PDA

Επιστροφή στο Forum : Αξιο αποριας



dpan
20-03-05, 23:40
Καλησπερα ,

Θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας αυτη μου την εμπειρια.Εδω και 2 ημερες εχω περασει αλλα 512 DDR μνημη στον Η/Υ μου και συνολο εχω 1GB single οχι dual.Το ζητουμενο ειναι κατα ποσο η παραπανω μνημη μπορει να βοηθησει ή οχι την ποιοτητα του σηματος στην wifi καρτα μου.Μου φαινεται ηλ...θια η ερωτηση αλλα συνεχιζω : Οταν ειχα τα 512ram συνεχως η συνδεση μου με το wifi routeraki μου επαιζε αλλωτε 54mbps και very high/normal/very low και καμμια φορα στα κεφια του και excellent.Επεφτε μεχρι και σε 11mbps και low signal.Τωρα με το 1GB και χωρις να κανω τιποτα αλλο (εννoω αλλαγη θεσης στον Η/Υ , αλλαγη κλισης της κεραιας κτλπ κτλπ) ειμαι καρφωμενος στο τερμα των δυνατοτητων της 54mbps και signal excellent και very good με ορατη διαφορα και στη μεταφορα δεδομενων (bandwith απο wireless client σε wireless client ή client to router).Εχει καποια σχεση , ειναι συμπτωματικο ? ή ειναι ιδεα μου ? Ειλικρινα με εχει παραξενευσει 2 μερες τωρα που παει τοσο σφεντονα το wlan μου και εχω τετοιο signal....

Ευχαριστω προκαταβολικα
Δημητρης

hedgehog
21-03-05, 00:34
προσωπικά δεν έχω εμπειρία απο wireless για να σου πω... πάντως δεν μπορώ να φανταστώ καμία λογική εξήγηση για κάτι τέτοιο. Ίσως θα μπορούσες να πάρεις πιο έγκυρη απάντηση από το awmn που είναι αφιερομένο σε wireless

sdikr
21-03-05, 03:53
Γιατι δεν δοκιμάζεις να την βγάλεις την μνήμη για λίγο να δεις πως παει

dpan
21-03-05, 11:05
skdir ειμαι σιγουρος γιαυτα που λεω.Δεν ειναι οτι ειδα 54mbps και excellent signal 5-6 φορες και χαρηκα.Ο Η/Υ ειναι συνεχεια ανοιχτος 24Χ7 και παντα επαιζε στα mbps και τα signal , τωρα καρφωμενο στα 54mbps και excellent - very good signal.Δεν εχω οπτικη επαφη . ισα ισα που ειναι καταχωνιασμενο το pc και η κεραια ειναι κρυμενη πισω απο γωνια γραφειου , περνα τοιχους πορτες για να καταληξει στο wifi router.

@skdir ειναι πακετο να βγαζω Η/Υ και να ανοιγω κουτια , αν εβλεπες και μονο το καλωδιομανη ολων των συσκευων στην "Ηλεκτρονικη μου πτερυγα" οπως το λεω εγω χεχε θα ειχες φρικαρει.οποτε... :)

lemonidas
21-03-05, 12:46
Δεν εχω οπτικη επαφη . ισα ισα που ειναι καταχωνιασμενο το pc και η κεραια ειναι κρυμενη πισω απο γωνια γραφειου , περνα τοιχους πορτες για να καταληξει στο wifi router.

@skdir ειναι πακετο να βγαζω Η/Υ και να ανοιγω κουτια , αν εβλεπες και μονο το καλωδιομανη ολων των συσκευων στην "Ηλεκτρονικη μου πτερυγα" οπως το λεω εγω χεχε θα ειχες φρικαρει.οποτε... :)

lol ποιος είσαι? ο χαμένος μου αδερφός? :D
Ακριβώς η ίδια κατάσταση επικρατεί και στο δικό μου πισί (η ίδια ακριβώς):lol:
Πάντως και γω παρατηρώ αλλαγές στην ποιότητα σήματος όταν ανοίγω το κουτί. Πιστεύω οτι μπορεί να είναι οτιδήποτε, από ελάχιστη μετακίνηση του υπολογιστή ή της κεραίας μέχρι κανα σιντί η δισκέτα που είχες πετάξει από πίσω και παρεμβαίνει στο σήμα.
πχ εγώ είχα 36-48 variable quality και άνοιξα το κουτί να βάλω 2 ανεμιστηράκια και τώρα έχω 48-54 vq. :shock: go figure!

Επίσης δεν ξέρω αν αυτό ισχύει στην περίπτωση σου αλλά όταν ήταν στο δωμάτιο ο αδερφός μου με το λάπτοπ και τo wifi usb του το σήμα μου έπεφτε ελαφρά (οχι τόσο η ταχύτητα όσο το signal strength)

dpan
21-03-05, 18:09
Λες να εχω και 2ο αδελφο και να μην το ξερω? Μπορει.... χεχε :)
Κοιτα αυτο ειπα και πριν ειναι οτι δεν ετυχε...απλα πετυχε! Πριν βγαλω το οποιοδηποτε συμπερασμα δοκιμασα τα παντα οπως να το στουμπωσω με πραγματα μπροστα , απλωσα τις ποδαρες μου για του κοψω σημα , το δοκιμασα σε ολες τις συνθηκες και αυτο εκει το χαβα του 54 very good και 54 excellent εδω και 3 μερες! Πολυ κουλο λεμε.Γιαυτο ρωταω αν εχει να κανει με την αναβαθμιση της μνημης.Ισως λειτουργει πλεον 100% η καρτα και εκμεταλλευεται στο επακρο της δυνατοτητες της.Αυτο σκεφτηκα αλλα θελω καποιον να μου το επιβεβαιωσει αν στεκει!

sdikr
21-03-05, 18:34
Υπάρχει μια μικρή πιθανότητα ο driver της κάρτας να κάνεις χρήση της μνήμης του υπολογιστή
αλλά μου φαίνεται πολύ περιεργο

dpan
21-03-05, 18:51
κοιτα η wifi καρτα που εχει ο Η/Υ ειναι PCI της Netgear μοντελο WG311.Η αρχιτεκτονικη των PCI λεει οτι κανουν allocate μνημη RAM και χρησιμοποιουν CPU ? Εδω ειμαι λιγο αδιαβαστος..Αμα ξερεις για διαφωτισε με λιγο.

sdikr
21-03-05, 18:56
κοιτα η wifi καρτα που εχει ο Η/Υ ειναι PCI της Netgear μοντελο WG311.Η αρχιτεκτονικη των PCI λεει οτι κανουν allocate μνημη RAM και χρησιμοποιουν CPU ? Εδω ειμαι λιγο αδιαβαστος..Αμα ξερεις για διαφωτισε με λιγο.

Πραγματικά δεν γνωρίζω τα specs απο το pci, αλλά ξέρω οτι υπάρχουν πολλές συσκευές που δεν έχουν δικό τους επεξεργαστη και βασίζονται στην cpu/ram του υπολογιστή, πχ (winmodems, φθηνές καρτούλες δικτύου κλπ)

ipo
21-03-05, 19:06
skdir ειμαι σιγουρος γιαυτα που λεω.Δεν ειναι οτι ειδα 54mbps και excellent signal 5-6 φορες και χαρηκα.Ο Η/Υ ειναι συνεχεια ανοιχτος 24Χ7 και παντα επαιζε στα mbps και τα signal , τωρα καρφωμενο στα 54mbps και excellent - very good signal.Δεν εχω οπτικη επαφη . ισα ισα που ειναι καταχωνιασμενο το pc και η κεραια ειναι κρυμενη πισω απο γωνια γραφειου , περνα τοιχους πορτες για να καταληξει στο wifi router.Λες να ήθελε απελπισμένα reboot;

dpan
21-03-05, 19:14
οχι καμμια σχεση.Τρωει αρκετα συχνα reboot

TeliaZ
21-03-05, 21:00
Επειδή έχω ψαχτεί πολύ με το perfomance των ασύρματων δικτύων αυτά που θα σου πω είναι guaranteeeed...
Πιθανές αιτίες που παλαιότερα δεν είχε καλό σήμα:

1) Πιθανή ύπαρξη ασυρμάτων δικτύων κοντά σου ... Για κοίτα τι γίνετε γύρω σου http://www.awmn.gr/
για να τσεκαρεις αν κοντά σου υπάρχουν άλλα ασύρματα δίκτυα δοκιμασε ενα προγραμματακι (Netstumbler)
Εγώ νόμιζα ότι ήμουν ο μόνος στην περιοχή με ασύρματο μέχρι που ανακάλυψα 4-5 διαφορετικά SSIDs ανα εποχές.

2) Μπόρει κάποιο από αυτά τα ασύρματα δίκτυα να άλλαξε κανάλι και να μην έχεις πια παρεμβολες

3) Παρεμβολές από ασύρματα τηλέφωνα....(αν έχεις μήπως άλλαξες θέση τη βάση; ακόμα και 1-2 μέτρα έχουν σημαντική διαφορά)

4) Κεραία κινητής τηλεφωνίας που καταργήθηκε (π.χ. λόγω καταγγελιών - τρέχα γύρευε )
παρόλο που χρησιμοποιούν άλλες συχνότητες όλοι γνωρίζουμε τι παρεμβολές μπορούν να κάνουν

5) έβαλες UPS;

6) δεν έχει άλλο....



PS: με δύο εξωτερικές κεραίες που λειτουργώ πια έxω σταθερο ping 1-5ms και συνεχώς 54Mbps
PS2 : μπορεί το wireless να βελτιώθηκε αλλα το aDSL συνέχεια υποβαθμίζεται... :(

dpan
21-03-05, 21:46
1)Μπορεις να μου δωσεις link να κατεβασω αυτο το προγραμμα? Ειναι ευκολο στη χρηση? Μενω σε μια πολυ ανοιχτη περιοχη (Διονυσος) οπου ειμαστε μονοκατοικιες μονο και λιγο ως πολυ ξερω τι εχει ο καθε γειτονας.Τουλαχιστον αυτοι που με περιβαλλουν δεν εχουν.Αλλα καλο θα ηταν να το τεσταρω και με το προγραμμα γιατι ποτε δεν ξερεις...

2)Ειδωμεν...αν υπαρχουν κιολας

3)Δεν χρησιμοποιω ασυρματο τηλεφωνο σπιτι

4)Αυτο δεν το ξερω αλλα ποτε δεν ξερεις.Ειδωμεν

5)οχι , εχει καλυτερη αποδοση αν βαλω UPS , που το στηριζεις? Λογω σταθερης τασης? Εχω ανεκαθεν σταθεροποιητη τασης (πολυμπριζο ασφαλειας) σε ολα τα pc μου

PS : Για πες για αυτες τις κεραιες που μπορω να τις προμηθευτω? Ειναι omni? Pls supply me with a link
PS2 : Αυτο ειναι γεγονος αλλα τι να κανουμε...η ζωη συνεχιζεται.

Φιλικα
Δημητρης

TeliaZ
22-03-05, 00:00
1) το Netstumbler είναι freeware http://www.netstumbler.com/ !!!! :):):):)
πολύ απλό στην χρήση αφού δεν κάνεις τίποτα

2) δεν έχεις παρά να αφήσεις τα παιχνίδια με τα sets .. ειδικά όταν λειτουργούν ΟΛΑ!
ο φίλος μου, που μοιραζόμαστε την adsl, κάθε φορά που χάνει το δίκτυο επείδη είμαι λίγο ψαχουλιάρης με παίρνει τηλ. και μου λέει : " Ρε μαλακισμένο πόσες φορές θα στο πω... 5ος κανόνας της πληροφορικής : όταν κάτι λειτουργεί το αφήνουμε ως έχει!! "

3) άλλες βασεις στα εως 50 μέτρα ???

4) καθαρα στο ασύρματο δίκτυο (όχι sτο iΝet) έχω δει μεγαλη βελτιωση τα βράδια 2:00++ αφού δεν μιλαει κανεις στο κινητο αυτήν την ώρα

5) για το UPS κοίτα εδώhttp://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=6397

PS: μπες στο www.amwn.gr για να ψάξεις ... αν θέλεις σύνδεση σε απομακρινσμένο μηχάνημα πάρε directional αν είναι για το σπίτι δίπλα δωμάτιο.. είναι πεταμένα λεφτά ... αναφέρω για μία κεραία 18dbi + 5 μέτρα καλώδιο + pigtail = έδωσα 120 ευρόπουλα!!!
Εξάλου δεν θέλεις να βαράς τον εαυτό σου συνέχεια με ακτινοβολίες που δεν έχουν δοκιμαστεί (έστω και αν είναι στο 100πλάσιο λιγότερο από ένα κινητό - διασταυρωμένο)

PS2 : :) απογοήτευση :s

dpan
22-03-05, 00:19
ωραιοςςςς θα τα check 1-1 και θα επανελθω :)

dpan
22-03-05, 12:46
Δεν βλεπω με το netstumbler αλλα SSID's περαν του δικου μου.Επισης θελω μια βοηθεια με το διαγραμμα εκει που εχει το noise και το γραφημα (Signal/noise dbm) το γραφημα ειναι σταθερο στο -60 και παιζει λιγο πανω λιγο κατω.Αυτο ειναι καλο? Τι πληροφοριες παιρνω απο αυτο? επισης κανα tip ? Αν εχεις λιγο χρονο για εξηγησε μου λιγο μερικα πραγματα ωστε να παιρνω πληροφοριες που με ενδιαφερουν (εχει πολλα info !!!)

Eυχαριστω προκαταβολικα

TeliaZ
27-03-05, 16:56
-60 αλλά πόσο πάνω κάτω? Αν πέφτει μέχρι -55 θα είσαι μια χαρά για να το δουλεύεις ακόμα και 54mbps. Το ότι δεν βρίσκεις άλλο SSID σημαίνει ότι δεν υπάρχει άλλος .. Αλλά καλό θα ήταν να το δοκιμάσεις αρκετές φορές (διαφορετρικές ώρες και μέρες)

κάνε ένα ping στην adress του router.
π.x.
ping 192.168.1.1 -t
ping 10.0.0.1 -t

-t για να μην σταματά να κάνει ping.

πές μου τι response σου βγάζει

dpan
27-03-05, 19:05
πεφτει μεχρι 55-57 στο noise/db και απο ping statistics εχουμε το παρακατω :
Ping statistics for 192.168.0.100:

Packets: Sent = 55, Received = 55, Lost = 0 (0% loss),

Approximate round trip times in milli-seconds:

Minimum = 1ms, Maximum = 5ms, Average = 1ms

Control-C

^C

dpan
27-03-05, 19:06
Επισης 2-3 φορες που το εχω δοκιμασει πρωι μεσημερι βραδυ δεν εχω δει αλλο SSID να κανει scan η καρτα μου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.