PDA

Επιστροφή στο Forum : οτε 2 αλλα 512



atlandis
04-12-07, 23:57
Καλησπέρα μια ερώτηση περί ΟΤΕ σύνδεσης.
Πριν 4 ημέρες ήρθε η γραμμή μετά από 1 ½ μήνα αναμονής αλά αντί να έχω 2 μπιτ (τουλάχιστο το μόντεμ λέει στα 2) είναι σαν έχω 512 σύνδεση. Κατεβάσματα με 60 σπανίως στα 75 και το περίεργο είναι ότι τα πινγκ είναι τέλεια… 48-50 μέσω όρο στα τεστ που κάνω.
Παίρνω το τμήμα 1242 και λέει να πάρω το 121. Το 121 λέει ότι έχω τέλεια γραμμή, ξαναπαίρνω 1242 και μου λένε ότι φταίει το πισι μου. Ολοκαίνουργιο φρέσκο φορμαρισμένο με windows vista home pre. Και ότι δεν υπάρχει άλλη λύση αλλά να δω να φτιάξω το πισι. 20 χρόνια ασχολούμαι και την κυρία που είπε την πατάτα αυτή, μόνο που δεν την έβρισα. Κατέληξε λιπών κατά την άποψη της ότι φταίει το νορτον. LoL.
Ζω Μυτιλήνη και διαθέτω 2 ρουτερ. Αυτό που χρησιμοποιώ είναι το Linksys wag54gs το οποίο αγόρασα από Αγγλία και ξέρω ότι πετά σε μεγάλες ταχύτητες ( λειτουργεί και σε isdn and pstn lines)
Υπάρχει καμία ρύθμιση την οποία μπορώ να κάνω ? lol. Αφού και στο φτπ του ΟΤΕ κατεβάζω με 75κβ ανά δευτερόλεπτο.
Το άλλο ρουτερ είναι αυτό του ΟΤΕ σαν δώρο lol ασύρματο connex.
Καμία συμβουλή? Διότι από τον τρόπο που απαντούν, προσπαθούν να κατηγορήσουν το μηχάνημα μου για να γλιτώσουν επισκευή …

Jazzer
05-12-07, 01:14
Zήτησε τεχνικό έλεγχο της γραμμής, εύχομαι να μην έχεις πέσει σε "πίτα γύρο" dslam.:(
Επίσης καλό είναι να ελέγξεις στο site της Otenet, αν το providing σου είναι S3, δηλαδή για 2 mbps και όχι για 512 από λάθος τους.

atlandis
05-12-07, 01:22
Zήτησε τεχνικό έλεγχο της γραμμής, εύχομαι να μην έχεις πέσει σε "πίτα γύρο" dslam.:(
Επίσης καλό είναι να ελέγξεις στο site της Otenet, αν το providing σου είναι S3, δηλαδή για 2 mbps και όχι για 512 από λάθος τους.

την ημερα που το ενεργοποίησα έγραφε s3

deniSun
05-12-07, 10:52
Προφανώς και δεν έχεις πρόβλημα με την γραμμή αφού συγχρονίζεις στα 2Μ.
Λογικά κάτι τρέχει με τον λογαριασμό σου.
Ζήτησε να σου ελέγξουν τον λογαριασμό αν είναι για 2Μ.
Ένα άλλο στοιχείο είναι αν είναι αναβαθμισμένο το κέντρο σου για 2Μ.

Jazzer
05-12-07, 11:01
Αφού όπως λέει ο φίλος atlandis, έχει ελέγξει ότι το providing είναι S3, που σημαίνει 2 mbps.
Το δε κέντρο που υπάγεται αποκλείεται να μην υποστηρίζει ταχύτητες 2 mbps, αφού ο ΟΤΕ τις παρέχει σε όλα τα κέντρα που δίνει adsl.
Aν ήταν 4 ή 8 mbps, τότε ναι, μπορεί και να συνέβαινε κάτι τέτοιο.

atlandis
05-12-07, 23:08
Έχω s3 ναι και πέρα από αυτό το κέντρο μόλις τώρα υποστηρίζει και 8
Χθες το βράδυ έκανα πάλι δήλωση βλάβης και σήμερα το πρωί είχα 205kbs κατέβασμα .
Τώρα έχω 110-130 ίσως λόγο ώρας… θα δήξη. Θα το παρακολουθώ 2-3 μέρες και βλέπουμε.!

Mirmidon
18-12-07, 12:56
Έχω s3 ναι και πέρα από αυτό το κέντρο μόλις τώρα υποστηρίζει και 8
Χθες το βράδυ έκανα πάλι δήλωση βλάβης και σήμερα το πρωί είχα 205kbs κατέβασμα .
Τώρα έχω 110-130 ίσως λόγο ώρας… θα δήξη. Θα το παρακολουθώ 2-3 μέρες και βλέπουμε.!

Τα 110kbps κατεβασμα που λες ειναι για 1Μb γραμμη και οχι για την 2αρα που πληρωνεις!!!!!

Θεωριτικα ειναι x kb = (Μb γραμμης/ 8) - 4 , πχ:
για 1Mb γραμμη εχουμε (1024 /8) - 4 =124kb (per second)
για 2Mb γραμμη εχουμε (2048 /8) -4 =256kb (per second)
για 8Μb γραμμη ομοιως (8192 /8 ) -4 =1020kb (per second)

Πρακτικα για αποσταση περι τα 2κμ απο το DSLAM το ΟΤΕ οτιδηποτε γυρο στο 80% xkbps των παραπανω τιμων ειναι αποδεκτο.;)
Eπεισης δοκιμαζε πρωτα να κατεβαζεις εινα δυο αρχεια απο το ftp του internet provider σου σε διαφορες ωρες της ημερας για 2 με 3 μερες (η μια Σ/Κ κατα προτιμιση) και ανεφερε αυτες τις τιμες οταν τηλεφωνεις για βλαβη για χαμηλο download rate.

@ ADSLgr.com All rights reserved.