PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΣΥΝΔΕΣΗΣ ΣΥΝΔΡΟΜΗΤΩΝ Adsl Otenet ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ



webspy
04-12-07, 23:01
Καλώντας πριν λίγα λεπτά το τηλεφωνικό κέντρο της Otenet στον αριθμό 8011145555, υπάρχει το παρακάτω ηχογραφημένο μήνυμα:

"Σας ενημερώνουμε ότι υπάρχει προσωρινή αδυναμία σύνδεσης σε ορισμένες περιοχές της Αθήνας μέσω γραμμών adsl.
Εργαζόμαστε για την άμεση αποκατάσταση της σύνδεσης, ευχαριστούμε για την κατανόηση".

:)

demollyon
04-12-07, 23:19
Μου έχουν σπάσει τα νεύρα....

hot_swapper
05-12-07, 01:27
Κι εγώ είχα πρόβλημα. Το modem συγχρόνιζε κανονικά. Ωστόσο ο pppd συνδεότανε, είχα κανονικά internet, και μετά από μερικά λεπτά έπεφτε και δεν μπορούσε να ξανασυνδεθεί. Οπότε δοκίμαζα μετά από κανα μισάωρο και πάλι τα ίδια. :(

Hetfield
05-12-07, 01:43
Εγω μια χαρα παντως.

hot_swapper
05-12-07, 02:23
Τώρα σα να 'στρωσε... :)

Mirmidon
18-12-07, 13:34
To 8011145555, ειναι για επιχειρισιακους πελατες!!!!! :rofl:

Απο την αλλη μερια παλι που βαλανε εστω και ετσι μια ειδοποιηση....:oneup:

tsafler
18-12-07, 13:41
Καλημερα ,χθες παρελαβα το password και προσπαθω να μπω αλλα τιποτα λεει 691 σφαλμα.
Πηγα και νομιζοντας οτι φταιει το μοντεμ στο pc ενος φιλου μου και μπηκα στην οτενετ πηγα στο οτενετ tools βαζω και εκει username kai password και λεει δεν ειναι εγκυρα.Μηπως υπαρχει γενικο προβλημα με τα password???

maxcp
18-12-07, 15:46
καλησπερα.απο χθεσ το κονεξ δεν με συνδεει σε σαιτ κ msn.το utorrent κ το ΧΒΟΧ κατεβαζει οκ.Ο ΟΤΕ ακομα δεν εχει βρει τι ειναι.το ΜΣΝ βγαζει dns,αρχειο hosts,βασικεσ θυρεσ error..τι ναναι λετε?ευχαριστω

stred
19-12-07, 04:43
εγω 3 ώρες δε μπορώ να κάνω με τπτ το utorrent να δουλέψει.. χωρίς να αλλάξω ρυθμίσεις απο 4νετ σε οτενετ το browsing πάει μια χαρα.. αλλά το utorrent στην αρχή μου έδειξε οτι οι πόρτες είναι ανοιχτές.. μετά κόλησε η ταχύτητα στα 2 kb/s και μετά έλενξα και οι πόρτες είναι κλείστες και ότι και να κάνω δεν ανοιγούν με τπτ.. τι στο καλό συμβαίνει..

invisible man
19-12-07, 15:43
πολλά και διάφορα λέγονται εδώ στο φόρουμ περί αναβαθμίσεων, ταχυτήτων τζετ (16άρια, 24άρια, μόνο για πόρσε καρρέρα δεν ακούσαμε ακόμα), αλλά η ουσία, φίλοι, είναι ΜΙΑ:

τα p2p προγράμματα έχουν πάει κατά διόλου στο κέντρο της αθήνας, εδώ και βδομάδες. δηλώνουμε βλάβες, μας λένε άλλα αντ' άλλων. με πήρε δύο φορές τεχνικός του οτε (είμαι σε σύνδεση οτενέτ), μου λέει "τα dslam είναι τίγκα, δε σηκώνουν καν το 2048 με τόσους νέους συνδρομητές. ξαναγύρνα προσωρινά στο 1024." ναι, κύριοι, ο ίδιος μου το 'πε, δεν το φανάστηκα.

το δικό μου το ssX (soulseek server) πάει όχι σα χελώνα, όχι σαν σαλιγκάρι, σαν το πασόκ στις εκλογές πάει (δηλαδή και μη χειρότερα!). το browsing, ftp κλπ, μια χαρά βέβαια. αλλά τι να το κάνεις ...

το ρούτερ δείχνει συνέχεια ότι δεν έχω ίντερνετ ενώ έχω. και restrart έκανα, και όλα τα σχετικά, καμία αλλαγή.
όμως, με πήρε ένας φίλος πριν λίγο από βορρά (θεσ/νίκη) και μου λέει: "μίλησα με τεχνικό αναβαθμίσεων του οτε (φίλος φίλου), και μου είπε ότι περνάνε ΤΩΡΑ οπτικές ίνες προς σκόπια, αλβανία κλπ, προς την ευρώπη. είπε ότι ΈΧΟΥΝ ΚΟΨΕΙ ΤΙΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΑΠΟ ΛΑΡΙΣΣΑ ΚΑΙ ΚΑΤΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΩΘΗΣΗ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΝΩ. οι ταχύτητες σε μας τρέχουν αυτή τη στιγμή με χίλια. ο οτέ ανασυγκροτεί τα πάντα και δίνει προτεραιότητα στη βόρεια ελλάδα αυτή τη στιγμή".

βγάλτε τα συμπεράσματά σας.
πάντως κάποια στοιχεία συγκλίνουν:
1) στην αττική έχουμε πρόβλημα
2) τα κατεβαστήρια (p2p), όποια κι αν είναι αυτά (torrents, servers κλπ), μας βγάζουν προβλήματα, είτε σύνδεσης καθεαυτής, είτε ταχυτήτων.
3) τα ρούτερ μας κάνουν τρέλες. είτε μπλοκάρουν, είτε σβήνουν, είτε ξετσεκάρουν τα configurations, είτε δίνουν κουφές ενδείξεις.
4) όλοι όσοι έχουν τέτοια προβλήματα φαίνεται να είναι συνδρομητές οτενέτ. και δεν εννοώ μόνο εδώ στο φόρουμ. έχω κι άλλες επαφές με φίλους από soulseek, που μιλάμε online. τα ίδια και μ' αυτούς.

χθες τη νύχτα είχα τη μια στιγμή 0 ταχύτητα (και up και down) και την άλλη (για ένα λεπτό όμως μόνο) 180 kb/s. κάθε λίγο κολλούσα στο μηδέν. είναι φυσιολογικά τώρα αυτά τα πράγματα; θα μας τρελάνουν; όσο είχα 1024, πριν την αναβάθμιση, ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΞΑΝΑΣΥΜΒΕΙ ΤΕΤΟΙΑ. ΠΟΤΕ.

άντε και καλή χρονιά.

υ.γ.: ούτε και το azureus δουλεύει. μου βγάζει ότι έχω δήθεν firewall ανοιχτό. παπάρια! ποτέ δεν είχα, και ποτέ δεν ξαναείδα τέτοια ένδειξη στο azureus στο παρελθόν. είμαι σίγουρος ότι ο οτέ δεν κάνει κάτι επίτηδες. απλά έχουν μπερδέψει τα μπούτια τους, τι πιο ελληνικό από αυτό;

kyriakos7
19-12-07, 15:47
τι να πω, εγω δεν ειχα κανενα προβλημα.
την προηγουμενη βδομαδα ειχα κατι επανελημενα dc αλλα εφτιαξε.

invisible man
19-12-07, 15:53
ωραία, ρε κυριάκο, είσαι τυχερός. αλλά πίστεψε σε παρακαλώ ότι δεκάδες από μας έχουν καρμπόν το ίδιο πρόβλημα. τι διάολο, όλοι τούβλα είμαστε;

chrs
19-12-07, 16:49
Να επιβεβαιωσω κ εγω οτι υπαρχει προβλημα σε μtorrent
ειμαι σε ΟΤΕnet 1024 αγ.παρασεκυη
το browsing οπως επισης κ το κατέβασμα απο ftp είναι μια χαρα σε αντιθεση παντα με torrent!
δεν εχω επικοινωνισει με ΟΤΕnet, εαν καποιος το εχει κανει κ εχει περισσοτερα στοιχεια ας μας ενημερωσει

LOUKAS32
19-12-07, 16:53
120-150 κpbs πιανο στο μτορρεντ.......με 2αρα......

bond
19-12-07, 18:24
ωραία, ρε κυριάκο, είσαι τυχερός. αλλά πίστεψε σε παρακαλώ ότι δεκάδες από μας έχουν καρμπόν το ίδιο πρόβλημα. τι διάολο, όλοι τούβλα είμαστε;

Απλα αυτα που λες ειναι (οτι εχουν κοψει την Αττικη και εχουν δωσει προτεραιοτητα στη βορειο Ελλαδα κλπ) επιστημονικη φαντασια και δεν προκυπτουν απο πουθενα. Μια χαρα ταχυτητες εχουμε στην Αττικη σε p2p. Download 500 Kb/sec, upload 60kb/sec σε torrent αυτή τη στιγμη. Αν ειναι αυτο κομμενο, μακαρι να συνεχισει. Υπαρχουν πολυ πιο απλες εξηγησεις για τα φαινομενα που περιγραφεις. Και οι απλες εξηγησεις ειναι συνηθως οι σωστες. Στο ειπε ο τεχνικος του ΟΤΕ ξεκαθαρα. Το DSLAM σου ειναι γεματο στην ταχυτητα σου. Αυτη ειναι η εξηγηση.

invisible man
20-12-07, 00:07
Απλα αυτα που λες ειναι (οτι εχουν κοψει την Αττικη και εχουν δωσει προτεραιοτητα στη βορειο Ελλαδα κλπ) επιστημονικη φαντασια και δεν προκυπτουν απο πουθενα. Μια χαρα ταχυτητες εχουμε στην Αττικη σε p2p. Download 500 Kb/sec, upload 60kb/sec σε torrent αυτή τη στιγμη. Αν ειναι αυτο κομμενο, μακαρι να συνεχισει. Υπαρχουν πολυ πιο απλες εξηγησεις για τα φαινομενα που περιγραφεις. Και οι απλες εξηγησεις ειναι συνηθως οι σωστες. Στο ειπε ο τεχνικος του ΟΤΕ ξεκαθαρα. Το DSLAM σου ειναι γεματο στην ταχυτητα σου. Αυτη ειναι η εξηγηση.

φίλε bond, όταν έγραψα "βγάλτε τα συμπεράσματά σας" δεν εννοούσα ότι υιοθετώ αναγκαστικά τα λεγόμενα του τεχνικού που μίλησε με τον φίλο μου. απλά παραθέτω ό,τι άκουσα.

όσο για το το dslam που δεν αντέχει άλλο, κι αυτό άλλος τεχνικός του οτέ το είπε και θα μπορούσε (γιατί όχι) και αυτό να είναι άλλη μια πατάτα. εδώ πάντως οι μισοί λέμε έχουμε πρόβλημα και οι άλλοι μισοί ότι όχι, δε τρέχει τίποτα. να προτείνω κάτι; να 'ρθω εγώ να κατεβάζω αυτά που θέλω απ' το σπίτι σου και έλα εσύ να κατεβάζεις από το δικό μου. το κάνεις; γιατί μένω εξάρχεια και είναι ξαφνικά σα να μένω στη κωλοπετινίτσα ζαγκλιβερίου.

και δεν τα έχω καν με τον οτέ. τον προτιμώ απ' τους υπόλοιπους σούπερ ιδιωτικούς απατεώνες.

traderman
20-12-07, 00:10
τι σου φταιει το Ζαγκλιβερι ρε φιλε

invisible man
20-12-07, 00:13
τι σου φταιει το Ζαγκλιβερι ρε φιλε

τίποτα ρε πατριώτη, θεσσαλονικιός εξόριστος στη αθήνα είμαι. ήταν το πρώτο μέρος που μου 'ρθε στο νου.

traderman
20-12-07, 00:15
πλακα εκανα.να εισαι καλα καρντασι.

bond
20-12-07, 03:29
όσο για το το dslam που δεν αντέχει άλλο, κι αυτό άλλος τεχνικός του οτέ το είπε και θα μπορούσε (γιατί όχι) και αυτό να είναι άλλη μια πατάτα. εδώ πάντως οι μισοί λέμε έχουμε πρόβλημα και οι άλλοι μισοί ότι όχι, δε τρέχει τίποτα.

Το 99% οσων δεν εχουν προβλημα αμφιβαλλω εαν διαβαζουν αυτο το φορουμ για να απαντησουν οτι δεν εχουν προβλημα. Αν υπηρχε γενικο προβλημα με τα p2p στην Οτενετ, αυτο το φορουμ θα ειχε γεμισει threads. Από τη στιγμη που εστω και ενας σου λεει οτι δεν εχει προβλημα στα p2p σημαινει οτι δεν υπαρχει γενικο προβλημα, αλλα κατα τοπους προβληματα.

stred
20-12-07, 17:00
πάντως εγω 2 μέρες παιδεύομαι να βρώ τπτ ρυθμίσεις για τόρρεντς και το καλύτερο που κατάφερα με την 2mbit είναι 15-30 kb/s στο ίδιο τορρεντ που με την 4νετ 768 είχα σταθερά 40+..
επιπλέον το ρούτερ μου κάνει πολλά κουλά.. σαν να μπλοκάρει..
και δε το κάνει μόνο με τορρέντς.. είχα βάλει εναν προγραμματάκι να ελένξει μερικά πρόξυ με την ρύθμιση στο 10 ταυτόχρονες συνδέσεις.. για κανά 5 λεπτό δουλέυει καλά και μετά μπλοκάρουν τα πάντα.. και το νετ και ο ρουτέρ και όλα..λες να υπάρχει κάποιος κόφτης?
δε ξέρω τι να πω, με την 4νετ 2.5 χρόνια τώρα δεν είχα ποτέ τέτοια προβλήματα.. πάντως πιστέυω πως είναι λογικό με όλο το πανικό που έγινε με τις νέες τιμές.. ελπίζω να στρώσουν τα πράγματα.

invisible man
20-12-07, 18:09
Το 99% οσων δεν εχουν προβλημα αμφιβαλλω εαν διαβαζουν αυτο το φορουμ για να απαντησουν οτι δεν εχουν προβλημα. Αν υπηρχε γενικο προβλημα με τα p2p στην Οτενετ, αυτο το φορουμ θα ειχε γεμισει threads. Από τη στιγμη που εστω και ενας σου λεει οτι δεν εχει προβλημα στα p2p σημαινει οτι δεν υπαρχει γενικο προβλημα, αλλα κατα τοπους προβληματα.

αυτό που είπες τελευταίο, φίλε bond, είναι απόλυτα λογικό και το πιο πιθανό. συνεπώς, υπερθεματίζω και σταματώ να φιλολογώ επί του θέματος.
θα κάνω λίγη υπομονή ως το νέο έτος.

mixas_gr
23-12-07, 21:08
αυτό που είπες τελευταίο, φίλε bond, είναι απόλυτα λογικό και το πιο πιθανό. συνεπώς, υπερθεματίζω και σταματώ να φιλολογώ επί του θέματος.
θα κάνω λίγη υπομονή ως το νέο έτος.

Τώρα βρήκατε να σταματήσετε...που γινόμαστε πολλοί... ;;; :p

Λοιπόν...όπως ανάφερα και στο άλλο topic με θέμα τον κόφτη... είμαι και εγώ ένα θύμα του μη-αποδεδειγμένου-ακόμα-προβλήματος-των-p2p...

Κανένα νέο;;;

pelopas1
23-12-07, 21:13
το δικό μου το ssX (soulseek server) πάει όχι σα χελώνα, όχι σαν σαλιγκάρι, σαν το πασόκ στις εκλογές πάει (δηλαδή και μη χειρότερα!).

νασαι καλα φιλαρακο για το quote :lol::lol::)

@ ADSLgr.com All rights reserved.