PDA

Επιστροφή στο Forum : Κραυγη αγωνιας απο Ηλιουπολη



bokos32
04-12-07, 03:47
Ρε παιδια ελεος! μου ρχεται να βαλω τα κλαματα με αυτα που τραβαω απο την εταιρια με τις πλαστελινες...
οριστε και η δικη μου περιπετεια με δαυτους.

Ειμαι 4 μηνες στο Σοχο και μεχρι πριν λιγες μερες,μπορει να ειχα 3,4 αποσυνδεσεις τη μερα αλλα
αυτο δε με πειραζε γνωριζοντας οτι επιλεγοντας να μη μεταναστευσω σε αλλη χωρα θα πρεπε να
υποστω καποια βασανιστηρια οπως καθε πολιτης ενος τριτοκοσμικου κρατους.

Αυτο που συμβαινει ομως εδω και καποιες μερες ειναι πραγματικα τραγικο...
Οι αποσυνδεσεις πεφτουν κατα ριπας σε σημειο που οταν αναβει το λαμπακι να με πιανει πανικος
για να προλαβω να ανοιξω καμια σελιδα πριν ξαναπεσει η συνδεση.
Α ναι ξεχασα να πω οτι η συνδεση εδω και 4 μηνες βολοδερνε απο 15 μεχρι 17 mbs,ενω τις
τελευταιες αποφραδες μερες παιζει στα πλαισια του 5 αλλα αυτο θεωρειται πταισμα μπροστα στον κυκεωνα αποσυνδεσεων.

Παρομοιο προβλημα ,αλλα οχι τοσο τραγικο, αντιμετωπιζει φιλος μου επισης dslam Ηλιουπολης
και Σοχο.Αυτος δεν ειχε αποσυνδεσεις και τωρα απεκτησε 3,4 την ημερα συν το κατηφορο και
της δικης του ταχυτητας,αρα δεν ειναι τυχαιο το καζο που χω παθει εκτος κι αν επεσε περονοσπορος.

Και ερωτω.Υπαρχει καποιος χριστιανος να μου πει τι συμβαινει εδω? Εχει κανεις αλλος παρομοιο
προβλημα απο Ηλιουπολη ή εστω αλλη περιοχη? Βοηθειστε τον τυφλο που νετ ακουει μα νετ δε βλεπει.

Κανω το σταυρο μου και παταω υποβολη

υγ.Σας ικετευω,μη μου πειτε να τους παρω τηλεφωνο για να ρωτησω,δεν θα αντεξω τοσο καρβουνο

killer_instinct
04-12-07, 04:55
Εγώ που είμαι στο suncity (στο κέντρο της Ηλιούπολης δλδ, Νικομάχου και δε συμμαζεύεται) δεν έχω probs.
Είμαι σταθερά σε SNR 6dbs αλλά από κει και ύστερα καμία αποσύνδεση.

(Εγώ έχω shared llu στη 4net.)

deniSun
04-12-07, 12:28
Εγώ θα σου έλεγα να το δηλώσεις για βλάβη.

hel
04-12-07, 12:47
Αυτο που συμβαινει ομως εδω και καποιες μερες ειναι πραγματικα τραγικο...
Οι αποσυνδεσεις πεφτουν κατα ριπας σε σημειο που οταν αναβει το λαμπακι να με πιανει πανικος
για να προλαβω να ανοιξω καμια σελιδα πριν ξαναπεσει η συνδεση.
Α ναι ξεχασα να πω οτι η συνδεση εδω και 4 μηνες βολοδερνε απο 15 μεχρι 17 mbs,ενω τις
τελευταιες αποφραδες μερες παιζει στα πλαισια του 5 αλλα αυτο θεωρειται πταισμα μπροστα στον κυκεωνα αποσυνδεσεων.

Και ερωτω.Υπαρχει καποιος χριστιανος να μου πει τι συμβαινει εδω? Εχει κανεις αλλος παρομοιο
προβλημα απο Ηλιουπολη ή εστω αλλη περιοχη? Βοηθειστε τον τυφλο που νετ ακουει μα νετ δε βλεπει.


Δώσε τα στοιχεία της γραμμής σου αν θέλεις.

slaughter
04-12-07, 13:30
εγώ πάλι Ηλιούπολή είμαι κ δεν έχω κανένα πρόβλημα. Disconnect πολλύυυ σπάνιο κ η ταχύτητα μου απο 12500 - 14500. Κάνε δοκιμές με καλοδιώσεις router κ ιστορίες κ πάρε κ δήλωσε το βλάβη
κουράγια

bokos32
04-12-07, 15:35
παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις,το βραδυ που παω σπιτι θα περασω τα στοιχεια της συνδεσης για τον φιλο που ρωτησε.

Τωρα οσο για τη δηλωση βλαβης,αυτο σκεφτομουν απ'την αρχη αλλα ο αντιστοιχος κατηφορος φιλου μου που δεν ειχε προβλημα και του ξεκινησε παραλληλα με εμενα με προβληματισε σφοδρα,γιαυτο ειπα να ρωτησω εδω μηπως βγαλουμε καμια ακρη γιατι αν ρωτουσα τα τσακαλια του τ.κ της 4νετ...ξερετε εσεις.

Μα απο τη μια μερα στην αλλη? ετσι ξαφνικα? και χωρις να πειραξω/αλλαξω κατι και εγω και ο φιλος να σημειωσω.

Τες πα,θα το παλεψω λιγο απο δω μηπως και βρουμε καμια ακρη αφου λιγο πολυ οι περισσοτεροι εδω μεσα εχετε σηκωσει και τον δικο σας σταυρο με το adsl στην Ελλαδα.

bokos32
05-12-07, 16:24
λοιπον,δοκιμασα 2,3 σκηνικα μηπως και δω κανα χαϊρι και οριστε τα αποτελεσματα

Συνδεσα το ρουτερ απευθειας στη κεντρικη πριζα και τσουπ το ρουτερ μπαινει και δειχνει να βρισκει την πολυποθητη σταθεροτητα.Βαζω να κατεβασω απο rapidshare 2,3 κατοσταρια αρχεια και βλεπω να ξεκιναει κατεβασμα στα 1,2 μβ περιπου (ταχυτητα που κατεβαζε πριν τη φλασια(.

Δε προλαβαινουν να σταματησουν τα πανηγυρια και οι ιαχες θριαμβου και να'σου παλι το νεο πατατρακ...η ταχυτητα κατεβασματος πεφτει ανωμαλα στα 150 με 200 κβ και μενει εκει.Σταματαω απο τον flashget το κατεβασμα και ξαναπατω εναρξη,παλι τα ιδια 1,2 και μετα 200

Λεω οκ μωρε αφου τελειωσαν οι αποσυνδεσεις χαλαλι,δεν ειμαι και κανενας heavy user να κατεβαζω γιγα τη βγαζω κι ετσι.Κανονιζα χωρις το ξενοδοχο καλοι μου φιλοι...

Φευγω και γυρναω σπιτι σε ενα 2ωρο και τι βλεπω? Ξαναρχιζσαν οι αποσυνδεσεις,αρα ειμαι παλι σε σημειο 0.

Επομενη κινηση δοκιμη με αλλο ρουτερ μετα απο προτροπη φιλου που ειχε κακη πειρα με τα zyxel.
Tο βγαζω και περναω το usrobotics που μου ειχαν στειλει τα λεβεντοπαιδα μαζι με τη συνδεση.
Στην αρχη και αυτο τα βλεπε ολα καλα ολα ανθηρα αλλα εγω δεν ενθουσιαστηκα γιατι ημουν υποπτευμενος με τοσα καζα και να που ειχα δικιο...και αυτο αποσυνδεσεις,λιγοτερες μεν και με γρηγοροτερη επαναφορα της συνδεσης αλλα και αυτες παραμενουν αποσυνδεσεις.

Και ξαναρωτω,οποιον ειχε το κουραγιο να το διαβασει ολο,ειναι τελειωτικο? να δηλωσω βλαβη? δεν υπαρχει σωτηρια αλλη απο το να περασω το 2πλο μαρτυριο αναμονων σε τηλ. και επισκεψη?

Δωστε και σωστε

υγ θα προσπαθησω να βαλω και τα στοιχεια της συνδεσης παρολο που νομιζω με δειχνει οκ...αυτα που θυμαμαι σιγουρα ειναι το snr στα 6 και το attenuation στα 28

hel
05-12-07, 19:45
Το τηλέφωνο δεν το γλιτώνεις, νομίζω. Πες τους να σου αυξήσουν το SNR Margin για να δεις αν θα σταματήσουν οι διακοπές. Έχουν μικρύνει οι χρόνοι αναμονής.

x69pr
06-12-07, 15:19
μικρυναν οι χρονοι? καλο αν ειναι αληθινο. παντως φιλε αποψη μου να κρατησεις to usr ειναι καλυτερο. και ναι το τηλεφωνο δεν το γλιτωνεις. προτιμησε πρωι κατα τις 9-9.30. αυτη την ωρα απαντουν αμεσως!

bokos32
15-12-07, 18:18
Ειμαι ο τύπος με το thread εδω (http://adslgr.com/forum/showthread.php?t=153276&highlight=bokos32) που ειχα ανοίξει προ ημερών.Επειδη τελικά υποψιάζομαι λογω και αλλων thread που ειδα δεν ειναι θεμα μονο της περιοχης μου,ανοιγω νεο

Έβαλα λοιπόν ενα draytek Vigor 2700g στη γραμμη με παρόμοιες,τελικα, ταχύτητες όπως το Zyxel (κλείδωμα γύρω στα 2mbps.) αρα ξεχναμε το θέμα προβληματος ρουτερ.

Την επομένη κλειδώνω στα 6 και προχθες ως δια μαγειας στις παλιές καλές τιμές των 16,17 mbps)

Eγω: Ενταξει, οκ, σώθηκα,δεν θα τα ξαναπαρω
4net: Μην φας, το βραδυ σου'χω γλαρο

Ναι,χθες βραδυ ξαναπεσε στα 3mbps και συνεχιζει ακαθεκτη.Να σημειωσω επισης οτι και τα
snr(5-9) & attenuation (28-33) ακολουθουν τον ιδιο δυσβατο δρομο,τρελα σκαμπανεβασματα,σαν τον ποδοσφαιρικο Παο ενα πραμα.

Αρχίζω να υποψιάζομαι σοβαρά οτι εκει στην 4νετ ή κανουν πειραματισμούς ή η γραμμή μου μου έχει τρελαθεί.

Εχει ξανασυμβει σε κάποιον? ή εστω γνωρίζει κάοποιος τι μπορεί να συμβαίνει? δε μου μοιάζει για προβλημα της δικής μου γραμμής γιατι,ξανασημειώνω,για πολλούς μηνες κλειδωνα στα 16,17 μονο με λιγους αποσυγχρονισμους πριν ξεκινησει το μαρτυριο των τελευταίων ημερών,συν οτι για 2 μερες χτες και προχτες ειχα ξαναγυρίσει στα 16.
Επισης να σημειωσω οτι εχουν εξαλειφθει σχεδον μονιμως οι αποσυνδεσεις ακομα και το διημερο που κλειδωνα στα 16

Οριστε και η τελευταία ενημερωση απο το ρουτερ (οι τιμες ειναι ενδεικτικες και σιγουρα θα αλλαξουν)

http://i184.photobucket.com/albums/x147/bokos32/ScreenShot2File_05.jpg

spirosta
15-12-07, 21:14
καλησπέρα φίλε μου... Αν και έχω να καιρό να γράψω στο forum είδα το πρόβλημα σου και είπα να γράψω και εγώ διότι έχω παρόμοιο πρόβλημα..

Η γραμμή μου κλειδώνει ή στα 16 ή στα 10. Αυτό γίνεται 5 μήνες τώρα που έχω forthnt 2play. Φυσικά τον πρώτο καιρό είχα δηλώσει 3 φορές βλάβη. Μέχρι και ο ΟΤΕ είχα ελέγξει μέχρι τον κατανεμητή και μου απάντησε (μέσω forthnet) πως είναι όλα εντάξει. Φυσικά εγώ από πριν ψιλιαζόμουν πρόβλημα εσωτερικό. Στην πολυκατοικία.
Το attenuation μου είναι μικρό (20,5) και δεν δικαιολογεί τα 10 άρα αλλού είναι το πρόβλημα. Επίσης συνήθως Σ/Κ είμαι πάντα σχεδόν όλη την ώρα στα 16.
Μια μέρα που λες γίνεται διακοπή ρεύματος. Για κάποιο λόγο αποσυγχρόνισε το 9108 και μόλις ξανασυνδέθηκε (με ups δούλευα) είχα ω του θαύματος κλειδώσει στα 21. Εκεί κατάλαβα ότι κάτι μου κάνει παρεμβολή στη γραμμή.
Δυστυχώς ακόμη δεν έχω πάει να βάλω το router στον κατανεμητή διότι δεν γράφει ποιο είναι το διαμέρισμα μου και έχουμε και μερικούς περίεργους στην πολυκατοικία. Μόλις το κάνω, πιθανότατα μέσα στα Χριστούγεννα, υποψιάζομαι πως θα κλειδώσει και παραπάνω από 16. Απλά πρέπει να το κάνω όταν σίγουρα κλειδώνω πάνω στα 10 για να επιβεβαιώσω το πρόβλημα στην πολυκατοικια. Και αν το κάνω και πετύχει θα περαστεί και ένα ωραίο καλωδιάκι μέχρι το σπίτι μου.. Έτσι για το γαμώτο.
Φυσικά τεχνικοί της forthnet δεν έχουν δώσει απάντηση αφού ούτε καν οι ώρες που μου το κάνει δεν είναι σταθερές ώστε να υποψιαστούμε κάτι.

Αυτά.. Απλά ήθελα να σου πω μήπως είναι κάποιο παράομοιο πρόβλημα...
Φιλικά...

bokos32
15-12-07, 21:32
.
Μια μέρα που λες γίνεται διακοπή ρεύματος. Για κάποιο λόγο αποσυγχρόνισε το 9108 και μόλις ξανασυνδέθηκε (με ups δούλευα) είχα ω του θαύματος κλειδώσει στα 21. Εκεί κατάλαβα ότι κάτι μου κάνει παρεμβολή στη γραμμή.


δεν εχω ιδιαιτερες γνωσεις απο ηλεκτρολογικα/συνδεσμολογικα και λοιπα κολπα αλλα να παραθεσω με την ευκαιρια οτι το μεγαλο κραχ στη συνδεση μου εγινε την ιδια μερα που ειχα και εγω μια αναλογη εμπειρια με τη δεη (εχω πολυπριζο ασφαλειας παντως) ,με λιγα λογια το ασανσερ ξεκινησε ακριβως εκεινη την αποφραδα μερα.
Κοινως φιλε μου συνεβη το ακριβως αναποδο.Λες να τα βγαλω ολα βιαια απο το ρευμα μηπως και στρωσει? :lol:

Δεν το χα αναφερει πιο πριν γιατι τιο θεωρησα και το θεωρω ακομα εντελως τυχαιο,εκτος εαν καποιος με γνωσεις επι του θεματος εχει διαφορετικη αποψη.

bokos32
17-12-07, 16:57
τελικα ξερει καποιος τι μπορει να φταιει που τα snr & attenuation ανεβοκατεβαίνουν σαν τρελα? αν ηταν χαλια η γραμμη δεν θα κλειδωνα που και που στα 16,θα ημουν σταθερα χαμηλος,ετσι δεν ειναι?

deniSun
18-12-07, 09:56
Όχι.
Όταν φταίει η γραμμή σου αυτό ακριβώς συμβαίνει: τα νούμερα παίζουν πάνω ή κάτω.
Δεν είναι απαραίτητο να κλειδώνεις χαμηλά.

Tom_K
18-12-07, 15:40
Αν δεν βαριέστε διαβάστε και το μήνυμα μου εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1637834&postcount=55). Όπως φαίνεται είναι κάτι μαζικό και μάλλον πρέπει να αντδράσουμε.

ΥΓ: Εμένα σε ADSL2+ ακόμα δεν έχει φτιάξει (υπενθυμίζω ότι αυτό συμβαίνει από την προηγούμενη Πέμπτη). Το έβαλα όμως σε G.DMT, έπεσε λίγο η ταχύτητα αλλά η γραμμή κρατάει σταθερά. Φυσικά και δεν είναι μόνιμη λύση για όλους αυτό, καθώς κάποιος μπορεί να συγχρόνιζε στα 16 ή και παραπάνω σε αντίθεση με μένα πoυ συγχρόνιζα στα 10mbit, αλλά επειδή φαντάζομαι το προτιμάτε απ' το αν μην έχετε καθόλου νετ δομικάστε το.

deniSun
18-12-07, 16:15
Δεν σημαίνει ότι επειδή αγοράζετε ένα πακέτο ADSL2+ θα παίξει και η γραμμή σας σε ανάλογες ταχύτητες.
Είσαι σίγουρος ότι η γραμμή σου από το σπίτι σου έως το κέντρο είναι σε καλή κατάσταση;
Κανένας δεν μπορεί να σου το εγγυηθεί αυτό.

bokos32
18-12-07, 16:30
Δεν σημαίνει ότι επειδή αγοράζετε ένα πακέτο ADSL2+ θα παίξει και η γραμμή σας σε ανάλογες ταχύτητες.
.

κανεις δε διαφωνεί,αλλα οταν εχεις για περιπου 5 μηνες σταθερη συνδεση στα 16,17 (εστω κ με αποσυνδεσεις) και ετσι ξαφνικα πεφτεις στα πλαισια του 1,5...

Και μια αλλη ερωτηση (ισως ανοητη αλλα τη κανω):Παιζει η γραμμη να εχει φαει ηττα απο καποια ανωμαλια του ηλ.ρευματος? Εβλεπα σημερα στο πλαισιο ενα πολυπριζο που εχει υποδοχη για τηλ.καλωδιο,τι παιζει εδω?

deniSun
18-12-07, 16:35
κανεις δε διαφωνεί,αλλα οταν εχεις για περιπου 5 μηνες σταθερη συνδεση στα 16,17 (εστω κ με αποσυνδεσεις) και ετσι ξαφνικα πεφτεις στα πλαισια του 1,5...

Και μια αλλη ερωτηση (ισως ανοητη αλλα τη κανω):Παιζει η γραμμη να εχει φαει ηττα απο καποια ανωμαλια του ηλ.ρευματος? Εβλεπα σημερα στο πλαισιο ενα πολυπριζο που εχει υποδοχη για τηλ.καλωδιο,τι παιζει εδω?

5 μήνες έως τώρα χωρίς υγρασία κλπ.
Μπήκαμε στον χειμώνα.
Τώρα εμφανίζονται τα περισσότερα προβλήματα με τις γραμμές.

Για το άλλο που λες όχι.
Αυτά τα πολύμπριζα για DSL θα σου δημιουργήσουν πρόβλημα.
Είναι/Ήταν για απλές pstn γραμμές που απλά ήθελες να προστατέψεις κάποια συσκευή σου

bokos32
18-12-07, 16:44
Οκτωβριο,Νοεμβριο? και τοτε ειχε υγρασια αλλα ολα οκ,παντως εχει λογικη αυτο που λες,αρα δε τη γλυτωνω τη δηλωση βλαβης...

σηκωνω τον σταυρο και ξεκιναω...

deniSun
18-12-07, 16:46
Αν έχεις ο παραπάνω πρόβλημα δεν γίνεται τίποτε όσες βλάβες και να δηλώσεις.
Αν έχεις πρόβλημα με τη γραμμή σου από κέντρο έως το σπίτι σου δεν διορθώνεται.

bokos32
18-12-07, 16:50
με την 768 1,5 χρονο δεν ειχα προβλημα,λες να τους πω να μου την κατεβασουν? και ποσο? θα ζησω γιατρε?

υ.γ Θενκς για τη βοηθεια

deniSun
18-12-07, 16:58
Εκεί ήσουν με ADSL.
Τώρα είσαι με ADSL2+.
Τα προβλήματα σε χαμηλές ταχύτητες είναι δύσκολο να τα δεις.

bokos32
18-12-07, 17:18
αρα αυτο το νημα κλεινει με τον τιτλο : Κραυγη θανατου απο Ηλιουπολη

hel
18-12-07, 19:52
Tαιριάζει και με το avatar σου:)

bokos32
19-12-07, 00:46
Tαιριάζει και με το avatar σου:)

Σκοταδόψυχος όνομα και πράμσ :lol:

Panagioths
19-12-07, 14:55
Τι να πω και εγώ που από Δευτέρα πρωί κόπηκε εντελώς η πρόσβαση adsl.... Περιμένω από τότε τους τεχνικούς της φόρθ να το κοιτάξουν αλλά αν δεν περάσει κανας μήνας δεν νομίζω να ενδιαφερθούν....

hel
19-12-07, 21:11
Τι να πω και εγώ που από Δευτέρα πρωί κόπηκε εντελώς η πρόσβαση adsl.... Περιμένω από τότε τους τεχνικούς της φόρθ να το κοιτάξουν αλλά αν δεν περάσει κανας μήνας δεν νομίζω να ενδιαφερθούν....

Θα έκανες επανεκκίνηση το modem σου πιστεύω.
Τι σου είπαν στο τηλέφωνο;

Panagioths
20-12-07, 12:19
Μόνο επανεκίνηση; Εδώ και 2ο modem δοκίμασα... Εαν συνδέσεις την συσκευή του σταθερού απευθείας στην πρίζα χωρίς φίλτρο/διαχωριστή δεν σου κάνει πια παράσιτα όπως πριν. Δηλαδή κομένη εντελώς η υπηρεσία... Μου είπαν πως θα το κοιτάξει το τεχνικό τμήμα.. Από Δευτέρα πρωί και καμία απάντηση... Σήμερα θα καταγγείλω την σύμβαση και θα κάνω αίτηση για conn-x. Κρίμα τους μήνες αναμονής για να συνδεθώ...

bokos32
23-12-07, 00:30
ρε παιδια παιζει ρολο ποσα μετρα ειναι το καλωδιο που ερχεται το καλωδιο απο τη πριζα στο ρουτερ? τους πηρα σημερα και μου ειπαν οτι αυτο φταιει παρολο που υποψιαζομαι βραχυκυκλωμα,αν ξερει καποιος ας μου πει

nnn
23-12-07, 00:48
Παίζει ρόλο μόνο αν έχει ενώσεις, είναι τσακισμένο κλπ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.