PDA

Επιστροφή στο Forum : Διακοπή πρόσβασης στο internet από 585v6



grtzac
02-12-07, 22:19
Σε ένα φιλαράκι συμβαίνει το εξής περίεργο με το 585iv6 του: ύστερα από κάποια ώρα ένα laptop που έχει στο wifi lan, χάνει τη σύνδεση στο internet, ενώ οι υπόλοιπες wifi συσκευές (δύο wifi bridges και δύο dreambox) συνεχίζουν να έχουν. Αυτό συμβαίνει ύστερα από μερικές ώρες, αλλά όχι πάντα συγκεκριμένη ώρα, ούτε σε σταθερά διαστήματα. Κάνοντας ριστάρτ στο laptop, δε γίνεται τπτ. Όταν κάνει ριστάρτ στο 585, όλα είναι εντάξει.

Άρα, ίσως κάτι να παίζει με το ρούτερ. Βέβαια, το ψάξαμε αρκετά το θέμα: βγάλαμε τα antivirus από το laptop, τσεκάραμε την επιλογή για διατήρηση του ίδιου ΙΡ του laptop στο ρούτερ, τσεκάραμε ότι το ρούτερ είναι always on στο internet connection options, ότι η ΙΡ του laptop είναι infinite leased.

Έχει αντιμετωπίσει κανείς το ίδιο πρόβλημα; Καμμιά ιδέα; :hmm:

Davout
02-12-07, 23:48
Έχει το κανάλι στο manual με επιλογή ένα απόμακρο (11 ή 13) ή το χει στο automatic; Πρέπει να κάνει το πρώτο.

basiliou
03-12-07, 01:10
Εχω το ίδιο πρόβλημα με το ίδιο SpeedTouch.
Εχω σύνδεση Tellas Zisto , και η απάντηση απο το τεχνικό τμήμα είναι ότι πρέπει να κάνω update το firmware του router.....

Τώρα πώς θα κάνω το update , ακόμα το ψάχνω.... Δε το γνωρίζω....

Davout
03-12-07, 01:56
Συγγνώμη τα "διπλανά" topics (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=68004) τα κοιτάτε καθόλου; Πρέπει να λέει 10 φορές πώς και σε ποια έκδοση αξίζει να κάνεις update.

grtzac
03-12-07, 02:22
Έχει το κανάλι στο manual με επιλογή ένα απόμακρο (11 ή 13) ή το χει στο automatic; Πρέπει να κάνει το πρώτο.

Αυτό το προτείνεις για να κόψει τις παρεμβολές; Αν ναι, δε πρέπει να είναι εκεί το πρόβλημα γιατί η περιοχή του είναι "καθαρή".

Davout
03-12-07, 02:55
Κοίταξε, αυτό δεν μπορεί να το ξέρει 100%. Εγώ όταν το χα στο automatic έτρωγε αποσυνδέσεις το laptop από το δίκτυο κατά διαστήματα (όχι ανά ώρες βέβαια, μικρότερα). Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο μιας που η χρήση του ασύρματου που κάνω είναι σχετικά απλή, δε χάνει τίποτα να δοκιμάσει...

grtzac
04-12-07, 13:46
Το πρόβλημα λύθηκε μετά την αναβάθμιση στην 7.4.1.

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

@ ADSLgr.com All rights reserved.