PDA

Επιστροφή στο Forum : Otenet και Tabula Rasa



Saturnus
01-12-07, 17:23
Βρε παιδιά ξέρει κανείς τι τρέχει με το Tabula Rasa το online παιχνίδι; Εχει Network Ping 80000-150000 ms δεν είναι αστείο όντως τόσο έχει. Εχω OTENet 768 δεν νομίζω να θέλει καλύτερη σύνδεση γαι να τρέξει. Απο όσο έχω ακούσει κάτι τρέχει με το Traffic Shaping αλλα επείδη είμαι άσχετος δεν ξέρω τι πρέπει να κανω και΄ούτε ξέρω τι είναι το Traffic Shaping. Εχω Vista (just for the record). Καμία ιδέα plz!!!!!!

raven3x7
01-12-07, 23:40
Επιβεβαιώνω την ύπαρξη προβλήματος. Εχει κανείς μιλήσει με το support για το θέμα?

Xadiaris
05-12-07, 20:56
Επιβεβαιώνω την ύπαρξη προβλήματος. Εχει κανείς μιλήσει με το support για το θέμα?

same problem with 2mb i contact with support and no solution :(

cybernouris
05-12-07, 22:42
Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και σε μένα. Παίζω από Πάτρα και είμαι με σύνδεση Conn-X στα 1024 Mbit. Εκεί που όλα είναι ok, ξαφνικά δε μπορώ να κάνω τίποτα, ούτε κείμενα δεν εμφανίζονται και μόλις ελέγξω το ping το βλέπω να έχει χτυπήσει τα 100000ms και το παιχνίδι επανέρχεται μετά από 2 λεπτά περίπου. Αυτό μετά γίνεται συνεχώς σε σημείο που το μόνο που σου μένει να κάνεις είναι να το κλείσεις.

Το θέμα είναι ότι κανείς δεν παραπονιέται για lag ή κάτι τέτοιο, οπότε δεν παίζει να είναι πρόβλημα του server. Btw αυτό το πρόβλημα εμφανίζεται σε όποιον server και να συνδεθώ.

Άρα κάτι πρέπει να παίζει με την Otenet. Προσπάθησα να επικοινωνήσω μπας και μάθω τίποτα, αλλά ο τύπος που απάντησε μόνο που δε με έφτυσε.

Δεν θα έγραφα κάτι τέτοιο, αλλά πήρα το θάρρος αφού είδα ότι και άλλοι έχουν το πρόβλημα αυτό, όπως και ένας φίλος μου, και αυτός με Otenet.

Όποιος ξέρει κάτι, ας πεί :)

aquaroth
06-12-07, 01:26
Καλησπερα παιδια,ακριβως το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζω με otenet,δοκιμασα μια netcarta της Altec και ολα μια χαρα ουτε lag ουτε τιποτα,μετα δοκιμασα την υπηρεσια της forthnet netkeysms απο περιεργεια ολα μια χαρα παλι,τελικως κατι γινεται με τα πακετα του tabula kai ton otenet,προς το παρον θα παρω μια netkey της forthnet τον 20 ευρω να γλυτωσω,εχει 2 μηνες τωρα προσφορα,αν δεν εχει φτιαχτει μετα το διμηνο το παραταω,δεν αλλαζω isp για ενα και μονο παιχνιδι(ολα τα αλλα μου τρεχουν μια χαρα),ειναι δικο τους προβλημα μεταξυ isp και tabula.Αν και το επομενο online game δεν παιζει τοτε αλλαζω isp,αλλα τι να σου πει τωρα το support επειdη εσυ εγω και αλλοι 10 δεν μπορουν να παιξουν tabula.......ας παιξουν wow,lotro:rolleyes:

Saturnus
06-12-07, 23:29
Μιλησα με Οτενετ να τεστάρουν το ping του tabula rasa αλλα μου ειπαν πως δεν γινεται κατι τετοιο. Περιεργο εχω ακουσει πως οι ISP μπορουν να τεσταρουν ip addresses

kyriakos7
07-12-07, 11:53
δε το ξερω το παιχνιδι αλλα εγω στο WOW παιζω με 15ms Ping :p
768 εχω και γω.

cybernouris
07-12-07, 19:32
Αφού έστειλα email στο τμήμα εηυπηρέτησης της OTENET και μιαμιση μέρα μετά, με πήραν τηλέφωνο να τους ενημερώσω περισσότερο για το πρόβλημα. Ο τύπος ακούστηκε αρκετά πρόθυμος να βοηθήσει και μάλιστα έδωσε σημασία όταν του είπα ότι το πρόβλημα αυτό παρουσιάζεται σε όλους τους χρήστες της ΟΤΕΝΕΤ που ασχολούνται με το παιχνίδι αυτό. Μου είπε πως θα προσπαθήσουν να το ψάξουν περισσότερο και να τεστάρουν με κάποιο τρόπο την συγκεκριμένη εφαρμογή για να δουν τι συμβαίνει και θα με ενημερώσουν σε 1 με 2 μέρες. Μέχρι τότε δανεική Forthnet :P

Πάντως μετά απο λίγο ψάξιμο σε διάφορα forums, διάβασα πως αυτό έχει παρουσιασθεί σε διάφορους ISPs, πχ κανα 2-3 στην Αμερική, οι οποίοι είναι γνωστοί για τους κόφτες που χρησιμοποιούν σε p2p εφαρμογές για να μην εμφανίζεται τεράστιος φόρτος και τα παίζουν τα συστήματά τους, και πως ίσως, τονίζω ίσως, ο εκάστοτε ISP αναγνωρίζει σαν p2p εφαρμογή το Tabula Rasa και το "φρενάρει". Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να αληθεύει κάτι τέτοιο για την περίπτωση μας, απλά το αναφέρω.

raven3x7
08-12-07, 13:41
Και μενα με netkey με βλεπω και μετα 2play.

nonickch
08-12-07, 21:40
ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πρόβλημα με το παιχνίδι EVE-online.

Οι συνδέσεις μας πέφτους καθε 5 λεπτά και κάνουν το παιχνίδι εντλώς unplayable.
Αυτό συμβαίνει εδώ και 2 εβδομάδες.

Μόλις έφαγα μια ώρα με login/disconnect συνέχεια. Δεν μπορώ άλλο.

Το παράξενο είναι ότι τις μεταμεσονύχτιες ώρες ως δια μαγείας λύνονται τα προβλήματα (ως επι το πλέιστον).
Αυτό που με ανησυχεί είναι μην έχει κάνει κάτι παρόμοιο η οτενετ με την tiscali που άρχισε να κάνει limit τα connections για το eve στα peak hours.
Στην αρχή το υποψιάστικαν οι παίχτες και μέσα απο τα forums το καταλάβαν. Μόλις ξεβρακώσαν την tiscali (και τις άπειρες θυγατρικές της), το παραδέχτηκε η εταιρία αλλα τους έγραψε στα @@ της.
Και δεν είναι ρε γμτ ότι τρώει και κανένα σοβαρό bandwidth το eve, παίζει άνετα απο dialup :(

raven3x7
11-12-07, 00:38
Πηρα netkey και τα ping εινια αποδεκτα τωρα. 90-200ms

Saturnus
11-12-07, 21:34
Βρε παιδια για βοηθηστε με λιγο με το netkey γιατι δεν εχω καταλαβει. Εγω εχω παροχο γραμμης ΟΤΕ και ConnX 768. Μπορω να βαλω Netkey ή πρεπει να εχω παροχο Forthnet? Και κατι αλλο, η netkey ειναι κατι σαν dial up?δηλαδη κανω κληση και χρεωνομαι με το λεπτο ή ειναι προπληρωμενος χρονος adsl και δεν πληρωνω τιποτα extra εκτος απο την αξια της καρτας? Help εχω μπερδευτει εντελως.


Και κατι τελευταιο απο που μπορω να προμηθευτω :)

raven3x7
11-12-07, 23:40
Ειναι καρτα. Εχει διαφωρες τιμες και αναλογο χρονο χρησης. Αν εχεις ενεργη ADSL γραμμη μπορεις να τη χρησημοποιησης και σαν ADSL 512ΜΒ. Egv phra thn 20E και εχω 1+1 μηνα σθνδεση απο τη Forthnet τωρα. Opote εχω κανει profile για το router και αν θελω να παιξω Tabula Rasa μπαινω με forthnet. Ελπιζω να βοηθησα.

Saturnus
12-12-07, 00:57
Λοιπον εγω εχω USRobotics 9111router απο οτι καταλαβαινω θα πρεπει να φτιαξω ενα αλλο VC μεσα απο το Router με τα στοιχεια της Forthnet. Το προβλημα ειναι με το VPI/VCI που της Forthnet ειναι 8/35 και του ΟΤΕ το ιδιο και δεν με αφηνει να το ενεργοποιησω το VC2. Επισης οταν παω απο τα Vista να φτιαξω την νεα συνδεση για Forthnet netkey απο οτι καταλαβα δεν βλεπει modem και μου βγαζει μηνυμα " This connection is not available because there is a problem with your modem or network adapter". Τι κανω λαθος? Help !! αν μπορειτε δωστε ενα χερακι να σεταρω την Netkey μπας και παιξω σαν ανθρωποσ το Tabula Rasa.

raven3x7
12-12-07, 01:40
Το δικο μου ρουτερ εχει την δυνατοτητα να κανει backup στις ρυθμισεις του(φανταζομαι κι το δικο σου). Οποτε εκανα backup με τα στοιχια της Οτενετ, μετα περασα τα στοιχια της forthnet και εκανα και αυτα backup. οποτε οταν θελω τη forthnet κανω restore απο το αρχειο. Και για να γυρισω σε Otenet ακνω restore παο το αλλο αρχειο. οποτε δεν χρειαζεταινα μπλεκεσαι με τοσο πολυπλοκες διαδικασιες λογικα. BTW το μονο που πρεπει να αλλαξεις λογικα ειναι το username kai to password.

Saturnus
14-12-07, 20:55
Σε καταλαβαινω απολυτως. Μιλουσα με εναν τυπο μεσα απο το Tabula Rasa Ελληνα, και μου ειπε να βαλω την DNS της ΟΤΕΝΕΤ στα properties της συνδεσης μου. Αν και ακομη δεν το εχω επιβεβαιωση 100% το πινγ απο 150000 επεσε γυρω στα 1000ms maximum οταν δηλαδη κανει lag peaks. Eλπιζω να ωοητηισει λιγο αυτο μεχρι να διορθωθη αυτος ο απαραδεκτος κοπτεισ που εχουν βαλει στον ΟΤΕ.

nonickch
20-12-07, 07:45
Στο EVE ακόμη προσπαθούμε να βρούμε τι παίζει, δέστε αυτό το link:

http://myeve.eve-online.com/ingameboard.asp?a=topic&threadID=663166

Απ'οτι φαινεται κάτι γίνεται με το Upstream της otenet.

nonickch
20-12-07, 18:44
Apo quote kapiou pou fainetai na einai texnikos tis otenet sto thread:

"OK just got an update.

OTEglobe link from Athens to Frankfurt is getting full (is full from noon till 21:30). They have said that they will upgrade this link in the next week.

So everyone using OTEnet must have some patience. And also call the phone support of the ISP. I have notified them to not ignore the problem and open a ticket.

I am confident that the whole issue will close next week."

"Limeline is ****ting on us big time."

Saturnus
20-12-07, 19:08
Ελπιζω οπως λεει και το προηγουμρνο post να δοθει πλεον λυση. Το θεμα ειναι οτι οταν παιρνω εξυπηρετηση πελατων ΟΤΕΝΕΤ ειναι ολοι ασχετοι και δεν ξερουν τιποτα. Με μια μαλιστα τσακωθηκα και μοθ ειπα να βαλω SDSL αμα θελω, "αυτα που ακολουθησαν δεν θελετα να τα ακουσετε *^&%*&#%$*#&"

Saturnus
21-12-07, 16:54
Λοιπον απο το post του nonickch ειδα οτι τελικα δεν ειναι θεμα του οτε για το ping που εχουμε αλλα απο τον oteglobe. Πιθανοτατα απο οτι ειδα το προβλημα μας θα ληθει συντομα πιθανοτατα μεσα στην επομενη εβδομαδα. Εαν δεν δοθει λυση θελω να παρακαλεσω ολους σας που εχετε προβλημα με το Tabula Rasa να μαζευτουμε καποια στιγμη μεσω yahoo messanger h Msn και να συνενοηθουμε να στειλουμε μαζικα problem tickets στην ΟΤΕGLOBE οπως και στον OTE. Ετσι ισως δραστηριοποιηθουν περισσοτερο διοτι αν στειλω μονο εγω η μεμονομενα 2 -3 ατομα το πιο πιθανο ειναι να μας συνδεσουνε με Καιρο :) Δεν ξερω εαν εχετε να προτεινεται κατι καλυτερο η να προσθεσετε κατι, γιατι ειναι κριμα να μην μπορουμε να παιξουμε το TR το οποιο το θεωρω πολυ καλο online.Οπως θεωρω πως ισναι κριμα να φυγουμε απο τον ΟΤΕ λογο ενος παιχνιδιου, ποσο μαλιστα τωρα που εχει ανακοινωσει τα νεα πακετα connX με τιμες ανταγωνιστικοτατες μπορω ναπω. Ηδη εκανα αναβαθμιση σε 24mbps και περιμενω εντος ημερων την ενεργοποιηση του.

leventopaido
21-12-07, 22:52
Έστειλα mail και ιδού η απάντηση.

Σε συνέχεια του μηνύματός σας θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως κατόπιν
ελέγχου στον οποίον προβήκαμε διαπιστώνουμε πως το εν λόγω πρόβλημα δεν
αφορά μόνο την OTEnet (ή άλλους provider που έχουν κόφτες για p2p
προγράμματα όπως εσφαλμένα αναφέρεται σε διάφορα forums).

Όσον αφορά το δίκτυό μας το traceroute υλοποιείται κανονικά και πρόβλημα
με timeouts παρατηρείται μεταξύ Αγγλίας και Γαλλίας όπως φαίνεται και
παρακάτω. Επιπλέον και για λόγους που δε γνωρίζουμε παρατηρούμε πως
εκεί υπάρχει και ένα loop.

traceroute 206.127.147.196

Type escape sequence to abort.
Tracing the route to 206-127-147-196.plaync.com (206.127.147.196)

1 *
vlan55-k2.otenet.net (62.103.14.193) 28 msec *
2 83.235.5.13 4 msec 4 msec
83.235.5.5 4 msec
3 gig4-0-0-cr02-otenet.ath.OTEGlobe.net (62.75.3.5) 0 msec 4 msec
gig1-0-0-cr04-otenet.ath.OTEGlobe.net (62.75.3.9) 4 msec
4 pos6-0-1-cr02.lon.OTEGlobe.net (62.75.4.78) 72 msec 52 msec 52 msec
5 cr02.frf02.pccwbtn.net (80.81.192.50) 48 msec
cr02.ldn01.pccwbtn.net (195.66.224.167) 56 msec
cr02.frf02.pccwbtn.net (80.81.192.50) 44 msec
6 * * *
7 * * *
8 * * *
9 * * *
10 * * *
11 * * *
12 * * *
13 * * *
14 * * *
15 * * *
16 * * *
17 * * *
18 * * *
19 * * *
20 * * *
21 * * *
22 * * *
23 * * *
24 * * *
25 * * *
26 * * *
27 * * *
28 * * *
29 * * *
30 * * *

Τα ανωτέρω αποδυκνείουν πως υπάρχει κάποιο πρόβλημα στα φίλτρα του upstream
provider της NCsoft ή οποία είναι owner και administrator των server για το
Tabula Rasa όσον αφορά τα δίκτυα της OTENET. Τέλος θα πρέπει να σιγουρευτείτε
πως από μεριά σας, σε τυχόν firewall που διαθέτετε, ότι επιτρέπεται η πρόσβαση για
στο αρχείο NCLauncher.exe και στο tabula_rasa.exe καθώς και πρόσβαση στα
ports

TCP 80
TCP UDP 2106
TCP UDP 8001
TCP UDP 8101 to 8104
TCP 7777 , 7790 (Edited : These ports required been confirmed by a Dev Friday update post)
These are Server side ports.

Σε κάθε περίπτωση για το πρόβλημα πρέπει η NCsoft να επικοινωνήσει με τον
upstream provider της για τη λύση του προβλήματος. Πληροφορίες για το
technical support της NCsoft θα αντλήσετε από την ιστοσελίδα

http://uk.support.plaync.com/cgi-bin/nceurope_eng.cfg/php/enduser/std_adp.php?p_faqid=6181&p_created=1190988184&p_sid=7KVtxSSi&p_accessibility=0&p_redirect=&p_lva=4431&p_sp=cF9zcmNoPTEmcF9zb3J0X2J5PSZwX2dyaWRzb3J0PSZwX3Jvd19jbnQ9MTgsMTgmcF9wcm9kcz00MzQmcF9jYXRzPTE2JnBfcHY9MS40MzQmcF9jdj0 xLjE2JnBfcGFnZT0x&p_li=&p_topview=1

Saturnus
22-12-07, 14:17
Δυστηχως αυτα μας τα εχουν ξαναπει, γιατι ολη οι αλλοι providers δεν εχουν προβλημα και εχει μονο η οτενετ. Με καρτα Forthnet ολα ειναι μια χαρα οπως και Tellas-Hol.

Rojer3001
03-02-08, 23:12
Καλησπέρα σε όλους, έχουμε κανα νέο με το θέμα του lag στο tabula rasa; Σκεφτόμουν να τ'αγοράσω αλλά μ'αυτά που ακούω μάλλον θα τ'αναβάλω...
Thanks

cybernouris
17-02-08, 23:18
Εγώ έλυσα το πρόβλημά μου με το Tabula Rasa και την Οτενετ χωρίς να αλλάξω πάροχο. Ύστερα από ένα ξενύχτι σε forums διαβάζοντας για το πρόβλημα στο EVE και στο Tabula Rasa από χρήστες από άλλες χώρες κατάλαβα το εξής:

VPN. Όποιος δεν ξέρει τί ακριβώς είναι ας το ψάξει στο Google ή ας διαβάσει εδώ http://en.wikipedia.org/wiki/VPN.

Διάφοροι χρήστες αγόρασαν ένα account από κάποια εταρεία που προσφέρει την υπηρεσία αυτή, και το πρόβλημά τους εξαφανίστηκε αμέσως. Την ακριβή εξήγηση δεν μπορώ να την γράψω, αλλά μπορώ ο ίδιος να εγγυηθώ την αποτελεσματικότητα της λύσης αυτής.

Ευτυχώς στάθηκα τυχερός επείδη έχω account για VPN από το Πανεπιστήμιο Πατρών στο οποίο σπουδάζω. Η διαδικασία σύνδεσης δεν παίρνει πάνω από 10 δευτερόλεπτα και μετά απλά χαίρομαι να παίζω Tabula Rasa με Pings που δεν ξεπερνούν τα 100 ms. Να τονίσω πως αυτή η υπηρεσία δεν αποτελεί εναλλακτική επιλογή από την Οτενετ. Για να μπορέσετε να συνδεθείτε με VPN πρέπει να έχετε εγκατεστημένη σύνδεση με Ίντερνετ.

Δεν ξέρω πως κάποιος μπορεί να αγοράσει έναν τέτοιο λογαριασμό και από πού, αλλά σύμφωνα με χρήστες ξένων forums, δεν ξεπερνά τα 5 με 6 ευρώ. Ξέρω ότι μαζί με τα 13 ευρώ για την μηνιαία συνδρομή ανεβάζουν το κόστος αρκετά, αλλά αποτελεί μία πολύ καλή λύση.

ghost277
21-02-08, 12:33
Εαν είναι για να παίξω τα online παιχνίδια που αγαπώ και να πληρώσω έξτρα κόστος για VPN, λέω να κάνω μόνιμο VPN σε άλλο ISP ... Από τη στιγμή που μέσω VPN οι υπηρεσίες παίζουν κανονικά, αυτό είναι απόδειξη πως το δίκτυο ή τα δίκτυα που δρομολογούν την κίνηση της ΟΤΕΝΕΤ έχουν πρόβλημα, οπότε θα πρέπει να είναι απαίτηση μας να αντιμετωπιστούν από αυτή τα όποια προβλήματα.

dotidio
25-02-08, 12:49
pedia 4 meres twra prospa8w na lisw auto to problima kai egw kai tipota..!!dldh h monh lish an 8elume na pexume auto o game einai na alaxume sundesh??:hmm:
Kai kati allo mipos kaneis xerei..:egw pou menw olympiako xwrio pou den upostirizei alos paroxos ektos apo otenet kai conex ti kanw??pedia parakalo apantiste giati to paixnidi to pezune kai ta 4 kolitaria mou kai egw ka8ome san m.. kai tus blepw dldh eleos:evil::down: ellada kai palu ellada!
egw pantos an uparxei lisi alazw sundesh den me kaiei h otenet olo problimata exei!!!! ntropi dldh apla ntropi:oops::oops:

dotidio
26-02-08, 10:57
πεδια βρηκατε καμια λυση??εγω πηγα και εκανα ετιση στην forthnet!Σιγα μην περιμενα..οπιος βρηκε καμια λυση ας μου την πει!!σας παρακαλω!!:(
και Sory για τα ελληνοαγλικα πριν.. :)

Rojer3001
26-02-08, 14:40
Εμένα το tabula έπαιζε ικανοποιητικά για μια εβδομάδα, αλλά για κάποιο λόγο μετά τις 15/2 άρχισε πάλι τα ίδια 150.000 ms lag κτλ. Απ'ότι μου'παν από την NCSoft εξακολουθούν να έχουν πρόβλημα με την OTEnet, οπότε τα lag times δεν θα σταματήσουν να παρουσιάζονται.
Τώρα οι επιλογές μας είναι: 1)Σύνδεση μέσο VPN αν είσαι φοιτητής και έχει το πανεπιστήμιο VPN server αλλιώς πρέπει να πληρώσεις, 2) Αλλαγή ISP, 3) Να παρατήσουμε το παιχνίδι και να περιμένουμε το Age of Conan/Stargate (προσεύχοντας παράλληλα οτι δεν θα παρουσιαστεί τι ίδιο πρόβλημα και σ'αυτα τα παιχνίδια)

dotidio
26-02-08, 15:44
xaxaxaaxaxa:rofl: ενταξει δεν λεω οτι το age of conan den θα ειναι καλο αλλα,ρε φιλε παλυ hack and slash ΒΑΡΕΘΗΚΑ πια με αυτα!οσο εχω πεξει το tabula rasa μου φενετε αρκετα ωραιο και πολυ διαφορετικο..:)
Δεν ξερω τι παιζει με τα pvp ομως..:hmm: παρεπιμτοντος εκανα αιτηση στην forthnet..μεχρι τοτε με καρτες!!
αλλα δεν ξερω ποσο χρεωνουν την ωρα...?

alexisz29
28-02-08, 01:49
Συγνώμη που θα ειμαι offtopic, αλλα έχω παρόμοιο πρόβλημα με το Guildwars στο Βόλο (έχω HOL) 15.000ms ++ μέχρι και 150.000ms έπιασε. Όταν είμαι Αθήνα που έχω Forthnet τα παει πολύ καλύτερα 400-800ms

@ ADSLgr.com All rights reserved.