PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet 2play Σεπόλια, Προβλήματα.



Katafractos
06-12-07, 23:01
Καλησπέρα και σας χαιρετώ όλους μιας και είναι το πρώτο μου post.

Θα ήθελα να αναφέρω κάποια προβλήματα που έχει ο κουνιάδος μου ο οποίος εδώ και περίπου ένα μήνα έχει πάρει 2play από την Forthnet. (Ιδιόκτητο δίκτυο - αστικό Κολωνού).

Αφού ξεπεράστηκαν τα αρχικά πρώτα προβλήματα (και έπειτα από αρκετά τηλεφωνήματα) μέχρι να τον συνδέσει η forthnet και να δουλέψει το internet, αντιμετωπίζει το εξής πρόβλημα:

Το φαινόμενο που παρατηρείται είναι ότι το internet λειτουργεί και τρέχει άψογα (κλειδώνει στα 19Mbps) αλλά ανα διαστήματα (περίπου 3-4 μέρες), ή θα σέρνεται κυριολεκτικά και θα πηγαίνει με ταχύτητες σχεδόν PSTN dial up σύνδεσης, ή θα πέφτει η σύνδεση του internet (κόκκινο λαμπάκι στην αντίστοιχη ένδειξη στο router) χωρίς όμως να πέφτει η φυσική σύνδεση του DSL.

Το πρόβλημα συνήθως λύνεται κάνοντας reboot ή reset στο router και όλα επανέρχονται κανονικά.

Να αναφέρω επίσης ότι το router που χρησιμοποιεί είναι το Linksys Wag200G (Wireless) και όχι το Siemens που στέλνει η fortnet για τον λόγο ότι στο σπίτι δεν υπάρχει δικτύωση ώστε να μπορεί να έχει το router κοντά στο PC οπότε χρειαζόταν κάποιο ασύρματο router.
Έχω βάλει στις ρυθμίσεις όλα τα Wireless Security για μεγαλύτερη ασφάλεια. (WPA2, Restricted Mac Adress List, κτλ).

Επίσης έχω πάρει καταγραφή των στοιχείων της σύνδεσης όταν αυτή σέρνεται και όταν λειτουργεί κανονικά:

ΟΤΑΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ

DSL Connection
DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: MultiMode
DSL Path Mode: Fast
Downstream Rate: 18617 kbps
Upstream Rate: 508 kbps
Downstream Margin: 8 db
Upstream Margin: 1 db
Downstream Line Attenuation: 21 db
Upstream Line Attenuation: 4.5 db
Downstream Transmit Power: 9 db
Upstream Transmit Power: 22 db


--------------------------------------------------------------------------------

PVC Connection
Encapsulation: RFC 2516 PPPoE
Multiplexing: LLC
Qos: UBR
Pcr Rate: 0
Scr Rate: 0
Autodetect: Disable
VPI: 8
VCI: 35

ΟΤΑΝ ΣΕΡΝΕΤΑΙ

DSL Connection
DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: MultiMode
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 18957 kbps
Upstream Rate: 508 kbps
Downstream Margin: 2147483644 db :hmm::blink:
Upstream Margin: 1 db
Downstream Line Attenuation: 21 db
Upstream Line Attenuation: 4.5 db
Downstream Transmit Power: 9 db
Upstream Transmit Power: 20 db


--------------------------------------------------------------------------------

PVC Connection
Encapsulation: RFC 2516 PPPoE
Multiplexing: LLC
Qos: UBR
Pcr Rate: 0
Scr Rate: 0
Autodetect: Disable
VPI: 8
VCI: 35
Enable: Yes
PVC Status: Up

Οποιαδήποτε βοήθεια ή συμβουλή θα ήταν χρήσιμη μπας και μπορέσω να βρώ αν το πρόβλημα οφείλεται στη γραμμή, στη forthnet ή στο router.

Ευχαριστώ

hel
07-12-07, 17:32
Απ ότι φαίνεται είναι πρόβλημα του ρουτερ. Αυτό με το margin είναι σύνηθες bug. Δοκίμασε νέο firmware http://www-uk.linksys.com/servlet/Satellite?c=L_CASupport_C2&childpagename=UK%2FLayout&cid=1175234053889&pagename=Linksys%2FCommon%2FVisitorWrapper&lid=5388927783B174&displaypage=nodata#versiondetail και κοίτα και εδώ http://adslgr.com/forum/showthread.php?t=69192&highlight=wag+200&page=65 που συζητείται το θέμα και ένας φίλος έχει παρόμοια προβλήματα.

deniSun
07-12-07, 18:36
Μάλλον το router είναι για τα μπάζα ή τα έπαιξε τελείως.
Δοκίμασε με άλλο ή κάνε αναβάθμιση το fw

Katafractos
08-12-07, 00:29
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Το firmware είναι ήδη το 1.01.05 και απ' ότι είδα είναι και το τελευταίο release που υπάρχει.

Μου κάνει εντύπωση να τα έχει παίξει το router γιατί είναι ολοκαίνουργιο και δεν έχει δουλέψει πάνω από μήνα.

deniSun
08-12-07, 11:09
Και του κουτιού να είναι μπορεί να έπεσες σε προβληματικό κομμάτι.

xkouzou
08-12-07, 19:55
δεν ειναι bug του ρουτερ εχω δοκιμασει τα ακολουθα και οταν αποσυνδεεται δειχνει αυτο margin το αστρονομικο αναφερω ρουτερ level1 3460a ,linkis w200g,airtries 205 kai 211,ολα αυτα ειναι wifi μονο το 9112 usrobotic καθεται στο υψος του ΒΡΑΧΟΣ κατι γινεται παντως και δε μας το λενε:nono::respekt:

deniSun
08-12-07, 20:02
Τότε απλά χρησιμοποίησε το 9112.

xkouzou
08-12-07, 20:56
αυτο εκανα με ενα access point εχω και wifi απλως λεω οτι κατι γινεται και μετα απο πολλα τηλ στην ΤΥ με περασαν σε fast mode και ολα πανε καλα μεχρι τωρα:whistle:

Katafractos
09-12-07, 14:21
Υπάρχει περίπτωση να σκαλώνει λόγο του wi-fi?
Μου φαίνεται λίγο περίεργο.
Να κοιτάξω λέτε μήπως του βρω κανά access point να το βάλω μαζί με το Siemens που στέλνει η forthnet, ώστε να δω αν θα παρουσιάσει τα ίδια;

traba
10-12-07, 02:47
Καλησπέρα σε όλους. Εγώ μένω Κολωνό, είμαι στο ιδιόκτητο εδώ και 4 μήνες, Στην αρχή κλείδωνα στα 17 Mbps τώρα στα 10 και αν. Έχω συνεχώς αποσυνδέσεις. Θα πάρω τηλ αύριο την εταιρία και θα έχουμε show...:)

gvouke
10-12-07, 13:07
Καλησπέρα σε όλους. Εγώ μένω Κολωνό, είμαι στο ιδιόκτητο εδώ και 4 μήνες, Στην αρχή κλείδωνα στα 17 Mbps τώρα στα 10 και αν. Έχω συνεχώς αποσυνδέσεις. Θα πάρω τηλ αύριο την εταιρία και θα έχουμε show...:)


Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ. Τους παίρνω τηλ. και μου λένε ''θα το κοιτάξουμε...

θα το δηλώσω βλάβη'' κλπ κλπ κλπ:down:

hel
10-12-07, 13:51
Δίνετε τα στοιχεία της γραμμής σας στο : Εντυπώσεις και προβλήματα για να μην είμαστε :offtopic: ?

slaughter
10-12-07, 15:12
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Το firmware είναι ήδη το 1.01.05 και απ' ότι είδα είναι και το τελευταίο release που υπάρχει.

Μου κάνει εντύπωση να τα έχει παίξει το router γιατί είναι ολοκαίνουργιο και δεν έχει δουλέψει πάνω από μήνα.

Δοκίμασε να βάλεις το Siemens που στείλανε για router κ να συνδέσεις πάνω το το Linksys σαν accesspoint . έχει λίγο δουλειά αλλά θα παίζει πιο καλά μιας κ το siemens είναι αρκετά καλό κ σταθερό. Εγώ αυτό έχω κάνει με το siemens κ ενα παλιο dlink που είχα :)

thakaran
04-03-08, 23:07
Τελικά βρήκες λύση στο πρόβλημά σου? Γιατί κ γω το ίδιο έχω κ ακόμα τπτ.... (Να ξέρω τουλάχιστον τι να κάνω)

@ ADSLgr.com All rights reserved.