PDA

Επιστροφή στο Forum : Vodafone ADSL - Ρε μας κοροιδευουν..?



Σελίδες : [1] 2 3

kouman
03-12-07, 00:01
Εκανα αιτηση για καινουργια συνδεση ADSL 1024 στις 29 Οκτωβρη στο καταστημα Vodafone Ναυπακτου.Στις 30 Οκτωβρη πρωι πηγα ξανα στο καταστημα, η αιτηση μου ειχε γινει δεκτη και πηρα τον εξοπλισμο στο σπιτι.Τα συνδεσα ολα,πηρα και τα στοιχεια συνδεσης(username και password)μεσω του site της Vodafone και περιμενα απο κει & περα να μου ενεργοποιηθει η συνδεση.Η συνδεση μου, λειτουργησε στις 5 Νοεμβρη στις
1μ.μ.Ομως κοιταξα στην κεντρικη σελιδα(System View)του modem και ελεγε ταχυτητες 768Kbps download & 192Kbps upload!Μου εβαλαν τη μικροτερη ταχυτητα συνδεσης,ενω ειχα δηλωσει οτι θελω την ADSL 1024, χωρις καμια ειδοποιηση.Πηρα στις 2 παρα τηλεφωνο στο 13830 και η υπαλληλος μου ειπε οτι θα ενημερωσει τους τεχνικους για το προβλημα μου για να ενεργησουν αναλογως.Ολη την 5 Νοεμβρη σερφαρα κανονικα με την 768 συνδεση ωσπου μου την εκοψαν στις 1π.μ. της 6ης Νοεμβρη.Το led "WAN" του modem παρεμεινε φωτεινο,μονο το "WWW" εσβησε και δεν συνδεοταν ξανα.Στις 12 Νοεμβρη μου εστειλαν ενα sms οτι το προβλημα μου ερευναται ακομη και θα
ειδοποιηθω οταν λυθει.15 Νοεμβρη στις 15:30 πηρα ξανα τηλεφωνο και η υπαλληλος μου ειπε οτι δεν υπηρχε καποια ενημερωση εκ μερους μου για το προβλημα μου.Μαλλον,μου ειπε,μιλησα σε λαθος υπαλληλο και οτι η δηλωση
του προβληματος θα γινοταν εκεινη τη στιγμη.Αλλα αυτο ειναι αντιφατικο,γιατι αν δεν ειχαν ενημερωθει,δεν θα μου εστελναν sms οτι "το προβλημα μου ερευναται ακομη"!Εδω "μαλλον" υπηρξε καποια ασυννενοησια
μεταξυ των υπαλληλων τους...Πηρα ξανα τηλεφωνο 19 Νοεμβρη στις
13:40 για να ακουσω οτι η αιτηση μου προχωραει κανονικα.27 Νοεμβρη επικοινωνησα στις 22:30 και δεν ηταν δυνατο να ελεγθει η διαδικασια ενεργοποιησης.Αφησα το τηλεφωνο μου για να επικοινωνησουν μαζι μου οι τεχνικοι σε 1-2 μερες,οπως μου ειπε η υπαλληλος, αφου πρωτα σχεδον την απειλησα οτι αν μεχρι τις 30 Νοεμβρη δεν εχω Ιντερνετ θα παω στο καταστημα να κανω ρηξη συμβολαιου.29 Νοεμβρη στις 16:00 μου ηρθε μηνυμα οτι ενεργοποιηθηκε η συνδεση μου!! Δοκιμαζω και μπηκα κανονικα.Αλλα για μαντεψτε..Η γραμμη μου ηταν ακομη 768 αντι για 1024.Δηλαδη απο τις 6 Νοεμβρη μεχρι σημερα δεν εχω το Internet που θα επρεπε να ειχα & αυτο γιατι?Γιατι εκαναν το λαθος(?) και μου ενεργοποιησαν αλλη ταχυτητα συνδεσης απ' αυτη που ειχα δηλωσει.Και δε φτανει η μια φορα, μου την εκαναν την πατατα και 2η φορα!Να αναφερω κατι..ενας φιλος εχει εδω και 2 μηνες το Vodafone ADSL 1024.Του ειπα να κοιταξει στις ρυθμισεις του modem να μου πει την ταχυτητα του.Ελεγε και σ'αυτον 768D-192U Kbps!Επειδη αυτος το εχει τοσο καιρο ομως του προτειναν να του κανουν και τον 4ο μηνα δωρο για το "λαθος" τους.Βεβαια αυτος δεν εχει δωσει ακομη το ΟΚ για την αλλαγη της ταχυτητας γιατι με οσα εχει ακουσει απο μενα, φοβαται οτι θα παρει καμποσο και σ' αυτον.Πλεον δεν τιθεται θεμα ατυχιας ή τυχαιου συμβαντος, αλλα επαγγελματικης ανευθυνοτητας και ερασιτεχνισμου σε σημειο που να απορεις με την φερεγγυοτητα μια μεγαλης εταιριας σαν τη VODAFONE.Τωρα δεν εχω καθολου ορεξη να ασχοληθω ξανα για να απαιτησω το αυτονοητο.Την ταχυτητα συνδεσης που αγορασα.Απλως θα κοιταξω να πληρωσω πλεον αυτο που μου προσφερουν,την 768 αντι για 1024.Και οπως καταλαβαινετε μετα απ' ολα αυτα δε θα προτιμησω ξανα το ADSL που προσφερουν.:down:

ssotis
03-12-07, 00:44
Εγώ που από τα 24 με έχουν στα 6mbps από την πρώτη μέρα που ενεργοποιήθηκα κανονικά τί να πω;

kouman
03-12-07, 00:56
Στη Ναυπακτο δεν εχει γινει ακομη η αναβαθμιση του δικτυου.Εχουμε τις παλιες ταχυτητες.Ναι,και γω δεν εκανα και τιποτα απ'οτι ειδες ssoti.Μια τρυπα στο νερο...:chair:

nikgr
03-12-07, 01:10
kouman κι εμένα με είχαν βάλει στα 6mbits (χωρίς να με ενημερώσουν) μιας και ήταν full η κλάση των 24mbits που είχα ζητήσει.

Μετά απο κάποιες βδομάδες με γύρισαν βέβαια στη σωστή ταχύτητα.
Πιστεύω ότι κάτι τέτοιο συμβαίνει και στη δική σου περίπτωση.

Δίκιο έχεις να διαμαρτύρεσαι αλλα δε χάλασε κι ο κόσμος. 256Κ διαφορά είναι αυτά. Πού να ήταν και ολόκληρα Mbits? Έτσι κι αλλιώς μέχρι να φτιάξουν ιδιόκτητο και σε σας χάλια ταχύτητες θα έχεις μέσω ΟΤΕ.
Μη σου πω ότι παίζει να έχεις και καλύτερες στην κλάση των 768Κ, μιας και την προτιμούν άτομα που δεν ασχολούνται γενικώς με το internet. ;)

k_koulos
03-12-07, 01:10
είδες μήπως είναι θέμα με πόρτες στο κέντρο σου;

έχει ελεύθερες πόρτες στα 1024 το κέντρο σου /dslam που ανήκεις;

[εικασία κάνω]

kouman
03-12-07, 01:20
Για την διαθεση των πορτων θα παω να ρωτησω στον ΟΤΕ.Και γω το σκεφτηκα οτι κατι τετοιο θα συμβαινει.Μπορει να τους τελειωσαν οι 1024:hmm:Αλλα μια ενημερωση θα με ικανοποιουσε στο μεγιστο απ'την εταιρια και οχι να σου βαζουν οτι εχουν διαθεσιμο;)

remalius
03-12-07, 01:36
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΒΕΡΟ ΠΡΟΓΡΑΜΑ ΤΗΣ VODAFONE 24 FULL ΠΛΗΡΩΝΩ 32,50Ε ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΙΑΝΩ ΟΥΤΕ 1ΜΒPS ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 200 ΤΗΛ.ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΣΤΕΙΛΕΙ MAIL ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΙ ΚΛΑΣΙΜΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ ΣΤΑ ΤΗΛ ΜΟΝΟ ΑΝΑΜΟΝΗ ΚΑΙ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΓΡΑΜΗΣ .ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΘΑ ΠΑΩ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΥΠΑΛΗΛΑΚΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΣΠΑΣΩ.VODAFONE KAI SK@A ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΚΡΑΖΩ ΑΣΧΗΜΑ ΟΠΟΥ ΒΡΕΘΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΜΟΥ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗ:mad::mad:

koprodogis
03-12-07, 03:24
αν θες την αποψη μου μιας και ειμαι εμμεσος παθωντης εξυπηρετησης τους η ολη ιστορια vodafone-adsl ειναι σκετη απατη.
δεν ξερω τη συμφωνια εχουν κανει με την hol αλλα ειναι απαραδεκτοι.το θεμα θα σας κραψω πιστεψε με δεν τους απασχολει καθολου.
αν θες την αποψη μου πας απο το καταστημα που εκανες συνδεση και τους λες το προβλημα σου,φυσικα ζητας υπευθυνο.στο καπακι στελνεις φαξ και ζητας απαντηση για το προβλημα και φυσικα καποια βαμπιρ ωρα παιρνεις τηλ και ζητας εξηγησεις.να απαιτησεις εγγραφη απαντηση την οποια θα μπορεις να χρησιμοποιησεις σε καταγγελια.
ολα τα παραπανω βεβαια αν δεν θες να χασεις την ηρεμια σου απλα τα αγνωεις και ρωτας αν μπορεις να κανεις διακοπη.ξερω δεν βοηθαει αλλα δεν βγαζεις ακρη με ατομα σαν επαγγελματιες-(σκιτζηδες ειναι αλλα το λεω ευγενικα)

margnella
04-12-07, 14:06
Να ρωτήσω κάτι και εγώ

Εγώ έκανα αίτηση στις 25/10/2007 και από το κατάστημα μου είπαν ότι οι 3 πρώτοι μήνες είναι δωρεάν. Παρόλα αυτά με χρέωσαν στον λογαριασμό που ήρθε.
Έχετε υπόψη σας τί ισχύει?
Επικοινώνησα τηλεφωνικά μαζί τους και μου είπαν ότι η προσφορά ήταν για όσους υπέγραφαν συμβόλαια από 27/10-30/10/2007. Παρόλα αυτά θα κρατήσουν την αναφορά μου και το πιο πιθανό είναι να μου δώσουν και εμένα την έκπτωση.

bianconero
04-12-07, 15:52
Να ρωτήσω κάτι και εγώ

Εγώ έκανα αίτηση στις 25/10/2007 και από το κατάστημα μου είπαν ότι οι 3 πρώτοι μήνες είναι δωρεάν. Παρόλα αυτά με χρέωσαν στον λογαριασμό που ήρθε.
Έχετε υπόψη σας τί ισχύει?
Επικοινώνησα τηλεφωνικά μαζί τους και μου είπαν ότι η προσφορά ήταν για όσους υπέγραφαν συμβόλαια από 27/10-30/10/2007. Παρόλα αυτά θα κρατήσουν την αναφορά μου και το πιο πιθανό είναι να μου δώσουν και εμένα την έκπτωση.


Δεν ισχύει αυτό που σου έιπαν για τις ημερομηνίες. Εγώ έκανα αίτηση 18/10/07, αυτή εγκρίθηκε στις 23/10 ενώ ο βρόγχος παραδόθηκε στις 12/11. Ο 1ος μήνας φυσικά ήρθε πιστωτικός.

nikgr
04-12-07, 17:06
Η προσφορά των 3πρώτων μηνών δώρο ίσχυε όλο τον Σεπτέμβρη και πήρε παράταση και τον Οκτώβρη. Μου κάνει εντύπωση μάλιστα που την έκοψαν τώρα που έρχονται και οι γιορτές.

Εγώ μάλιστα κράτησα και screenshot απ' την προσφορά Σεπτεμβρίου γιατί την είχα πάθει παλιότερα με προσφορά στη forthnet που επίσης δε "θυμόνταν" την προσφορά τους και θα μου την έτρωγαν...
Απο τότε πάντα κρατάω screenshots των προσφορών. :p

Αν κάποιος κράτησε screenshot και απ' την προσφορά Οκτωβρίου ας postαρει το screenshot να βοηθήσει τον φίλο, γιατί όλοι φαίνεται να έχουν ρηχή μνήμη τελικά...:whistle:

runner70
04-12-07, 20:07
Εγώ μάλιστα κράτησα και screenshot απ' την προσφορά Σεπτεμβρίου γιατί την είχα πάθει παλιότερα με προσφορά στη forthnet που επίσης δε "θυμόνταν" την προσφορά τους και θα μου την έτρωγαν...

πρεπει να φυλαγομαστε απο παντου με αυτα που ακουμε και συμβαινουν.Δυστυχως και εγω εχω screenshot της προσφορας του Σεπτεμβριου

Edit:Υπαρχει τελικα στις Ανακοινωσεις (http://www.vodafone.gr/live1/page.jsp?pid=0006200000&vars=0000000000) της εταιριας.

Στις 30/9/2007
Νεα προγραμματα Vodafone ADSL


Στα νέα προγράμματα θα μεταφερθούν όλοι οι υφιστάμενοι συνδρομητές των προγραμμάτων Vodafone ADSL , ενώ όσοι νέοι συνδρομητές εγγραφούν σε οποιοδήποτε από τα εμπορικά διαθέσιμα προγράμματα Vodafone ADSL για το χρονικό διάστημα από 01/10/2007 έως 31/10/2007, θα έχουν δωρεάν για τρεις (3) μήνες το μηνιαίο πάγιο του προγράμματος που θα επιλέξουν

@ margnella ξαναπαρε τηλεφωνο ή πηγαινε σε ενα καταστημα vodafone να συνεννοηθεις και ενημερωσε μας για το τι εγινε τελικα.

musician
05-12-07, 00:19
Παντως πολλοι χρηστες οταν ξεκινουν με την υπηρεσια εχουν χαμηλες ταχυτητες λογω του οτι βρισκονται σε πιλοτικη λειτουργια. Δηλαδη εχουν internet αλλα με πολυ χαμηλοτερη ταχυτητα απο αυτη που εχουν ζητησει και η διαρκεια αυτου δεν διαρκει παρα μερικες ημερες. Ελπιζω να βοηθησα λιγακι...

kouman
05-12-07, 13:23
Πηγα σημερα στο καταστημα Vodafone στη Ναυπακτο.Ειπα το προβλημα μου στον υπαλληλο, οτι μου εχουν ενεργοποιησει το κυκλωμα 768 αντι για το 1024.Αυτος εψαξε στο αρχειο τους και βρηκε την αιτηση μου που ηταν οντως για 1024.Πηρα τηλεφωνο απο κει στην υποστηριξη ADSL και ρωτησα την ταχυτητα της συνδεσης μου..Ηταν 768(εεεελα!).Του λεω μετα τι λογαριασμος θα μου ερχεται σπιτι να πληρωνω;Η ταχυτητα που γραφει η αιτηση σας μου λεει.Οποτε καταλαβαινετε...Μου εδωσε 2 επιλογες μετα την ανακαλυψη(ξανα) του λαθους τους.'Η θα περιμενα παλι καποιο διαστημα χωρις Ιντερνετ να μου βαλουν την 1024 ή με τον πρωτο λογαριασμο που θα μου ερθει σπιτι θα τους παρω τηλεφωνο να μου κανουν πιστωση σε αυτον.Θα κρατησω το δευτερο για μενα μιας και δεν θα κατσω παλι για οσο τους καπνισει χωρις Ιντερνετ.Ας ειναι...
Μιας και ειχαμε αναφερει πιο πριν μηπως δεν υπηρχαν διαθεσιμες πορτες 1024 στο Dslam του ΟΤΕ, τελικα δεν ισχυε :wall:

nikgr
05-12-07, 15:10
Γιατί να μείνεις χωρίς internet για να πας απ' τα 768 στα 1024?
Δηλαδή σου είπαν να ακυρώσεις την αιτηση και να ξανακάνεις απ' την αρχή?

Τί είναι αυτά τα πράγματα...
Αυτά δε γίνονται πουθενά!
Απλά θα σε αλλάξουν κλάση απ' το VP των 768 σ' αυτο των 1024!
Μήπως δεν καταλαβες καλά? ΔΕ μένεις ρε φίλε χωρίς internet!

Πάρε ξανά να μιλήσεις με κανα πιο σχετικό γιατί μου φαίνεται δεν ξέρουν τί τους γίνεται...

kouman
05-12-07, 15:39
Nikgr θα κανω κατι αλλο για τωρα.Δεν καιγομαι για αλλαγη ταχυτητας το συγκεκριμενο διαστημα, αλλα το Ιντερνετ μου ειναι απαραιτητο.Θα κανει ο φιλος την αλλαγη της ταχυτητας μεσα στα Χριστουγεννα και θα μου πει μετα ποσο του πηρε.Αν ειναι λιγο μπορει να το κανω και γω,αν οχι θα μεινω στα 768.Τους βαρεθηκα πραγματικα παντως.Και την τηλεφωνικη τους υποστηριξη που δεν τους βρισκεις καθολου ευκολα και ολα...

motek
05-12-07, 20:19
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΒΕΡΟ ΠΡΟΓΡΑΜΑ ΤΗΣ VODAFONE 24 FULL ΠΛΗΡΩΝΩ 32,50Ε ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΙΑΝΩ ΟΥΤΕ 1ΜΒPS ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 200 ΤΗΛ.ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΣΤΕΙΛΕΙ MAIL ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΙ ΚΛΑΣΙΜΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ ΣΤΑ ΤΗΛ ΜΟΝΟ ΑΝΑΜΟΝΗ ΚΑΙ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΓΡΑΜΗΣ .ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΘΑ ΠΑΩ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΥΠΑΛΗΛΑΚΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΣΠΑΣΩ.VODAFONE KAI SK@A ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΚΡΑΖΩ ΑΣΧΗΜΑ ΟΠΟΥ ΒΡΕΘΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΜΟΥ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗ:mad::mad:

Καλησπέρα,

το προβλημα σου μου θυμιζει έντονα το δικο μου προβλημα (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=1554783#post1554783) το οποιο λυθηκε με την ελευση του τεχνικου της vodafone (αφου πέρασαν 2 εβδομαδες απο την αιτηση για τεχνικο) ο οποιος ανακαλυψε οτι απλα ειχα συνδεσει το λαθος ζεύγος καλωδιων στον κατανεμητη του σπιτιου μου και αφου συνδεσαμε το σωστο ζευγος συγχρονισα και ακομα συγχρονιζω στα 17284 kbps down / 998 kbps up, το οποιο είναι προφανως ακρως ικανοποιητικο..

Οποτε, αυτο που θελω να επισημανω, ειναι να τσεκαρεις πρωτα την καλωδιωση του σπιτιου σου(αρα και την συνδεσιμοτητα των καλωδιων στον κατανεμητη σου) πριν τα ριξεις στο τηλεφωνικο κεντρο.

Ελπιζω να βρεις την ακρη σου με τον ενα η τον αλλο τροπο.

zoom8
05-12-07, 21:36
Ρε παιδια τι γινετε τελικα με αυτη την vodafone?Σημερα ενεργοποιηθηκε κανονικα η συνδεση μου και κατεβαζει με μαξιμουμ 50kb!!!

Οριστε και τα χαρακτηριστηκα της γραμμης μου

DSL Parameters and Status
Vendor ID: 0039
Revision Number: E.37.5.30
Serial Number: 123456789abcdx
Local Tx Power: 12.4 dB
Remote Tx Power: 20.5 dB
Local Line Atten.: 29.0 dB
Remote Line Atten.: 13.0 dB
Local SNR Margin: 11.0 dB
Remote SNR Margin: 13.5 dB
Self Test: Passed
DSL Standard: ADSL2+
Profile: Main
Tx Line Rate: 1022 Kbps
Rx Line Rate: 14278 Kbps
Max Attainable Line Rate(Down Stream): 14413 Kbps

Unicorn
06-12-07, 01:36
Κι εδώ μια απο τα ιδια.. Αυτο με την πιλοτικη ταχυτητα δε νομίζω ότι ισχύει γιατί έχω περίπου ένα μήνα σύνδεση, κλειδωμένη στα 6 μεγκαμπιτ (ενώ ζήτησα 24), και δεν κατεβάζω με πάνω από 2 μεγκαμπιτ.. Την εξυπηρέτηση πελατών δεν την βρίσκεις ούτε για πλάκα.. Απαράδεκτοι πραγματικά.. Αν θέλει κάποιος να διακόψει, τι πρέπει να πληρώσει, ξέρετε; Γιατί εγώ έφυγα απο οτενετ γιατί κ καλά δεν έπιανα ταχύτητα, αλλά έχω ξενερώσει άπειρα, τόσο με τις ταχύτητες, όσο κ με τα συνεχόμνα disconnect.. Φτάνει πια..

bianconero
06-12-07, 09:45
Κι εδώ μια απο τα ιδια.. Το πρόβλημα με τις μικρές έως καθόλου ταχύτητες υπάρχει σε μένα τις τελευταίες 3 μέρες. Τις προηγούμενες μέρες (έχω σύνδεση ~ 1.5 μήνα) οι ταχύτητες είναι πάρα πολύ καλές. Οπότε ίσως υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Δεν ξέρω.

Για να καταλάβετε, κάνω ένα απλό traceroute στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο που βρίσκεται ~3km από το σπίτι μου, φτάνω σ'αυτό στο 28o hop (σε λίγο δεν θα φτάνει το όριο των 30 hops) με χρόνο απόκρισης ~800ms και μέσω Λονδίνου, Φρανκφούρτης, Άμστερνταμ, Μιλάνου !!!!!
Πάντως ένας φίλος που κατόρθωσε κι έβγαλε γραμμή στο τμήμα εξυπήρετησης, έριξαν το φταίξιμο σε πρόβλημα της HOL και ότι αυτό θα διορθωθεί.

magicdek
06-12-07, 22:18
Κι εγω παιδια το ιδιο προβλημα ειχα και εχω με μια μικρη βελτιωση!Μενω στο κεντρο της Θεσσαλονικης και η ταχυτητα μου ηταν αθλια!Κλασσικα.Επικοινωνια με 13830 και αναμονη για επιλυση του προβληματος.Σημερα καθως γυρισα απο την δουλεια εκανα το speed test της vodafone καο ω του θαυματος κατεβαζε με 495!Βρε λες.....?Παρα την μικρη αυτη βελτιωση η ταχυτητα ειναι μικρη σε σχεση με την 17550 που συγχρονιζει το router μου!Λετε να κανω αιτηση για τεχνικο στο σπιτι η να στειλω mail κατ'ευθειαν στην ΕΕΤΤ?

baskon
06-12-07, 22:28
Παιδια μη πιστευετε οτι ακουτε.Οι ανθρωποι ειναι οι περισσοτεροι ασχετοι.Παρε 2-3 φορες τηλεφωνο και ζήτα και ονοματα για να βγαλεις ακρη.
Ειχα και εγω προβλημα όταν ειχαν κανει λαθος και με ειχαν βαλει στα 6 mbit.
Μια ασχετη ειπε οτι σε shared LLU δεν υπαρχουν τα 24 MBPS!!!Χαχαχα.
Μετά ξαναπήρα τηλ και μέσα σε 3 ώρες με ειχαν γυρισει στα 24 mbps.Μετά απο μια βδομαδα με πηραν και τηλ για να δουν αν όλα ειναι οκ..

bianconero
07-12-07, 00:28
Κι εγω παιδια το ιδιο προβλημα ειχα και εχω με μια μικρη βελτιωση!Μενω στο κεντρο της Θεσσαλονικης και η ταχυτητα μου ηταν αθλια!Κλασσικα.Επικοινωνια με 13830 και αναμονη για επιλυση του προβληματος.Σημερα καθως γυρισα απο την δουλεια εκανα το speed test της vodafone καο ω του θαυματος κατεβαζε με 495!Βρε λες.....?Παρα την μικρη αυτη βελτιωση η ταχυτητα ειναι μικρη σε σχεση με την 17550 που συγχρονιζει το router μου!Λετε να κανω αιτηση για τεχνικο στο σπιτι η να στειλω mail κατ'ευθειαν στην ΕΕΤΤ?

Για το speed test που ανέφερες, τί ακριβώς έκανες;

magicdek
07-12-07, 13:37
Κατεbασα ενα αρχειο ftp που μου ειπαν απο vodafone.Μονο αυτο δεχονται ως επισημη μετρηση αν και οτι speed test να κανεις ειναι αξιοπιστο.ftp://files.gentoo.gr/snapshots/portage-latest.tar.bz2

magicdek
12-12-07, 21:38
Χαιρετε!Καλα μας δουλευουν μεσ'τα μουτρα μας?Οι ανθρωποι δεν παιζονται!Με εμφανες προβλημα στην ταχυτητα μου αφου την μετραω στο 1.5 kbps και η συνδεση μου ειναι στα 24.Βεβαια δεν περιμενω να πιασω και τα 24 αλλα γυρω στα 10 kbps πιστευω οτι ειναι καλα αν λαβουμε υποψη ολα τα αρνητικα που μπορου να να επιρεασουν τισ ταχυτητες.

Πηγα να ζητησω λοιπον τεχνικο στο σπιτι για να διαπιστωσω αν το προβλημα ειναι στη γραμμη μου η φταιει το δικτυο της HOL.

Ο υπευθυνος του καταστηματος της vodafone που πηγα μου ειπε οτι η υπηρεσια αυτη ειναι χρεωσιμη και κοστιζει 80 euro!!!!!!!!

Κανω υπομονη και ειμαι διατεθειμενος να κανω ακομα περισσοτερη για να λυθει το προβλημα μου αλλα αυτο παραπαει!Χρεωνομαστε που παιρνουμε ατο 13830 και ειμαστε στην αναμονη για ωρες ολοκληρες και απο πανω μας ζητανε να πληρωσουμε για να λυσουμε ενα προβλημα για το οποιο ειναι καθαρα υπευθηνη η vodafone!!!!!!ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!!!!Ειναι απιστευτοι!

Πραγματικα δεν ξερω ποια ειναι η ενδεδειγμενη λυση σ'αυτη την περιπτωση!!!!!

nikgr
12-12-07, 21:53
κατ' αρχήν κατεβάζεις με 1,5kbps όπως γράφεις ή με 1,5Mbps όπως υποπτεύομαι?

2ον: Eίναι αξιόπιστη η πηγή που προσπαθείς να κατεβάσεις ή είναι κανα μουλάρι?

3ον: Φυσικά και χρεώνεται η επίσκεψη στο σπίτι όπως και απο κάθε άλλο πάροχο άλλωστε.

magicdek
13-12-07, 21:18
nikgr η ταχυτητα μου ειναι αυτη που σωστα υποπτευθηκες!!Χθες ειχα λιγα νευρα παραπανω και μαλλον δεν ηξερα τι εγραφα.
Νομιζω οτι το site που προσπαθω να κατεβασω ειναι αρκετα γρηγορο.Αν το ξερεις ειναι το javasun.com.
Tο θεμα ομως ειναι αλλο.Αν υπαρχει προβλημα στη συνδεση των καλωδιων του κατανεμητη που συνδεσε μονος του ενας τεχνικος της vodafone δηλαδη να τα συνεδεσε λαθος εγω γιατι πρεπει να επιβαρυνθω οικονομικα?Αυτα τα πραγματα δεν γινονται πουθενα!Εφ'οσον ευθυνεται η εταιρεια για οποιδηποτε προβλημα το λογικο και το σωστο ειναι ο πελατης να μην πληρωνει τιποτα για την αποκατασταση του οταν δεν φερει καμια ευθυνη για την εμφανιση του ιδιου του προβληματος.

Ειμαι τοσο παραλογος και βλεπω τα πραγματα τοσο λαθος ?Κανονικα ολες οι εταιρειες επρεπε να εχουν μεριμνησει γι'αυτο το θεμα.

remalius
27-12-07, 03:32
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΥΝΤΑΛΕΠΩΡΗΜΕΝΟΙ ΕΧΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑΜΙΣΗ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΜΕΝΩ ΣΤΗΝ ΑΘΛΙΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΑΠΟ 350ΕΩΣ1300 ΜΒΠΣ ΜΕ FULL LLU X24 .ΔΕΝ ΣΗΚΩΝΟΥΝΕ ΤΑ ΤΗΛ ΧΕΣΜΕΝΟΥΣ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝΕ ΜΟΝΟ ΝΑ ΜΑΣ ΤΑ ΠΑΡΟΥΝΕ .ΕΥΤΥΧΩΣ ΒΡΗΚΑ ΓΙΑ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΤΥΧΗ ΕΝΑ ΓΝΩΣΤΟ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΤΗΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΠΕΛΑΤΩΝ ΤΗΣ VODAFONE ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΛΟΧΑΝΕΙΟ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ ΜΟΝΟ ΛΙΓΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΤΥΧΕΡΟΙ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΚΑΡΑΚΕΝΤΡΟ ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΑΞΙΟΠΡΕΠΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΝΕ ΠΟΤΕ Η ΣΕ ΕΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΝΑΜΟΝΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΙΔΕΑ ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝΕ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕ ΑΥΤΟΣ Ο ΓΝΩΣΤΟΣ ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ -ΔΥΟ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ.ΤΩΡΑ ΦΑΓΑΜΕ ΤΟΝ ΠΑΠΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΓΩ ΠΑΝΤΟΣ ΚΑΛΟ ΛΟΓΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΩ:down::down::nono::mad:

ATG
27-12-07, 13:19
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΥΝΤΑΛΕΠΩΡΗΜΕΝΟΙ ΕΧΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑΜΙΣΗ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΜΕΝΩ ΣΤΗΝ ΑΘΛΙΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΑΠΟ 350ΕΩΣ1300 ΜΒΠΣ ΜΕ FULL LLU X24 .ΔΕΝ ΣΗΚΩΝΟΥΝΕ ΤΑ ΤΗΛ ΧΕΣΜΕΝΟΥΣ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝΕ ΜΟΝΟ ΝΑ ΜΑΣ ΤΑ ΠΑΡΟΥΝΕ .ΕΥΤΥΧΩΣ ΒΡΗΚΑ ΓΙΑ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΤΥΧΗ ΕΝΑ ΓΝΩΣΤΟ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΤΗΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΠΕΛΑΤΩΝ ΤΗΣ VODAFONE ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΛΟΧΑΝΕΙΟ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ ΜΟΝΟ ΛΙΓΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΤΥΧΕΡΟΙ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΚΑΡΑΚΕΝΤΡΟ ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΑΞΙΟΠΡΕΠΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΝΕ ΠΟΤΕ Η ΣΕ ΕΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΝΑΜΟΝΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΙΔΕΑ ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝΕ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕ ΑΥΤΟΣ Ο ΓΝΩΣΤΟΣ ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ -ΔΥΟ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ.ΤΩΡΑ ΦΑΓΑΜΕ ΤΟΝ ΠΑΠΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΓΩ ΠΑΝΤΟΣ ΚΑΛΟ ΛΟΓΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΩ:down::down::nono::mad:

Ο γνωστος σου ειτε δεν δουλευει στην Vodafone ειτε δουλευει σε κανενα franchise. :cool:

remalius
27-12-07, 15:37
ΔΥΣΚΟΛΑ ΦΙΛΕ .ΔΕΝ ΛΕΩ ΨΕΜΑΤΑ .ΑΠΛΩΣ Ο ΤΥΠΟΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΤΗΝ ΣΚΛΗΡΗ ΑΛΗΘΕΙΑ.ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΕ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΠΕΛΑΤΩΝ ΤΗΣ VODAFONE.EAN ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟΣ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΑ ΣΥΝΔΕΘΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΔΩ ΣΤΟ ΚΟΥΤΙ ΤΟΥ ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΤΕΧΝΙΚΟΙ ΗΡΘΑΝ ΔΕΝ ΜΕ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΑΝ ΜΟΥ ΑΦΗΣΑΝ 2 ΚΑΛΩΔΙΑ ΧΥΜΑ ΚΑΙ ΦΥΓΑΝΕ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΙΔΕΑ ΚΑΙ ΦΩΝΑΞΑ ΑΛΛΟΝ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟ ΝΑ ΒΡΩ ΑΚΡΗ.

ATG
27-12-07, 17:26
ΔΥΣΚΟΛΑ ΦΙΛΕ .ΔΕΝ ΛΕΩ ΨΕΜΑΤΑ .ΑΠΛΩΣ Ο ΤΥΠΟΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΤΗΝ ΣΚΛΗΡΗ ΑΛΗΘΕΙΑ.ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΕ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΠΕΛΑΤΩΝ ΤΗΣ VODAFONE.EAN ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟΣ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΑ ΣΥΝΔΕΘΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΔΩ ΣΤΟ ΚΟΥΤΙ ΤΟΥ ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΤΕΧΝΙΚΟΙ ΗΡΘΑΝ ΔΕΝ ΜΕ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΑΝ ΜΟΥ ΑΦΗΣΑΝ 2 ΚΑΛΩΔΙΑ ΧΥΜΑ ΚΑΙ ΦΥΓΑΝΕ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΙΔΕΑ ΚΑΙ ΦΩΝΑΞΑ ΑΛΛΟΝ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟ ΝΑ ΒΡΩ ΑΚΡΗ.

sorry αλλα αν σου λεει οτι δεν σηκωνουν τηλεφωνα, δεν εχει περασει απο την εξυπηρετηση. :p

remalius
28-12-07, 01:34
ΡΕ ΣΥ ΑΔΕΛΦΕ ΜΗΠΩΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΣΤΗΝ VODAFONE ΚΑΙ ΠΑΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΧΡΥΣΩΣΕΙΣ ΤΟ ΧΑΠΙ?ΟΥΤΕ ΜΩΡΟ ΕΙΜΑΙ ΟΥΤΕ ΗΛΙΘΙΟΣ ΝΑ ΓΡΑΦΩ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΡΘΕΙ.ΚΑΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΙΛΑΣ ΕΣΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ TELLAS. ΠΑΡΕ ΕΝΑ ΤΗΛ ΣΤΗΝ VF ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΣΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΝ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.

ATG
28-12-07, 03:04
ΡΕ ΣΥ ΑΔΕΛΦΕ ΜΗΠΩΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΣΤΗΝ VODAFONE ΚΑΙ ΠΑΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΧΡΥΣΩΣΕΙΣ ΤΟ ΧΑΠΙ?ΟΥΤΕ ΜΩΡΟ ΕΙΜΑΙ ΟΥΤΕ ΗΛΙΘΙΟΣ ΝΑ ΓΡΑΦΩ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΡΘΕΙ.ΚΑΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΙΛΑΣ ΕΣΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ TELLAS. ΠΑΡΕ ΕΝΑ ΤΗΛ ΣΤΗΝ VF ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΣΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΝ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.

Επειδη ξερω πως λειτουργουν και οι 3 εταιρειες κινητης επαναλαμβανω, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ περιπτωση να ισχυει αυτο που λες. Δηλαδη το οτι κτυπα το τηλ και δεν το σηκωνουν. Για τελλας και αλλους εναλλακτικους δεν τους εχω δει απο κοντα, αλλα και παλι το να κτυπα τηλεφωνο και να μην το σηκωνουν δεν το πιστευω. :down:

remalius
29-12-07, 11:59
ΚΑΛΑ ΦΙΛΕ ΟΤΙ ΠΕΙΣ

mrniceguy78
04-01-08, 17:14
Επειδη ξερω πως λειτουργουν και οι 3 εταιρειες κινητης επαναλαμβανω, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ περιπτωση να ισχυει αυτο που λες. Δηλαδη το οτι κτυπα το τηλ και δεν το σηκωνουν. Για τελλας και αλλους εναλλακτικους δεν τους εχω δει απο κοντα, αλλα και παλι το να κτυπα τηλεφωνο και να μην το σηκωνουν δεν το πιστευω. :down:

Επειδη προφανως δουλευεις στη vodafone (κανεις κρα απο μακρια) καλο ειναι μην μπλεκεις το εγκωμιο στους συναδελφους σου που δεν ξερουν καν τη διαφορα του shared llu με του full.
Και σε παρακαλω ενημερωσε τους να δινουν ολοι τις ιδιες απαντησεις γιατι ακομα και ασχετος να εισαι καταλαβαινεις πως τα παλικαρια εκει δεν ξερουν που παν τα 4.

Και ναι, το τμημα του adsl δεν εχει αναμονες πια αφου το εχουν επανδρωσει με ολα τα ασχετα ατομα που υπαρχουν.

ATG
04-01-08, 18:49
Επειδη προφανως δουλευεις στη vodafone (κανεις κρα απο μακρια) καλο ειναι μην μπλεκεις το εγκωμιο στους συναδελφους σου που δεν ξερουν καν τη διαφορα του shared llu με του full.
Και σε παρακαλω ενημερωσε τους να δινουν ολοι τις ιδιες απαντησεις γιατι ακομα και ασχετος να εισαι καταλαβαινεις πως τα παλικαρια εκει δεν ξερουν που παν τα 4.

Και ναι, το τμημα του adsl δεν εχει αναμονες πια αφου το εχουν επανδρωσει με ολα τα ασχετα ατομα που υπαρχουν.

Δεν καταλαβαινω γιατι αντιδρας? Οταν λεμε οτι σε ΚΑΜΙΑ εταιρια κινητης δεν παιζει να κτυπα τηλεφωνο και να μην το σηκωνει καποιος, εσυ γιατι αντιδρας. Δεν χρειαζεται να ειναι κανεις ουτε καθαριστρια σε τετοια εταιρεια για να το ξερει.

Οσο για το ασχετοι, μαζι σου. Παρτους και πες τους το. Μην το λες σε μενα. Συμφωνα με τα δικα μου κριτιρια, πολλοι ειναι ασχετοι. Αλλα εγω δεν εχω καμια διαθεση να περιμενω 30 λεπτα για να τελιωσει ο σχετικος με αυτον που δεν ξερει πως κλεινει το παραθυρο.

Βαλε Tellas να ησυχασεις. Θα παιρνεις τις ιδιες απαντησεις σε no time.

Τελος το που εργαζομαι αν προσδιοριζεται απο το γεγονος οτι διαφωνω μαζι σου, ε τι να πω. Πες με και Κωρωνια.

dfinikis
05-01-08, 10:59
Δεν καταλαβαινω γιατι αντιδρας? Οταν λεμε οτι σε ΚΑΜΙΑ εταιρια κινητης δεν παιζει να κτυπα τηλεφωνο και να μην το σηκωνει καποιος, εσυ γιατι αντιδρας. Δεν χρειαζεται να ειναι κανεις ουτε καθαριστρια σε τετοια εταιρεια για να το ξερει.

Οσο για το ασχετοι, μαζι σου. Παρτους και πες τους το. Μην το λες σε μενα. Συμφωνα με τα δικα μου κριτιρια, πολλοι ειναι ασχετοι. Αλλα εγω δεν εχω καμια διαθεση να περιμενω 30 λεπτα για να τελιωσει ο σχετικος με αυτον που δεν ξερει πως κλεινει το παραθυρο.

Βαλε Tellas να ησυχασεις. Θα παιρνεις τις ιδιες απαντησεις σε no time.

Τελος το που εργαζομαι αν προσδιοριζεται απο το γεγονος οτι διαφωνω μαζι σου, ε τι να πω. Πες με και Κωρωνια.

Ρε μπας και είσαι και ο Κόκκαλης .... :):):)

remalius
06-01-08, 15:24
οκ ρε φιλε αντε και το σηκωσαν το οτι πρεπε ινα παρουμε τηλ 50 φορες και τις 50 μας βαζουνε στην αναμονη και μετα μας ριχνουν την γραμμη? τουλαχιστον ας μας πουνε οτι δεν μπορουνε να κανουνε κατι για να μην σπανουνε και εμας τα νευρα μας. VF SUCKS:down:

ATG
06-01-08, 19:01
οκ ρε φιλε αντε και το σηκωσαν το οτι πρεπε ινα παρουμε τηλ 50 φορες και τις 50 μας βαζουνε στην αναμονη και μετα μας ριχνουν την γραμμη? τουλαχιστον ας μας πουνε οτι δεν μπορουνε να κανουνε κατι για να μην σπανουνε και εμας τα νευρα μας. VF SUCKS:down:

Κοιτα, περιμενα 4 μηνες να αρθει βλαβη απο υπαιτιοτητα του ΟΤΕ στην HOL. Τελικα με πηραν και μου ειπαν οτι δεν μπορουν να κανουν κατι και να επιστρεψω τον εξοπλισμο.
Επειδη η vf στηριζεται στην hol, αν δεν μπορουν να κανουν κατι θα στο πουν. Αv θες συνδεση σε 30 λεπτα μπορεις:

1. Να πας στον ΟΤΕ.
2. Να μηνυσεις τον ΟΤΕ γιατι ενεργοποιει τα δικα του σε 30 min και τους υπολοιπους σε 13 d.


Ps: Δεν τα βαζω μαζι σου, αλλα με τον διαχειριστη του Δημοσιου Τηλεφωνικου Δικτυου που δειχνει σημαδια ειτε ανικανοτητας ειτε μεροληψιας.

Master_Maker
07-01-08, 04:50
Εκανα αιτηση για καινουργια συνδεση ADSL 1024 στις 29 Οκτωβρη στο καταστημα Vodafone Ναυπακτου.Στις 30 Οκτωβρη πρωι πηγα ξανα στο καταστημα, η αιτηση μου ειχε γινει δεκτη και πηρα τον εξοπλισμο στο σπιτι.Τα συνδεσα ολα,πηρα και τα στοιχεια συνδεσης(username και password)μεσω του site της Vodafone και περιμενα απο κει & περα να μου ενεργοποιηθει η συνδεση.Η συνδεση μου, λειτουργησε στις 5 Νοεμβρη στις
1μ.μ.Ομως κοιταξα στην κεντρικη σελιδα(System View)του modem και ελεγε ταχυτητες 768Kbps download & 192Kbps upload!Μου εβαλαν τη μικροτερη ταχυτητα συνδεσης,ενω ειχα δηλωσει οτι θελω την ADSL 1024, χωρις καμια ειδοποιηση.Πηρα στις 2 παρα τηλεφωνο στο 13830 και η υπαλληλος μου ειπε οτι θα ενημερωσει τους τεχνικους για το προβλημα μου για να ενεργησουν αναλογως.Ολη την 5 Νοεμβρη σερφαρα κανονικα με την 768 συνδεση ωσπου μου την εκοψαν στις 1π.μ. της 6ης Νοεμβρη.Το led "WAN" του modem παρεμεινε φωτεινο,μονο το "WWW" εσβησε και δεν συνδεοταν ξανα.Στις 12 Νοεμβρη μου εστειλαν ενα sms οτι το προβλημα μου ερευναται ακομη και θα
ειδοποιηθω οταν λυθει.15 Νοεμβρη στις 15:30 πηρα ξανα τηλεφωνο και η υπαλληλος μου ειπε οτι δεν υπηρχε καποια ενημερωση εκ μερους μου για το προβλημα μου.Μαλλον,μου ειπε,μιλησα σε λαθος υπαλληλο και οτι η δηλωση
του προβληματος θα γινοταν εκεινη τη στιγμη.Αλλα αυτο ειναι αντιφατικο,γιατι αν δεν ειχαν ενημερωθει,δεν θα μου εστελναν sms οτι "το προβλημα μου ερευναται ακομη"!Εδω "μαλλον" υπηρξε καποια ασυννενοησια
μεταξυ των υπαλληλων τους...Πηρα ξανα τηλεφωνο 19 Νοεμβρη στις
13:40 για να ακουσω οτι η αιτηση μου προχωραει κανονικα.27 Νοεμβρη επικοινωνησα στις 22:30 και δεν ηταν δυνατο να ελεγθει η διαδικασια ενεργοποιησης.Αφησα το τηλεφωνο μου για να επικοινωνησουν μαζι μου οι τεχνικοι σε 1-2 μερες,οπως μου ειπε η υπαλληλος, αφου πρωτα σχεδον την απειλησα οτι αν μεχρι τις 30 Νοεμβρη δεν εχω Ιντερνετ θα παω στο καταστημα να κανω ρηξη συμβολαιου.29 Νοεμβρη στις 16:00 μου ηρθε μηνυμα οτι ενεργοποιηθηκε η συνδεση μου!! Δοκιμαζω και μπηκα κανονικα.Αλλα για μαντεψτε..Η γραμμη μου ηταν ακομη 768 αντι για 1024.Δηλαδη απο τις 6 Νοεμβρη μεχρι σημερα δεν εχω το Internet που θα επρεπε να ειχα & αυτο γιατι?Γιατι εκαναν το λαθος(?) και μου ενεργοποιησαν αλλη ταχυτητα συνδεσης απ' αυτη που ειχα δηλωσει.Και δε φτανει η μια φορα, μου την εκαναν την πατατα και 2η φορα!Να αναφερω κατι..ενας φιλος εχει εδω και 2 μηνες το Vodafone ADSL 1024.Του ειπα να κοιταξει στις ρυθμισεις του modem να μου πει την ταχυτητα του.Ελεγε και σ'αυτον 768D-192U Kbps!Επειδη αυτος το εχει τοσο καιρο ομως του προτειναν να του κανουν και τον 4ο μηνα δωρο για το "λαθος" τους.Βεβαια αυτος δεν εχει δωσει ακομη το ΟΚ για την αλλαγη της ταχυτητας γιατι με οσα εχει ακουσει απο μενα, φοβαται οτι θα παρει καμποσο και σ' αυτον.Πλεον δεν τιθεται θεμα ατυχιας ή τυχαιου συμβαντος, αλλα επαγγελματικης ανευθυνοτητας και ερασιτεχνισμου σε σημειο που να απορεις με την φερεγγυοτητα μια μεγαλης εταιριας σαν τη VODAFONE.Τωρα δεν εχω καθολου ορεξη να ασχοληθω ξανα για να απαιτησω το αυτονοητο.Την ταχυτητα συνδεσης που αγορασα.Απλως θα κοιταξω να πληρωσω πλεον αυτο που μου προσφερουν,την 768 αντι για 1024.Και οπως καταλαβαινετε μετα απ' ολα αυτα δε θα προτιμησω ξανα το ADSL που προσφερουν.:down:

μου φενεται οτι ετσι και αλλιως πρεπει να στην κανουν 1024 γιατι η 768 σαν ταχυτητα καταργηθηκε απο τον οτε και τις αναβαθμιζει σε 1024 παρολα αυτα πηγαινε και κραξε τους μηπως παρουν μπρος

paindelys
07-01-08, 15:55
Θα το φωνάζω όπου βρεθώ και όπου σταθώ Vodafone είσαι μεγάλο κλεφτρόνι.:evil:

:hmm:Απορώ ρε παιδιά η Vodafone Europe γνωρίζει τη γίνετε, για το πόσο αδαείς είναι όλοι αυτοί. Γνωρίζουν ότι τα παλικάρια της εξυπηρέτησης δεν ξέρουν την τύφλα τους, για να αρχίσουμε να τους κράζουμε λίγο και στα αγγλικά για να φύγουν δυο, τρία e-mails επώνυμα στη :respekt:μαμά Vodafone…… να σας πω εγώ αν βάζουν μυαλό.

Γιατί όπως ξέρουμε οποιαδήποτε πολυεθνική ανθίζει στην Ελλάδα δεν παύει να διοικείται από Έλληνες, που σημαίνει «ΛΑΜΟΓΙΑ». Ξεχνάτε το θέμα των υποκλοπών είναι η μόνη φορά που μια κυβέρνηση λύγισε στην πολυεθνική και αυτό γιατί… γιατί αν ήθελε θα την έριχνε την κυβέρνηση…. Και προκειμένου να χάσει την φήμη της προς τους πελάτες έβαλε μπρος το μεγάλο όπλο ο εκβιασμός….. και έτσι η Vodafone τη γλίτωσε με πρόστιμο, που δεν ξέρουμε εάν το πλήρωσε και στο τέλος.

Γι’ αυτό σας λέω ο μόνος τροχός που μπορεί να τους βάλει στη θέση τους είμαστε εμείς οι συνδρομητές, και το όπλο μας « διακοπή συμβολαίου» υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές, σήμερα.

Εγώ φίλοι μου τα είχα όλα Vodafone κινητά, σταθερά, ADSL, από την στιγμή που μου φέρθηκαν σαν να μην υπήρχα γι’ αυτούς εδώ και 5 χρόνια που τους δίνω τα λεφτά μου, τα ακυρώνω όλα και πάω αλλού.

Μια εταιρία παροχής υπηρεσιών είναι μόνο, έτσι και χάσει πελάτες θα καταλάβει ότι εκεί μέσα κάποιοι τα Ξύνουν……:drunk::allcards:allcards
:banned:

baskon
07-01-08, 17:30
Εγώ έχω καιρό να τους χρειαστώ (πάνω από μήνα).
Όταν τους χρειάστηκα τότε δεν έπιανες με τίποτα γραμμή και το 80% αυτών που άκουγες ήταν κουλα από άσχετους ανθρώπους.
Βέβαια αφου είχε επιλυθεί το πρόβλημα μετά από καμια βδομάδα πάντα με έπαιρναν τηλεφωνο και με ρώταγαν αν είναι ολα καλά!
Λίγο αργά αλλά τουλάχιστον δείχνει καποιο ενδιαφέρον.
Το θέμα ότι είναι πανάσχετοι σε μεγάλο ποσοστό όμως είναι πολύ σπαστικό..

zoom8
02-02-08, 13:14
Δεν μπορω να καταλαβω τελικα τι γινεται με αυτην την vodafone-η μαλλον μπορω..Εδω και 3 μηνες η συνδεση μου ειναι ολο προβληματα.Ενω συχρονιζω στα 14 το download μου ειναι απαραδεκτο.Δηλαδη απο το τεστ της vodafone κατεβαζει με 350kb.Υστερα απο απειρα τηλ μου ειπαν να δοκιμασω να κατεβασω μαζι πολλα απο τα τεστ που δινε η vodafone για να δουμε αν σπαει την ταχυτητα το ρουτερ και αν αθροιστικα βγαινει η σωστη ταχυτητητα.Τελικα αν κατεβασω μαζι πολλα αρχεια βγαινει στο αθροισμα η ταχυτητα download σωστη.Μπορει να ισχυει κατι τετοιο?Και απο την αλλη ειναι δυνατον απο rapidshare να κατεβαζω με 70kb????

ATG
02-02-08, 13:34
Δεν μπορω να καταλαβω τελικα τι γινεται με αυτην την vodafone-η μαλλον μπορω..Εδω και 3 μηνες η συνδεση μου ειναι ολο προβληματα.Ενω συχρονιζω στα 14 το download μου ειναι απαραδεκτο.Δηλαδη απο το τεστ της vodafone κατεβαζει με 350kb.Υστερα απο απειρα τηλ μου ειπαν να δοκιμασω να κατεβασω μαζι πολλα απο τα τεστ που δινε η vodafone για να δουμε αν σπαει την ταχυτητα το ρουτερ και αν αθροιστικα βγαινει η σωστη ταχυτητητα.Τελικα αν κατεβασω μαζι πολλα αρχεια βγαινει στο αθροισμα η ταχυτητα download σωστη.Μπορει να ισχυει κατι τετοιο?Και απο την αλλη ειναι δυνατον απο rapidshare να κατεβαζω με 70kb????

Εμπειρια με Tellas.

Συγχρονιζω στα 12. Κατεβαζω αρχειο απο rapishare με 200 kb/sec και μετα απο 1 λεπτο, αλλο αρχειο με 1,2 MB/sec.

zoom8
02-02-08, 16:26
Εγω ομως μετα απο ενα λεπτο και μετα απο πολλα λεπτα δεν μπορω να κατεβασω με μεγαλυτερη ταχυτητα..

iliasaspaite
03-02-08, 06:06
Εκανα αιτηση για καινουργια συνδεση ADSL 1024 στις 29 Οκτωβρη στο καταστημα Vodafone Ναυπακτου.Στις 30 Οκτωβρη πρωι πηγα ξανα στο καταστημα, η αιτηση μου ειχε γινει δεκτη και πηρα τον εξοπλισμο στο σπιτι.Τα συνδεσα ολα,πηρα και τα στοιχεια συνδεσης(username και password)μεσω του site της Vodafone και περιμενα απο κει & περα να μου ενεργοποιηθει η συνδεση.Η συνδεση μου, λειτουργησε στις 5 Νοεμβρη στις
1μ.μ.Ομως κοιταξα στην κεντρικη σελιδα(System View)του modem και ελεγε ταχυτητες 768Kbps download & 192Kbps upload!Μου εβαλαν τη μικροτερη ταχυτητα συνδεσης,ενω ειχα δηλωσει οτι θελω την ADSL 1024, χωρις καμια ειδοποιηση.Πηρα στις 2 παρα τηλεφωνο στο 13830 και η υπαλληλος μου ειπε οτι θα ενημερωσει τους τεχνικους για το προβλημα μου για να ενεργησουν αναλογως.Ολη την 5 Νοεμβρη σερφαρα κανονικα με την 768 συνδεση ωσπου μου την εκοψαν στις 1π.μ. της 6ης Νοεμβρη.Το led "WAN" του modem παρεμεινε φωτεινο,μονο το "WWW" εσβησε και δεν συνδεοταν ξανα.Στις 12 Νοεμβρη μου εστειλαν ενα sms οτι το προβλημα μου ερευναται ακομη και θα
ειδοποιηθω οταν λυθει.15 Νοεμβρη στις 15:30 πηρα ξανα τηλεφωνο και η υπαλληλος μου ειπε οτι δεν υπηρχε καποια ενημερωση εκ μερους μου για το προβλημα μου.Μαλλον,μου ειπε,μιλησα σε λαθος υπαλληλο και οτι η δηλωση
του προβληματος θα γινοταν εκεινη τη στιγμη.Αλλα αυτο ειναι αντιφατικο,γιατι αν δεν ειχαν ενημερωθει,δεν θα μου εστελναν sms οτι "το προβλημα μου ερευναται ακομη"!Εδω "μαλλον" υπηρξε καποια ασυννενοησια
μεταξυ των υπαλληλων τους...Πηρα ξανα τηλεφωνο 19 Νοεμβρη στις
13:40 για να ακουσω οτι η αιτηση μου προχωραει κανονικα.27 Νοεμβρη επικοινωνησα στις 22:30 και δεν ηταν δυνατο να ελεγθει η διαδικασια ενεργοποιησης.Αφησα το τηλεφωνο μου για να επικοινωνησουν μαζι μου οι τεχνικοι σε 1-2 μερες,οπως μου ειπε η υπαλληλος, αφου πρωτα σχεδον την απειλησα οτι αν μεχρι τις 30 Νοεμβρη δεν εχω Ιντερνετ θα παω στο καταστημα να κανω ρηξη συμβολαιου.29 Νοεμβρη στις 16:00 μου ηρθε μηνυμα οτι ενεργοποιηθηκε η συνδεση μου!! Δοκιμαζω και μπηκα κανονικα.Αλλα για μαντεψτε..Η γραμμη μου ηταν ακομη 768 αντι για 1024.Δηλαδη απο τις 6 Νοεμβρη μεχρι σημερα δεν εχω το Internet που θα επρεπε να ειχα & αυτο γιατι?Γιατι εκαναν το λαθος(?) και μου ενεργοποιησαν αλλη ταχυτητα συνδεσης απ' αυτη που ειχα δηλωσει.Και δε φτανει η μια φορα, μου την εκαναν την πατατα και 2η φορα!Να αναφερω κατι..ενας φιλος εχει εδω και 2 μηνες το Vodafone ADSL 1024.Του ειπα να κοιταξει στις ρυθμισεις του modem να μου πει την ταχυτητα του.Ελεγε και σ'αυτον 768D-192U Kbps!Επειδη αυτος το εχει τοσο καιρο ομως του προτειναν να του κανουν και τον 4ο μηνα δωρο για το "λαθος" τους.Βεβαια αυτος δεν εχει δωσει ακομη το ΟΚ για την αλλαγη της ταχυτητας γιατι με οσα εχει ακουσει απο μενα, φοβαται οτι θα παρει καμποσο και σ' αυτον.Πλεον δεν τιθεται θεμα ατυχιας ή τυχαιου συμβαντος, αλλα επαγγελματικης ανευθυνοτητας και ερασιτεχνισμου σε σημειο που να απορεις με την φερεγγυοτητα μια μεγαλης εταιριας σαν τη VODAFONE.Τωρα δεν εχω καθολου ορεξη να ασχοληθω ξανα για να απαιτησω το αυτονοητο.Την ταχυτητα συνδεσης που αγορασα.Απλως θα κοιταξω να πληρωσω πλεον αυτο που μου προσφερουν,την 768 αντι για 1024.Και οπως καταλαβαινετε μετα απ' ολα αυτα δε θα προτιμησω ξανα το ADSL που προσφερουν.:down:

Το καλοκαίρι του 2006 είχα κάνε αίτηση για 384 και μου έβαλαν 1Mbps! Σε κάποιον άλλον είχαν βάλει την 384. Απλά τώρα κάποιος έχει την 1024 σου.
Πριν 2 μήνες έκανα αίτηση στη ΗΟL στα 24Mbρs και μου έβαλαν 3 με 512 ulpoad! Τους ρώτησα για την χρέωση και μου είπαν ότι δεν θα με χρεώσουν τίποτα για την 3άρα μέχρι να μπει η 24άρα!!!!!!!!!! Αυτό βέβαια θα το δούμε αλλά τώρα έχω τζάμπα internet:rofl::rofl::rofl::rofl:


Ρώτα τους και εσύ μήπως κάνουν κάτι τέτοιο!:whistle:

zoom8
06-02-08, 12:51
Δεν μπορω να καταλαβω τελικα τι γινεται με αυτην την vodafone-η μαλλον μπορω..Εδω και 3 μηνες η συνδεση μου ειναι ολο προβληματα.Ενω συχρονιζω στα 14 το download μου ειναι απαραδεκτο.Δηλαδη απο το τεστ της vodafone κατεβαζει με 350kb.Υστερα απο απειρα τηλ μου ειπαν να δοκιμασω να κατεβασω μαζι πολλα απο τα τεστ που δινε η vodafone για να δουμε αν σπαει την ταχυτητα το ρουτερ και αν αθροιστικα βγαινει η σωστη ταχυτητητα.Τελικα αν κατεβασω μαζι πολλα αρχεια βγαινει στο αθροισμα η ταχυτητα download σωστη.Μπορει να ισχυει κατι τετοιο?Και απο την αλλη ειναι δυνατον απο rapidshare να κατεβαζω με 70kb????

Τελικα μπορει καποιος να μου τι πραγματικα ισχυει???Σημερα μιλησα παλι με τεχνικο στη vodafone και μου ειπε οτι η γραμμη μου δεν εχει προβλημα γιατι αθροιστικα η ταχυτητα μου εινα σωστη.Και των ρωταω αν ειναι φυσιολογικο να κατεβαζω ενα αρχειο με μαξιμουμ ταχυτητα 300-350κβ(συγκεκριμενα για gentoo) και μου λεει ναι δεν υπαρχει προβλημα αφου αθροιστικα η ταχυτητα μου ειναι σωστη.Δηλαδη για ποιο λογο αλλαξα την συνδεση μου για να εχω την ταχυτητα μονο αθροιστικα?Ε οχι και να κατεβαζω απο rapidshare 170κβ :down:

magicdek
06-02-08, 21:13
Φιλε μου το ιδιο προβλημα εχω και γω με την ταχυτητα του download.Στις ιδιες τιμες ειμαστε!Αθλια δηλαδη!Εχω τρεις μηνες που προσπαθω να το λυσω!

zoom8
08-02-08, 01:56
Και τι θα κανουμε δηλαδη θα συνεχιστει αυτη η κατασταση?

lyk
08-02-08, 13:09
εχετε premioum account στο RS?
d/l manager χρησιμοποιείτε?

@ ADSLgr.com All rights reserved.