PDA

Επιστροφή στο Forum : Διλλημα



Andre
20-03-05, 16:55
Παιδια τωρα κανω τα πρωτα μου βηματα στο Dsl και θα ηθελα να μου διευκρινισετε κατι:

Ποια η διαφορα του να ζητησω απο τον ΟΤΕ να ενεργοποιησει γραμμη Dsl(πληρωνοντας σε αυτον το αντιστοιχο παγιο)και στη συνεχεια να απευθυνθω στη forthnet για προσβαση στο internet,απο το να απευθυνθω κατευθειαν στη forthnet και για τα 2,πληρωνοντας και τα 2 παγια σ'αυτη;Αφου και η forthnet τη γραμμη του ΟΤΕ δε χρησιμοποιει;

tardin
20-03-05, 17:04
νομιζω οτι αν τα κανεις ολα απο 4net θα κανεις συμβολαιο για τουλαχιστον 1 χρονο συνδρομη ενω αν κανεις απο οτε θα εισαι ελευθερος να κανεις οτι ειδους συνδρομη θελεις...
οποιος ειδικοτερος ας ενημερωσει περισσοτερο...

sdikr
20-03-05, 17:07
ριξε μια ματιά σε αυτό
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=15038

ZORO
20-03-05, 17:12
Καλύτερα να επιλέξεις τον ΟΤΕ για την ενεργοποίηση της γραμμής σου. Αυτό σου δίνει την ελευθερία μετά να επιλέξεις όποια εταιρία θέλεις για πρόσβαση στο Internet, ενώ εάν επιλεξεις forthnet για την γραμμή και θελήσεις να την αλλάξεις θα πρέπει να κάνεις διακοπή της γραμμής και να ξεκινήσεις την διαδικασία από την αρχή, ξαναπληρώνοντας το αντίστοιχο τέλος ενεργοποίησης. Αλλά πριν κάνεις οποιαδήποτε ενέργεια πρώτα έλεγξε εάν υπάρχει διαθεσιμότητα στην περιοχή σου, βάζωντας το τηλεφωνό σου στην σχετική φόρμα που θα βρεις στο δικτυακό τόπο του ΟΤΕ.

Andre
20-03-05, 17:48
Παιδια ευχαριστω

Αυτη τη στιγμη που μιλαμε αν ζητησω ενεργοποιηση απο τον ΟΤΕ,μου δινεται δωρεαν modem(520i?) και splitter?Η' πρεπει να τα αγορασω μονος μου?

John_Nastos
20-03-05, 18:03
Modem δε σου δίνεται δωρεάν, πρέπει να το πληρώσεις χωριστά αν το πάρεις από τον ΟΤΕ. Splitter εμένα μου είπαν ότι δίνουν μόνο σε ISDN γραμμές. Απλά, αν έχεις PSTN σου δίνουν το πρώτο φίλτρο.

Andre
20-03-05, 19:00
Μπηκα στο site της otenet και ειδα οτι μεχρι τελους αυτου του μηνα,δινεται δωρεαν το modem Jetspeed 520i με την ενεργοποιηση της γραμμης...

John_Nastos
20-03-05, 19:03
Άλλο OTE και άλλο OTEnet

megahead13
20-03-05, 19:33
Έχει δίκιο ο Αντρέας. Μέχρι τέλος Μάρτη για κάθε ενεργοποίση DSL γραμμής ο πΟΤΕς δείνει το Jetspeed 520 και φυσικά το φίλτρο ή το διαχωριστή. Για περισσότερα www.oteshop.gr Μου ήρθαν κι εμένα. Άντε να δω τι θα κάνω τόσα DSL modem... Ένα Μπακατέλ από βιΒ0δι, ένα wireless D-Link που αγόρασα εγώ κι ένα τώρα που διέκοψα από τα βιΒ0δια και έκανα (ξανά) ενεργοποίηση απ' ευθείας από τον πΟΤΕ, τρία το σύνολο. ΕΔΩ ΤΑ ΚΑΛΑ DSL MODEM, λέμεεε!!! :oops:

John_Nastos
20-03-05, 21:00
Ομολογώ ότι δεν την ήξερα αυτή την προσφορά. Παράξενο πάντως, θα πρέπει να τους έχουν μείνει πολλά modem για να τα συμπεριλαμβάνουν στο κόστος των 42 ευρώ της ενεργοποίησης. Γεγονός που δημιουργεί το ερώτημα γιατί παρήγγειλαν τόσα πολλά; Μετά λένε για περικοπές στο προσωπικό. Αυτά δεν τα βλέπουν;

toro
22-03-05, 00:51
Παράξενο πάντως, θα πρέπει να τους έχουν μείνει πολλά modem για να τα συμπεριλαμβάνουν στο κόστος των 42 ευρώ της ενεργοποίησης. Γεγονός που δημιουργεί το ερώτημα γιατί παρήγγειλαν τόσα πολλά; Μετά λένε για περικοπές στο προσωπικό. Αυτά δεν τα βλέπουν;

Νομίζω για τον ίδιο λόγο που παράγγειλαν τόσο πολλά ISDN modems (από την ίδια εταιρεία), τα οποία αφού εξάντλησαν όλα τα περιθώρια που είχαν (και δεν είχαν) δεν κατάφεραν τελικά να τα σπρώξουν, με αποτέλεσμα να τα χρεωθούν (κοινώς να φάνε πιταράκι) και να την πληρώσουν οι υπάλληλοι της "εθελουσίας εξόδου"...

Αυτό που δεν είναι γνωστό στους παροικούντες την ιερουσαλήμ είναι το τι στον δαίμονα του διαδικτύου θα τα κάνουνε και αυτά ; Θα τα στοιβάξουν δίπλα στα ISDN modems ;

JohnGR
22-03-05, 00:53
Το netroute πάντως έχει τεράστιες ομοιότητες με το NetMod... :|

mougri
22-03-05, 19:59
Με το συμπαθειο, αλλα απορειτε λες και ζειτε στη Κινα. Χρειαζεται πολυ σκεψη για να καταλαβει κανεις γιατι φορτωθηκαν τοσα netmod & jetspeed κατασκευης Κοκκαλη? νομιζει κανεις οτι η προμηθεια εγινε για να αντεπεξελθουν σε καμια απιστευτη ζητηση, η μηπως πιστευετε οτι οι προμηθειες του δημοσιου γινονται με βαση το δημοσιο συμφερον?

kubiak
22-03-05, 20:23
Να κάνεις μόνος σου την ενεργοποίηση στον ΟΤΕ.
Να κάνεις μόνος σου την εγκατάσταση (προτιμότερο με διαχωριστή IMHO).
Να διαλέξεις τον ISP που γουστάρεις.
Να πάρεις όποιο modem γουστάρεις (εκτός JetSpeed από ό,τι έχει ακουστεί).

@ ADSLgr.com All rights reserved.