PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναβάθμιση ή πεταμένα λεφτά λόγω adsl???



manoulamou
22-03-05, 13:42
Βαλαμε το adsl και βγαλαμε τα ματακια μας?

Για να κατεβαζουμε ανεμποδιστα πηραμε καινουργιο σκληρο WD 1600jb που γεμισε αμεσως. Πηραμε και το WorldofWarcarft για να παιζουμε με recommended μνημη 512mb,καπακι καηκε το τροφοδοτικο και πηραμε το Zalman 400wB. Ελα ομως που βαλαμε τα winxppro στο μεγαλο σκληρο που δεν τον εβλεπαν σαν 160gb αλλα σαν 137GB.

Και εχουμε την απορια τι να κανουμε:
1)αντιγραφουμε σε dvds το περιεχομενο του σκληρου και τον ξαναφορμαρουμε?
ή 2)αγοραζουμε σκληρο με 120GB, αντιγραφουμε τον 160/137 και μετα τον φορμαρουμε?
Γιατι αν δωσουμε τα λεφτα για τριτο σκληρο(πρεπει να παρουμε νεα μνημη ανω των 512GB για το wow)τι θα μας μεινει για την αναβαθμιση ή αγορα του νεου pc μεχρι το θερος? Και μετα ολα αυτα πως θα τα αξιοποιησουμε...

Το υπαρχον μηχανημα ειναι το ακολουθo: MOBO asus a7v266-e
cpu AMDxp1600 RΑΜ 1 X 256MB DDRsdram 266mhz pc2100
3d prophet nividia geforce2 hercules ti64 MSWindowsXPpro sp.
2 h/disks: WD 400bb + WD 1600jb 2 opticals: Plextor dvdr 708a + Pioneer dvd106
nic 3COM etherlink xl 10/100 + USRobotics 9105 adsl creative SB live! 64 m/b AsusA7V266-E

WAntilles
22-03-05, 13:56
Πρέπει να "δεις" ολόκληρο το δίσκο.

Προς τούτοις βάζεις:

- τελευταίο BIOS
- SP2
- τελευταίους VIA 4 in 1 drivers (από www.viaarena.com).

manoulamou
22-03-05, 14:06
ΝΑΙ αλλα πριν ξαναφορμαρω το σκληρο, με συμφερει χρηματικα/χρονικα
να αγορασω αλλον ενα σκληρο αντι να αντιγραψω τα 110gb σε dvds?
Γινεται φορμαρισμα χωρις απωλεια δεδομενων??
Ειναι γελοιο αλλα επειδη χρειαζομαι και μεγαλυτερη μνημη,
πρεπει να σκεφτω απ ολα αυτα, τι θα αξιοποιησω στο επερχομενο pc.

Gothic
22-03-05, 15:46
Επίσης μπορείς να χώσεις ένα Acronis PartitionExpert και αφού ακολουθήσεις τις συμβουλές του Β.Αντίλλα να κάνεις ένα resize το partition χωρίς να χάσεις τίποτα. Υπάρχουν και άλλα για αυτή τη δουλειά, απλά τα Acronis τα εμπιστεύομαι με κλειστά τα μάτια.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Με δική σου ευθύνη, δεν φταίω αν γίνει διακοπή ρεύματος/φάει φρίκη το PC σου κατα την διάρκεια της διαδικασίας και μετά με ψάχνεις με την σπάθα του παππού απο το '21 να με κόψεις 110 κομματάκια... :D

WAntilles
22-03-05, 15:56
Γινεται φορμαρισμα χωρις απωλεια δεδομενων?

Όχι.

Δύσκολα τα πράγματα.

Lazy Dog
22-03-05, 17:23
Μπορεις επισης να χρησιμοποιησεις το Acronis True Image και να κανεις "clone" τον υπαρχον δισκο στον καινουργιο χωρις να χασεις τιποτα και να τον κανεις bootable την ιδια στιγμη ;)

nnn
23-03-05, 00:41
Μπορεις επισης να χρησιμοποιησεις το Acronis True Image και να κανεις "clone" τον υπαρχον δισκο στον καινουργιο χωρις να χασεις τιποτα και να τον κανεις bootable την ιδια στιγμη
Η καλύτερη λύση για να μεταφερεις το λειτουργικό σε μεγαλύτερο δίσκο.

manoulamou
23-03-05, 10:54
Ωραια σας ευχαριστω, θα δοκιμασω και το AcronisTrueImage φαινεται πoλυ χρησιμο,
αλλα για να τελειωνω με τις αποριες μου:
Σκεφτομαι να αγορασω και μια μνημη kingston PC3200 512MB
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554752 ή αυτη
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554757
ξερω οτι θα τρεχει με χαμηλοτερη ταχυτητα, για να την χρησιμοποιησω ομως και αργοτερα.
{Δεν ξερω αν θα κρατησω την noname 256mb pc2100 sτο 2ο slot}
Θα υπαρξουν προβληματα συμβατοτητας/δυσλειτουργιας με το υπαρχον συστημα?

John_Nastos
23-03-05, 11:18
Πρέπει να ξέρεις πως άλλη είναι η ονομαστική χωρητικότητα ενός δίσκου και άλλη η πραγματική. Τα WinXP σου δείχνουν την πραγματική και όχι αυτή που γράφει ο κατασκευαστής.

π.χ. ο IBM Deskstar των 120 GB που έχω, χωράει στην πραγματικότητα 115 GB.

Δεν ξέρω αν αυτό ισχύει και στη δική σου περίπτωση, αλλά απλώς το λέω.

mavlok
23-03-05, 11:41
Μπορω να αγορασω την μνημη kingston PC3200
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554752
ξερω οτι θα τρεχει με χαμηλοτερη ταχυτητα, για να την χρησιμοποιησω ομως και αργοτερα?
Θα υπαρξουν προβληματα συμβατοτητας/δυσλειτουργιας με το υπαρχον συστημα?

Προβλημα συμβατοτητας πιθανοτατα δεν θα υπαρχει, αλλα οπως ειπες θα εισαι στα 266. Αν εχεις παρει την PC2100 απο το ιδιο καταστημα και εχεις την αποδειξη υπαρχει περιπτωση να στην αλλαξουν με 3200 και να δωσεις τη διαφορα. Εγω το εχω κανει στο Πλαισιο, αλλα την ειχα παρει προσφατα. Γενικα παντως δεν ειναι καλη ιδεα τετοιοι συνδυασμοι, εκτος αν ειναι για προχειρη λυση μεχρι να κανεις αναβαθμιση.

manoulamou
23-03-05, 11:46
Απο εκει ξεκινα το ζητημα προσπαθω να συμβιβασω τα σημερινα εξοδα
με την μελλοντικη χρηση σε αλλο συστημα.
{Δεν ξερω αν θα κρατησω την noname 256mb pc2100 sτο 2ο slot}
Θα υπαρξουν προβληματα συμβατοτητας/δυσλειτουργιας με το υπαρχον συστημα?

dpan
23-03-05, 13:30
Κατα την ταπεινη μου γνωμη ειναι χαζομαρα πλεον να αγοραζεις no name μνημες.Η ψαλιδα αναμεσα στις noname και στις επωνυμες εχει πλεον σπασει.512mb PC3200 με cas latency 3 εχουν 55 ευρω κομπλε στο e-shop.Δωσε 110ευρω παρε ενα giga μνημη kingston να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.Α παιζουν και σε dual channel motherboard οποτε τις τρεχεις εως 400Mhz.Πιστευω οτι οι μνημες ειναι τα μονα λεφτα που δεν πανε πεταμενα σε ενα Η/Υ και αν εχεις και παραπανω χρηματα γιατι οχι και 1,5 Gb (3 dimms 512) Αξιζει!

Φιλικα
Δημητρης

mastermind
23-03-05, 15:40
Αν πας σε καινούργιο μηχάνημα με ddr2 τότε η τωρινή μνήμη πάει περίπατο και παίρνεις 2*512ΜΒ με το καινούργιο μηχάνημα...υπομονή ως την αναβάθμιση:) Για τον σκληρό μπορεί να ισχύει αυτό που λέει ο John_Nastos αν και η διαφορά είναι μεγάλη. Μήπως έχει μείνει unlocated spase? πήγαινε Administrative Tools->Computer Management->Storage->disk management και ρίξε μια ματιά! κάνε screen capture και δώσε μας μια ιδέα του τι γίνεται!

dpan
23-03-05, 17:02
Δεν παει χαμενη γιατι ολα τα συγχρονα m/b υποστηριζουν και DDR.Kαι στην τελικη 400Mhz για DDR ειναι μια χαρα για τα τωρινα δεδομενα.Μεθαυριο θα υπαρχει και DDR-3 και DDR-4 τι σημαινει οτι σονυ και καλα πρεπει να ακολουθουμε πασης φυσεως τεχνολογια? Ημαρτον

mastermind
23-03-05, 17:12
Απλά αν κάνεις μια αναβάθμιση δεν τσιγκουνεύεσαι 100 ευρώ για να κάνεις καλή δουλειά. Αφού ενδιαφέρεται να βάλει και άλλη μνήμη ας το κάνει 1GB και τα 256 ας τα αφήσει στην άκρη μήπως και παίζει ασυμβατότητα,έτσι και αλλιως τπτ δεν θα προσφέρει σε απόδοση! Δεν είπα σόνυ και καλα να βαλει ddr2,ίσα ίσα που δεν με νοιάζει τόσο πολύ το hi-end.

WAntilles
23-03-05, 17:17
Η DDR-2, το πλέον πιθανότερο, δεν θά 'ρθει ποτέ. Θα πάμε απευθείας σε DDR-3.

2x512 DDR PC3200 (400) είναι επένδυση και δεν θα πάνε χαμένα.

Καθιστούν δε το PC ικανό και επαρκές για οποιαδήποτε εργασία.

dpan
23-03-05, 17:24
Η DDR-2, το πλέον πιθανότερο, δεν θά 'ρθει ποτέ. Θα πάμε απευθείας σε DDR-3.

2x512 DDR PC3200 (400) είναι επένδυση και δεν θα πάνε χαμένα.

Καθιστούν δε το PC ικανό και επαρκές για οποιαδήποτε εργασία.


Συμφωνω και επαυξανω.Ενα μηνα μετα την αναβαθμιση που εκανα στο pc μου δεν αντεξα και εβαλα και 2ο 512 dimm και ειμαι στο 1GB.Παιδια καμμια σχεση! Restart δεν χρειαζεται να κανεις ποτε και ολα τρεχουν στην ωρα τους.Μηδενικο lag στα παντα.Αν βρω 2 δεκαρες παραπανω θα καλυψω και το 3ο dimm και παμε στο 1,5GB

mastermind
23-03-05, 19:58
Και εγώ 2*512 έχω εδώ και ένα χρόνο! Η καλύτερη ώρα είναι τώρα για να αγοράσεις μνήμη μιας που έχει πέσει σε απελπιστικά επίπεδα η τιμή της! Πάντα προτιμούσα να κάνω τις αγορες μνήμη-motherboard-cpu μαζί γιατι γλίτωνα κάπου το 5% σε έκπτωση αλλα νομίζω τώρα το μαγαζί έκοψε...:(

manoulamou
10-04-05, 09:36
Ειχα αποφασισει να αγορασω KINGSTON value ram ddr sdram 2χ512mb 400mhz pc3200 CASLatency 3- με τιμη 97,80 Ε
Standard 64M X 64 ???
αλλα ειδα στο e-shop GEIL με 2.5 CAS Latency με παθητικη ψυξη αλουμινιου σε dual channel πακετο με 109,78 E
32x8 Density DDR Chip ???
(πολυ φτηνοτερες απο τις kingston CASLatency 2.5 με 131,8 Ε)
Προβληματιζομαι αν θα τις παρω, επειδη δεν ενδιαφερομαι για overclocking.
Σημειωστε οτι οι συγκεκριμενες GEIL εξαφανιστηκαν μεσα σε 3 μερες...

XTCgr
10-04-05, 13:35
εγώ σε πρώτη φάση θα πήγαινα στο site της geil και της asus για να τσεκάρω συμβατότητα με το motherboard. Aλλά αφου δεν ενδιαφέρεσαι για overclocking πάρε τις φθηνότερες. Απλά οι geil θα είναι λίγο ταχύτερες των kingston λόγω του cas2,5 αν και στην απόδοση δεν παιζει ρόλο μονο το cas αλλά και πολλά άλλα timings

sandman
10-04-05, 15:57
Η DDR-2, το πλέον πιθανότερο, δεν θά 'ρθει ποτέ. Θα πάμε απευθείας σε DDR-3.

2x512 DDR PC3200 (400) είναι επένδυση και δεν θα πάνε χαμένα.

Καθιστούν δε το PC ικανό και επαρκές για οποιαδήποτε εργασία.

Αν δεις τα επίσημα roadmaps της AMD θα δεις πως θα πανε σε DDR2 μέσα στο 2006, λίγο μετά την κυκλοφορία των dual cores στο desktop, και ταυτόχρονα θα αλλάξουν και socket αν θυμάμαι καλά. Όταν έχεις δύο cores σε ένα socket το επιπλέον bandwidth της ddr2 είναι απαραίτητο για να έχεις καλές επιδόσεις, γαιτί οι απαιτήσεις σου σε memory bandwidth ουσιαστικά διπλασιάζονται.

sdikr
10-04-05, 16:23
Αν δεις τα επίσημα roadmaps της AMD θα δεις πως θα πανε σε DDR2 μέσα στο 2006, λίγο μετά την κυκλοφορία των dual cores στο desktop, και ταυτόχρονα θα αλλάξουν και socket αν θυμάμαι καλά.

Θα αλλάξουν socket; again;

JohnGR
10-04-05, 16:26
:onfire: :onfire: :onfire:

WAntilles
10-04-05, 16:49
Αν δεις τα επίσημα roadmaps της AMD θα δεις πως θα πανε σε DDR2 μέσα στο 2006...

Εννοείς αυτά που "σκαρφίζονται" τα διάφορα hardware sites;

Η AMD δεν έχει δηλώσει τίποτα επίσημα, και δεν την συμφέρει να πάει σε DDR2.

Θα πάει κατευθείαν σε DDR3.

Το να αλλάξει το socket εάν αλλάξει ο memory controller στην CPU δεν κάνει διαφορά γιατί αφού ούτως ή άλλως είναι ενσωματωμένος, και ίδιο να έμενε το socket πάλι θα σου ήταν άχρηστη η motherboard αφού θα έπρεπε να αλλάξεις τις μνήμες.


...μέσα στο 2006 λίγο μετά την κυκλοφορία των dual cores στο desktop...

Η κυκλοφορία των dual-cores των desktop επιταχύνεται δραματικά και θα τους έχουμε μέσα στον Ιούνιο οι δε Opteron dual-core θα κυκλοφορήσουν στις 21 Απριλίου.

Άρα αυτό που λες δεν ευσταθεί.


Όταν έχεις δύο cores σε ένα socket το επιπλέον bandwidth της ddr2 είναι απαραίτητο για να έχεις καλές επιδόσεις, γαιτί οι απαιτήσεις σου σε memory bandwidth ουσιαστικά διπλασιάζονται.

Όταν έχεις 2 cores σε ένα socket είναι ακριβώς το ίδιο σαν να έχεις 2 μονόκορους CPU σε motherboard χωρίς NUMA support. Τέτοιες 2πλες για Opteron χωρίς NUMA έχουν κυκλοφορήσει πολλές τα τελευταία 2 χρόνια, και κάθε άλλο παρά σέρνονταν.

Άρα όσες CPU έχουν ενσωματωμένο dual-channel memory controller (939) δεν χρειάζονται DDR2 - τουλάχιστο για desktop χρήση.

Αν κάποιο socket αλλάξει μέσα στο 2006 θα είναι το 940 (θα έχει κλείσει τότε περίπου 3 χρόνια ζωής) και όχι το 939.

XTCgr
10-04-05, 17:44
http://www.theinquirer.net/?article=16179

Hμερομηνία άρθρου: Τετάρτη 26 Μαΐου 2004

δεν ξέρω αν θα πάει σε DDR2 ή DDR3 γιατι δεν έχω το "κληρονομικό χάρισμα".Πάντως είχε διαρρεύσει οτι θα πήγαιναν σε DDR3 και απέρριπταν την DDR2.
όπως πάντα η στρατηγική μιιας εταιρίας καθορίζεται και απο τις απαιτήσεις της αγοράς ή όπως λέεει η AMD στα roadmaps της "as market requires" ;)

sandman
10-04-05, 17:51
Αφού δεν είναι στο site της AMD έχεις κάθε δικαίωμα να τα αμφισβητείς και μαλλον κακώς τα ανέφερα ως επίσημα. Η ΑΜD όμως είναι δημόσια εταιρία και έχει υποχρέωση από τον νόμο να ενημερώσει τους επενδυτές της για τα σχέδιά της και έτσι διαρρέουν κατά καιρούς τα διάφορα roadmaps, αρκετά εκ των οποίων είναι όντως fake.

Από την μία λοιπόν έχουμε όλα τα "ανεπισημα" roadmaps να λένε ddr2 και socket M2 στο πρώτο μισό του 2006 ( και αυτό είναι όντως "λίγο μετα" την κυκλοφορία των dual cores, τουλάχιστον για εμένα) και από την άλλη εσένα να λες πως θα πάει απευθείας σε DDR3.

Ο καθένας μπορεί να πιστέψει όποιον θέλει.

EDIT:
Παραθέτω και το, ανεπίσημο πάντα, roadmap της AMD, μιας και όταν είχε βγει στο internet μαζί με την υπόλοιπη παρουσίαση το κατέβασαν αμέσως και είναι δύσκολο να το βρει κανείς πλέον. (για κάποιο λόγο δεν μπορώ να επισυνάψω αρχεία, όποιος ενδιαφέρεται ας μου στειλει πμ)

XTCgr
10-04-05, 19:33
πάντως το επίσημο roadmap είναι αυτό http://www.amd.com/us-en/Corporate/VirtualPressRoom/0,,51_104_608,00.html .Οι φήμες λένε για toledo+ddr2. Όπως φαίνεται στο roadmap οι toledo έρχονται στο 2ο εξάμηνο 05. Eιδομεν

sandman
10-04-05, 20:48
Όχι, οι φήμες δεν αναφέρονται στον toledo, αυτός θα έχει απλή DDR (μην πιστεύεις ότι διαβάζεις στο the inquirer). Οι φήμες αναφέρονται στoυς αμέσως επόμενουν επεξεργαστές με κωδικά ονόματα Windsor, Orleans και Manila. Οι δύο πρώτοι είναι στην κατηγορία mainstream/performance και ο τελευταίος στην κατηγορία value και όλοι είναι σε socket Μ2.

Για να μην τα λέω εγώ, διάβασε τα καλύτερα από εδώ
http://www.xbitlabs.com/news/cpu/display/20050127022248.html

XTCgr
10-04-05, 21:02
μα δεν αποδέχομαι το inquirer και το xbitlabs το διαβαζω κάθε μέρα εδώ και 4-5 χρόνια. To link το έδωσα για να δείξω οτι φήμες υπήρχαν και θα συνεχίσουν να υπάρχουν (τότε μιλούσαν για toledo+ddr2). Εξάλλου μίλησα για φήμολογία στο προηγούμενο μου ποστ. Αν διάβαζες πιο τακτικά το adslgr θα ήξερες οτι το link που δίνεις έχει ξαναδοθεί πριν κανα 3μηνο ;)

sandman
10-04-05, 21:36
Αυτό που δεν μου αρέσει είναι ότι βάζεις στο ίδιο τσουβάλι τις εντελώς ανυπόστατες φήμες που διαδίδει το inquirer με τις "φήμες" του xbitlabs, που όπως θα ξέρεις είναι αρκετά έγκυρο site. Το φήμες το έχω σε εισαγωγικά γιατί το συγκεκριμένο άρθρο βασίζεται σε μια παρουσίαση της AMD που διέρρευσε στο internet τον Ιανουάριο και έχει ήδη προβλέψει σωστά την ανακοίνωση τεσσάρων cores.

Προσπάθησα να την βρω ξανά online και το μόνο που κατάφερα ήταν να βρω το slide με το roadmap σε αισχρή ποιότητα.
http://www.hkepc.com/bbs/attachments/amdroadmap_bcAf.jpg

manoulamou
11-04-05, 11:10
Για να επανελθουμε στο δικο μου προβληματισμο 2 X 500MB DDR SDRAM pc3200 400mhz
Kingston latency 3 με 97,80 Ε (υπαρχουν παντου)
GEIL latency 2.5 με 109,78 Ε (πακετακι) και παθητικη ψυξη (μονο eshop - hacshop)
Δεν κανω o/c, ομως για μανιακό gamer αξιζει η διαφορα στην τιμη
σε σχεση με αυξηση ποιοτητας ή/και ταχυτητας ???

dpan
11-04-05, 11:17
Θα δεια πολυ μικρη διαφορα.Δεν αξιζει.Ασε που μπορει να κλοκαρεις μονο της μνημες σε cas latency 2.5 απο το bios και να παιζεις στα ιδια επιπεδα με τις GEIL.Μη φοβασαι αντεχουν! Value ram ειναι οχι noname

dpan
11-04-05, 11:19
Αυτο στο λεω με ασφαλεια γιατι ο αδελφος μου που ειναι φανατικος gamer (ελεω UT 2004 που ειναι απαιτητικο) εχει 2 Χ 512 Kingston DDR με cas latency 3 τις εχει στο BIOS γυρισει σε 2.5 και παιζει 3 μηνες ετσι τωρα χωρις κανενα προβλημα.

XTCgr
11-04-05, 18:46
@manoulamou

οι διαφορές είναι απειροελάχιστες και μη αισθητές στην καθημερινή χρήση

@sandman

μα δεν τσουβάλιασα το xbitlabs! συμφωνώ οτι είναι απο τα πλέον έγκυρα στον χώρο

manoulamou
20-04-05, 10:11
Παμε τωρα και για νεα ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ 8χ για slot AGP4x pro .
Ειχα αποφασισει την ASUS A9550GE/TD RADEON 9550 128MB
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.513099
αλλα διαβασα για προβληματα στην εγκατασταση των drivers ATI πανω σε nvidia.
Δεν θελω βαρυτερη καρτα, γιατι δεν την σηκωνει η τσεπη, ισως και το τροφοδοτικο,
το κυριωτερο ομως σκεφτομαι για νεο PC μεσα στο εξαμηνο.
Ο τύπος υποδοχής:AGP8X/4X προφανως σημαινει πληρη συμβατοτητα με 4χ???
Εχετε καποια προταση για καποια καρτα???

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
MOBO asus a7v266-e cpu AMDxp1600 RΑΜ 2 X 512MB DDRsdram 400mhz pc3200 -
3d prophet nividia geforce2 hercules ti64. Τροφοδοτικό ZALMAN 400w.
2 h/disks: WD 400bb + WD 1600jb 2 opticals: Plextor dvdr 708a + Pioneer dvd106
nic 3COM etherlink xl 10/100 + USRobotics 9105 adsl creative SB live! 64 m/b. WinXPpro.

manoulamou
21-04-05, 11:35
Ξερω πως σας κουραζω
αλλα μηπως σκεφτηκατε καποια αλλη καρτα, ιδιως με Nvidia τσιπ
που να την σηκωνει το τροφοδοτικο και ενδεχομενως να την αξιοπoιησω στο νεο pc.
Μηπως να μεινω με την παλια???

XTCgr
21-04-05, 14:10
την κάρτα την θέλεις και για παιχνίδια? η απλά να λειτουργεί το monitor? γιατι η 9550 απο άποψη επιδόσεων είναι χάλια

manoulamou
22-04-05, 09:46
Την παιρνω λογω world of warcraft
αλλα εχοντας στο νου την εντος εξαμηνου αγορα νεου pc
ειμαι στο δειλημμα αν την σηκωνει το τροφοδοτικο και πως θα την αξιοποιησω και στο μελλον...

@ ADSLgr.com All rights reserved.