PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναβάθμιση ταχύτητας σε σύνδεση αορίστου



Gas
04-12-07, 16:00
Γεια σε όλους!

Ξεκινάω νεό θέμα γιατί δε βρήκα απάντηση στα υπάρχοντα.

Επιγραμματικά, έχω συμβόλαιο αορίστου χρόνου 768/128 ανανεωμένο το Σεπτέμβριο και με διαβεβαίωσαν από την HOL ότι όταν η γραμμή μου καλυφθεί από το ιδιόκτητο δίκτυό της θα γίνει άμεσα 4-πλασιασμός της ταχύτητάς μου.

Παρόλα αυτά, το ιδιόκτητο δίκτυο έφτασε, αλλά αρνούνται τα παραπάνω, λέγοντας ότι στην ουσία η γραμμή μου ADSL είναι του ΟΤΕ κ όχι της HOL, οπότε δεν έχουν καμία υποχρέωση να μου αναβαθμίσουν την ταχύτητα.

Υπάρχει καμιά ιδέα, αν ισχύουν τα παραπάνω ή όχι? Γιατί το Σεπτέμβριο που έκανα ανανέωση το συμβόλαιό μου προφανώς ΔΕΝ θα το έκανα γνωρίζοντας ότι θα παραμείνω με χαμηλή ταχύτητα πληρώνοντας υπερδιπλάσια από πακέτα τύπου Hibox.

Thanks

TRK
04-12-07, 16:31
Περίεργη η νέα τους θέση, όπως την περιγράφεις. Εγώ είχα αορίστου χρόνου με 1mbps και τον Σεπτέμβριο με αναβάθμισαν στα 4, (βέβαια πίεσα με αρκετά τηλεφωνήματα γιατί μου έλεγαν ότι δεν υπήρχαν διαθέσιμες πόρτες).Στην συνέχεια τον Οκτώβριο, βλεποντας την νέα τους προσφορά για 6mbps με 17,97 ευρώ αντί για τα 22 ευρώ που πλήρωνα για τα 4, έκανα νέα αίτηση και ήδη είμαι στα 6 από τα μέσα Νοεμβρίου.

Σου συνιστώ να επιμείνεις, πιθανόν να έπεσες σε υπάλληλο που δεν γνώριζε. Άλλωστε όλες οι γραμμές είναι το ΟΤΕ, μέχρι την στιγμή που μπαίνουν στο δικό τους δίκτυο.

;)

jaggelo
04-12-07, 18:11
Ο 4-πλασιασμός της ταχύτητας γίνεται αλλά με αργούς ρυθμούς.

Ισχύει ότι δεν έχουν καμία υποχρέωση να 4-πλασιάσουν την ταχύτητα, αν και το είχαν διαφημίσει.
Στην πραγματικότητα ωφελείτε η hol με το να σε βάλει στο ιδιόκτητο δίκτυο της,
αλλά έχει πέσει πολύ πελατεία και δυστυχώς οι 4-πλασιασμοί έρχονται σε 2η μοίρα.

Κάνοντας πάντως νέα αίτηση για hibox, θα αναβαθμιστείς πολύ πιο γρήγορα στα 24 Mbps με 17,97/μήνα ;)

Gas
04-12-07, 18:23
Νομίζω ότι έχουν υποχρέωση να με αναβαθμίσουν, γιατί με ώθησαν στο να κάνω μια επιλογή σύνδεσης με την προοπτική της βέβαιης αναβάθμισης. Προφανώς θα σκεφτόμουν πολύ διαφορετικά σε άλλη περίπτωση.
Όπως έχουν τα πράγματα βγαίνω πρώτα οικονομικά ζημιωμένος κ η ταχύτητα είναι σε δεύτερο λόγο.

Συμβόλαιο πάντως, παραδέχομαι δεν είχα υπογράψει κ τα λόγια ξεχνιούνται (εσκεμμένα ή μη):hmm:

aa144
04-12-07, 20:36
Παιδιά, άμα δεν έχουν πόρτες και πουλάνε κάθε μέρα πακέτα 2play στο ιδιόκτητο, έ, δεν χρειάζεται να σας το εξηγήσω παρακάτω νομίζω...

grsaint13
05-12-07, 01:10
Για μένα,πάντως,το πιο πιθανό είναι να έπεσες σε άλλον έναν άσχετο της ΧΟΛ!Εκτός,φυσικά,και αν έχουν αλλάξει την τακτική τους όπως αναφέρεται και παραπάνω.

Ξανακάνε ένα τηλέφωνο και ρώτα τους.Είμαι σίγουρος ότι θα πάρεις την απάντηση που θες.Ή μάλλον...σχεδόν σίγουρος...:rolleyes:

Gas
05-12-07, 10:43
Λοιπόν, μετά από μαραθώνιο με ΤΥ, τμήμα πωλήσεων, εξυπηρέτηση πελατών κτλ καταλήξαμε στα εξής:

Καμία σύνδεση τύπου AnyAccess xxx/xxx δεν αναβαθμίζεται από το ιδιόκτητο δίκτυο, παρά μόνο τα νέα προϊόντα, δηλ. το εξής ένα, το HiBox.

Το θετικό (αν αυτό που μου μετέφερε ο εξυπηρετικότατος κύριος είναι σωστό) είναι ότι μπορούν να μου αλλάξουν το πακέτο από AnyAccess σε HiBox με συμψηφισμό του κόστους (πληρώνω δηλ. τη διαφορά) και γίνεται "αναίμακτα" η αλλαγή χωρίς καμια διακοπή της ADSL ούτε για μια μέρα.

Καμια γνώμη? Υπάρχει αντίστοιχη εμπειρία σε αυτό?

ΥΓ. Δε θα το σκεφτόμουνα στιγμή να αλλάξω πακέτο αν δεν ήταν να μετακομίσω σε μερικούς μήνες κ δεν έχω διάθεση να πληρώνω τσάμπα τα τέλη διακοπής και επανασύνδεσης (τα οποία δεν υπάρχουν στην AnyAccess αλλά υπάρχουν για το HiBox)

aa144
05-12-07, 11:32
Εκεί που βρίσκεσαι ακούγονται πολλά για το ιδιόκτητο, πρόσεξε να μην μπλέξεις (προς το παρόν).

jacobgr
05-12-07, 12:31
Χα χα γειτονα είσε πολύ τυχερός και δεν το ξέρεις. κάτσε εκει που είσαι.
Απλά το ιδιόκτητο έχει μπουκώσει και σε αφήνουν εκεί για να έχουν έναν λιγότερο να φωνάζει.
Δες υπάρχει Θέμα για το dslam της Βαρνας....

........Auto merged post: jacobgr added 6 Minutes and 38 Seconds later........

Αν σου κάνουν αναβαθμιση με τα δεδομένα των δύο τελευταίων εβδομάδων κάθε απογευμα θα έχεις την φοβερή ταχύτητα 100/150 πέρίπου. Εγώ θα προτιμούσα το 768/192 απο το 3000/500 που έχω τώρα...

Gas
05-12-07, 12:33
Λες ρε γείτονα?

Anyway, τους είπα κιόλας ότι δε θα αρρωστήσουμε στην τελική, απλά ήθελα μια απάντηση για την πιο απλή λύση χωρίς να μείνω χωρίς ιντερνετ... Με όλα αυτά που διαβάζω στα διάφορα θέματα έχει πολύ ταλαιπωρία κ αρκετό ρίσκο η μετάβαση στο ιδιόκτητο.

Ούτως ή άλλως θα κάνω όλη τη φασαρία από την αρχή σε μερικούς μήνες στο νέο σπίτι (αλήθεια, για Ρετζίκι έχει ακούσει κανείς τί παίζει?)

Thanks again

jacobgr
05-12-07, 12:40
ωχωχ το τραβαει ο οργανισμος σου μου φένεται στην ταλαιπωρία να είσαι...
απο μια συναδελφο μου εκεί δεν έχει πόρτες ούτε ο ΟΤΕ....

........Auto merged post: jacobgr added 1 Minutes and 8 Seconds later........

κανε σε παρακαλώ οπως είσαι εκει τώρα ένα tracert www.hol.gr
και δείξε μας τα αποτελεσματα

Gas
05-12-07, 12:46
ωχωχ το τραβαει ο οργανισμος σου μου φένεται στην ταλαιπωρία να είσαι...
απο μια συναδελφο μου εκεί δεν έχει πόρτες ούτε ο ΟΤΕ....

Τί λες τώρα???Αλήθεια είναι ή με ζηλεύεις που πάω στην εξοχή;)
Αν γίνει μεταφορά τηλεφωνικής γραμμής από Νεάπολη πχ στο Ρετζίκι έχω καμιά ελπίδα?


........Auto merged post: jacobgr added 1 Minutes and 8 Seconds later........

κανε σε παρακαλώ οπως είσαι εκει τώρα ένα tracert www.hol.gr
και δείξε μας τα αποτελεσματα

Δυστυχώς είμαι στο γραφείο τώρα, αλλά όταν γυρίσω στο σπίτι θα το κάνω..

jacobgr
05-12-07, 13:00
Ρωτα τους γειτονες γύρω απο το καινούριο σου σπίτι για αριθμό τηλεφώνου και τσέκαρε το.
Χθές μιλησα με την συναδελφο και τον γιο της βασικά που ενδοιαφέρεται και περιμένει γιατί δεν έχει πόρτες ο ΟΤΕ.

........Auto merged post: jacobgr added 3 Minutes and 8 Seconds later........

Α καποιοι εκει ειπαν ότι ανηκουν στην Βαρνα αν είναι έτσι τότε πάς ανετα με την σύνδεση σου μαζι εκεί...

dimstog
05-12-07, 13:33
Λες ρε γείτονα?

Anyway, τους είπα κιόλας ότι δε θα αρρωστήσουμε στην τελική, απλά ήθελα μια απάντηση για την πιο απλή λύση χωρίς να μείνω χωρίς ιντερνετ... Με όλα αυτά που διαβάζω στα διάφορα θέματα έχει πολύ ταλαιπωρία κ αρκετό ρίσκο η μετάβαση στο ιδιόκτητο.

Ούτως ή άλλως θα κάνω όλη τη φασαρία από την αρχή σε μερικούς μήνες στο νέο σπίτι (αλήθεια, για Ρετζίκι έχει ακούσει κανείς τί παίζει?)

Thanks again

Ρετζίκι μόνο ΟΤΕ και μάλιστα ISDN, PSTN δύσκολα. Πάντως τα DSLAM είναι εντελώς μπουκωμένα - τα 768kbs κατεβάζουν με μέσο όρο 30-40kbs (από http, μην φανταστείς τίποτε torrent και μουλάρια, αυτά είναι στη φαντασία μας)

Gas
05-12-07, 19:28
Ορίστε τα αποτελέσματα του tracert www.hol.gr

26045

jacobgr
05-12-07, 20:03
xaxaxaxa τυχερε σε ζηλεύω εγώ ως αναβθμισμένος. δες τα δικά μου και ζητα ξανα αναβάθμιση αν θες
http://www.speedtest.net/result/209096498.png (http://www.speedtest.net)


1 <1 ms <1 ms <1 ms fritz.fon.box [192.168.123.1]
2 18 ms 19 ms 19 ms loopback2004.med01.dsl.hol.gr [62.38.0.170]
3 764 ms 779 ms 783 ms POS00-02.med00.core.hol.gr [62.38.97.249]
4 792 ms 777 ms 791 ms gigaeth00-05-02-01.med00.ccr.hol.gr [62.38.97.10
5]
5 818 ms 854 ms 827 ms gigaeth04-24.med00.csw.hol.gr [62.38.97.46]
6 761 ms 755 ms 761 ms web.hol.gr [195.97.21.22]

Gas
06-12-07, 00:20
Όχι ρε φίλε...
Παρηγορήθηκα λιγάκι τώρα!

@ ADSLgr.com All rights reserved.