνικής γραμμής..

Stefanos83
25-12-07, 20:23
σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
άρα μου λες ότι υπό φυσιολογικές συνθήκες δεν χρειάζεται να έρθει τεχνικός του ΟΤΕ στην πολυκατοικία.
Τότε γιατί στο CRM του ΟΤΕ το αίτημα δείχνει ότι ήρθε και δεν με βρήκε;
Μου λες να κάνω αίτηση για δημιουργία γραμμής στον ΟΤΕ και μετά να ζητήσω μεταφορά στην HOL;
Γενικά δεν με ενδιαφέρει τίποτε άλλο από το να έχω Internet το συντομότερο δυνατό.
Τώρα πια σκέφτομαι να βάλω ΟΤΕ connex αλλά με χαλάει το μηνιαίο πάγιο της τηλεφωνικής γραμμής..

Ο τεχνικός του ΟΤΕ παει οπωσδήποτε στο ΚΑΦΑΟ και εντοπίζει τον ανενεργο βρόγχο . Μετα τον στέλνει στην πολυκατοικία , και ΑΝ νιωθει και θέλει να κάνει σωστά την δουλεία του , πρεπει να ρθει και μεσα στην πολυκατοικία με δική σου παρουσία να μαρκαρει ( με ενα αυτοκολλητο εγχρωμο ) την καινουργια γραμμη που σου έφερε . Οποτε στην θεωρία πρεπει να ερχεται , τωρα τι γίνεται στην πράξη αστο :P .
Κάνε μια προσπάθεια ακόμα με τον ΟΤΕ , μπας και ολοκληρωθεί πιο γρήγορα γιατι αποτι καταλαβαίνω εχει προχωρήσει το αιτημα σου αρκετα , γιατι αν κανεις αυτο που σου πρότινα με το 210 , συνολικά θα σου πάρει περισσότερο γιατι αρχίζεις απο την αρχη , και αποτι καταλαβα δεν το θες αυτό .

Υ.Γ. Αν χρειαστεί ερχεται και τεχνικός απο HoL και αντιστοιχεί τον μαρκαρισμένο βρόγχο που έφερε ο ΟΤΕ με το διαμέρισμα . Διαδικασία γνωστη και ως μεικτονόμηση.

Stefanos83
27-12-07, 22:01
Καλά μου φάνηκε... αφού λοιπόν είσαι στη Hol, δεν μας δίνεις και καμιά καλή πληροφορία για το τι γίνεται εκεί μέσα, γιατί τόσο κακή εξυπηρέτηση, τουλάχιστον έτσι φαίνεται απέξω, εσείς μεσα μπορεί να τα βλέπετε όλα μια χαρά, και ότι όλοι που φωνάζουν έχουν κάνει κάποιο λάθος στην αίτηση ή δεν ξέρω τι άλλο, πάντως φταίνε οι ίδιοι και όχι η ανοργανωσιά που το ξαναλέω φαίνεται απέξω, δεν δουλεύω στη Hol για να γνωρίζω τι γίνεται μέσα.

Και ένα προσωπικό ρουσφέτι, αν φυσικά μπορείς να το κάνεις. Το 910021018357 πότε θα λειτουργήσει;

Λοιπον το τσεκαρα σημερα που ειχα παει δουλεια . Double πακετο στο όνομα Ευαγγελια .... PortIN εχει αρχίσει κανονικά , οπότε δεν έχει πρόβλημα με στοιχεία η κατι τετοιο , ούτε απορίπτετε η φορητότητα . Το LLU βρίσκετε σε στάδιο κατασκευής βρόχου . Καλά τα βλέπω τα πραγματα . Απλα ξέρεις πως παει , λόγω εορτών δεν θεωρούνται εργάσιμες και καθυστερεί λίγο η φαση . Οτι άλλο θες να συζητήσουμε κανε μου pm , ευχαρίστως να βοηθήσω .

aa144
27-12-07, 22:27
Άξιος, πες κιόλας ότι δεν δουλεύω στη Hol, γιατί μερικοί νομίζουν ότι είμαστε και συνάδελφοι ας πούμε. Βέβαια δεν θάλεγα και όχι, αν είμαι τόσο καλός να με προτείνετε στη Hol, μια χαρά θα μου έρθει.

lyk
27-12-07, 22:29
Άξιος, πες κιόλας ότι δεν δουλεύω στη Hol, γιατί μερικοί νομίζουν ότι είμαστε και συνάδελφοι ας πούμε. Βέβαια δεν θάλεγα και όχι, αν είμαι τόσο καλός να με προτείνετε στη Hol, μια χαρά θα μου έρθει.

http://www.hol.gr/default.asp?pid=10&la=1

:p :p :p

theopan
30-12-07, 04:42
Ο τεχνικός του ΟΤΕ παει οπωσδήποτε στο ΚΑΦΑΟ και εντοπίζει τον ανενεργο βρόγχο . Μετα τον στέλνει στην πολυκατοικία , και ΑΝ νιωθει και θέλει να κάνει σωστά την δουλεία του , πρεπει να ρθει και μεσα στην πολυκατοικία με δική σου παρουσία να μαρκαρει ( με ενα αυτοκολλητο εγχρωμο ) την καινουργια γραμμη που σου έφερε . Οποτε στην θεωρία πρεπει να ερχεται , τωρα τι γίνεται στην πράξη αστο :P .
Κάνε μια προσπάθεια ακόμα με τον ΟΤΕ , μπας και ολοκληρωθεί πιο γρήγορα γιατι αποτι καταλαβαίνω εχει προχωρήσει το αιτημα σου αρκετα , γιατι αν κανεις αυτο που σου πρότινα με το 210 , συνολικά θα σου πάρει περισσότερο γιατι αρχίζεις απο την αρχη , και αποτι καταλαβα δεν το θες αυτό .

Υ.Γ. Αν χρειαστεί ερχεται και τεχνικός απο HoL και αντιστοιχεί τον μαρκαρισμένο βρόγχο που έφερε ο ΟΤΕ με το διαμέρισμα . Διαδικασία γνωστη και ως μεικτονόμηση.

Σε δυο περιπτώσεις που έχω δει με τα μάτια μου (μια στη δική μου πολυκατοικία για νοικάρη μου που ζήτησε ανενεργό στη vivodi και άλλη μία σε φίλο μου που ζήτησε από τη vodafone), οτετζής έρχεται μέχρι τον κατανεμητή της πολυκατοικίας και κάνει τη μισή μικτονόμηση (αφήνει δηλάδη "στον αέρα" ασύνδετο με το διαμέρισμα, ένα χάλκινο ζευγάρι από την ρεκλετα του απερχόμενου με ένα χαρτάκι που γράφει εταιρία και ένα 10ψήφιο νούμερο πάνω του). Και στις δύο περιπτώσεις την ένωση με το ζευγάρι που αντιστοιχεί στο συγκεκριμένο διαμέρισμα την έκανα εγώ. Στην περίπτωση του φίλου μου μάλιστα, δεν ήταν κανείς στο διαμέρισμά του όταν ήρθαν. Χτύπησαν κάποιο άλλο κουδούνι προφανώς μπήκαν μέσα, άνοιξαν το ντουλαπάκι του κατανεμητή και έφεραν τα καλώδια (αφού περίμενε 4 μήνες και κίνησε θεούς και δαίμονες βέβαια). Αυτά περί "δεν σε βρήκαμε" από τους οτετζήδες, είναι προφάσεις εν αμαρτίαις. Αν πιεστούν να κάνουν τη δουλειά τους, μια χαρά την κάνουν.

Stefanos83
31-12-07, 05:53
Σε δυο περιπτώσεις που έχω δει με τα μάτια μου (μια στη δική μου πολυκατοικία για νοικάρη μου που ζήτησε ανενεργό στη vivodi και άλλη μία σε φίλο μου που ζήτησε από τη vodafone), οτετζής έρχεται μέχρι τον κατανεμητή της πολυκατοικίας και κάνει τη μισή μικτονόμηση (αφήνει δηλάδη "στον αέρα" ασύνδετο με το διαμέρισμα, ένα χάλκινο ζευγάρι από την ρεκλετα του απερχόμενου με ένα χαρτάκι που γράφει εταιρία και ένα 10ψήφιο νούμερο πάνω του). Και στις δύο περιπτώσεις την ένωση με το ζευγάρι που αντιστοιχεί στο συγκεκριμένο διαμέρισμα την έκανα εγώ. Στην περίπτωση του φίλου μου μάλιστα, δεν ήταν κανείς στο διαμέρισμά του όταν ήρθαν. Χτύπησαν κάποιο άλλο κουδούνι προφανώς μπήκαν μέσα, άνοιξαν το ντουλαπάκι του κατανεμητή και έφεραν τα καλώδια (αφού περίμενε 4 μήνες και κίνησε θεούς και δαίμονες βέβαια). Αυτά περί "δεν σε βρήκαμε" από τους οτετζήδες, είναι προφάσεις εν αμαρτίαις. Αν πιεστούν να κάνουν τη δουλειά τους, μια χαρά την κάνουν.

Βασικα , αν δεν θες να κάνεις την υπόλοιπη μικτονόμηση ο ίδιος , έπρεπε να βρείτε τεχνικό είτε απο Vivodi είτε απο Vodafone , αναλογα . Απο κει και περα αμα αναλάβεις να το κάνεις μπορείς πολυ απλα να δοκιμάσεις το εξης . Βάλε μια μπαταρία στο μπριζάκι του τηλεφώνου και κατεύα κάτω με ενα λαμπάκι , μολις ανάψει , κάνε την ενωση με το βρόγχο που έφερε ο ΟΤΕτζης .

Υ.Γ. Ο νοικάρης σου κοψε τιποτα ? Η τσαμπα κόπος ?

theopan
31-12-07, 13:21
Βασικα , αν δεν θες να κάνεις την υπόλοιπη μικτονόμηση ο ίδιος , έπρεπε να βρείτε τεχνικό είτε απο Vivodi είτε απο Vodafone , αναλογα . Απο κει και περα αμα αναλάβεις να το κάνεις μπορείς πολυ απλα να δοκιμάσεις το εξης . Βάλε μια μπαταρία στο μπριζάκι του τηλεφώνου και κατεύα κάτω με ενα λαμπάκι , μολις ανάψει , κάνε την ενωση με το βρόγχο που έφερε ο ΟΤΕτζης .

Υ.Γ. Ο νοικάρης σου κοψε τιποτα ? Η τσαμπα κόπος ?

Ναι τη vivodi την περιμένει 2 μήνες να στείλει τεχνικό. Στη δε vodafone του φίλου μου του είπαν ότι θα περιμένει γύρω στις 10-15 μέρες να μπορέσει να στείλει τεχνικό! Καληνύχτα κι έφεξε δηλαδή! Σε μισή ωρίτσα είχαμε τελειώσει.
Τη διαδικασία την έκανα φυσικά με 9V μπαταρία στα καλώδια του διαμερίσματος και μεγαφωνάκι (από ένα παλιό τρανζίστορ) στον κατανεμητή. Πανεύκολο. Μόλις έκανα κρουκ κρουκ βρήκα το ζευγάρι!:)

aa144
31-12-07, 13:24
Έτσι μπράβο, να παίρνουμε την κατάσταση στα χέρια μας. Συν Αθηνά και χείρα κίνει.

onefluffycloud
31-12-07, 22:06
Λοιπόν η αλήθεια είναι ως εξής . Ερχεται τεχνικός του ΟΤΕ ( μονο αυτοί εχουν κλειδάκια για τα ΚΑΦΑΟ ) παει στο ΚΑΦΑΟ βρίσκει ελεύθερο βρόγχο και δρομολογεί γραμμή προς το κουτι του ΟΤΕ στην πολυκατοικία σου . Αποσο ξέρω δεν χρειάζεται να έρθει μεσα στην πολυκατοικία αλλα αυτό δεν είναι απολυτο . Μετα έρχεται τεχνικός HOL και φτιάχνει την μικτονόμηση . Δλδ ερχεται μεσα στην πολυκατοικία σου ( και πρέπει να είσαι και εσυ παρων , οπωσδήποτε ) ,βρίσκει την γραμμη του ΟΤΕ και την στέλνει στο διαμέρισμα .
Γενικά αυτη η διαδικασία , δεν είναι και οτι πιο απλο υπάρχει . Στις περισότερες περιπτώσεις δυστυχώς υπάρχει καθυστέρηση . Για να το φτιάξεις αυτό έγκαιρα , δεν θες απλως κονε στην HOL , θες και γνωστό τεχνικό ΟΤΕ της περιοχής σου . Μονο έτσι γίνεται σιγουρα . Αυτό που θα σου πρότινα εγω . Και στο λεω τελειως φιλικα είναι ακύρωσε αίτηση , πάρε 210 νούμερο απο ΟΤΕ και ξανακάντην .
Κερδίσεις οτι αν δεν είσαι ικανοποιμένος απο Hol , μπορεις παντα να παρεις το νούμερο σου και να πας αλλου. Και κερδίζεις και , στο οτι , μετα γίνεται 100% ανενόχλητα , και ο μόνος που θά ρθει σπιτι σου , είναι ο τεχνικός του ΟΤΕ .
Δυστυχώς περίπου η μία στις τρεις περίπου αιτήσεις σε ανενεργό κομπλάρουν . Σκέψου τα λίγο αυτα και πες μου τι πιστευεις.

Τελικά σήμερα μου είπαν ότι η αίτηση μου έχει απορριφθεί (για δεύτερη φορά) με την αιτιολογία ότι δεν υπάρχουν διαθέσιμες πόρτες.
Έχω αποφασίσει να πάω στον ΟΤΕ. Αυτός όμως θα έχει διαθέσιμες πόρτες;
τον εξοπλισμό θα μου τον ζητήσουν αυτοί πίσω;

dkm
31-12-07, 22:14
Ο ΟΤΕ σε ολόκληρη Αθήνα είναι απίθανο να μην έχει πόρτες, όσο για τον εξοπλισμό του ΟΤΕ δεν στον ζητάνε πίσω...
Βλέπεις ο ΟΤΕ δεν είναι στην κατηγορία "ματζίρης επιχειρηματίας"...

onefluffycloud
14-01-08, 21:42
Είμαι ακριβώς στο ίδιο σημείο που ήμουν ένα μήνα πριν.

Σήμερα μου είπαν οτι ΕΓΩ πρέπει να κλεισω ραντεβού για την κατασκευή της γραμμης με τον ΟΤΕ τηλεφωνώντας στο 121.

Το έχει κάνει κανείς αυτό; Ως τι θα πάρω τηλ; ως πελάτης της HOL? και τι θα τους πω;

theopan
15-01-08, 01:07
Είμαι ακριβώς στο ίδιο σημείο που ήμουν ένα μήνα πριν.

Σήμερα μου είπαν οτι ΕΓΩ πρέπει να κλεισω ραντεβού για την κατασκευή της γραμμης με τον ΟΤΕ τηλεφωνώντας στο 121.

Το έχει κάνει κανείς αυτό; Ως τι θα πάρω τηλ; ως πελάτης της HOL? και τι θα τους πω;

Σου είπαν δηλαδή να κλείσετε ραντεβού, να πας στο κέντρο του ΟΤΕ να βοηθήσεις να αμoλήσετε τα καλώδια παρέα;; Θα κεράσουν και καφεδάκι; :p
Αρχίζουν να συναγωνιζονται τη forthnet εκεί στο τηλεφωνικό κέντρο της HOL σε ανοησίες μάλλον...
Για να σοβαρευτούμε, το μόνο που ίσως θα χρειαστεί είναι αν πρόκειται να συνδεθείς σε ανενεργό βρόχο (και μόνο τότε), να είναι κάποιος στο σπίτι σου, ώστε να απαντήσει όταν χτυπήσει το συνεργείο για να μπορέσει να μπει μέσα στην πολυκατοικία να φέρει το ζευγάρι στον κατανεμητή του κτιρίου. Το πιθανότερο είναι ούτε καν αυτό. Χτυπάνε κάπου αλλού και τους ανοίγουν τις περισσότερες φορές.

aa144
15-01-08, 12:59
Όπως έχω πει και άλλη φορά, σήκω και πήγαινε στην τεχνική υπηρεσία του ΟΤΕ της περιοχής σου, βρες τους τοπικούς τεχνικούς και πες τους από κοντά (όχι τηλεφωνικά) τι συμβαίνει. Νομίζω ότι θα χαρούν πολύ να σε εξυπηρετήσουν αν πας και τους εξηγήσεις την κατάσταση από κοντά, το τονίζω αυτό. Έτσι κι αλλιώς δεν σκοτώνονται στη δουλειά, κέρασέ τους και κανένα καφέ μετά, άντε να τελειώνεις και εσύ με αυτή την ιστορία, παρατράβηξε νομίζω.

Και κοίταξε να πας εσύ η ίδια, μην στείλεις κανέναν άλλον να κάνει συνενοήσεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.