PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναβάθμιση σύνδεσης



jimmakosx
05-12-07, 02:38
Καλησπέρα σε όλους. χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Μέχρι σήμερα έχω dsl οτε 768 και πάροχο forthnet. όλο αυτό μου κοστίζει 30 ευρό το μήνα. Σκέφτομαι να βάλω conn-x 2048 που είναι στην ίδια τιμή. Επίσης δεν ξέρω τη modem να διαλέξω να πάρω ένα από αυτά που δίνει ο οτε ή να πάρω το linksys wag200g over isdn. Περιμένω τις προτάσεις σας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!;)

tengai
05-12-07, 12:35
προσωπικα ειμαι ευχαριστημενος απο τον οτε και την εξυπηρετηση πελατων
τωρα για το modemδεν ξερω πιο δινει ο οτε για πεσ μας πιο ειναι;

jimmakosx
05-12-07, 15:17
προσωπικα ειμαι ευχαριστημενος απο τον οτε και την εξυπηρετηση πελατων
τωρα για το modemδεν ξερω πιο δινει ο οτε για πεσ μας πιο ειναι;

Επειδή είνααι αρκετά και που να τα γράφω όλα αυτά δείτε εδώ http://www.conn-x.gr/step3.asp#s2 και πείτε μου παρακαλώ. Πάντα μιλάμε για ασύρματο!

k_koulos
05-12-07, 15:22
αν στο δίνει δωρεάν πάρε το δωρεάν και αν δεν σε βολεύει βλέπουμε;)

jimmakosx
05-12-07, 15:34
αν στο δίνει δωρεάν πάρε το δωρεάν και αν δεν σε βολεύει βλέπουμε;)

Πιο δωρεάν όλοι λεφτά ζητάνε δεν το ξέρεις! Και απλά είπα να πάρω αυτό που δίνει ο οτε η να πάρω κανένα άλλο της αρεσκείας μου όπως το linksys wag 200?

k_koulos
05-12-07, 16:41
:hmm:λοιπόν αν έχουν το speedtouch καλώς, αλλιώς ασε να αναβαθμίσουν κ βλέπουμε με βάση τα στατιστικά σου τοτε

jimmakosx
05-12-07, 16:53
:hmm:λοιπόν αν έχουν το speedtouch καλώς, αλλιώς ασε να αναβαθμίσουν κ βλέπουμε με βάση τα στατιστικά σου τοτε

Συγνώμη αλλά μου το κάνεις λίγο πιο λιανά δεν σε πιάνω!:hmm:

k_koulos
05-12-07, 22:07
κοιτά εγώ το wag200g το θεωρώ πολύ καλό, αλλά έχει ένα πρόβλημα, σε σχετικά οριακές γραμμές απο πλευρά στατιστικών κάνει κάποια disconnect.

αντίθετα για το speedtouch εδώ στο φορουμ ακούω τα καλύτερα.[αλλά δεν το έχω δουλέψει ποτέ για να ξέρω]

οπότε αν βιάζεσαι να πάρεις μαζί με την γραμμή ρουτερ πάρε το speedtouch [αν υπάρει γιατι κάτι ακούγεται οτι τους τελείωσε και δεν έχουν άλλα stock]

αν δεν βιάζεσαι ή αν σου πουν οτι δεν το έχουν, τότε μην πάρεις τίποτα, και όταν γίνει η ενεργοποίηση σου βλέπουμε τα στατιστικά της γραμμής σου απο το μοντεμ που ήδη έχεις και αποφασίζουμε αν θα πάρεις το wag200g ή κάτι άλλο.

ελπίζω να μην σε μπέρδεψα περισσότερο!

jimmakosx
06-12-07, 01:56
κοιτά εγώ το wag200g το θεωρώ πολύ καλό, αλλά έχει ένα πρόβλημα, σε σχετικά οριακές γραμμές απο πλευρά στατιστικών κάνει κάποια disconnect.

αντίθετα για το speedtouch εδώ στο φορουμ ακούω τα καλύτερα.[αλλά δεν το έχω δουλέψει ποτέ για να ξέρω]

οπότε αν βιάζεσαι να πάρεις μαζί με την γραμμή ρουτερ πάρε το speedtouch [αν υπάρει γιατι κάτι ακούγεται οτι τους τελείωσε και δεν έχουν άλλα stock]

αν δεν βιάζεσαι ή αν σου πουν οτι δεν το έχουν, τότε μην πάρεις τίποτα, και όταν γίνει η ενεργοποίηση σου βλέπουμε τα στατιστικά της γραμμής σου απο το μοντεμ που ήδη έχεις και αποφασίζουμε αν θα πάρεις το wag200g ή κάτι άλλο.

ελπίζω να μην σε μπέρδεψα περισσότερο!

όχι δεν με μπέρδεψες καθόλου απλά το θέμα είναι οτι τώρα έχω usb modem zyxel και με αυτό δεν μπορώ να δω στατιστικά γραμμής. κατάλαβες τι παίζει. Τώρα έχω την 768 και μάλλον θα βάλω την 2048 και αν είναι θα πάρω από ενα φίλο ένα Linksys. βέβαια δεν ξέρω τι μοντέλο είναι έτσι θα δούμε την γραμμή και βλέπουμε. Τι λες φίλε μου?:)

k_koulos
06-12-07, 09:15
και αυτό σωστό!

γενικά για να μην σε πανικοβάλλω στις 2άρες δεν έχει πει κανείς οτι του κάνει πρόβλημα το wag200g, και σε ασύρματο για οικιακή χρήση πετάει [ειδικά σε συνδέσεις ΟΤΕ μέχρι 2 που δεν θέλει expert ρυθμίσεις]

jimmakosx
06-12-07, 15:32
και αυτό σωστό!

γενικά για να μην σε πανικοβάλλω στις 2άρες δεν έχει πει κανείς οτι του κάνει πρόβλημα το wag200g, και σε ασύρματο για οικιακή χρήση πετάει [ειδικά σε συνδέσεις ΟΤΕ μέχρι 2 που δεν θέλει expert ρυθμίσεις]

Τελικά για πες μου τη γνώμη σου να βάλω 2048 ή να μείνω στην 768?:hmm:

k_koulos
06-12-07, 18:52
να σου πώ 49 νούμερα να πιάσεις το λόττο καλύτερα;

αυτό εξαρτάται, απο την περιοχή την απόσταση απο το dslam, την χρήση που την θές, τα οικονομικά σου, και το τι μάρκα τσιγάρα σου αρέσει να κάνεις!!!

vaggoulas
06-12-07, 19:07
Καλησπέρα σε όλους. χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Μέχρι σήμερα έχω dsl οτε 768 και πάροχο forthnet. όλο αυτό μου κοστίζει 30 ευρό το μήνα. Σκέφτομαι να βάλω conn-x 2048 που είναι στην ίδια τιμή. Επίσης δεν ξέρω τη modem να διαλέξω να πάρω ένα από αυτά που δίνει ο οτε ή να πάρω το linksys wag200g over isdn. Περιμένω τις προτάσεις σας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!;)
Καλή σκέψη να πας στα 2Mbit και φυσικά εννοείται πως θα πάρεις το SpeedTouch.Τώρα από κει και ύστερα είναι ρίσκο καθώς δεν ξέρεις τι ταχύτητες θα έχεις καθώς δεν έχει η κάθε κλάση τον ίδιο κόσμο και το ίδιο bandwidth.Ρώτα κάποιον γνωστό σου στην περιοχή που έχει 2Mbit να δεις επιδόσεις.Διαφορετικά βάλε 1Mbit.

jimmakosx
06-12-07, 19:29
Καλή σκέψη να πας στα 2Mbit και φυσικά εννοείται πως θα πάρεις το SpeedTouch.Τώρα από κει και ύστερα είναι ρίσκο καθώς δεν ξέρεις τι ταχύτητες θα έχεις καθώς δεν έχει η κάθε κλάση τον ίδιο κόσμο και το ίδιο bandwidth.Ρώτα κάποιον γνωστό σου στην περιοχή που έχει 2Mbit να δεις επιδόσεις.Διαφορετικά βάλε 1Mbit.

Σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!:oneup:

vaggoulas
06-12-07, 19:45
Σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!:oneup:
Τι περιχή είσαι?Τσέκαρε αν σε καλύπτει κάποιος εναλλακτικός και βάλε SLLU αν δεν θες να φύγεις από ΟΤΕ.

jimmakosx
06-12-07, 20:12
Τι περιχή είσαι?Τσέκαρε αν σε καλύπτει κάποιος εναλλακτικός και βάλε SLLU αν δεν θες να φύγεις από ΟΤΕ.

Έχω διαβάσει πολλά για τους εναλλακτικούς και νομίζω οτι είναι δεν είναι ακόμα ώρα για να τολμήσω κάτι τέτοιο:nono:

kyriakos7
07-12-07, 11:56
ειναι καθαρα ρισκο!

jimmakosx
07-12-07, 14:19
ειναι καθαρα ρισκο!

Και επειδή έχω κακή εμπειρία από φίλους δεν το τολμώ μέχρι να βάλουν μυαλό! ;)

jimmakosx
08-12-07, 12:55
Λοιπόν παίδες εχθές μου έφερε ένα φίλος το linksys wag200g over isdn για να του κάνω αναβάθμιση στο firmware. Όταν το έβαλα πάνω μου έδειξε attenuation 46db και απ'ότι είδα στο forum μπορώ να πιάσω μέχρι 6mbs. Έτσι σκέφτηκα να βάλω μία στα 4 και να περιμένω τις νέες τιμές του οτε από Δευτέρα! :cool: Τί λέτε?:oneup:

kyriakos7
08-12-07, 14:54
ποσο ειχες πριν?? γιατι και εγω εχω μεγαλο αττ στα 43.

jimmakosx
08-12-07, 16:28
ποσο ειχες πριν?? γιατι και εγω εχω μεγαλο αττ στα 43.

αν εννοείς ταχύτητα είχα 768

kyriakos7
08-12-07, 18:13
οχι δεν λεω την ταχυτητα. Το attenuation πριν αλλαξεις το ρουτερ ποσο ηταν, θυμασαι ?

jimmakosx
08-12-07, 20:05
οχι δεν λεω την ταχυτητα. Το attenuation πριν αλλαξεις το ρουτερ ποσο ηταν, θυμασαι ?

Δεν είχα ρούtερ απλό usb modem είχα και έχω!

@ ADSLgr.com All rights reserved.