PDA

Επιστροφή στο Forum : Τα έχω πάρει στο κρανίο !



mpalakis
06-12-07, 10:00
Το προηγούμενο topic μου

Καλημέρα σε όλους .
Θέλω τα Φώτα σας είμαι και εγώ από ν Ιωνία είχα το ρούτερ speedstream 4200 και κλείδωνε 11600\kbs όλα αυτά μέχρι προχθές 28/11 ξαφνικά άρχισε να κάνει κάθε 30 Δευτερόλεπτα reboot πήρα tellas μου είπαν ότι έχει πρόβλημα το modem πράγμα που δεν το πιστεύω τελικά εχθές αγόρασα το NET GEAR DG834PN αλλά κλειδώνει στα 8100\kbs έκανα update στο firmware αλλά τίποτα ….

Οι ταχύτητες μου με το speedstream Ήταν: 1.27\mb.s download και Upload 1030\kbbs

Τελικά πήγα και άλλαξα το NET GEAR DG834PN και πήρα US ROBOTICS USR9108A Wireless MAXg ADSL Gateway Έκανα Update firmware τίποτα τα ίδια σκ@@τα 8189\kbbs και Upload 1030\kbbs

Πήρα tellas και είπα να μου στείλουν speedtouch περιμένω να έρθει …..
αν καποιος ξερει κατι ;


Ευχαριστώ και συγνώμη για το μεγάλο κείμενο!!

gogos888
06-12-07, 10:23
Τα 2 router που αγόρασες είναι ADSL2;
Αν είναι ADSL2 οι ρυθμίσεις είναι εντάξει;

mpalakis
06-12-07, 12:00
Einai Adsl2+

........Auto merged post: mpalakis added 1 Minutes and 31 Seconds later........

και εκανα ολες της ρυθμισεις ,δεν ξερω τι γινεται με τα ασυρματα ρε γαμωτο....

gogos888
06-12-07, 13:28
Μου κάνει εντύπωση που και τα 2 συγχρόνιζαν στα 8mbit. Μήπως ρίξανε την ταχύτητα της γραμμής για να είναι σταθερότερη; Βλέπω μέσα από το forum ότι το κάνουν συχνά ακόμη και αν δεν το ζητήσει ο κάτοχος της γραμμής :hmm:

xristsam
06-12-07, 13:40
το ιδιο κανανε και σε μενα. τους πηρα τηλεφωνο σημερα και μου ειπαν οτι μου το καταβασαν στα 8mbps για να μην εχω προβλημα. τους ειπα να μουν το ξαναπανε 11994

........Auto merged post: xristsam added 0 Minutes and 31 Seconds later........

καλλιθεα

........Auto merged post: xristsam added 0 Minutes and 59 Seconds later........

εχω speedstream 4200

gogos888
06-12-07, 13:47
Ευκαιρία ψάχνουν μου φαίνεται για να εξοικονομούν bandwidth :evil:

mpalakis
06-12-07, 14:52
λες...δεν ξερω ρε φιλε αλλα την ημερα που μου εκανε μ@@κιες το speedstream κλειδωνε στα 12\mbbs μετα απο 2 ωρες πιγα και πηρα το αλλο τοσο γριγορα το αποφασισαν...

vaggos_fromhell
06-12-07, 16:06
Ο πιο απλός τρόπος για να δεις αν σου ρίξανε τη ταχύτητα είναι να ξαναβάλεις το speedstream και να δεις που παίζει...

mondeo
06-12-07, 19:49
Συγγνώμα,αλλά το Κράνειο τι.....είναι;
Μήπως εννοείς κρανίο;

DRAKOS70
06-12-07, 23:44
Συγγνώμα,αλλά το Κράνειο τι.....είναι;
Μήπως εννοείς κρανίο;

Την ίδια απορία είχα κι εγώ...:rofl::rofl::rofl:

Πάντα φιλικά;)

rdaniel
07-12-07, 00:04
Συγγνώμα,αλλά το Κράνειο τι.....είναι;
Μήπως εννοείς κρανίο;

... να πω την αλήθεια, εγώ φαντάστηκα θα πήρε κάτι στην Ολυμπία, στο Κράνειο Όρος :twisted:

:rofl::rofl::rofl:

NO Hard feelings mate :oneup:

DRAKOS70
07-12-07, 00:55
Το Κράνειο διορθώθηκε με το σωστό κρανίο..
Το φάγαμε το παληκάρι..:rofl::rofl:

mpalakis
07-12-07, 09:33
καλά ρε παιδία μην βαράτε Sorry !
καλά το forum σκίζει από γραμματική από επίλυση τεχνικών προβλημάτων πως πάμε...

Φιλικά!

tyxeross
07-12-07, 10:00
Για να μην ανοιγω νεο thread να ρωτησω κατι, εχω ενα Ζυχελλ adsl1 ( to 630 νομιζω ) και μου ενεργοποιηθηκε χτες το Zisto. Μπορει να παιξει αυτο το ρουτερ μεχρι να παραλαβω το καινουργιο απο την Tellas?
Εχει συνχρονισει αυτη τη στιγμη στα 6,5 down kai 0.900 up αλλα δεν παιρνω ip. Μπορει να φταιει το ρουτερ μου για την IP?

gogos888
07-12-07, 10:17
Βλέπει έως 8/1 όσο το ADSL1 αλλά για να μην παίρνει ΙΡ από την Tellas πάει να πει ότι δεν έχεις βάλει τους κωδικούς σωστά.

tyxeross
07-12-07, 10:29
οι κωδικοι ειναι οι ιδιοι που ειχα και πριν γιατι ειμουν πελατης της ΤΕΛΛΑΣ με 1 ΜΒ. Αλλα και το default που εβαλα Zisto zisto παλι δεν επαιρνε IP. Αναρωτιωμουν λοιπον γιατι δεν παιρνω ip , αν φταιει η Τελλας η το ρουτερ μου.

mpalakis
07-12-07, 13:26
Ίσως να μην έχει γίνει ενεργοποίηση όταν έρθει το modem μπορεί και την επόμενη μέρα αφού έρθει.

Εμένα πάντως όταν έβαλα Zisto ήρθε το modem και μετά από 2 μέρες έγινε ενεργοποίηση…

tyxeross
07-12-07, 15:00
Πριν λιγο μου ηρθε Sms στο κινητο απο Τελλας οτι ολοκληρωθηκε η ενεργοποιηση. Μολις παω σπιτι, γιατι ειμαι στην δουλεια τωρα , θα δοκιμασω.

psolord
07-12-07, 20:49
καλά ρε παιδία μην βαράτε Sorry !
καλά το forum σκίζει από γραμματική από επίλυση τεχνικών προβλημάτων πως πάμε...

Φιλικά!

Χαχαχα! Καλό. Δεν το πρόλαβα το "κρανείο" αλλά μη χαλιέσαι. Σε πειράζανε φιλικά τα παιδιά. Ουδείς αναμάρτητος. :whistle:

Στο θέμα μας τώρα, μου έμειναν κάποιες απορίες απο το ποστ σου. Δεν μας γράφεις στατιστικά της γραμμής σου. Ούτε πριν ούτε μετά. Εν τω μεταξύ (πσσσσ ορθογραφία:)) δεν ξέρουμε καν αν υπήρχε πριν η μετά. Είσαι σίγουρος οτι σου ρίξανε τη σύνδεση?

mpalakis
08-12-07, 00:52
[IMG]http://i5.tinypic.com/8189vn8.jpg[

παρε να εχεις με το us robotics με 4mbit .....επεσε

psolord
08-12-07, 01:03
[IMG]http://i5.tinypic.com/8189vn8.jpg[

παρε να εχεις με το us robotics με 4mbit .....επεσε

Ωραία. Τώρα μιλάμε. Η πρώτη και εύκολη απάντηση είναι να τους πείς ότι ειναι λαλάκες που σου ρίξανε τη γραμμή γιατί είναι πολύ καλή.

Αλλα επειδή τα φαινόμενα απατούν δε μπορούμε να βγάλουμε αδιάσειστα συμπεράσματα με πέντε νούμερα. Συμπεράσματα απλά όμως βγάζουμε. Αυτό που πρέπει ΣΙΓΟΥΡΑ να κάνεις είναι να τους πεις να σου βάλουν τη γραμμή εκεί που ήταν και να ξαναδοκιμάσεις και να μετράς συχνά.

Μου θύμισες εμένα με όλες αυτές τις αγορές μόντεμ. :p Αν και πολυέξοδες λύσεις καλό είναι να έχεις καβάτζες.

mpalakis
08-12-07, 10:55
Πριν ποσταρο τους πήρα τηλέφωνο χτες και τους το είπα ότι η γραμμή δεν είχε πρόβλημα και μου είπαν ότι θα την ξανανεβάσουν……λαλακιες

Όσο αναφορά το modem όταν μου ανεβάσουν τη γραμμή θα κρατήσω οποίο κλειδώνει καλυτέρα όχι μονό στον isp αλλά και στο Lan γιατί θέλω να κάνω media server…

Ρε παιδιά μου δημιουργήσατε κόμπλεξ πριν ποστάρω τα γραφώ στο word …φιλικα!!

vaggos_fromhell
08-12-07, 10:59
Πριν ποσταρο τους πήρα τηλέφωνο χτες και τους το είπα ότι η γραμμή δεν είχε πρόβλημα και μου είπαν ότι θα την ξανανεβάσουν……λαλακιες

Όσο αναφορά το modem όταν μου ανεβάσουν τη γραμμή θα κρατήσω οποίο κλειδώνει καλυτέρα όχι μονό στον isp αλλά και στο Lan γιατί θέλω να κάνω media server…

Ρε παιδιά μου δημιουργήσατε κόμπλεξ πριν ποστάρω τα γραφώ στο word …φιλικα!!

:rofl::rofl::rofl::rofl::lol::lol::lol:

tyxeross
10-12-07, 12:38
Πριν λιγο μου ηρθε Sms στο κινητο απο Τελλας οτι ολοκληρωθηκε η ενεργοποιηση. Μολις παω σπιτι, γιατι ειμαι στην δουλεια τωρα , θα δοκιμασω.

Τελικα εβαλα επανω ενα Siemens ρουτερ απο Forthnet και ip δεν ελεγε να παρει. Πηρα τηλεφωνο την Τελλας εδωσα βλαβη και σε μια ωρα ολα ηταν οκ. Απο Download κατεβαζω περιπου με 950-1000 kb/s .

susbky
10-12-07, 14:42
Έχω και γώ μεγάλο πρόβλημα με τη σύνδεση μου.
Συνέχεια αποσυνδέεται και δε μπορεί να μπεί στο Ιnternet παρά μόνο για 5-10 λεπτά και ξάνα πάλι αποσύνδεεται και αναβοσβήνει το φωτάκι adsl στο router(Siemens Speedstream 4200)
Το SNR είναι: 5 db & το Attenuation: 40 db
Έχω προσπαθήσει τα πάντα(άλλαξα καλώδια,φίλτρα κτλ)αλλά πάλι ΤΙΠΟΤΑ όλο disconnections είναι
Λέτε να φτάιει ο κατανεμητής στην πολυκατοικία;(αλλά είναι 2 χρόνων καινούργια)
Η' είναι πρόβλημα της εταιρίας;;;;
Σας παρακαλώ πολύ πείτε μου τι να κάνω δώστε μου μια λύση!:(
Περιμένω τις αναλυτικές οδηγίες σας
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρωv

vaggos_fromhell
10-12-07, 20:45
Έχω και γώ μεγάλο πρόβλημα με τη σύνδεση μου.
Συνέχεια αποσυνδέεται και δε μπορεί να μπεί στο Ιnternet παρά μόνο για 5-10 λεπτά και ξάνα πάλι αποσύνδεεται και αναβοσβήνει το φωτάκι adsl στο router(Siemens Speedstream 4200)
Το SNR είναι: 5 db & το Attenuation: 40 db
Έχω προσπαθήσει τα πάντα(άλλαξα καλώδια,φίλτρα κτλ)αλλά πάλι ΤΙΠΟΤΑ όλο disconnections είναι
Λέτε να φτάιει ο κατανεμητής στην πολυκατοικία;(αλλά είναι 2 χρόνων καινούργια)
Η' είναι πρόβλημα της εταιρίας;;;;
Σας παρακαλώ πολύ πείτε μου τι να κάνω δώστε μου μια λύση!:(
Περιμένω τις αναλυτικές οδηγίες σας
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρωv

Πρόβλημα στη γραμμή είναι. Πάρε και πες τους να σε μειώσουν στα 8

@ ADSLgr.com All rights reserved.