PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρετζίκι/Πεύκα Θεσσαλονίκης: Απελπιστικά αργό...



Digiwolf
06-12-07, 21:59
Αγαπητοί φίλοι,

εδώ και 2 μήνες αντιμετωπίζω το εξής παλαβό: είμαι συνδρομητής στην Tellas (providing), και γραμμή από τον ΟΤΕ στα 2MBps. Δεν μπορώ, σε καμία περίπτωση να κατεβάσω με ταχύτητα άνω των 50KBps. Πάνε πια οι εποχές που κατεβάζαμε με 220... Έχω κάνει πάρα πολλές φορές παράπονα στον ΟΤΕ, καθώς επίσης στο τμήμα βλαβών, είπαν οτι θα το φτιάξουν αλλά τίποτε...

Τι να κάνω;

Σας ευχαριστώ...

sdikr
07-12-07, 01:25
Μπορείς να κάνεις αίτηση να μπείς στο ιδιόκτητο της Τελλας

iron_Druid
07-12-07, 01:40
Υπομονη....

Digiwolf
07-12-07, 21:16
Μπορείς να κάνεις αίτηση να μπείς στο ιδιόκτητο της Τελλας
Πριν από περίπου 1μήνα, η Tellas δεν ήταν διαθέσιμη στο Ρετζίκι. Σήμερα είναι; Το τηλεφώνο μου είναι 23106760... Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντήση σας φίλοι μου.

yiapap
07-12-07, 21:20
Οι επιλογές σου εξαρτώνται από το τις πταίει:
1. Φταίει το κέντρο ΟΤΕ της περιοχής σου. Οπότε ρωτάς την Tellas αν μπορείς να πας στο ιδιόκτητο (αν σε καλύπτει)
2. Φταίει η Tellas. Άρα αλλάζεις πάροχο.
3. Φταίει η γραμμή σου που χάλασε μετά από έργα

Οπότε: Παίρνεις ένα demo account από κάποιον πάροχο και δοκιμάζεις αν οι ταχύτητες είναι καλύτερες. Αν είναι φταίει η Tellas και την αλλάζεις. Αν δεν είναι τότε παίζουν τα 2 & 3. Μπορείς να δεις αν είναι το 3 μόνο από τα στατιστικά της γραμμής σου. Περισσότερα εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205)

cuper
07-12-07, 22:58
Αγαπητοί φίλοι,

εδώ και 2 μήνες αντιμετωπίζω το εξής παλαβό: είμαι συνδρομητής στην Tellas (providing), και γραμμή από τον ΟΤΕ στα 2MBps. Δεν μπορώ, σε καμία περίπτωση να κατεβάσω με ταχύτητα άνω των 50KBps. Πάνε πια οι εποχές που κατεβάζαμε με 220... Έχω κάνει πάρα πολλές φορές παράπονα στον ΟΤΕ, καθώς επίσης στο τμήμα βλαβών, είπαν οτι θα το φτιάξουν αλλά τίποτε...

Τι να κάνω;

Σας ευχαριστώ...

Αν δεις το τελευταίο αρχείο "Πίνακας DSLAM Δικτύου ΟΤΕ (Update 2/11/2007)" εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1599375&postcount=1015) θα δείς ότι

Για PSTN γραμμή υπάρχουν 2 DSLAM:
Το ένα με πληρότητα 328/336 (ενεργές πόρτες/συνολικές πόρτες)
Και το άλλο 426/480

Για ISDN αντίστοιχα
Το ένα 424/432
Και το άλλο 120/140.

Τα 3 από τα 4 είναι "τίνγκα". Ακόμα και το βράδυ ευχαριστημένος είναι κάποιος με το μισό της ονομαστικής ταχύτητας.
Και γω μια από τα ίδια, το πολύ να πιάσω 900Kbps ενώ πριν 6 μήνες είχα ελάχιστη 1Mbps και το βράδυ 2 (νομίζω ανήκω στο 424/432, το πρώτο που είχε μπει)

Υπομονή... :)
Αν θες δες τα αντίστοιχα νήματα για DSLAM Tούμπας, όπου τα πράγματα ήταν (είναι; ) πολύ χειρότερα.

:edit: Δεν υπάρχει ιδιόκτητο και ούτε προβλέπεται, από κανέναν εναλλακτικό μέχρι στιγμής.

Digiwolf
08-12-07, 12:07
Ευχαριστώ πολύ για τα μηνύματά σας παιδιά... Αλήθεια, όταν λέμε υπομονή τι εννοούμε; Ρωτάω καλοπροαίρετα :) Θα εγκατασταθεί νέο DSLAM εδώ πάνω ή θα αναβαθμίσουν το link στα DSLAMS που είμαστε;

Thanks

Aiscalp
08-01-08, 19:49
Λοιπόν πριν 2 μέρες που πήρα είδηση για τις προσφορές του connex κοίταξα για διαθεσιμότητα στη περιοχή και από το site της otenet έβγαζε ότι δεν υπήρχαν πόρτες. Την ίδια στιγμή ο έλεγχος διαθεσιμότητας από το site του connex έδειχνε διαθεσιμότητα για σύνδεση μέχρι 24mbit. Εκανα την αίτηση για μεταφορά και αναβάθμιση από το τηλέφωνο και σήμερα μίλησα με φίλο μου που εργάζεται στον ποτε και έμαθα ότι ισχύει η διαθεσιμότητα που γράφει το connex και ότι το κέντρο θεωρητικά σηκώνει τα 24 αλλά τα ποιο πιθανά για να κλειδώσω θα είναι τα 15max-8 min. Watch this space. Μόλις έρθει το πακετάκι (μακάρι αυτή τη βδομάδα:whistle:) θα σας πω που κλειδώνω και τι ταχύτητες πιάνω.
Επί του παρόντος με την 1mbit δείχνει
Downstream Rate: 1024 Kbps
Upstream Rate: 256 Kbps
Downstream Margin: 31 db
Upstream Margin: 31 db
Downstream Line Attenuation: 18
Upstream Line Attenuation: 11
Downstream Transmit Power: 0
Upstream Transmit Power: 0

........Auto merged post: Aiscalp added 9 Minutes and 13 Seconds later........

ουπς. λίγο αργά πρόσεξα ότι η συζήτηση είναι για τελλάς:sorry:
Τεσπα από όσο ξέρω εδώ πάνω το dslam του ποτέ είναι mini και αναφέρεται σε αυτό της Ν.Βάρνας (Συκιές). Και είναι κάτι που πρέπει να το πεις στον εναλλακτικό γιατί (τουλάχιστον η forthnet) νόμιζε ότι μπορούσε να μου δώσει ιδιόκτητο γιατί έβλεπε το νούμερο στο dslam Ν. Βάρνας dohh:mad:

Digiwolf
14-01-08, 20:55
Πάντως, από τις 19.12.2007 που έχω κάνει την αίτηση στα 24MBps δεν έχω λάβει καμία ενημέρωση για τη διαδικασία αναβάθμισης... Τίποτε απολύτως... Και όλο ακούω φθηνές δικαιολογίες... :( :( :( :(


Λοιπόν πριν 2 μέρες που πήρα είδηση για τις προσφορές του connex κοίταξα για διαθεσιμότητα στη περιοχή και από το site της otenet έβγαζε ότι δεν υπήρχαν πόρτες. Την ίδια στιγμή ο έλεγχος διαθεσιμότητας από το site του connex έδειχνε διαθεσιμότητα για σύνδεση μέχρι 24mbit. Εκανα την αίτηση για μεταφορά και αναβάθμιση από το τηλέφωνο και σήμερα μίλησα με φίλο μου που εργάζεται στον ποτε και έμαθα ότι ισχύει η διαθεσιμότητα που γράφει το connex και ότι το κέντρο θεωρητικά σηκώνει τα 24 αλλά τα ποιο πιθανά για να κλειδώσω θα είναι τα 15max-8 min. Watch this space. Μόλις έρθει το πακετάκι (μακάρι αυτή τη βδομάδα:whistle:) θα σας πω που κλειδώνω και τι ταχύτητες πιάνω.
Επί του παρόντος με την 1mbit δείχνει
Downstream Rate: 1024 Kbps
Upstream Rate: 256 Kbps
Downstream Margin: 31 db
Upstream Margin: 31 db
Downstream Line Attenuation: 18
Upstream Line Attenuation: 11
Downstream Transmit Power: 0
Upstream Transmit Power: 0

........Auto merged post: Aiscalp added 9 Minutes and 13 Seconds later........

ουπς. λίγο αργά πρόσεξα ότι η συζήτηση είναι για τελλάς:sorry:
Τεσπα από όσο ξέρω εδώ πάνω το dslam του ποτέ είναι mini και αναφέρεται σε αυτό της Ν.Βάρνας (Συκιές). Και είναι κάτι που πρέπει να το πεις στον εναλλακτικό γιατί (τουλάχιστον η forthnet) νόμιζε ότι μπορούσε να μου δώσει ιδιόκτητο γιατί έβλεπε το νούμερο στο dslam Ν. Βάρνας dohh:mad:

Aiscalp
16-01-08, 09:57
Επανέρχομαι.

Με ενεργοποίησαν στις 12.1 από τηλεφωνική αίτηση αναβάθμισης από Οτενετ 1μβιτ που έγινε στις 5.1.
Το ρούτερ μου φαίνεται να κλειδώνει στα 14-15μβιτ που είναι το max που περίμενα (δες ποστ παραπάνω). Μέχρι στιγμής δεν έχω δει αποσυνδέσεις. Σήμερα που πήρα και τον εξοπλισμό (το Baudtec 263 ethernet, θα δοκιμάσω και με αυτό αν έχει διαφορά στη ταχύτητα κλειδώματος.
Δοκιμαστικά που κατέβασα από nvidia drivers χωρίς download manager έβλεπα ταχύτητες από 800kB/sec έως 1,4MB/sec δηλαδή στο 50-80% της ονομαστικής ταχύτητας κλειδώματος. Περισσότερα τέστ προσεχώς.

Captain14
30-05-08, 11:17
Καλημέρα σε όλους!

Είμαι νέο μέλος του forum στο οποίο βρέθηκα όλως τυχαίως με αφορμή τη συζήτηση για την κατάσταση των ευρυζωνικών υπηρεσιών στο Ρετζίκι Θεσσαλονίκης.

Ήθελα τη γνώμη σας για να μην αντιμετωπίσω και εγώ τα προβλήματα του Digiwolf!

Αυτή τη στιγμή δεν έχω τηλέφωνο ως νέος κάτοικος του Ρετζικίου και ψάχνομαι για να βρω την καλύτερη λύση. Με ενδιαφέρει κάποιο πρόγραμμα τύπου double play αλλά δε βρίσκω κάποιο ολοκληρωμένο πακέτο. Ο ΟΤΕ είναι πανάκριβος και οι υπόλοιποι (ρώτησα σε HOL, Forthnet, Tellas) μου τα μασάνε.

Κάθε γνώμη είναι επιθυμητή...

Ευχαριστώ πολύ!:help:

ΠΙΟΥΠΙΟΥ
03-06-08, 14:07
Για ταχύτητες μέχρι 24 μόνο ΟΤΕ.Forthnet 2play μεχρι 4 internet.Ρώτα στην altec που δίνει 2play
αλλά μέσω ΟΤΕ.Tellas,|Hol,δεν έχουν ιδιόκτητο στο Ρετζίκι,τουλάχιστον στην περιοχή μου(τηλ. 2310673...)

Captain14
10-06-08, 09:07
Αυτό το διάστημα (10/06/2008) υπάρχουν διαθέσιμες γραμμές (PSTN & ISDN) αλλά υπάρχει πρόβλημα με νέες DSL συνδέσεις ακόμη και στον ΟΤΕ.

lx911
10-06-08, 09:23
Ενας φιλος που συνεργαζεται με την Juniper μου ειπε οτι ειχε ανεβει
Θεσσαλονικη την προηγουμενη εβδομαδα και οτι εστησαν εναν νεο
BRAS για την Tellas.

stream
10-08-08, 12:59
Φίλοι μου γεια σας …. Μένω στην Α τουμπα και είμαι στο ιδιόκτητο της forthnet 2play 24mbps …δεν θα έλεγα όμως ότι είμαι και ιδιαιτέρα ευχαριστημένος… καθώς δεν έχω ανεβάσει ποτέ ταχύτητα πάνω από 6mbps και σε άσχετες φάσεις έχω αποσυνδέσεις…


Τον Οκτώβριο όμως πρόκειται να μετακομίσω για τα πευκα :p καθώς αγόρασα ένα σπίτι εκεί… μπορεί κάποιος φίλος από την περιοχή να μου δώσει πληροφορίες για την κατάσταση που επικρατεί στην περιοχή… να κρατήσω την forthnet ; έχει ιδιόκτητο; αν όχι ποια εταιρία έχει; και τι ταχύτητες προσφέρονται…


Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων…

lewton
10-08-08, 17:56
Φίλοι μου γεια σας …. Μένω στην Α τουμπα και είμαι στο ιδιόκτητο της forthnet 2play 24mbps …δεν θα έλεγα όμως ότι είμαι και ιδιαιτέρα ευχαριστημένος… καθώς δεν έχω ανεβάσει ποτέ ταχύτητα πάνω από 6mbps και σε άσχετες φάσεις έχω αποσυνδέσεις…


Τον Οκτώβριο όμως πρόκειται να μετακομίσω για τα πευκα :p καθώς αγόρασα ένα σπίτι εκεί… μπορεί κάποιος φίλος από την περιοχή να μου δώσει πληροφορίες για την κατάσταση που επικρατεί στην περιοχή… να κρατήσω την forthnet ; έχει ιδιόκτητο; αν όχι ποια εταιρία έχει; και τι ταχύτητες προσφέρονται…


Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων…
Αυτή τη στιγμή καμία εταιρία δεν έχει ιδιόκτητο στο κέντρο όπου θα πας, ωστόσο ειδικά η Forthnet είναι υποχρεωμένη να το καλύψει σύντομα αφού έλαβε επιδότηση για την περιοχή της Θεσσαλονίκης.
Αν μέχρι να μετακομίσεις δεν το έχει καλύψει, τότε αναγκαστικά επιστρέφεις στον ΟΤΕ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.