PDA

Επιστροφή στο Forum : καθε μερα και διαφορετικη Ip



mpotsos
03-12-07, 20:24
καλησπερα σας,απο την περασμενη Παρασκευη που μου φτιαξαν τη γραμμη(μετα απο τεχνικα προβληματα,χωρις τηλεφωνο για μια βδομαδα),παρατηρησα οτι καθε μερα που ανοιγω τον υπολογιστη εχω και διαφορετικη Ip.Τι μπορει να συμβαινει;

Hwoarang
03-12-07, 20:27
Κακό ειναι αυτό? :hmm: Ο ρουτερ σου αποσυγχρονίζεται καθόλου έτσι στο άκυρο?

mpotsos
03-12-07, 20:34
αν εννοεις αποσυνδεσεις,οχι δεν εχω καθολου αλλα το ρουτερ δεν κλειδωνει σε καποια ταχυτητα,ολο αλλαζει τιμες και το atten απο 37 πηγε 39,το margin παιζει απο 6 εως 9,ενταξει μ αυτα δεν ανησυχω.Το μονο που με πειραζει ειναι οτι δε συγχρονιζει καπου σταθερα και οι καθημερινες αλλαγες της ip.

jimakos_a35gr
03-12-07, 20:35
H Forthnet έχει μεταβαλόμενη ip.Μόνο η On εαν δεν κάνω λάθος έχει σταθερή ip.

mpotsos
03-12-07, 20:42
H Forthnet έχει μεταβαλόμενη ip.Μόνο η On εαν δεν κάνω λάθος έχει σταθερή ip.
μα φιλε μου παντα ειχα σταθερη ip,θα αλλαζε μονο αμα εβγαζα το ρουτερ απ την πριζα ή αμα ειχα καμια αποσυνδεση.
Αλλα χωρις τα παραπανω δεν καταλαβαινω γιατι καθε μερα παιρνω νεα στα καλα καθουμενα

globalnoise
03-12-07, 21:07
Dynamic IP πληρώνεις. Τι δίκιο μπορείς να βρεις; :/

mpotsos
03-12-07, 21:51
Dynamic IP πληρώνεις. Τι δίκιο μπορείς να βρεις; :/
:OOPS: i didn't again

deniSun
04-12-07, 12:31
Αν δεν έχεις αποσυνδέσεις δεν υπάρχει πρόβλημα.
Γι' αυτούς που κατεβάζουν από rapidshare free είναι δώρο.

Parazaar
04-12-07, 20:02
ΣΤΟ ΜΕΝΟΥ Configure LAN side Settings ΤΟΥ ΡΟΥΤΕΡ ΣΟΥ ΣΤΟ ΠΕΔΙΟ
Lease Time: 1 DAYS ΚΤΛ... ΕΠΕΛΕΞΕ ΩΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΘΕΣ...ΕΤΣΙ Η ΙP ΣΟΥ ΘΑ ΑΛΛΑΖΕΙ ΟΠΟΤΕ ΘΕΣ ΕΣΥ...TO ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΜΕ ΤΟ SIEMENS CL-100 KAI EINAI ΟΛΑ ΟΚ!!

deniSun
04-12-07, 20:06
ΣΤΟ ΜΕΝΟΥ Configure LAN side Settings ΤΟΥ ΡΟΥΤΕΡ ΣΟΥ ΣΤΟ ΠΕΔΙΟ
Lease Time: 1 DAYS ΚΤΛ... ΕΠΕΛΕΞΕ ΩΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΘΕΣ...ΕΤΣΙ Η ΙP ΣΟΥ ΘΑ ΑΛΛΑΖΕΙ ΟΠΟΤΕ ΘΕΣ ΕΣΥ...TO ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΜΕ ΤΟ SIEMENS CL-100 KAI EINAI ΟΛΑ ΟΚ!!

Την αλλαγή της ΙΡ δεν μπορείς να την ελέγξεις εσύ.
Μπορείς με ένα connect να πάρεις άλλη αλλά δεν μπορείς να κρατήσεις μια ΙΡ για όσο διάστημα θέλεις.
Δεν εξαρτάται από εσένα.

slaughter
05-12-07, 00:49
Την αλλαγή της ΙΡ δεν μπορείς να την ελέγξεις εσύ.
Μπορείς με ένα connect να πάρεις άλλη αλλά δεν μπορείς να κρατήσεις μια ΙΡ για όσο διάστημα θέλεις.
Δεν εξαρτάται από εσένα.

ο φίλος αυτό που γράφει είναι για την LAN IP σου όχι για την WAN-Internet IP σου

Μην μπερδεύεστε !!!! :p

mpotsos
05-12-07, 10:27
κυριως με ανησυχει οτι το λαμπακι του ιντερνετ ειναι σβηστο,ενω το ιντερνετ δουλευει κανονικα.Οταν ανοιγω τον Η/Υ και μπω σε καποια Δ/νση τοτε το λαμπακι αναβει εντονο,αυτο πως εξηγειται;

deniSun
05-12-07, 10:33
ο φίλος αυτό που γράφει είναι για την LAN IP σου όχι για την WAN-Internet IP σου

Μην μπερδεύεστε !!!! :p

Αν μιλάει για εσωτερική ΙΡ τότε 2 λύσεις υπάρχουν:
α) βάζει static IP και ξεμπερδεύει
β) ρυθμίζει ανάλογα τον dhcp

@ ADSLgr.com All rights reserved.