PDA

Επιστροφή στο Forum : Στα αδυτα των τεχνικων του Π-οτε - ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ



dslfan
18-03-05, 18:10
Ιστορικο
======


Το στορυ ξεκιναει απο τις 16/3/2005. Το DSLAM της περιοχης μου πεφτει, δεν ανησυχω καθοτι στο παρελθον οταν συνεβηκε επανηλθε απο 2 εως 4 ωρες το μαξιμουμ.
Απλα το εκλεισα το μαγαζι, και πηγα για καφε θεωρωντας οτι θα επανελθει αργοτερα.

Το μεσημερι που πηγα να τσεκαρω βλεπω οτι ηταν ακομα νεκρο. Ο provider (Forthnet) μου απανταει οτι ολα ειναι οκ και οτι πρεπει να φτιαχτει το DSLAM απο τους τεχνικους του ΟΤΕ για να παιξει.

Δηλωνω βλαβη στο 121 ευθυς αμεσως.

Και απο τοτε ημουν σε αναμονη, τηλεφωνα στο help desk του Π-ΟΤΕ δεν ωφελησαν ουτε στο 121. Οι κοπελλες ηταν συνεννοημενες να μου λενε το ιδιο σεναριο: "Η βλαβη σας εχει προωθηθει σοτυς τεχνικους του DSLAM και επισκευαζεται. Θα σας παρουμε εμεις τηλεφωνο, οριστε τα σταθερα μου και τα κινητα μου.

Μεχρι το βραδυ της 16/3/2005 δεν ειχε φτιαχθει τιποτα. Μαθαινω ομως, οτι το DSLAM της περιοχης μου επισκευαστηκε. Ομως η συνδεση μου ακομα νεκρη.

Ξημερωνει 17 του μηνα, και ως γνωστον ειχε απεργια. Αρα νεκρη μερα δεν ειχε νοημα να ασχοληθω καθολου. Πηγα εις τα λοφακια της περιοχης μου δια συλλογη αγριοχορτων και περιμενα να ξημερωσει η σημερινη ημερα, με το σκεπτικο οτι το πρωι με τον πρωινο καφε θα φτιαχτει το ρημαδι για ντισλαμ....

Με πρωινο καφεδακι αλλα απο φτιαξιμο τιποτα.
Τηλέφωνα παλι σε διαφορους χελπντεσκαδες αλλα ουσια μηδεν.

Τα παραταω λοιπον ολα και παω στο ΟΤΕ της περιοχης μου.
Βρισκω εκει εναν υπευθυνο και του λεω το προβλημα μου.
Αρχισε να μου λεει το γνωστο βιολι οποτε του ξεκοβω:
Δεν φευγω απο εδω αν δεν μιλησω με αυτον που ασχολειται με το θεμα μου.
Αυτος που φτιαχνει το DSLAM δηλαδη....

Ως δια μαγειας, αρχισε το κουβαρι να ξετυλιγεται.



1. Αποκαλυφθηκε οτι οι περιβοητοι τεχνικοι του DSLAM κατοικοεδρευουν στην Πατησιων στα κεντρικα. Ασχετα αν προσπαθησετε να δειτε που ειναι το προβλημα σας, την πατησατε. Αν σας παρουν παει καλα, αν οχι ριχνετε ταρω.

2. Πηρα ενα τηλεφωνο, μιας κυριας που ειναι προισταμενη του τμηματος των τεχνικων. Δεν το δημοσιευω για ευννοητους λογους.

3. Στο 121 και στο helpdesk του ADSL του Π-ΟΤΕ τους απαγορευουν να λενε οτιδηποτε περα απο το στερεοτυπο, η βλαβη σας εχει προωθηθει.

Με νεες πληροφοριες ξαναπαιρνω στο helpdesk του ADSL, και τους ρωταω τι θα γινει με αυτη την υποθεση.

Και πως λυθηκε το προβλημα???
Η κοπελα συνεννοειται με καποιον τεχνικο οτι εχει καποιον στην αλλη γραμμη που ουρλιαζει και ο τεχνικος της λεει να περιμενει λιγο.
Ξαφνικα πεταγεται μεσα στην γραμμη ενας τυπακος, και μου λεει:
-Ειστε ενταξει τωρα καντε ενα κλεισιμο στομοντεμ σας και θα παιξει....
- Γιατι καλε μου κυριε να παιξει??
- Θα παιξει σας λεω εκανα reset στο αλλο ακρο.
Ο τυπακος το κλεινει και μπαινει παλι στην γραμμη η κοπελα η οποια αρχισε να με ρωταει αν εχω σωστες ρυθμισεις. (τα κλασικα δηλαδη αυτα που της εχουν πει να λεει)

Αποτελεσμα:
Σε 3 λεπτα ηταν ΟΛΑ ΟΚ!!!!!!


1. Για ποιο λογο εφαγα 3 μερες στο κεφαλι αφου ολο και ολο ηταν ενα κωλορηζετ του αλλου ακρου??

2. Για ποιο οι οτετζηδες τεχνικαριοι ντισλαμαδες με γραφανε κανονικα χωρις να μου πουν εστω και ενα "θα το φτιαξουμε σε λιγο - σε μια ωρα - σε ενα μηνα???"

3. Θα εφτιαχνε η συνδεση αν δεν τους ελεγα το ονομα της προισταμενης τους και οτι εχω ηδη συνεννοηθει μαζι της και ξερει το προβλημα μου, οτι ειμαι 3 ημερες εκτος συνδεσης???

Σημαντικο:

1. Αν βρεθειτε σε παρομοια κατασταση εχετε κερδος να δηλωσετε την βλαβη στο 121 ΑΜΕΣΑ. Δεν θα χρεωθειτε για τις ημερες που δεν εχετε καλυψη.

2. Ενα ευχαριστω στο help desk της forthnet που ο τυπος εκατσε υπομονετικα και εξαντλησε ολα τα περιθωρια μηπως κατι εχει παει στραβα και φτιαχθει.
Επισης μου εδωσε να καταλαβω, οτι αμα ειχαν δικα τους DSLAM θα ειχα εξυπηρετηθει αμεσα. Δεν αμφιβαλλω για αυτο μιας και ο τεχνικος της forthnet απαντουσε αμεσα στο τηλεφωνο σε αντιθεση με αυτους του Π-ΟΤΕ που ηταν αφαντοι και η κοπελα μου το ξεκαθαρισε οτι τους εχουν απαγορευσει να μιλανε πελατες μαζι τους.


Τωρα αυτοι θεωρουν οτι εχουν τεχνικη υποστηριξη με αξιωσεις????


ΥΓ. Για το σχολιο μιας κοπελας οτι αμα εχω καποιο γνωστο στον Π-ΟΤΕ να τον παρω τηλεφωνο να ασχοληθει με το προβλημα μου δεν θα πω κατι, θα ηταν ασκοπο νομιζω....

power
18-03-05, 19:40
...
ΥΓ. Για το σχολιο μιας κοπελας οτι αμα εχω καποιο γνωστο στον Π-ΟΤΕ να τον παρω τηλεφωνο να ασχοληθει με το προβλημα μου δεν θα πω κατι, θα ηταν ασκοπο νομιζω....
Δεν είναι ψέμματα όμως...

Υ.Γ. Αν είχε ο καθένας τα δικά του DSLAM τότε δε θα πέφτανε.

GregoirX23
18-03-05, 20:27
Εγω μια φορα που ειχα δηλωσει βλαβη επειδη ειχα κατι Pings λες και το κεντρο ηταν στην ουγκατα να πουμε πχ.ειχα φτασει και τα 5000ms...

Με παιρνει ενας τεχνικος μετα απο κανα 5 ωρες και του λεω ετσι κ ετσι,
εχω φτασει τα 5000ms να πουμε και αυτο αποτελειωνει τελειως τα λιγα Kb που μπορω να πιασω...

Α μου λεει φυσιολογικα ειναι....Ειναι και το traffic λεει...
Καλα του λεω εισαι σοβαρος;
Αντε το μεγιστο να φτασεις τα 300με400 παραπανω ειναι πολυ ασχημα τα πραγματα...
Ναι... λεει...
Και μετα απαντα σαν εξυπνος:
Ειναι και προβλημα απ το κεντρο και δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα μεχρι να γινει αναβαθμιση...
Το μονο που μπορω να σου κανω ειναι ενα reset..

Καλα του λεω κανε ενα...Τον ρωταω ποτε θα γινει; και μου λεει μεχρι το βραδυ....

Το reset δεν εγινε ποτε...και εγω περιμενα χωρις να χρησιμοποιω το ιντερνετ , μη κατεβαζω τπτ και φαω κανα ακυρο με το reset...
Μεχρι το βραδυ τα πραματα φτιαξαν αλλα η ουσια ειναι οτι reset δεν εγινε ποτε....
Το παρακολουθουσα το μοντεμ...
Την επομενη μερα ειχαμε παλι μια απ τα ιδια και τραβαγαμε παλι τα μαλλια μας

Η ουσια ειναι να κανεις την προσευχη σου να μην υπαρχουν προβληματα...γιατι ετσι και εχεις κανα προβλημα εκτος απ το οτι δεν μπορεις να τους μιλησεις απευθειας,καθονται και κρυβονται λες και ειναι καμια cia,κρυβονται γιατι ξερουν τι θα ακουσουν αν διαρευσει κανα τηλεφωνο και εκτος αυτων ολων...ειναι και κατι σημαντικοτερο...συννενοηση = 0...

Δικο σου dslam σημαινει 2-3 πραγματα...= φαρμακειο εξοδα και αγορες , βαλε και συντηρησεις και λοιπα...και αν θα σε αφησουν ποτε να χρησιμοποιησεις το δικτυο του ποτε,εδω κανει τσιγγουνιες με τις δικες του γραμμες ο ποτες , φαντασου τι θα κανει με τις γραμμες αλλων φορεων...αν ειχες ακουσει και τι απατεωνιες εκανε πιο παλια με την προεπιλογη φορεα στο τηλεφωνο επειδη εχανε λεφτακια....

και βυσμα στο ποτε να εχεις δεν βοηθα παντα αυτο...

kotsos84
18-03-05, 21:32
Ιστορικο
======

Δηλωνω βλαβη στο 121 ευθυς αμεσως.



Πριν το δηλώσεις βλάβη έκανες reset στο modem?

dslfan
19-03-05, 03:33
Πριν το δηλώσεις βλάβη έκανες reset στο modem?

Δεν εγραψα τετοιες λεπτομερειες γιατι το κατεβατο θα ηταν σελιδες μπολικες.

Φιλε μου οχι μονο ρεζετ εκανα, αλλα καμια δεκαρια ρεμπουτ το πι-σι και επιπλεον αλλαξα 2 μοδεμ - ιντρακομ (το ενα του κουτιου) και εβαλα και ενα καινουριο ρουτερ.

Η πλακα η χοντρη ειναι οτι μολις εκανε το ρεζετ ο μαγκας απεναντι, εβαλα το παλιο μου ρουτερ και απλα ανοιξα εναν εξπλορερ και επαιζαν τα παντα....
Τοσο απλα - τοσο ομορφα...

Σκεψου να κατσεις στον αξονα γιατι ενας τυπος βαριοτανε να κανει ενα ρεζετ ενα ακρο και να εισαι εκτος δυκτιου....


Λιογ κουτσομπολιο τωρα....
Εμαθα οτι τα DSLAM του Μαρουσιου χθες επαθαν λουμπαγκο.
Σε περιοχες γυρω απο το Μαρουσι ειχαν μεινει εκτος για αρκετη ωρα. Μονο που εκει δεν ηταν απλο το θεμα, εχει εταιρειες και δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα με ενα χρηστη σαν και εμενα που μιλαγα με την πιτσιρικα...
Η πλακα η χοντρη ηταν οτι δεν μπορουσαν να βρουν που ειναι το DSLAM, τουλαχιστον ετσι ελεγαν στις εταιρειες.

Εγω την βρηκα την λυση, θα αρχισω το καμακι σε εργαζομενες στον Π-ΟΤΕ και ιδιως στο 1242....

lefterism
19-03-05, 12:06
μονο αγωγες στον ΟΤΕ χρειαζεται φιλε μου, καπου καπως αν παει καποιος στα δικαστηρια, θα δικαιωθει και κατοχειρωνεται νομολογια.... αν ετσι την πληρωσει χοντρα ο οτες τοτε ισως δουμε μια πιο επαγγελματικη συμπεριφορα στα τεχνικα θεματα....κατι για το οποιο μας ζητανε να πληρωνουμε και τοσα λεφτα δηλαδη

Gothic
19-03-05, 12:32
http://www.adslgr.com/news.php?newsid=1051

Διάβασε και αυτό τώρα, για να δέσει το κερασάκι! Φτού σας καθάρματα που θέλετε να ιδιωτικοποιήσετε αυτή την υγειή εταιρεία. Ντροπή! Ουυυυυυ! Οι άνθρωποι κάνουν ότι μπορούν, και καινούργιους γκαζμάδες (έμφαση στη σωστή προφορά) πήραν (γιατί η τσαγκράν' αφήν' κενά) και συμπαθείς έγχρωμους εκ Νιγηρίας προσέλαβαν για να τους τ'αερίζουν (τα dslam βρε πονηρά). :|

octap
08-04-05, 17:34
2 και 3 μέρες πρόβλημα και παραπονιέστε ???
Μετα την αναβάθμιση σε siemens στην περιοχη μου (καματερο), το upload έπεσε στα 18 kb/s (bits e...). Μιλάμε για σύνδεση 384/128.
Απο τότε δεν μπορώ να δώσω με πάνω απο 2kB/s (bytes).
Απο πότε? απο την αρχή του χρόνου.
Έχω δηλώσει βλάβη ζητώντας ένα γαμ@μένο reset πάνω από 10 φορές απο τότε.
Αποτέλεσμα?
Κανένα τηλέφωνο, κανένα reset, καμία αλλαγή στις ταχύτητες...

4 ΜΗΝΕΣ!!!

Και μάλλον έχω μέλλον ακόμα...

kubiak
08-04-05, 19:33
Εγώ πάντως όταν πήγα στον τοπικό ΟΤΕ για την αίτηση (Φεβρ.2004), πέρασα και μια βόλτα από το γραφείο των τεχνικών και πήρα και το κινητό του αρχιτεχνικού...

Το κονέ έγινε με τεχνικές Social Engineering, όχι μλκείες...

@ ADSLgr.com All rights reserved.