PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με Τηλέφωνο (ΟΤΕ) και Ιντερνετ



pavlos13
04-12-07, 17:23
Καλησπέρα σε όλους! Αυτό είναι το πρώτο μου post και δυστυχώς είναι για να ζητήσω την βοήθεια σας σε ένα περίεργο πρόβλημα που έχω τις τελευταίες μέρες με το ίντερνετ (HOL) και το τηλέφωνο ( ΟΤΕ ) .

Όλα ξεκίνησαν ην Τετάρτη 28/11 όταν παρατήρησα ότι έχω πολύ χαμηλές ταχύτητες (60 kbps) στο ίντερνετ. Έχω σύνδεση HOL 4mb και είμαι στο δίκτυο της HOL. Μπαίνω στο FRITZ λοιπόν και βλέπω τα εξής :


Attainable data rate από 4300 σε 1800 kbps

Line attenuation από 33 σε 44 db

Οκ λέω θα πάρω στη HOL και θα δηλώσω βλάβη.
Έλα όμως που το τηλέφωνο ήταν νεκρό.(ΟΤΕ)
Περνώ λοιπόν και στη HOL και στον ΟΤΕ και δηλώνω βλάβη.
Έχουν περάσει 6 μέρες σήμερα και η κατάσταση δεν έχει αλλάξει .
περνώ λοιπόν στον ΟΤΕ και μου λένε ότι έχει έρθει τεχνικός και έλεγξε και ότι η βλάβη είναι σε πρίζα του σπιτιού και ότι πρέπει να φωνάξω ηλεκτρολόγο .Της απαντάω λοιπόν ότι δεν έχει βλάβη καμία πρίζα του σπιτιού διότι εγώ είμαι ηλεκτρολόγος και τις έλεγξα όλες. Η τηλεφωνήτρια επέμενε και όταν της ζήτησα να ξαναστείλουν τεχνικό μου είπε ότι θα ΞΑΝΑ ΧΡΕΩΘΩ για άσκοπη μετακίνηση τεχνικού γύρο στα 25E δηλαδή 50 Ε σύνολο!!!

Είμαι σίγουρος ότι είναι πρόβλημα του ΟΤΕ καθώς, και στο σπίτι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.. ο κατανεμητής του σπιτιού είναι ιδιοκτησία του ΟΤΕ η δική μου? Έχω δικαίωμα να τον ανοίξω και να τον ελέγξω η όχι? Αν το πρόβλημα είναι στο κατανεμητή πρέπει να πληρώσω εγώ για την βλάβη?

deniSun
05-12-07, 10:55
Ο κατανεμητής είναι ευθύνη του ΟΤΕ.
Δεν έχεις δικαίωμα να τον ανοίξεις.
Αν υπάρχει οποιοδήποτε πρόβλημα είναι ευθύνη του ΟΤΕ.
Εκτός αν διαπιστωθεί ότι κάποιος άλλος έχει βάλει χέρι.

Webrider
05-12-07, 14:10
αν ξερεις αλλα σιγουρα ξερεις τοτε ανοιξε μονο σου τον κατανεμητη μην περιμενεις απο αυτους

kyriakos7
05-12-07, 16:00
νομιζω οτι και να ξερεις απαγορευεται να το ανοιξεις, ετσι ξερω.

deniSun
05-12-07, 16:06
Παιδιά το καφάο δεν το ανοίγουμε και δεν το πειράζουμε.
Η μόνη ευθύνη που έχει ο ιδιοκτήτης ή η πολυκατοικία είναι να το διατηρεί ανέπαφο.
Το να βάλει κάποιος χέρι, μπορεί να το κάνει, αλλά δεν επιτρέπεται.
Αν σε καταλάβουν θα βρεις τον μπελά σου.
Την ευθύνη για το τι γίνεται εκεί μέσα την έχει αποκλειστικά ο ΟΤΕ.

bgs1962
06-12-07, 09:25
Καλημέρα!.
α). Όπως είπαν και τα παιδιά ποιό πάνω απαγορεύεται να ανοίξεις τον κατανεμητή της πολυκατοικίας σου και να τον πειράξεις, είναι ευθύνη και αρμοδιότητα του (π)ΟΤΕ. Μην κάνεις τίποτα γιατί μπορεί να δημιουργήσεις βλάβες.
β). Μπορείς να ελέγξεις την εσωτερική σου καλωδίωση, από τον κατανεμητη της πολυκατοικίας μέχρι το διαμέρισμά σου , πιθανώς εκεί να είναι η βλάβη.(Αυτό είναι ευθύνη και αρμοδιότητα του ιδιοκτήτη του διαμερίσματος).
γ). Κατα πάσα πιθανότητα ο Οτετζής που ήρθε και έλεγξε την γραμμή σου, απομόμωσε την εσωτερική σου γραμμή που συνδέει κατανεμητή της πολυκατοικίας σου μέ το διαμέρισμά σου και βρήκε ότι η γραμμή του ΟΤΕ από το κέντρο μέχρι τον κατανεμητή σου (είναι ευθύνη και αρμοδιότητα του πΟΤΕ) ειναι καλώς.
Και πάλι την καλημέρα μου!:)

pavlos13
07-12-07, 17:16
Τελικά ήρθε ο τεχνικός του Οτε και λύθηκε το πρόβλημα .είχε κοπεί το ένα καλώδιο και απλά το ανασυνδέσε…μάλλον έπρεπε να το είχα ανοίξει μόνος και όχι να περιμένω μια βδομάδα τον τεχνικό του Οτε .τέλος πάντων, έμαθα τουλάχιστον 3 πράγματα

1. ο κατανεμητής ανήκει και στον οτέ και στην πολυκατοικία , δηλαδή μπορείς να τον ανοίξεις.
2. για να χρεωθείς για τον τεχνικό πρέπει να έρθει 2 φορές για έλεγχο και να διαπιστωθεί και τις 2 φορές ότι το πρόβλημα βρίσκεται από τον κατανεμητή και μετά(προς τα διαμερίσματα )
3. μην πιστεύετε τίποτα από αυτά που σας λένε οι τηλεφωνήτριες καθώς είναι άσχετες (συνήθως φοιτήτριες που δουλεύουν 4ωρα)

deniSun
07-12-07, 18:06
Τελικά ήρθε ο τεχνικός του Οτε και λύθηκε το πρόβλημα .είχε κοπεί το ένα καλώδιο και απλά το ανασυνδέσε…μάλλον έπρεπε να το είχα ανοίξει μόνος και όχι να περιμένω μια βδομάδα τον τεχνικό του Οτε .τέλος πάντων, έμαθα τουλάχιστον 3 πράγματα

1. ο κατανεμητής ανήκει και στον οτέ και στην πολυκατοικία , δηλαδή μπορείς να τον ανοίξεις.
2. για να χρεωθείς για τον τεχνικό πρέπει να έρθει 2 φορές για έλεγχο και να διαπιστωθεί και τις 2 φορές ότι το πρόβλημα βρίσκεται από τον κατανεμητή και μετά(προς τα διαμερίσματα )
3. μην πιστεύετε τίποτα από αυτά που σας λένε οι τηλεφωνήτριες καθώς είναι άσχετες (συνήθως φοιτήτριες που δουλεύουν 4ωρα)

1. Η πολυκατοικία έχει την ευθύνη της συντήρησης και της προστασίας του κατανεμητή.
Χέρι απαγορεύεται να βάλεις.
Πολύ απλά αν διαπιστωθεί κάποια παρατυπία εσένα θα τρέχουν.

pavlos13
07-12-07, 18:26
Φίλε denis1276 όταν λες συντήρηση τι εννοείς ?
συντήρηση θα μπορούσε να είναι το άνοιγμα του κατανεμητή και ο καθαρισμός του από αράχνες και ζουζούνια .
θα μπορούσε όμως να είναι και η καλύτερη σύνδεση των καλωδίων ο καθαρισμός τους από την μούχλα , η τύλιξη τους με μονωτικό υλικό και γενικά η βελτιστοποίηση όλων των συνδέσεων για καλύτερη επικοινωνία και μείωση του θορύβου , κάτι που έπρεπε να είχε γίνει εξαρχής από τον Οτε .
οι περισσότεροι κατανεμητες στη Ελλάδα είναι σε άθλια κατάσταση. αφού δεν τους φτιάχνει ο Οτε και αν όπως λες η συντήρηση του είναι ευθύνη του πελάτη τότε έχω κάθε δικαίωμα να τον ανοίξω και να κάνω ότι χρειάζεται για να καλυτερέψω την ποιότητα τις επικοινωνίας… Σωστα?

deniSun
07-12-07, 18:29
Θα πρέπει να βρίσκεται μέσα σε κουβούκλιο, να υπάρχει προστασία (μια κλειδαριά), να μην είναι εκτεθημένο κλπ.

pavlos13
07-12-07, 18:45
Δυστυχώς είναι ένα μεταλλικό κουτί μισάνοιχτο στον εξωτερικό τοίχο της πολυκατοικίας .Επίσης όταν ήρθε ο τεχνικός του ζήτησα να το καθαρίσει αλλά…
Τέλος πάντων επιτρέπεται η όχι εγώ θα το ανοίξω και θα το καθαρίσω .Αφού δεν το κάνει ο Οτε τι να κάνουμε….

deniSun
07-12-07, 18:54
Δυστυχώς είναι ένα μεταλλικό κουτί μισάνοιχτο στον εξωτερικό τοίχο της πολυκατοικίας .Επίσης όταν ήρθε ο τεχνικός του ζήτησα να το καθαρίσει αλλά…
Τέλος πάντων επιτρέπεται η όχι εγώ θα το ανοίξω και θα το καθαρίσω .Αφού δεν το κάνει ο Οτε τι να κάνουμε….

Μπορείς να το καθαρίσεις και να το κλειδώσεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.