PDA

Επιστροφή στο Forum : Δουλεύουν τα SIP Phones στο Double Play ?



Σελίδες : [1] 2

ypap77
04-12-07, 03:09
Σήμερα ενεργοποιήθηκα στο Double Play αλλά έχω το εξής θέμα. Έχω ένα SIP Phone της onevoip στο οποίο ρυθμίζεις SIP λογαριασμούς το κοτσάρεις στο Modem και έχεις VOIP τηλέφωνο. Η εν λόγω συσκευή λειτουργούσε μια χαρά με απλή DSL και χρησιμοποίησα σε αυτήν i-call και voipbuster. Τώρα που είμαι όμως στο Double Play δεν μπορεί να κάνει Register σε καμιά από τις υπηρεσίες. Έχω κάνει το αναγκαίο Port Forwarding και έχω αλλάξει και την θύρα SIP από 5060 σε 5062 (γιατί την 5060 δεν μπορώ να την δηλώσω δεν με αφήνει) και έχω βάλει και STUN αλλά τίποτα. Δεν εννοεί να κάνει register ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ !!!. Ξέρει κανείς πως μπορώ να το κάνω να δουλέψει το ρημάδι ??

aircop
04-12-07, 07:01
Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Το 7140 είναι έτσι ρυθμισμένο για την τηλεφωνία της Hol και δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάτι άλλο.

zeibekis
04-12-07, 09:24
Και εγώ συνάντησα το ίδιο πρόβλημα. Ίσως θα μπορούσε να γίνει με άλλο firmware αν δεν θες να χρησιμοποιείς την τηλεφωνία της hol.

Πάντως τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν οτι έχουν ειδοποιήσει την AVM και οτι θα διορθωθεί :hmm: με το επόμενο firmware

ypap77
04-12-07, 09:31
Μα δεν θέλω να χρησιμοποιήσω το 7140 σαν ΑΤΑ και να δηλώσω εκεί τούς λογαριασμούς μου, το SIP Phone που έχω είναι hardware και χειρίζεται αυτό τις κλήσεις. Απλά το συνδέω στο 7140 για να συνδεθεί στο internet. Το 7140 όμως δεν το αφήνει να κάνει register στις υπηρεσίες. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αφού το τηλέφωνο απλά χρησιμοποίει το internet και χειρίζεται αυτό το SIP πρωτόκολλο και δεν έχει να κάνει αυτό σε τίποτα με τις τηλεφωνικές γραμμές του 7140. Μου φαίνεται πραγματικά κουφό να μην μπορεί να κάνει Register !!!

aa144
04-12-07, 11:04
Υπάρχει σύγκρουση συμφερόντων όπως καταλαβαίνεις... φυσικά αν δεν έχεις 2play λειτουργούν όλα.

billgout
04-12-07, 11:37
Δοκίμασε να βάλεις το SIP Phone ν' "ακούει" στην πόρτα 5062, και πες μας αν παίξει. Επίσης κάνε forward την 5062 στην IP του SIP phone
Λογικά οι 5060-5061 είναι μπλοκαρισμένες για να λειτουργήσουν οι 2 γραμμές της HOL...

ypap77
04-12-07, 11:56
Το έχω κάνει ήδη αυτό στην 5062 το έχω βάλει να ακούει και έχω δοκιμάσει και άλλες πόρτες αλλα τίποτα ......

billgout
04-12-07, 12:30
Για δώσε μας περισσότερα στοιχεία για το SIP phone... Μου φαίνεται λίγο περίεργο το Fritz να κάνει έλεγχο πακέτων με άλλο τρόπο εκτός από τη πόρτα για να κόβει πακέτα SIP. Γενικά ρίξε μας λίγο φως για τη συνδεσμολογία, IPs κ.α.

traderman
04-12-07, 13:35
καλημερα.Εγω εχω shared με hol και i-call με router dray tek vigor.Mπορω να βγαλω τον οτε εξω να υσηχασω?

grokos
04-12-07, 14:13
Παιδιά το έχω δοκιμάσει και εγώ αυτό σε Double Play και ακόμα προσπαθώ να βγάλω άκρη.
Έχω ένα Linksys SPA962 το οποίο παίρνει 6 γραμμές επάνω του.
Το πρόβλημα είναι πως, το firmware που "κρατάει" την 5060 εσωτερικά για το FRITZ.
Αυτός είναι και ο λόγος όπου δεν μπορείς να την κάνεις forword.

Πάρε ένα backup το FRITZ και άνοιξε το αρχείο που θα σώσεις με το word.
Θα ανακαλύψεις πολλά πράγματα.

Επίσης, το FRITZ κάνει bridge τη DSL και τη VoIP σύνδεση για να παίξει.
Θα δεις ότι άλλη IP έχεις για τη DSL και άλλη για τη τηλεφωνία.

Λογικά αυτό που θέλουμε να κάνουμε γίνεται.
Αλλά θα πρέπει να κάνουμε route μέσα στο firmware του FRITZ.

Αυτό που δεν μπορώ να βρώ είναι την IP του DNS server της HOL για τη
τηλεφωνία (fixed.voice).

ypap77
04-12-07, 15:00
Όσο αφορά την συνδεσμολογία το SIP Phone έχει μια ethernet με την οποία συνδέεται με το modem παίρνει μια IP από το DHΤP την οποία βλέπω από το FRITZ ποια είναι. Για αυτήν την IP στο port forwarding ανοίγω τις 5062 την οποία θέλει για το SIP. Από το web interface του SIP Phone αλλάζω την SIP port από 5060 σε 5062. Οπότε λογικά πλέον το τηλέφωνο για το SIP πρέπει να χρησιμοποίει την 5062 και όχι την 5060. Η 5062 είναι ανοιχτή από το modem άρα κανονικά δεν θα έπρεπε να έχει πρόβλημα. Από το web interface ορίζω τα στοιχειά του λογαριασμού sip.voipbuster.com username , password και πρέπει πλέον το τηλέφωνο εφόσον έχει τα στοιχεία των λογαριασμών , το port για την SIP ανοιχτό και ιντερνετ πρόσβαση να κάνει Register. Αλλά στο Fritz δεν κάνει ??. Ενώ στο USR9106 που είχα έκανε μια χαρά. Δοκιμάζω και με STUN (έχω επίσης ανοίξει την 3478) αλλά και πάλι τίποτα.

aa144
04-12-07, 15:32
Παιδιά, δεν είναι ένα απλό πρόβλημα ρυθμίσεων, είναι σύγκρουση συμφερόντων, πως να το κάνουμε;

maxorfo
05-12-07, 13:58
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=128336

........Auto merged post: maxorfo added 2 Minutes and 35 Seconds later........


καλημερα.Εγω εχω shared με hol και i-call με router dray tek vigor.Mπορω να βγαλω τον οτε εξω να υσηχασω?

Όχι. Για να γίνει αυτό, χρειάζεσαι Full LLU

sdn
05-12-07, 14:06
Παιδιά, δεν είναι ένα απλό πρόβλημα ρυθμίσεων, είναι σύγκρουση συμφερόντων, πως να το κάνουμε;

Σύγκρουση ανοησίας είναι. Η forthnet λειτουργεί χωρίς προβλήματα και έχει και τύπου pstn.
Αν δεν το αλλάξουν έως το τέλος του χρόνου μετακομίζω σε forthnet....

Άσε το απαράδεκτο που οι χρεώσεις στο double play είναι double σε σχέση με το evoice...
Όποιους πιάσουν...
Ευτυχώς εμείς εδώ (στο adslgr.com) μπορούμε να προστατευθούμε κάπως.
Η γνώση λύνει προβλήματα ή εν δυνάμει προβλήματα....

anthoula
06-12-07, 06:19
Δυστυχώς για κάτι τέτοια δεν το σκέφτομαι καθόλου για HOL. :down: Αν και μου αρέσει το cutting edge, 1000 φορές PSTN!

Έχω γράψει κι εδώ την άποψή μου:
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1617738&postcount=33

makis_pro
16-12-07, 04:09
εως αρχες του χρονου θα λυθη αυτο το προβλημα μου ειπαν ,
γιατι εχω ''ειχα" δικο τους αριθμο 23130073χχ και δεν λειτουργει (που ειναι και της ιδιας εταιριας)

ypap77
17-12-07, 14:42
Εμένα πάντος μου έστειλαν εμαιλ στο οποίο μου λένε οτι δεν τα υποστηρίζουν τώρα αλλά ισως στο μέλλον κάποια στιγμή να γίνει.:hmm:

grokos
17-12-07, 19:08
Αντε να δούμε πότε....
Όχι τίποτα άλλο, αλλά σε ερώτηση μου στην ΤΥ μου είπαν ότι θα έπεζε κανονικά.
Πήγα και έδωσα 220 ευρώ και μετα μου είπαν....δεν γίνεται να παίξει:evil::evil::evil:.

haunted
19-12-07, 01:15
Υπομονή το firmware είναι σχεδόν έτοιμο και τα έχει διορθώσει αυτά τα θέματα.

grokos
19-12-07, 01:57
Απο AVM ή από HOL:hmm:???

sdn
19-12-07, 03:59
Υπομονή το firmware είναι σχεδόν έτοιμο και τα έχει διορθώσει αυτά τα θέματα.

Τι σημαίνει σχεδόν? Και αν το κάνουν για ποιο λόγο να μην χρησιμοποιεί κάποιος κάποιον άλλο provider για κινητά ή εξωτερικό? και τέλος πάντων πως θα δικαιολογείται η διαφορά στις χρεώσεις double play και voip?

Δεν πιστεύω ότι θα κάνουν κάτι για το πρόβλημα.....

haunted
19-12-07, 05:48
Από HOL. Η AVM έχει σταματήσει στο 34 και η HOL τώρα θα βγάλει 47.

Το πότε θα είναι έτοιμο δεν το ξέρω ακόμα αλλά λογικά τις επόμενες μέρες θα περαστεί σε κάποιυς πελάτες και μετά μαζικά σε όλους. Τώρα για χρεώσεις δεν γνωρίζω να σου πω κάτι.

Πάντως θα μπορείς να βάλεις ότι voip θες επάνω και να λειτουργεί.

Αν θέλει κάποιος περισσότερες πληροφορίες ας μου στείλει μήνυμα.

sdn
19-12-07, 06:03
Ευχαριστώ αν και έχω βαρεθεί να περιμένω τις διάφορες εταιρείες να κάνουν τα αυτονόητα.

Σχετικά με τις χρεώσεις αν το τηλ που δίνουν δεν επηρεάζεται από το traffic τότε δικαιολογείται η διαφορά στις τιμές μεταξύ double & evoice.

makis_pro
19-12-07, 14:39
Τι σημαίνει σχεδόν? Και αν το κάνουν για ποιο λόγο να μην χρησιμοποιεί κάποιος κάποιον άλλο provider για κινητά ή εξωτερικό? και τέλος πάντων πως θα δικαιολογείται η διαφορά στις χρεώσεις double play και voip?

Δεν πιστεύω ότι θα κάνουν κάτι για το πρόβλημα.....

ηδη δουλευει το 8012008989 της viva (φανταζομε και αλλα) αρα δεν ειναι θεμα αλλου provider , γιατι δεν δουλευει ουτε το δικο τους !

sdn
19-12-07, 18:52
ηδη δουλευει το 8012008989 της viva (φανταζομε και αλλα) αρα δεν ειναι θεμα αλλου provider , γιατι δεν δουλευει ουτε το δικο τους !

Δεν κατάλαβα... Τι είναι το 8012008989? και ποιά είναι η viva??

Το voipbuster, i-call & evoice δουλεύουν?

makis_pro
19-12-07, 21:46
Δεν κατάλαβα... Τι είναι το 8012008989? και ποιά είναι η viva??

Το voipbuster, i-call & evoice δουλεύουν?

δεν δουλευουν αυτα ( voipbuster το i-call & evoice κ.α) αλλα μπορεις απο το δυκτιο της hol να καλέσεις τον αριθμο π.χ viva 8012008989 και να παρεις (τυπικά χωρις χρεωση)
ΠΡΟΣ:
Αργεντινή,Κίνα Σταθερό & Κινητό,Αυστραλία,Κύπρος,Αυστρία,Λουξεμβούργο,Βέλγιο,Μονακό,Γαλλ α,Νορβηγία,Γερμανία,Ολλανδία,Ελβετία,Ουγγαρία,Ελλάδα,Πολωνία,Ην μένο Βασίλειο,Πορτογαλία,ΗΠΑ / Καναδάς Σταθερό & Κινητό,Σιγκαπούρη Σταθερό & Κινητό
,Ιρλανδία,Σουηδία,Ισλανδία,Φιλανδία,Ισπανία,Χονγκ Κονγκ Σταθερό & Κινητό,Ιταλία
αρα , αυτο που λεω ειναι οτι η hol ΔΕΝ πρεπει να το κανει για να μην χρησιμοποιούμε ποιο οικονομικους τροπους , αλλα λογω ''προγραμματισμού''

nm96027
19-12-07, 21:52
Νομιζω πως τα 801 χρεωνόνται με αστικη χρεωση στο DP...δλδ 0.0284/λεπτο με χρεωση ανα δευτερολεπτο.

Ωστοσο απο οτι εχω ακουσει γίνεται προσπαθεια στην hol να "ενοποιηθουν" οι δυο υπηρεσίες (DP και evoice) ωστε να μπορουν να παίζουν και οι δυο.

makis_pro
19-12-07, 21:58
Νομιζω πως τα 801 χρεωνόνται με αστικη χρεωση στο DP...δλδ 0.0284/λεπτο με χρεωση ανα δευτερολεπτο.

Ωστοσο απο οτι εχω ακουσει γίνεται προσπαθεια στην hol να "ενοποιηθουν" οι δυο υπηρεσίες (DP και evoice) ωστε να μπορουν να παίζουν και οι δυο.

εμενα στο DP δεν πρεπει να με χρέωσε αλλα θα φανεί στο λογαριασμό
το ειδα στο Αναλυτική παρουσίαση λογαρισμού τηλεφωνίας HOL Voice

sdn
20-12-07, 00:25
Νομιζω πως τα 801 χρεωνόνται με αστικη χρεωση στο DP...δλδ 0.0284/λεπτο με χρεωση ανα δευτερολεπτο.

Ωστοσο απο οτι εχω ακουσει γίνεται προσπαθεια στην hol να "ενοποιηθουν" οι δυο υπηρεσίες (DP και evoice) ωστε να μπορουν να παίζουν και οι δυο.

ΔΕΝ μπορούν να ενοποιηθούν γιατί είναι το ίδιο προϊών με διαφορετικές χρεώσεις άρα δεν υπάρχει περίπτωση.... Επίσης το θέμα δεν είναι να παίζουν οι δύο αλλά όλοι....

Με αντίστοιχου τύπου λογικές λειτούργησε και η vivodi και δεν κατάφερε τίποτα....

Όλοι οι άλλοι το επιτρέπουν (πχ forthnet) άρα για να μείνω στην HOL θα πρέπει να είναι σε κάτι πραγματικά καλύτερη... Sorry αλλά δεν είναι...

Όταν καταλάβουν ότι ο μόνος λόγος να μείναμε σε ένα provider είναι ότι είμαστε ήδη σε αυτόν θα σταματήσουν να με πρήζουν. Προσωπικά, επειδή τους έχω φοβηθεί λίγο, αν δεν έχουν λύσει το πρόβλημα μέχρι το τέλος του έτους, τον Ιανουάριο πάω forthnet.

dipapadi
01-02-08, 13:09
Το πολυαναμενόμενο firmware από την fritz έχει κυκλοφορήσει ήδη.
Τελικά ρε παιδιά λειτουργεί το voipdiscount ή άλλος sip provider με το double play με αυτό το firmware;

SteVen200984
01-02-08, 14:43
εμενα στο DP δεν πρεπει να με χρέωσε αλλα θα φανεί στο λογαριασμό
το ειδα στο Αναλυτική παρουσίαση λογαρισμού τηλεφωνίας HOL Voice

τελικά αν καλέσω viva στο 801... θα χρεωθώ ή όχι;
Αν όχι, αυτό πρακτικα σημαίνει ότι θα καλέσω σε σταθερό εξωτερικού τσάμπα;

edit: Στον τιμοκατάλογο που κοίταξα τώρα λέει "801 αριθμοί μεριζόμενης χρέωσης 0,0284 ανά δευτερόλεπτο".

makis_pro
01-02-08, 14:54
τελικά αν καλέσω viva στο 801... θα χρεωθώ ή όχι;
Αν όχι, αυτό πρακτικα σημαίνει ότι θα καλέσω σε σταθερό εξωτερικού τσάμπα;

edit: Στον τιμοκατάλογο που κοίταξα τώρα λέει "801 αριθμοί μεριζόμενης χρέωσης 0,0284 ανά δευτερόλεπτο".

πρεπει τελικα να χρεωνετε σαν αστικη ! :oops: (το ακουσα και απο αλλου)
αν και ακομα δεν μου ηρθε στο λογαριασμο μου !

zeibekis
03-02-08, 00:28
Πάντως εγώ έβαλα το SPA3102 πάνω και δεν δούλεψε και ας έχει το καινούριο firmware

grokos
03-02-08, 14:57
Για Double Play μιλάς?

zeibekis
03-02-08, 19:05
Για Double Play μιλάς?

Ναι για DP

grokos
03-02-08, 23:54
Πολύ φοβάμαι ότι δεν πρόκειται ποτέ να δουλέψει το DB πάνω σε SIP phones....
Όχι τίποτ'άλλο, τους πίστεψα όταν τους ρώτησα στις πρώτες μέρες που ήμουν συνδρομητής
τους και πήγα και πήρα το SPA962.
Μετά, είπαν ότι προς το παρόν δεν γίνεται...
Περιμέναμε και με αγωνία το νέο firmware αλλά πάλι τίποτα.

Τουλάχιστο, να μας έλεγαν τις ρυθμίσεις να τα βάζαμε πάνω στα SIP μας.
Αλλά ακόμα και έτσι, πρέπει να παρακάμψουμε τη φριτέζα γιατί "κρατάει" τη πόρτα
για να δουλέψει το DB στις POTS.

ForisGR
04-02-08, 12:07
Γεια σας πάντως απ οτι ξέρω το NetFasteR όταν παίζει σε double play έχει το VoIp ενεργοποιημένο το μόνο που χρειάστηκα είναι μια 2η συσκευή τηλεφώνου.

artinpet
04-02-08, 12:51
Γεια σας πάντως απ οτι ξέρω το NetFasteR όταν παίζει σε double play έχει το VoIp ενεργοποιημένο το μόνο που χρειάστηκα είναι μια 2η συσκευή τηλεφώνου.

Για voip εκτός τα στάνταρ του double play 210χχχχχχχ & 213χχχχχχχ συζητάμε. Π.χ. voipbuster, voipdiscount, i-call κ.λ.π.

ForisGR
04-02-08, 14:25
Για voip εκτός τα στάνταρ του double play 210χχχχχχχ & 213χχχχχχχ συζητάμε. Π.χ. voipbuster, voipdiscount, i-call κ.λ.π.
α ok δεν έχω και μεγάλη εμπειρία σε αυτά (9 χρόνια τεχνικός Η/Υ... Καταραμένα φρουτάκια με φάγατε.:hammered:)...

prokopino
08-02-08, 14:43
Στο παρακάτω link υπάρχει μια λύση.
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=159142&page=22 (είναι στο post 322)

Δεν την έχω δοκιμάσει, μιας και ακόμα δεν έχω DP.
Ο συνφορουμίτης που τη δημοσίευσε, το έκανε με Fritz και NetFaster.
Δε νομίζω όμως πως είναι πρόβλημα να γίνει και με NetFaster + Voip Adapter + άλλο router.

Εγώ έχω το USR 9108 και το Linksys SPA3102 (και το NetFaster που παρέλαβα για το DL).Όταν ενεργοποιηθώ, θα το δοκιμάσω, αν όμως δούλεψε στην εγκατάσταση του συνφορουμίτη, δε βρίσκω το λόγω να μην δουλέψει και με άλλο παρόμοιο συνδυασμό, όπως πχ ο δικός μου.

Εν αναμονή λοιπόν...

zeibekis
08-02-08, 15:30
Στο παρακάτω link υπάρχει μια λύση.
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=159142&page=22 (είναι στο post 322)

Δεν την έχω δοκιμάσει, μιας και ακόμα δεν έχω DP.
Ο συνφορουμίτης που τη δημοσίευσε, το έκανε με Fritz και NetFaster.
Δε νομίζω όμως πως είναι πρόβλημα να γίνει και με NetFaster + Voip Adapter + άλλο router.

Εγώ έχω το USR 9108 και το Linksys SPA3102 (και το NetFaster που παρέλαβα για το DL).Όταν ενεργοποιηθώ, θα το δοκιμάσω, αν όμως δούλεψε στην εγκατάσταση του συνφορουμίτη, δε βρίσκω το λόγω να μην δουλέψει και με άλλο παρόμοιο συνδυασμό, όπως πχ ο δικός μου.

Εν αναμονή λοιπόν...

Ναι μάλλον η μόνη λύση προς το παρόν είναι αυτή. Ελπίζω να εξαπλωθεί και η τηλεφωνία pstn και να λυθούν τα προβλήματα

dipapadi
08-02-08, 15:52
Ναι μάλλον η μόνη λύση προς το παρόν είναι αυτή. Ελπίζω να εξαπλωθεί και η τηλεφωνία pstn και να λυθούν τα προβλήματα
Θα το δοκιμάσω κι εγώ και θα σας πω.
Τι εννοείς όμως "να εξαπλωθεί και η τηλεφωνία pstn και να λυθούν τα προβλήματα";

zeibekis
08-02-08, 17:29
Θα το δοκιμάσω κι εγώ και θα σας πω.
Τι εννοείς όμως "να εξαπλωθεί και η τηλεφωνία pstn και να λυθούν τα προβλήματα";

Το λέω γιατί η Hol άρχισε να προσφέρει pstn στους καινουριους συνδρομητες και κάποια στιγμή θα ακολουθήσουν και οι παλιοί Περισσότερα (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=171400)


Αν δοκιμασεις και εσύ με δεύτερο Modem-router γράψε εντυπώσεις - προβλήματα γιατί με ενδιαφέρει πολύ το θέμα.



Α και να κάνω μια ερώτηση. Αν έχουμε ένα fritz 7140 κάποιους υπολογιστές πάνω του, ένα άλλο modem - router που απλώς να παίρνει την σύνδεση από το fritz και αυτό το modem να μην υποστηρίζει adsl2+ ή ουτε καν annex A να είναι θα δουλέψει; Λογικα πρέπει γιατί λειτουργεί απλά σαν router, σωστά;

........Auto merged post: zeibekis added 9 Minutes and 35 Seconds later........


Στο παρακάτω link υπάρχει μια λύση.
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=159142&page=22 (είναι στο post 322)

Δεν την έχω δοκιμάσει, μιας και ακόμα δεν έχω DP.
Ο συνφορουμίτης που τη δημοσίευσε, το έκανε με Fritz και NetFaster.
Δε νομίζω όμως πως είναι πρόβλημα να γίνει και με NetFaster + Voip Adapter + άλλο router.

Εγώ έχω το USR 9108 και το Linksys SPA3102 (και το NetFaster που παρέλαβα για το DL).Όταν ενεργοποιηθώ, θα το δοκιμάσω, αν όμως δούλεψε στην εγκατάσταση του συνφορουμίτη, δε βρίσκω το λόγω να μην δουλέψει και με άλλο παρόμοιο συνδυασμό, όπως πχ ο δικός μου.

Εν αναμονή λοιπόν...

Όταν ενεργοποιηθείς αν μπορείς δοκιμασε και το αντίστροφο. Δλδ να βάλεις το 9108 πάνω του και μετά:clap: το fritz αν και νομίζω οτι δεν θα λειτουργεί η τηλεφωνία τότε

dipapadi
08-02-08, 19:54
Το δοκίμασα, χρησιμοποιώντας σαν βασικό router στον οποίο είναι τα sip της HOL ένα fritz 7140. Σαν δεύτερο router χρησιμοποίησα ένα παλιό fritz με το οποίο δούλευα sip για πολύ καιρό πριν το Double Play. Ακολούθησα τις οδηγίες που αναφέραμε παραπάνω, αλλά δυστηχώς τίποτα!
Το μήνυμα που παίρνω στο log για οποιονδήποτε sip provider (i-call, sipdiscount, voipdiscount) είναι "Registration of Internet number ΝΝΝΝΝΝ failed. Reason for error: Remote site not responding. Timeout."
Κάλεσα σε αυτό το thread και τον oulas που το κατάφερε με συνδυασμό netfaster-fritz, μήπως και βοηθήσει.

dipapadi
10-02-08, 00:10
Τα κατάφερα!
Ορίστε η δική μου λύση (με δυο fritz): http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=173861

gueststar
18-06-08, 10:20
Mε fritz 7140 (Σε ΗOL DP - Oχι Pots) για να παιξει αλλο sip account πρεπει να απενεργοποιησεις το δευτερο pvc 8/36 που
χρησιμοποιει η τηλεφωνια της Hol.

setting,telephony,internet telephony,advanced settings

Ξεμαρκαρεις το use additional connection for internet telephony via Dsl(pvc)

Μετα Telephony,internet telephony,new internet number

Βαζεις τις ρυθμισεις του i-call

Στα 60 λεπτα ομιλιας γλυτωνεις 1 Euro σε σχεση με τις χρεωσεις τις Ηol.

ΠΡΟΣΟΧΗ

Πριν ξεμαρκαρετε το δευτερο pvc σωστε τις υπαρχουσες ρυθμισεις του fritz

system,save settings

Θα τις χρειαστειτε εαν θελετε να γυρισετε πισω στην τηλεφωνια της HOL

dipapadi
20-06-08, 00:55
Φίλε gueststar η λύση για την οποία μιλάω εγώ είναι για ταυτόχρονη χρήση voipdiscount και HOL τηλεφωνίας.

nkarytia
20-06-08, 10:05
Τα skype και gizmo θα δουλεύουν ή άλλο πράγμα τα SIP phones και άλλο αυτά τα προγράμματα;

vanels
20-06-08, 14:10
ΝΑΙ ΓΙΝΕΤΕ
https://195.97.103.249/html/en/images/led_green.gif Internet connected since 13 hours 7 minutes 57 seconds
IP address.........
https://195.97.103.249/html/en/images/led_gray.gif Telephony https://195.97.103.249/html/en/images/led_green.gif Internet number E-voice Registered https://195.97.103.249/html/en/images/led_green.gif Internet number Voipdiscount Registered https://195.97.103.249/html/en/images/led_green.gif Internet number Voipbuster Registered
ΒΛΕΠΕΤΕ ΚΑΙ ΜΕ VOIPBUSTER

gueststar
20-06-08, 14:20
Φίλε gueststar η λύση για την οποία μιλάω εγώ είναι για ταυτόχρονη χρήση voipdiscount και HOL τηλεφωνίας.

Η λύση που παρουσιάζω είναι για όσους θέλουν να καταργήσουν την τηλεφωνία HOL
-η οποία είναι ποιο ακριβή σε σχέση με το i-call.

........Auto merged post: gueststar πρόσθεσε 5 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Τα skype και gizmo θα δουλεύουν ή άλλο πράγμα τα SIP phones και άλλο αυτά τα προγράμματα;

Απενεργοποιωντας το 2ο PVC μπορεί να δουλέψει οποιοδήποτε SIP.
Το skype δεν επηρεάζεται.

@ ADSLgr.com All rights reserved.