PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με adsl...



Naios80
03-12-07, 14:25
Καλημέρα,

δηστυχώς δεν έχω την πολυτέλεια του χρόνου να διαβάσω τα υπόλοιπα τοπικς μιας και δεν είμαι συνδεδεμένος με adsl αλλά με την προϊστορική pstn (αν πάτε στο τεχνολογικό μουσείο ρωτήστε να σας πουν για αυτήν...)

Το πρόβλημα μου είναι το εξής: Είχα 1024/256 isdn over adsl της HOL. Αρχές Νοεμβρίου, επιρεασμένος από τις διαφημίσεις της HOL δέχθηκα και εγώ να ζητήσω από το τηλέφωνο την αναβάθμιση της 1024/256 μου στο ιδιόκτητο δίκτυο για να πιάσω και εγώ τις ταχύτητες που επιθυμούσα...

Το router μου είναι το παλιό κλασσικό netroude 2D της intracome (αυτό που εμφανισιακά είναι σαν της isdn..)

Από 17/11 (λες να φταίει η μέρα;) ΔΕΝ έχω internet. Πλέον τελευταία δεν μπορώ να έχω το router συνδεδεμένο γιατί εκτός από εκείνη την μέρα δεν συγχρονίζει, όταν έχω συνδεδεμένο το router κάνει και παράσιτα!

Έχω στείλει καμιά 10αριά emails στη HOL και έχω ανοίξει άλλα τόσα ticket (χώρια τα τηλέφωνα που καλώ καθημερινά και μετά από 1 ώρα μου λένε πως το έχουν αναθέσει σε μηχανικό τους...)

Τελευταία στάλθηκε στο email της εταιρίας που εργάζομαι ενημερωτικό email πως θα πρέπει όσοι έχουν isdn και είχαν υπηρεσίες της hol στο παρελθόν (όπως εγώ με το broadband) θα πρέπει να αλλάξουν εξοπλισμό και να πάρουν pstn γιατί το ιδιόκτητο δίκτυο τους, είναι pstn.

Λέω, θαύμα! Βρήκαν τι φταίει οπότε, τσακώνω από τη δουλειά του router και πάω σπίτι και πάλι... τίποτα!

Υπάρχει κανείς φορέας (τηλέφωνα, emails, site) που μπορώ να απευθυνθώ για να με βοηθήσουν? Στο τηλέφωνο κανείς από ΤΥ δεν μπορεί να με βοηθήσει! Πλέον τους καταλαβαίνω από την φωνή και αναγνωρίζω ποιός είναι!

Τip: Αν πάρετε Κυριακή την HOL, θα βγάλετε γραμμή σε 25-30 λεπτά μόνο! ΘΑΥΜΑ!

jacobgr
03-12-07, 14:29
Κατ'αρχας πές μας πήγες σε single ή double play? τηλέφωνο έχεις ? αν ναι απο ΟΤΕ ή ΗΟΛ?

Α καλώς ήρθες στην παρέα...

Naios80
03-12-07, 15:43
single! Τηλέφωνο έχω από τον ΟΤΕ (ISDN συγκεκριμένα)

any help! Τhanks για καλοσώρισμα!

aa144
03-12-07, 17:21
Ναι, πρέπει όντως να το μετατρέψεις σε Pstn, ή να μην σου κάνουν αναβάθμιση και να σε αφήσουν στο παλιό σύστημα (ΑΡΥΣ).

........Auto merged post: aa144 added 1 Minutes and 9 Seconds later........

Εννοώ να μετατρέψεις την τηλεφωνική γραμμή σου, όχι απλά να αλλάξεις ρούτερ, μακάρι να ήταν τόσο απλό...

jacobgr
03-12-07, 22:27
Οχι βρε και εγώ ISDN έχω με fritz βεβαια και με αναβαθμισαν(????). Τουλάχιστον τις δύο πρώτες βδομάδες της αναβαθμισης πήγενε σφαίρα... αρα δεν είναι προβλημα το ISDN.

aa144
04-12-07, 00:47
Ναι, αν είσαστε στο ίδιο Dslam μπορεί, όμως ξέρεις αν το δικό του έχει πόρτες για Isdn; Δεν είναι ίδιες με τις άλλες, όπως και τα ρούτερ, το φάσμα συχνοτήτων είναι διαφορετικό.

Naios80
04-12-07, 13:24
Είμαι στο τηλέφωνο με την ΤΥ της HOL (όχι με την ίδια αλλά με την άθλια μουσική και την κοπέλα που λέει πως στη hol είναι όλοι απασχολημένοι..)

Θα τους ρωτήσω αυτό που λέτε για την isdn και ΌΌόόόόόόταν απαντήσουν και μου πουν (αν το ξέρουν και αυτοί γιατί δεν ξέρουν και πολλά...) θα σας ενημερώσω

Το σκέφτηκα και εγώ αυτό με την isdn γιατί στο ενημερωτικό στην εταιρία έλεγε πως το δίκτυο της είναι pstn οπότε λέω OTE ISDN, HOL PSTN γίνετε?...

Μακάρι να είναι μόνο αυτό, λόγω τηλεφωνικού κέντρου, fax κλπ στο σπίτι δεν μπορώ να απενεργοποιήσω την isdn οπότε απενεργοποιώ το ιδιόκτητο δίκτυο, γυρνάω στην παλιά μου σύνδεση 1024 / 256 και όλα καλά (τι ωραία που τα γράφω, μακάρι να γίνουν...)

aa144
04-12-07, 13:52
Δεν παίρνεις ένα 2play να τα έχεις όλα και να συμφέρει; Λειτουργεί ακριβώς σαν isdn, εάν και όταν ενεργοποιηθεί βέβαια...

Naios80
04-12-07, 17:11
Έπιασα γραμμή στην ΤΥ!!!

Νίωθω τυχερός, μόνο 57 λεπτά περίμενα... Ο τεχνικός (επιτέλους) ήταν αστέρι και ήξερε τι έλεγε (όχι σαν κάτι άλλους...) Παραδέχθηκε πως είναι πρόβλημα δικό τους αλλά δεν ήξερε να με βοηθήσει! Είπε βέβαια και την βλακεία: "Το πρόβλημα είναι του ΟΤΕ" και εγώ του απάντησα "Ρε μεγάλε, στο ιδιόκτητο δίκτυο σας είμαι" και ζήτησε και συγνώμη!...

Δεν ξέρω, μακάρι να είχα ADSL και ας μην μου είχαν internet... Θα έπαιρνα κάρτες από τα περίπτερα... Ετοιμάζω κείμενο για αποστολή σε ΕΕΤΤ και ΚΕΠΚΑ, δεν γίνετε αλλιώς...

@ ADSLgr.com All rights reserved.