PDA

Επιστροφή στο Forum : fritz box fon fixed line



guzel
03-12-07, 22:07
θελω να συνδεσω πανω στο fritz το τηλεφωνο μου και να καλω/δεχομαι απο εκει κλησεις.δεν μπορω να τα καταφερω ομως :sorry:
υπαρχει καποιο σχημα με τη συνδεσμολογια που πρεπει να κανω ? εχω κανει σχεδον τα παντα αλλα οταν σηκωνω το ακουστικο ακουω σημα κατειλημμενου.

Κανονικα πρεπει να επιστρεψει το παραδοσιακο σημα του οτε? τουυ τουυυυυυυυυυυ ?

m.basilis
04-12-07, 11:21
Συνδεσε to netmod στην θυρα sd/analog του fritz.
Kατεβασε το νεο firmware και εισαι οκ.
Ρυθμισε και στο telephony να δεχεσαι κλησεις.

guzel
04-12-07, 16:14
δεν εχω netmod

papakion
04-12-07, 16:45
εχεις ορισει στο fritz οτι στo π.χ Fon1 εχεις fixed line και υπάρχει και ενα μενου δεν θυμαμαι τωρα που δηλώνεις οτι στην γραμμή έχεις Phone, Answering Machine κλπ.... επέλεξε και δες

Nemessis
04-12-07, 17:16
δεν εχω netmod

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, πες μας ποιο FritzBox έχεις.

guzel
04-12-07, 22:48
Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, πες μας ποιο FritzBox έχεις.

fritz box fon

εχω κανει ολες τις ρυθμισεις.. κατι παιζει στη συνδεση..:mad:

κανονικα πρεπει να ακουσω το κλασσικο σημα του οτε ε ?

maxorfo
05-12-07, 00:36
Κατ' αρχάς, έχεις συνδέσει το FBF με την τηλεφωνική πρίζα, ώστε να εισέρχεται το σήμα από τον ΟΤΕ?
Αν ναι, σηκώνοντας το ακουστικό δώσε *11# (ή *111#) και δες αν έρχεται το σήμα (τουτ, τουουουτ).
Σε ποιό Fon (Fon1 ή Fon2) συνδέεις το τηλέφωνο?
Στο "Settings" -> Telephony -> Extensions -> Fixed-Line Numbers (analog line) έχεις καταχωρίσει τον αριθμό του τηλεφώνου σου?

Σημ. Για να φανούν όλα τα μενου και υπομενού του web interface του FBF, πρέπει να τσεκάρεις το "Show expert settings", πηγαίνοντας "Settings" -> "System" -> "Expert Mode"

Nemessis
05-12-07, 10:08
fritz box fon

εχω κανει ολες τις ρυθμισεις.. κατι παιζει στη συνδεση..:mad:

κανονικα πρεπει να ακουσω το κλασσικο σημα του οτε ε ?

Για να ακουσεις το σήμα του ΟΤΕ, πρέπει καταρχας να κάνεις όλες τις κινήσεις που σου έχουν πεί ώστε να κάνεις Register ένα τηλέφωνο. Στην συνέχεια θα πρέπει να ορίσεις στο Fritz πώς η γραμμή του ΟΤΕ είναι η primary.

guzel
05-12-07, 16:33
εκανα το παρακατω σχημα για να καταλαβετε πως τα συνδεω.. εχω προσπαθησει και χωρις Rj45-rj11 ..επισης εχω δοκιμασει αντι του μπλε καλωδιου που ειχε μεσα η συσκευασια να το συνδεσω με απλο καλωδιο τηλεφωνου αλλα και παλι συμπεριφερεται το ιδιο

ευχαριστω για τις απαντησεις

guzel
05-12-07, 21:18
το προβλημα ειναι στη συνδεσμολογια.. δε ξερω τι να πω:mad::(

maxorfo
05-12-07, 22:04
Η συνδεσμολογία είναι κατ' αρχήν σωστή, οπότε πάμε στο FBF:
Έχεις καταχωρίσει στα extensions - fixed line numbers τον αριθμό σου?
Έχεις ορίσει στο extensions - overview - Fon1 (πατάμε το κουμπί για edit) τον αριθμό σου στο πεδίο "Number of the extension"?
Έχεις τσεκάρει στο tab 'Extension properties" τα "Telephone" και "Enable automatic outside dialing"?

Και κάτι τελευταίο για τη συνδεσμολογία: Έχεις χρησιμοποιήσει το καλώδιο που έρχεται μαζί με το FBF, για τη σύνδεση splitter (phone) - ISDN/Analog? Έχεις χρησιμοποιήσει το μαύρο adaptor? Αν έχεις φτιάξει δικό σου καλώδιο, έχε υπ' όψη σου ότι οι δύο μεσαίες επαφές από το RJ-11, που πάει στο splitter, πρέπει να καταλήγουν στις δύο ακραίες του RJ-45, που πάει στο FBF (αυτή ακριβώς τη δουλειά κάνει το adaptor που δίνει η AVM μαζί με το ρούτερ).

guzel
05-12-07, 22:27
ειναι ολα σωστα στις ρυθμισεις οπως ακριβως τα αναφερεις. Number of the extension --> fixed line 2XXXXXXX
Additional numbers --> εχω δοκιμασει να το αφησω κενο και να επιλεξω και fixed line 2xxxxxxxx

στα Extension Properties ειναι επιλεγμενα τα: Telephone και Enable automatic outside dialing

στα Dialing Rules:
112 Fixed-line network
999 Fixed-line network

στο Fixed-Line Numbers επιλεγμενο το analog και στο number ο 10ψηφιος αριθμος μου.(απ οτι καταλαβαινω στην επιλογη αυτη βαζεις οτι αριθμο θες..μπορει να αναγνωρισει τον αριθμο μου?ειναι και με αποκρυψη απο τον οτε.δεν ξερω αν εχει σχεση)

χρησιμοποιω το καλωδιο που ειχε μεσα η συσκευασια (αυτο που οι ακροδεκτες του ειναι μπλε) το οποιο φευγει με rj45/11 απο το splitter(phone) και καταληγει στην υποδοχη isdn/analog του ρουτερ..

maxorfo
05-12-07, 22:57
....χρησιμοποιω το καλωδιο που ειχε μεσα η συσκευασια (αυτο που οι ακροδεκτες του ειναι μπλε) το οποιο φευγει με rj45/11 απο το splitter(phone) και καταληγει στην υποδοχη isdn/analog του ρουτερ..

Αν δεν χρησιμοποιείς και το μαύρο adapter, το λάθος βρίσκεται εδώ !

Δεν έχει σημασία ότι η έξοδος Phone του splitter είναι RJ-45 και όχι RJ-11 (φαντάζομαι το splitter είναι Speedtouch/Alcatel, γιατί είναι τα μόνα που έχω δει να διαθέτουν υποδοχές RJ-45).

Πρέπει οπωσδήποτε να χρησιμοποιήσεις το adapter - σου εξηγώ πιό πάνω στο προηγούμενο μήνυμα για ποιό λόγο.

Μη σε προβληματίζει που το adapter καταλήγει σε RJ-11. Μπορεί να κουμπώσει άνετα στην RJ-45 έξοδο του splitter. Eναλλακτικά, θα πρέπει να φτιάξεις δικό σου καλώδιο ή adapter. Αυτό έχω κάνει εγώ στο δικό μου Speedtouch splitter.

guzel
05-12-07, 23:29
Χρησιμοποιω ενα προχειρο splitter για να καταλαβεις τως τα συνδεω . κανονικα χρησιμοποιω ενα της intracom

maxorfo
05-12-07, 23:59
Tο μαύρο adaptor πρέπει να πάει στο splitter, όχι στο FBF. Γι' αυτό δεν γίνεται η δουλειά. Το συνδέεις ανάποδα. To ασπρογκρί adaptor δεν το χρησιμοποιείς καθόλου. Αφαίρεσέ το από το καλώδιο. Προορίζεται για τo καλώδιο του ADSL. Βάλε το RJ-11 του μαύρου adaptor στο splitter (Phone) και το άλλο άκρο του καλωδίου (μπλε ακροδέκτης RJ-45) κατ' ευθείαν στην είσοδο ISDN/Analog του FBF.

m.basilis
06-12-07, 15:52
Παιδια μια βοηθεια.
Προσπαθω να συνδεσω το fritz σε τηλ.κεντρο ωστε να μπορω απο ολα τα τηλεφωνα να καλω μεσω fritz.
Exω μιλησει και με AVM και με Agfeo και λενε οτι γινεται δινοντας μου οδηγιες αλλα τιποτα.
Βασικα μου λενε να το συνδεσω στην isdn/analog εισοδο του fritz.
Το δοκιμασα και σαν εσωτερικο και σαν εξωτερικη γραμμη .
Σαν εσωτερικο μου δειχνει οτι μιλαει,αν τωρα καλεσω το εσ.νουμερο και μετα το συνδεσω δουλευει.Σαν εξωτερικη γραμμη δεν δουλεψε καθολου
Εχεται καμια ιδεα?

guzel
06-12-07, 21:02
με την πολυτιμη βοηθεια του maxorfo λυθηκε το προβλημα:respekt:

@ ADSLgr.com All rights reserved.