PDA

Επιστροφή στο Forum : 28 Ημέρες για μια βλάβη!!



southofnonorth
06-12-07, 19:52
Γράφω αυτό το μήνυμα για να πω τον πόνο μου:

Έχω σύνδεση double play με την HOL. Το τράβηξα για να την αποκτήσω (20 ημέρες μου είχαν κόψει το τηλέφωνο) δε λέγεται.
Κάποια στιγμή είχα internet (με αστείες ταχύτητες) αλλά όχι τηλέφωνο. Μετά από 15 ημέρες απέκτησα επιτέλους και internet (με αποδεκτή ταχύτητα) και τηλεφωνία.

Εδώ και 28 ημέρες (!!!!) δεν έχω Internet και τηλέφωνο. Η υποστήριξη είναι ανύπαρκτη.

Το αστείο είναι ότι παρότι εργάζομαι στην Intracom κι έχω πρόσβαση σε διευθυντικά στελέχη της HOL (έχω βύσμα δηλαδή), ούτε εκείνα είναι σε θέση να λύσουν το πρόβλημα. Μιλάμε για γελοία κατάσταση.

Ας προσπαθήσει κάποιος να καλέσει το 13844 οποιαδήποτε ώρα της ημέρας κι αν συνδεθεί με την ΤΥ, ας πάει να παίξει joker.

Ας προσέξει διπλά κάποιος πριν καταφύγει στην HOL.

aa144
07-12-07, 02:17
Καλά, αυτό και αν είναι απίστευτο! Μέσα στην ιντρακόμ, με γνωριμίες στα στελέχη κτλ, για πες καμιά πληροφορία, τι βλέπεις να οφείλεται για το χάλι και την ανοργανωσιά που φαίνεται εκ των έξω να υπάρχει εκεί μέσα;

Gila1899
07-12-07, 02:20
Σε λίγο ούτε με τον Κόκκαλη δεν θα μπορείς να εξυπηρετηθείς από την ΗΟΛ.:rofl: Απίστευτα πράγματα...

southofnonorth
07-12-07, 02:28
Η κατάσταση είναι γελοία γιατί κάθε φορά υπήρχε επικοινωνία με διευθυντή της Hol:

α) Ο άνθρωπος δε πίστευε στ' αυτιά του
β) Ως δια μαγείας σε πέντε λεπτά μου τηλεφωνούσαν από την ΤΥ της Hol για να μου αραδιάσουν ένα κάρο αοριστολογίες (για να μη το χαρακτηρίσω αλλιώς).

Gila1899
07-12-07, 02:33
Τι να σου κάνουν κι αυτοί(της ΤΥ).Προφανώς δεν είναι ότι δεν θέλουν, αλλά...δεν μπορούν να σε εξυπηρετήσουν.

Οσο για τους διευθυντές της ΗΟΛ, ας την χαίρονται τέτοια οργάνωση.Αυτούς θεωρώ και τους μόνους υπεύθυνους για την κατάσταση πλήρους διάλυσης που επικρατεί απ' ότι φαίνεται.

aa144
07-12-07, 02:35
Δηλαδή σαν να λέμε ότι οι διευθυντές δεν έχουν ακριβή και πλήρη εικόνα του τι τραβάνε οι πελάτες αν έχουν κάποιο πρόβλημα.

Έτσι βέβαια εξηγούνται πολλά. Και να ρωτήσω, αυτούς τους τύπους που λένε τις ωραίες δικαιολογίες στο τηλέφωνο στην ΤΥ πως τους διαλέγουν; Που ακριβώς ψάχνουν και τους βρίσκουν; Ή μήπως είναι άτομα από άλλα τμήματα της εταιρίας που λόγω ανάγκης τώρα επιστρατεύθηκαν στην ΤΥ και παριστάνουν τους τεχνικούς;

PeriZ
08-12-07, 10:55
Ακούστε και τα δικά μου...

Πριν 10 μέρες ενεργοποιήθηκε η σύνδεση 2play... την 1η μέρα δεν είχα ούτε τηλ. ούτε νετ. Μίλησα με ΤΥ μετά από 2 40λεπτες αναμονές και δήλωσα βλάβη... την επόμενη είχα νετ το οποίο μέχρι σήμερα είναι ικανοποιητικό για αυτό που το θέλω. Τηλέφωνο συνέχιζα να μην έχω με το fritz να γράφει δίπλα στα line 1-2 no internet connection.... μετά 1-2 μέρες στα line 1-2 έγραψε registered αλλά και πάλι τηλέφωνο γιοκ. Οταν καλείς το νούμερο κάνει οτι μιλάει και όταν πας να καλέσεις βγαίνει μια φωνή και λέει οτι λυπούνται αλλά παρουσιάστηκε βλάβη στην υπηρεσία και να καλέσω το 13844...

Αυτη η κατάσταση συνεχίζει μέχρι σήμερα 10η ημέρα απο την ενεργοποίηση...

Ενδιάμεσα έχω μιλήσει 3-4 φορές μαζί τους... την μια μου έδωσαν το γνωστό αρχειακι που επαναφέρει τις αρχικές ρυθμίσεις... την άλλη ήθελε να μου το ξαναδώσει αλλά δεν τον άφησα (άλλη δουλειά δεν έχουμε να ρυθμίζουμε το μόντεμ κάθε 2 μέρες)...

Η τρίτη φορά ήταν την πέμπτη που μας πέρασε οπού ο τύπος που μιλούσα παραδέχτηκε οτι εγώ δεν φταίω και οτι υπάρχει πρόβλημα δρομολόγησης και θα το λύσουν... του είπα πως εύχομαι να μην αργήσουν γιατί έρχεται σαββατοκύριακο και την δεύτερα θα έχουμε ξεπεράσει τις 10 μέρες που δεν θα εχω τηλ. και είναι απαράδεκτο... μου απάντησε να μην ανησυχώ και οτι δουλεύουν και τα σ/κ...

Σήμερα πήρα τηλ και μου είπαν οτι ναι υπάρχει καταχωρημένη η βλάβη και θα το κοιτάξουν... είπα οτι δεν μου είναι αρκετή η απάντηση και θα ήθελα μια ημερομηνία που προβλέπουν οτι θα έχουν φτιάξει την βλάβη... άρχισε να μου λέει κατι κουφά οτι δεν ξέρει πότε γιατί είναι άλλο τμήμα, οτι μηχανήματα είναι και χαλάνε :rofl:, οτι είναι σαββατοκύριακο και θα το κοιτάξουν απο δευτέρα (έριξα τρελό γέλιο και τις εξήγησα οτι πρέπει να κανονίσουν να λένε τις ίδιες δικαιολογίες με τους άλλους της ΤΥ και οχι ο καθένας οτι του 'ρθει) και διάφορα άλλα γραφικά... η επικοινωνία έκλεισε με την τηλεφωνήτρια να μου λέει άλλη μια φορά οτι δεν μπορεί να μου δώσει μια πιθανή ημερομηνία αποκατάστασης του προβλήματος....


Τι κάνω τώρα παιδιά? Πως θα πάω σε άλλον provider οσο πιο γρήγορα γίνεται? θα μου ζητήσουν τέλος αποσύνδεσης?

Chris_Nik
08-12-07, 10:59
Τι ειναι αυτα τα πραγματα ρε συ, κανενας δεν μπορει να φιαξει επιτελους αυτην την κατασταση.....

Ντροπη τους....:down:

tasvar
08-12-07, 18:57
Λίγη αισιοδοξία ρε παιδιά... Εγώ πιστεύω ότι δέν περίμεναν τόσο κόσμο και έχουν χάσει την μπάλα.
Θέλω να πιστεύω ότι όλα θα στρώσουν. Εμείς βιαστήκαμε να μπούμε στο double-play.'Επρεπε να περιμένουμε πρώτα. (γνώμη μου).

sdikr
08-12-07, 19:14
Λίγη αισιοδοξία ρε παιδιά... Εγώ πιστεύω ότι δέν περίμεναν τόσο κόσμο και έχουν χάσει την μπάλα.
Θέλω να πιστεύω ότι όλα θα στρώσουν. Εμείς βιαστήκαμε να μπούμε στο double-play.'Επρεπε να περιμένουμε πρώτα. (γνώμη μου).


Αν έχεις πρόβλημα με τις υπηρεσίες σου τότε δεν βγάζεις διαφημίσεις,

southofnonorth
08-12-07, 22:44
Φίλε PeriZ,

Ακριβώς τα ίδια πέρασα τον Σεπτέμβριο. Δεν υπάρχει καμιά βλάβη στην περίπτωσή σου, παρά μόνο ανοργανωσιά. Τα ίδια 'λέγαν και σε μένα κατ' επανάληψη. Την τελευταία φορά που από την TY μου είπαν την ίδια παραμύθα, δεν άντεξα, πήρα διευθυντή και μέσα σε 5 λεπτά (στην κυριολεξία) είχα ως δια μαγείας τηλέφωνο.

Αυτά τον Σεπτέμβρη, γιατί τώρα, ακόμα δεν έχω ούτε internet ούτε τηλέφωνο. Βέβαια, τώρα, χρησιμοποιούν δικαιολογίες που ρίχνουν το φταίξιμο στον ΟΤΕ...

........Auto merged post: southofnonorth added 4 Minutes and 54 Seconds later........


Εμείς βιαστήκαμε να μπούμε στο double-play.'Επρεπε να περιμένουμε πρώτα. (γνώμη μου).

Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω. Απλά συμβαίνει, στην Ελλάδα να είναι ελεύθερος όποιος θέλει να πουλά φύκια για μεταξωτές κορδέλες, μιας και δεν υπάρχει κανείς έλεγχος και καμιά προστασία του καταναλωτή. Δέστε πόσο ανίσχυρο είναι το INKA και το ΕΕΤΤ

tasvar
09-12-07, 14:23
Αν έχεις πρόβλημα με τις υπηρεσίες σου τότε δεν βγάζεις διαφημίσεις,

Σωστά τα λέτε. Δέν διαφωνώ. Ολες όμως οι εταιρίες του είδους έχουν προβλήματα. Αλλες περισσότερα,άλλες λιγότερα. Είναι ο ανταγωνισμός στη μέση όμως.

ptg1975
09-12-07, 14:46
Σωστά τα λέτε. Δέν διαφωνώ. Ολες όμως οι εταιρίες του είδους έχουν προβλήματα. Αλλες περισσότερα,άλλες λιγότερα. Είναι ο ανταγωνισμός στη μέση όμως.

Τι να κάνει και ο άμοιρος ο ανταγωνισμός; αφού παντού υπάρχουν προβλήματα, τι λύση υπάρχει; εγώ έκανα πριν λίγες ημέρες αίτηση στη Forthnet επειδή αγανάκτησα με τη HOL και περιμένω. Αλλά μαζί με την ενεργοποίηση περιμένω και μια σειρά προβλημάτων. Δεν πιστεύω ότι όλα θα πάνε μια χαρά... Αυτό που τουλάχιστον ελπίζω, είναι να έχω λιγότερα προβλήματα από ότι με τη HOL.

sdikr
09-12-07, 14:48
Τι να κάνει και ο άμοιρος ο ανταγωνισμός; αφού παντού υπάρχουν προβλήματα, τι λύση υπάρχει; εγώ έκανα πριν λίγες ημέρες αίτηση στη Forthnet επειδή αγανάκτησα με τη HOL και περιμένω. Αλλά μαζί με την ενεργοποίηση περιμένω και μια σειρά προβλημάτων. Δεν πιστεύω ότι όλα θα πάνε μια χαρά... Αυτό που τουλάχιστον ελπίζω, είναι να έχω λιγότερα προβλήματα από ότι με τη HOL.

Τι να κάνει ο ανταγωνισμός; μήπως το να έχει τα συστήματα του έτοιμα;

georgex
09-12-07, 14:51
Αν έχεις πρόβλημα με τις υπηρεσίες σου τότε δεν βγάζεις διαφημίσεις,
Υποθέτω ότι έπεσαν οι επιταγές πρώτα.
Πράγμα που σημαίνει ότι δεν μπορείς να αποσύρεις την καμπάνεια ούτε να την αναστειλεις...
Άλλωστε και η αρνητική διαφήμιση είναι διαφήμιση...

southofnonorth
10-12-07, 21:21
Ο ύπνος ο βαθύς συνεχίζεται από τη Hol. Μάζεψα κουράγιο τους ξαναπήρα για ακόμα μια φορά τηλέφωνο (έχω χάσει το μέτρημα), αλλά...

Πάλι βγήκε στο τηλέφωνο κάποιος που δε μπορούσε να κάνει τίποτε παραπάνω παρά να προσθέσει ακόμα ένα σχόλιο στο σύστημα παρακολούθησης θεμάτων της Hol. Επί της ουσίας, ουδέν. Βρήκαν το κόλπο και τα φορτώνουν όλα στον ΟΤΕ (Τίποτα πιο νέο ρε παιδιά δε βρήκατε;)

PeriZ
11-12-07, 02:14
Εγω τα κατάφερα σήμερα.... μετά 12 μέρες απο την ενεργοποίηση χωρίς τηλέφωνο...

Πήρα πάλι το πρωί και μια απο τα ιδια... ναι έχει βλάβη δεν ξέρουμε πότε θα την φτιάξουμε, και το καινούργιο... φταίει ο οτε που δεν σας έχει συνδέσει σωστά!!!! Ε αφού είναι έτσι του λέω κι εγώ συνδέστε με με το κατάλληλο τμήμα να μου εξηγήσουν τι πρέπει να κάνω για να σταματήσω την υπηρεσία σας... Οχι μου λέει περιμένετε μισό λεπτό... με βάζει στην αναμονή και μετά απο λίγο επανερχεται... το έβαλα στα επείγοντα και μέχρι την τετάρτη θα είναι εντάξει... οκ του λέω κι εγώ αν την τετάρτη το πρωί δεν έχω τηλέφωνο θα ξεκινήσω την διαδικασία για την διακοπή.... :whip:

Μέτα απο 1 ώρα το τηλέφωνο δούλευε.... :what:

PeriZ
12-12-07, 12:41
Τελικά το τηλ. δούλεψε μόνο για μισή μέρα... μετά πάλι τα ίδια... :wall:

psyxo7
15-12-07, 01:12
τι να πει κανεις
πρώτα ήταν ο οτε
τώρα μπρός γκρεμός και πίσω ρέμα
άντε βρες άκρη
απ ότι έχω καταλάβει πάντως δεν ενδιαφέρονται γι αυτούς που έχουν πρόβλημα γιατί σου λέει e θα χάσουμε και 10 πελάτες και τι έγινε στ @@ μας
να χαν και @@ καλα θα ειτανε.... :down:

STARJOHN
15-12-07, 01:55
τι να πει κανεις
πρώτα ήταν ο οτε
τώρα μπρός γκρεμός και πίσω ρέμα
άντε βρες άκρη
απ ότι έχω καταλάβει πάντως δεν ενδιαφέρονται γι αυτούς που έχουν πρόβλημα γιατί σου λέει e θα χάσουμε και 10 πελάτες και τι έγινε στ @@ μας
να χαν και @@ καλα θα ειτανε.... :down:



:oneup:

southofnonorth
15-12-07, 04:08
35 Ημέρες και ακόμα τίποτα.

Μάλλον πρέπει να είδε την περίπτωσή μου ο ΟΤΕ και να έβγαλε τα καινούργια διαφημιστικά όπου για όλα τα άσχετα φταίει ο ... ΟΤΕ

alala321
15-12-07, 19:55
απ ότι έχω καταλάβει πάντως δεν ενδιαφέρονται γι αυτούς που έχουν πρόβλημα γιατί σου λέει e θα χάσουμε και 10 πελάτες και τι έγινε στ @@ μας
Σοφή φράση που περιέχει συμπυκνωμένη όλη την αλήθεια για την παρούσα κατάσταση στην ΗOL :twisted:

southofnonorth
17-12-07, 23:51
ok. Το ομολογώ. Μετά από 37 ημέρες χωρίς τηλέφωνο δεν άντεξα άλλο και προχώρησα σε καταγγελία της σύμβασης.

Αέρα αέρα να φύγει η χολέρα

PeriZ
19-12-07, 20:27
3η εβδομάδα χωρίς τηλέφωνοοοοο....

"Κάντε λίγη υπομονή ακόμα" λένε... :chair:

southofnonorth
19-12-07, 22:50
3η εβδομάδα χωρίς τηλέφωνοοοοο....

"Κάντε λίγη υπομονή ακόμα" λένε... :chair:

Θα σου συνιστούσα μη περιμένεις (όπως εγώ). Σήμερα πακέταρα ωραία ωραία το friz και τους το έστειλα πίσω.

Τρέχω ολοταχώς προς ΟΤΕ.

dikal
19-12-07, 23:15
Καλά έκανες! Θαυμάζω την υπομονή σου ...
Θα μ' ενδιέφερε να μάθω πόσος χρόνος μεσολαβεί μέχρι να επιστρέψει ο (μακριά απο μένα) ΟΤΕ.

southofnonorth
21-12-07, 10:20
Θα μ' ενδιέφερε να μάθω πόσος χρόνος μεσολαβεί μέχρι να επιστρέψει ο (μακριά απο μένα) ΟΤΕ.

8:30 To πρωί πήγα σε OTEShop και 12:30 της ίδιας μέρας ο OTE είχε πάρει την πόρτα από την HOL. Κουφάθηκα!!!

dikal
21-12-07, 13:10
8:30 To πρωί πήγα σε OTEShop και 12:30 της ίδιας μέρας ο OTE είχε πάρει την πόρτα από την HOL. Κουφάθηκα!!!

:medic:

SteVen200984
21-12-07, 13:22
Θα ήθελα παρακαλώ κάποιος να γράψει χοντρικά την πορεία που πρέπει να ακολουθήσω για να αποδεσμευτώ από τη HOL χωρίς να έχω υποχρεώσεις προς αυτή (εννοείται ότι έχω σοβαρό λόγο / 22 μέρες downtime σε ένα μήνα παροχής υπηρεσίας!) και να γυρίσω το βρόχο μου στον ΟΤΕ χωρίς φυσικά να χαθεί το 210 νούμερό μου! Φαντάζομαι:

1. Καταγγέλω τη σύμβαση στην ΕΕΤΤ και το κοινοποιώ στη HOL (θα ήθελα να μου πείτε τα 2 mail).
2. Κάνω αίτηση στο 134 του ΟΤΕ (ή σε ΟΤΕshop;) για επιστροφή στο δίκτυό του.

Μπορείτε να προσθέσετε σε / κάνετε καθαρότερα αυτά που έγραψα παραπάνω;

valour
21-12-07, 13:55
Εγώ μετά από 21 ημέρες με κομμένο internet στην επιχείρησή μου, τους έστειλα εξώδικο από δικηγόρο. Σήμερα λογικά το παραλάβανε και αναμένω απαντήσεις. Το είχα στείλει Τετάρτη απόγευμα. Πέμπτη έφτασε στην Αθήνα ΚΑΙ ΩΣ ΔΙΑ ΜΑΓΕΙΑΣ το πρόβλημα λύθηκε! Ω ΘΕΟΙ! Και το οποίο όπως έμαθα από 3ο άτομο (βύσμα κοινώς) που επικοινώνησε μαζί τους, γιατί οι ίδιοι με είχαν γραμμένο στα πα...λιά τους τα παπούτσια, ήταν σε λάθος ρύθμιση στα όρια του DSLAM στον ΟΤΕ (τι προτότυπο! φταίει και πάλι ο ΟΤΕ). Στην εξώδικο ζητάω να μου παρατείνουν τις συνδρομές όσο καιρό ήμουν offline και να μου στείλουν ενυπόγραφη ενημέρωση από τον υπεύθυνο T/Y της HOL για τη φύση του προβλήματος.

dimstog
21-12-07, 14:07
Εγώ μετά από 21 ημέρες με κομμένο internet στην επιχείρησή μου, τους έστειλα εξώδικο από δικηγόρο. Σήμερα λογικά το παραλάβανε και αναμένω απαντήσεις. Το είχα στείλει Τετάρτη απόγευμα. Πέμπτη έφτασε στην Αθήνα ΚΑΙ ΩΣ ΔΙΑ ΜΑΓΕΙΑΣ το πρόβλημα λύθηκε! Ω ΘΕΟΙ! Και το οποίο όπως έμαθα από 3ο άτομο (βύσμα κοινώς) που επικοινώνησε μαζί τους, γιατί οι ίδιοι με είχαν γραμμένο στα πα...λιά τους τα παπούτσια, ήταν σε λάθος ρύθμιση στα όρια του DSLAM στον ΟΤΕ (τι προτότυπο! φταίει και πάλι ο ΟΤΕ). Στην εξώδικο ζητάω να μου παρατείνουν τις συνδρομές όσο καιρό ήμουν offline και να μου στείλουν ενυπόγραφη ενημέρωση από τον υπεύθυνο T/Y της HOL για τη φύση του προβλήματος.

Αφού όπως έμαθες από αξιόπιστη ανεξάρτητη πηγή ("βύσμα" :)) ότι ο ΟΤΕ είχε βάλει σε λάθος όρια το καλώδιο σου, δεν είναι "πρωτότυπο" το ότι φταίει ο ΟΤΕ, είναι απλά πραγματικότητα.

Τώρα το ότι χρειάστηκε εξώδικο για να ασχοληθεί η HOL με το να το βρει και να το διορθώσει, είναι ένα άλλο μεγάλο θέμα όντως, αλλά ας μη συγχέουμε τα δύο μεταξύ τους.

sdn
21-12-07, 14:12
Αφού όπως έμαθες από αξιόπιστη ανεξάρτητη πηγή ("βύσμα" :)) ότι ο ΟΤΕ είχε βάλει σε λάθος όρια το καλώδιο σου, δεν είναι "πρωτότυπο" το ότι φταίει ο ΟΤΕ, είναι απλά πραγματικότητα.

Τώρα το ότι χρειάστηκε εξώδικο για να ασχοληθεί η HOL με το να το βρει και να το διορθώσει, είναι ένα άλλο μεγάλο θέμα όντως, αλλά ας μη συγχέουμε τα δύο μεταξύ τους.

Λάθος μεγάλο... Όταν έκανα την αίτηση αν δεν έτρεχα μόνος μου στον ΟΤΕ και να τους πιέζω ακόμα δεν θα είχα συνδεθεί. Κανονικά αυτό θα έπρεπε να το κάνει η HOL.

επίσης υπάρχει νομοθεσία... Αν ο ΟΤΕ δεν την ακολουθεί τότε η HOL είναι υποχρεωμένη (πρώτα απέναντι στους πελάτες της) να τον καταγγέλλει, να ζητάει αποζημιώσεις κλπ.

Αν δεν το κάνει τότε δείχνει ότι μας έχει γραμμένους... και με την τροπή που παίρνει ο ανταγωνισμός δεν νομίζω ότι την παίρνει....

dimstog
21-12-07, 14:32
Λάθος μεγάλο... Όταν έκανα την αίτηση αν δεν έτρεχα μόνος μου στον ΟΤΕ και να τους πιέζω ακόμα δεν θα είχα συνδεθεί. Κανονικά αυτό θα έπρεπε να το κάνει η HOL.

επίσης υπάρχει νομοθεσία... Αν ο ΟΤΕ δεν την ακολουθεί τότε η HOL είναι υποχρεωμένη (πρώτα απέναντι στους πελάτες της) να τον καταγγέλλει, να ζητάει αποζημιώσεις κλπ.

Αν δεν το κάνει τότε δείχνει ότι μας έχει γραμμένους... και με την τροπή που παίρνει ο ανταγωνισμός δεν νομίζω ότι την παίρνει....

Έχεις δίκιο μεν (και επι της αρχής συμφωνώ μαζί σου), αλλά φοβάμαι σε θεωρητικό επίπεδο δε. Εδώ δεν φοβάται η HOL τους πελάτες της που πληρώνουν τα έξοδα της, θα φοθηθεί ο "Εθνικός Πάροχος Που Δεν Φοβάται Μην Κλείσει Καθώς Θα Τον Σώσει Το Ελληνικό Δημόσιο" τη HOL;

jaggelo
21-12-07, 14:47
Εγώ μετά από 21 ημέρες με κομμένο internet στην επιχείρησή μου, τους έστειλα εξώδικο από δικηγόρο. Σήμερα λογικά το παραλάβανε και αναμένω απαντήσεις. Το είχα στείλει Τετάρτη απόγευμα. Πέμπτη έφτασε στην Αθήνα ΚΑΙ ΩΣ ΔΙΑ ΜΑΓΕΙΑΣ το πρόβλημα λύθηκε! Ω ΘΕΟΙ! Και το οποίο όπως έμαθα από 3ο άτομο (βύσμα κοινώς) που επικοινώνησε μαζί τους, γιατί οι ίδιοι με είχαν γραμμένο στα πα...λιά τους τα παπούτσια, ήταν σε λάθος ρύθμιση στα όρια του DSLAM στον ΟΤΕ (τι προτότυπο! φταίει και πάλι ο ΟΤΕ). Στην εξώδικο ζητάω να μου παρατείνουν τις συνδρομές όσο καιρό ήμουν offline και να μου στείλουν ενυπόγραφη ενημέρωση από τον υπεύθυνο T/Y της HOL για τη φύση του προβλήματος.

Επειδή είμαι ήδη 7 μέρες χωρίς internet και πιστεύω ότι έχει γίνει πατάτα στο dslam,
θυμάσαι αν το ρούτερ συγχρόνιζε?

Σε πολλές περιπτώσεις φταίει όντως ο ΟΤΕ, αλλά η hol έχει αποκλειστικά την ευθύνη απέναντι στον πελάτη της,
να ενεργεί γρήγορα και αποτελεσματικά για να λύνει το συντομότερο δυνατόν τεχνικά προβλήματα.
Δηλαδή μόνο οι απειλές και οι καταγγελίες έχουν γρήγορο αποτέλεσμα ??? :mad:

valour
21-12-07, 17:53
Επειδή είμαι ήδη 7 μέρες χωρίς internet και πιστεύω ότι έχει γίνει πατάτα στο dslam,
θυμάσαι αν το ρούτερ συγχρόνιζε?

Σε πολλές περιπτώσεις φταίει όντως ο ΟΤΕ, αλλά η hol έχει αποκλειστικά την ευθύνη απέναντι στον πελάτη της,
να ενεργεί γρήγορα και αποτελεσματικά για να λύνει το συντομότερο δυνατόν τεχνικά προβλήματα.
Δηλαδή μόνο οι απειλές και οι καταγγελίες έχουν γρήγορο αποτέλεσμα ??? :mad:

Όχι, το ρούτερ δε συγχρόνιζε.

@dimstogΜετά από τόσες ημέρες και πάμπολλα τηλεφωνήματα, δεν επικοινώνησε κανείς ακόμα μαζί μου. Τα tickets είναι ακόμα ανοιχτά. Η αδιαφορία τους είναι πρωτάκουστη! Να είναι σίγουροι πως αν δεν μου στείλουν γραπτά αυτά που τους ζητάω στην εξώδικο δεν πρόκειται να τους αφήσω σε χλωρό κλαρί... Και ας χρειαστεί να πληρώσω ένα κάρο λεφτά σε δικηγόρους! Αίσχος...

Βασικά η ΕΕΤΤ και το ΙΝΚΑ δεν πρέπει να απαντήσουν στην καταγγελία που τους κοινοποίησα;:hmm:

dimstog
21-12-07, 18:07
Βασικά η ΕΕΤΤ και το ΙΝΚΑ δεν πρέπει να απαντήσουν στην καταγγελία που τους κοινοποίησα;:hmm:
Η ΕΕΤΤ απευθύνεται στον πάροχο με κοινοποίηση και σε εσένα, και του ζητά πληροφορίες κλπ βάσει της καταγγελίας με κοινοποίηση και πάλι σε εσένα. Αλλά από την άλλή, από διάφορα post που έχω δει εδώ, ούτε η ΕΕΤΤ προλαβαίνει - φαντάζομαι και αυτή έχει πνιγεί στις καταγγελίες.

Είμαι πάντως πολύ περίεργος να δω τι στοιχεία θα σου δώσουν.

jaggelo
21-12-07, 19:03
Όχι, το ρούτερ δε συγχρόνιζε.


Ευχαριστώ για την απάντηση.
Ευτυχώς η βλάβη αποκαταστάθηκε σήμερα :)

Πολύ γρήγορα σε σχέση με αυτά που έχω δει εδώ μέσα.
Μάλλον κάτι απλό ήταν αλλά και τυχερός που ασχολήθηκαν γρήγορα.
Λέτε να φταίει ο ΟΤΕ όχι μόνο για την βλάβη αλλά και για την γρήγορη αποκατάσταση ? :p

valour
21-12-07, 22:27
Η ΕΕΤΤ απευθύνεται στον πάροχο με κοινοποίηση και σε εσένα, και του ζητά πληροφορίες κλπ βάσει της καταγγελίας με κοινοποίηση και πάλι σε εσένα. Αλλά από την άλλή, από διάφορα post που έχω δει εδώ, ούτε η ΕΕΤΤ προλαβαίνει - φαντάζομαι και αυτή έχει πνιγεί στις καταγγελίες.

Είμαι πάντως πολύ περίεργος να δω τι στοιχεία θα σου δώσουν.

Εγώ να δεις τι περιέργεια έχω... αν και μπορώ να φανταστώ... "Φταίει ο ΟΤΕ"... Μα ο παπαγάλος δε μου μιλάει! :clap:

southofnonorth
22-12-07, 02:37
Θα ήθελα παρακαλώ κάποιος να γράψει χοντρικά την πορεία που πρέπει να ακολουθήσω για να αποδεσμευτώ από τη HOL χωρίς να έχω υποχρεώσεις προς αυτή (εννοείται ότι έχω σοβαρό λόγο / 22 μέρες downtime σε ένα μήνα παροχής υπηρεσίας!) και να γυρίσω το βρόχο μου στον ΟΤΕ χωρίς φυσικά να χαθεί το 210 νούμερό μου! Φαντάζομαι:

1. Καταγγέλω τη σύμβαση στην ΕΕΤΤ και το κοινοποιώ στη HOL (θα ήθελα να μου πείτε τα 2 mail).
2. Κάνω αίτηση στο 134 του ΟΤΕ (ή σε ΟΤΕshop;) για επιστροφή στο δίκτυό του.

Μπορείτε να προσθέσετε σε / κάνετε καθαρότερα αυτά που έγραψα παραπάνω;

Αν και δεν πιστεύω πως έχω ξεμπερδέψει ακόμα με τη χολέρα, εγώ αυτό που έκανα ήταν το εξής:

Υποβολή mail (στο issue tracking της HOL) ότι αρνούμαι να πληρώσω για το διάστημα που είχα καμιά υπηρεσία
Υποβολή παράπονου στην χολέρα για μη διόρθωση της βλάβης επί 36 ημέρες (καμιά απόκριση)
Καταγγελία στην ΕΕΤΤ και στο ΙΝΚΑ με κοινοποίηση στην χολέρα (καμιά απόκριση ούτε από χολέρα ούτε από ΙΝΚΑ και φυσικά ούτε από χολέρα)
FAX στην χολέρα στο 2130005769 με καταγγελία της σύμβασης (καταγγελία κι όχι αίτηση αποσύνδεσης)
OTEShop για τα περαιτέρω
Αποστολή του fritz στη χολέρα χωρίς χρέωση με ταχυμεταφορική (210-4851100)
.

Από το 134 δε μπορείς να κάνεις, απ' ό,τι μου 'παν, τη μεταφορά και πρέπει να πας σε OTEShop.

Το μόνο που θα ήθελα να καταφέρω για λόγους ηθικής τάξης είναι να μην πληρώσω το τέλος αποσύνδεσης (περίπου 50 ευρώ), αν και είμαι τόσο σκασμένος που ευχαρίστως θα τους το έτριβα στη μούρη για να απαλλαχθώ μια ώρα νωρίτερα από τους κομπογιαννίτες.

PeriZ
22-12-07, 18:43
Καλησπέρα... απο χθες ευτυχώς το τηλέφωνο δουλεύει.... ελπίζω μόνιμα.... συνολικά έμεινα χωρίς τηλ 22 ημέρες...

@ ADSLgr.com All rights reserved.