PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση σχετικά με χρέωση! Βοηθείστε!



anonymous-root
03-12-07, 21:43
Η ιστορία έχει ως εξής:

Ήμουν συνδρομητής Fotrhnet με την περσινή προσφορά του Αυγούστου: 1Mbps με 25 ευρώ το μήνα. Μετά τη λήξη της προσφοράς θα πλήρωνα με τις τρέχουσες τιμές ΟΤΕ ΑΡΥΣ.

Το 1Mbps έγιναν 2 (με τους διπλασιασμούς). Οπότε μόλις θα έληγε η προσφορά θα πλήρωνα με βάση τις τρέχουσες τιμές ΑΡΥΣ για τα 2Μ.

Η προσφορά έληγε τον Αύγουστο. (10/8/2007).

Στις 20/8/2007 παραδίδω αίτηση για τα 24M στο ιδιόκτητο της Forthnet (ΟΧΙ double play, μόνο ιντερνετ).
Η αίτηση καταχωρήθηκε στο σύστημα της Forthnet 07/09/2007.
Η υπηρεσία ενεργοποιήθηκε στις 17/11/2007.


29/10/2007 μου έρχετε λογαρισμός ύψους 59 ευρώ, όπου χρεωνόμουν τους μήνες 10/08/2007-09/10/2007 για τα 2Μ μεσω ΑΡΥΣ.
Ο λογαριασμός είχε ημερομηνία εξόφλησης 04/09!!

Αποστέλλω (πάνω από 4-5) ε-μαιλ στη φορθνετ εξηγώντας την κατάσταση και λέγοντας πως δε διατίθεμαι να πληρώσω αυτό το ποσό, από τη στιγμή που έχω κάνει αίτηση για αλλαγή και από τη στιγμή που δεν έχω ενημέρωση για την αίτηση μου.
Σε κανένα ε-μαιλ δεν πήρα απάντηση.

Παίρνω τηλέφωνο, καταφέρνω να πιάσω γραμμή και μου λέει το παιδί πως θα κοπεί πιστωτικό κτλ.
Το λογαριασμό δεν τον πληρώνω. Αναμένω τον επόμενο να ξεκαθαριστεί η κατάσταση.



Σήμερα 03/12/2007 μου 'ερχεται λογαριασμός με ημερομηνία εξόφλησης 06/11/2007 όπου με χρεώνουν τον προηγούμενο ανεξόφλητο (οκ μέχρι εδώ) και τους μήνες 10/10/2007-09/12/2007 59 ευρώ (συνδρομή 2Μ ΑΡΥΣ).!!!!!!!

Αν είναι δυνατόν!

Παίρνω πάλι τηλέφωνο, η κοπέλα μου έλεγε ό,τι να 'ναι κυριολεκτικά. Άλλα ρωτούσα, άλλα έλεγε, σαν τους πολιτικούς.
Της λέω πως δε διατίθεμαι να πληρώσω για άλλη τιμή.
Μου λέει πως ο πρώτος λογαριασμός 59 ευρω ήταν η προπληρωμή των 2 μηνών ("αναγραφόταν στο συμβόλαιο σας"), και αφού είχα νετ πρέπει να τον πληρώσω.

Μετά πήγε ( ;) στο λογιστήριο, και μου είπε να πληρώσω μόνο τον πρώτο (59 ευρω) και μετά θα μου έρθει ένα πιστωτικό.

Ερωτώ: Ο πρώτος (αφού είχα κάνει αίτηση πριν να λήξει η συνδρομή, μου είναι αδιάφορο αν αυτοί αργησαν) πρέπει τελικά να πληρωθεί;

β) αν όχι, να τους ξαναστείλω μαιλ μπας και βγει άκρη;


Δεν είναι τα 10-20 ευρώ, αλλά όχι να μας δουλεύουν (και κανείς δεν ξέρει αν ο επόμενος θα έρθει σωστά)

Πείτε μου ρε παιδιά, να ξεμπερδεύω με αυτά τα χρέη!

ariadgr
03-12-07, 21:47
Να στείλεις email στο internet-sales @ forthnet.gr ζητώντας να σου απαντήσουν με e-mail, ώστε να έχεις και εσυ εγγράφως την απάντησή τους.

anonymous-root
04-12-07, 04:52
να ξαναστείλω...

θα με ακούσουν όμως;
Να το κάνω και κοινοποίηση πουθενά;

psytransas
04-12-07, 05:53
να ξαναστείλω...

θα με ακούσουν όμως;
Να το κάνω και κοινοποίηση πουθενά;

EETT :whistle:

anonymous-root
04-12-07, 19:05
Απέστειλα μαιλ... να δούμε αν θα απαντήσουν εγκαίρως!


Να ξέρω τι μου γίνεται τουλάχιστον!

gus73
05-12-07, 00:56
Φοβάμαι φίλε μου πως η χρέωση είναι σωστή.

Το πακέτο που είχες (1Mbps/2Mbps με την αναβάθμιση) ήταν αορίστου, και όπως σωστά γράφεις παραπάνω μετά την λήξη του θα υπήρξε χρέωση με βάση τον ισχύοντα τιμοκατάλογο για τα 2Mbps. Το πακέτο σου έληξε στις 10-8-07 και εφόσον δεν τους ενημέρωσες ένα μήνα νωρίτερα ότι δεν επιθυμείς διακοπή, ορθώς συνέχισαν να σε χρεώνουν με 29,50€ το μήνα, δλδ τα 59€ το δίμηνο, όπως και σου ήρθαν.

Ακόμα και αν είχες κάνει την αίτηση για SharedLLU πριν τη λήξη της προσφοράς (10-8-07), και πάλι ορθώς θα σε χρέωναν. Σου παρείχαν Internet βάση της αρχικής σύμβασης μέσω ΑΡΥΣ για το εν λόγω διάστημα. Δεν έχει σημασία πότε έκανες την αίτηση, αλλά πότε ενεργοποιήθηκε. Στην περίπτωσή σου στις 17-11-07.

Η μόνη περίπτωση για να μη σε χρεώσουν ήταν να είχες ζητήσει από τον Ιούλιο διακοπή της ΑΡΥΣ γραμμής σου μετά το πέρας της υποχρεωτικής 12μηνης παραμονής.

Η λάθος χρέωση είναι στο δεύτερο λογαριασμό, και αφορά το διάστημα από 17-11-07 έως και 9-12-07, το οποίο στο χρεώνουν σαν ΑΡΥΣ (29,50€) ενώ πλέον έχεις περάσει στο ιδιόκτητο (21,50€).

Για την παραπάνω χρέωση θα σου στείλουν πιστωτικό για το διάστημα 17-11 έως 9-12 και ταυτόχρονα και καινούργιο τιμολόγιο/απόδειξη για το διάστημα από 17-11-07 έως 17-01-08 χρεώνοντάς σε πλέον με 21,50€ το μήνα (σύνολο 43€)


Προσωπική μου άποψη, πλήρωσέ τα όλα. Σωστά είναι. Η διαφορά που πρέπει να σου πιστώσουν είναι της τάξεως των 6-7 ευρώ.

Lord_Rutherford
05-12-07, 01:03
Και γώ στο ίδιο πακέτο ήμουν και έληξε το 12μηνο, και πληρώνω όσα πλήρωνα...

deniSun
05-12-07, 10:49
Μάλλον στο ΟΤΕ πρέπει να ρωτήσεις τι συμβαίνει και όχι στη forthnet.

anonymous-root
05-12-07, 17:41
gus73 ακριβώς τα ίδια μου είπαν σήμερα στο τηλέφωνο. (δουλεύεις στις πωλήσεις της φορθ; :P )

Οπότε αφού είναι έτσι θα πληρώσω τον πρώτο λογαριασμό και θα αναμένω το πιστωτικό πριν πληρώσω τον δεύτερο. Να ξέρω τι μου γίνεται δηλαδή!


Μια ερώτηση: αν εγώ είχα κάνει αίτηση για αλλαγή συνδρομής (μεταφορά στα 24 δλδ) και αυτό έπαιρνε ας πούμε κανενα 8μηνο, θα πλήρωνα πάλι το ΑΡΥΣ; (για αυτό το οχτάμηνο; )

Δηλαδή για να μη χρεωθείς ΑΡΥΣ πρέπει να κάνεις αίτηση διακοπής και μετά επανασύνδεση;


Edit: Να πούμε και τα καλά, η κοπέλα με ρώτησε αν πάνε όλα καλά με τη σύνδεση και να απευθυνθώ στην τεχνική υποστήριξη (για τις αποσυνδέσεις). :)
Τουλάχιστον δείχνουν κάποιο ενδιαφέρον!

sdikr
05-12-07, 17:53
Μάλλον στο ΟΤΕ πρέπει να ρωτήσεις τι συμβαίνει και όχι στη forthnet.

Για το 1bill δηλάδη θα του απαντήσει ο ΟΤΕ;
Απο που και ώς που αφού ο λογαριασμός γράφει πάνω forthnet

gus73
07-12-07, 02:05
Μια ερώτηση: αν εγώ είχα κάνει αίτηση για αλλαγή συνδρομής (μεταφορά στα 24 δλδ) και αυτό έπαιρνε ας πούμε κανενα 8μηνο, θα πλήρωνα πάλι το ΑΡΥΣ; (για αυτό το οχτάμηνο; )

Δηλαδή για να μη χρεωθείς ΑΡΥΣ πρέπει να κάνεις αίτηση διακοπής και μετά επανασύνδεση;


Ακριβώς αυτό.

anonymous-root
08-12-07, 01:17
Ακριβώς αυτό.


Δεν το ήξερα γμτ.
Τέλος πάντων. Μικρό το κακό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.