PDA

Επιστροφή στο Forum : Θα Το Σπασωωω!!!!!



tommy vercetti
22-03-05, 15:36
ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΑΣ ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΟΣ JETSPEED-ΟΠΛΙΚΤΟΣ.ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?ΕΝΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΥΤΕ ΜΕ ΤΟ ΜSΝ ΟΥΤΕ ΜΕ ΚΑΖΑΑ(ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΟΚ ΚΑΤΕΒΑΖΕΙ ΑΡΧΟΝΤΙΚΑ) ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ΟΤΑΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΚΑΠΟΙΟ TORRENT CLIENT(AZUREUS ΚΛΠ.).ΤΟ ΜΕΓΙΣΤΟ ΠΟΥ ΚΑΤΕΒΑΖΕΙ ΕΙΝΑΙ 8-9 kb/s.
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΕΚΕΙ ΕΞΩ(ΠΑΣΧΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΙΟΛΑΣ) ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΚΑΙ ΠΩΣ?ΚΑΙ ΤΟ ΠΩΣ ΜΟΥ ΑΡΚΕΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ :D .ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ.ΘΑ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΚΑΘΕ ΒΟΗΘΕΙΑ...CHEERIO!!!!!

Lazy Dog
22-03-05, 15:39
Πρωτα απ'ολα καλως ηρθες.

Κανε ενα ψαξιματακι στο αναλογα threads(jetspeed & bitorrent) και πιστευω οτι θα βρεις τη λυση.
[και μην φωναζεις...]
Φιλικα,

tommy vercetti
22-03-05, 16:00
Καλωσ Σασ Βρηκα Lazy Dog...
Αλλα Πωσ Να Μην Φωναζω Οταν Βλεπω Τετοια Πραματα?
Η Αληθεια Ειναι Οτι Με Αυτην Την Elisha Βρηκα Την Ψυχικη Ηρεμια Που Μου Ελειπε.

WAntilles
22-03-05, 16:23
Καλωσ Σασ Βρηκα Lazy Dog...
Αλλα Πωσ Να Μην Φωναζω Οταν Βλεπω Τετοια Πραματα?
Η Αληθεια Ειναι Οτι Με Αυτην Την Elisha Βρηκα Την Ψυχικη Ηρεμια Που Μου Ελειπε.

Καλώς όρισες.

Πάτα επεξεργασία και διόρθωσε το μήνυμά σου ώστε να γίνει πιο ευανάγνωστο, παρακαλώ πολύ.

Τα GRNGLISH (καμουφλαρισμένα ή μή, ή από "λανθασμένα μηχανάκια μετατροπής σε ελληνικά") απαγορεύονται από την πολιτική του φόρυμ.

Ευχαριστώ πολύ.

Lazy Dog
22-03-05, 16:55
Καλωσ Σασ Βρηκα Lazy Dog...
Αλλα Πωσ Να Μην Φωναζω Οταν Βλεπω Τετοια Πραματα?
Η Αληθεια Ειναι Οτι Με Αυτην Την Elisha Βρηκα Την Ψυχικη Ηρεμια Που Μου Ελειπε.
Δεν υπαρχει περιπτωση να μην βρεις τη λυση που ψαχνεις. Ειδικα για το jetspeed εχουν ανοιχτει απειρα threads. Κανε ενα search και θα δεις.

Δες επισης και τα "How to"... :thumbsup1

sdikr
22-03-05, 23:59
ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ

Με ultrex δοκίμασες :shock:

tommy vercetti
23-03-05, 02:49
φιλτατε lazy dog εσυ λειτουργεις κανονικα torrents κλπ.?
αν ναι πες μου τι ρυθμισεις εχεις κανει στο δικο σου pc μπας και βρω καμμια ακρη....

Lazy Dog
23-03-05, 03:55
Tommy

Πρωτα απ'ολα σημαντικο ρολο παιζει απο πιον tracker "δανειζεσαι" αρχεια και αν αυτα εχουν πολλους seedrers. Αν εχουν λιγους την εκατσες τη βαρκα(πληοφοριακα και εγω με 1024 γραμμη που εχω καποιες φορες οταν το αρχειο δεν ειναι δημοφιλες κατεβαζω με 10-15)

Δευτερον, τα default ports(δεν θυμαμαι ποια ειναι...66κατι πρεπει να ειναι)πολλοι trackers δεν τα δεχονται. Βαλε ports απο 50000 και πανω(59200 για παραδειγμα).

Τριτον, πρεπει να ανοιξεις αυτα τα ports απο το web interface του ξε-speed(θα βρεις ακριβως τι να κανεις στα how to)

Τεταρτον θα σου προτεινα αν δεν χρησιμοποιεις bitcomet να το κανεις(επισης θα βρεις οδηγιες σεταρισματος στο p2p section του φορουμ).

Πεμπτον και σημαντικοτερο......υπομονη.

Αυτα για τωρα γιατι παω να θεσω.....

Οτι χρειαστεις, εδω ειμαστε

Φιλικα,

tommy vercetti
23-03-05, 05:17
κατ'αρχας σε ευχαριστω για την υπομονη σου.
αυτη ειναι κατι την οποια εγω διαθετω σε ελαχιστες ποσοτητες...
κοιτα εχω ψαξει στο portforward.com εχω κανει οτι λεει ο τυπακος αλλα παλι τζιφος.......
εχω βρει και εδω κατι posts στο site αλλα παλι τιποτα.......
πραγματικα με εχει πιασει το κεφαλι μου με ολη αυτη την ιστορια.
το μονο που θελω πλεον ειναι ειτε λοβοτομη για να μην τρελαθω ειτε απλα καποιον να μου πει
''θα κανεις ενα,δυo,τρια πραγματα'' χωρις εξηγησεις κλπ. και μετα να ανοιξουν οι ουρανοι του bandwidth και να αναστεναξουν τα modem.
αντε και μετα θα κανονισω με μια φιλη που εχω στο γαλατσι να ανεβω για να σε κερασω ενα καφεδακι... :thumb_dup

Lazy Dog
23-03-05, 13:22
Tommy, ποιον client χρησιμοποιεις;

Cafeeine
23-03-05, 13:36
Εγώ τώρα, με το που βλέπω το θέμα, και το νικ του φίλτατου χρήστη βλέπω εικόνα του original Tommy Vercetti (απο Vice City ντε) να κομματιάζει το jetspeed του με ένα μπαστούνι του μπειζμπολ να εμφανίζεται?

tommy vercetti
23-03-05, 13:56
τον bitcomet χρησιμοποιω.
γιατι εχει σημασια?
cafeeine>lol.
πλακα πλακα δεν ειναι μακρια αυτη η ωρα για το καταραμενο modem...

p3tr4n
23-03-05, 14:16
tommy
κατεβασε αυτο

tcp fix για xp sp2 (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=8368&page=2) αν εχεις xp με sp2
για να το εγκαταστησεις, κανεις ρεσταρτ, πατας f8, μπουταρεις σε safe mode και το τρεχεις ετσι.

εγω απο 8 πηγα στα 28

εντιτ:
βεβαια τωρα κοπηκε :evil: , αλλα σιγουρα θα το φτιαξω παλι :D

tommy vercetti
23-03-05, 14:24
και αν δεν εχω τα xp τι γινεται αρχοντα μου?

WAntilles
23-03-05, 14:47
Πάω να φέρω τη βαριοπούλα να υπάρχει πρόχειρη. :mrgreen:

tommy vercetti
23-03-05, 14:52
lol.
ενταξει ρε σεις ωραια ολα αυτα αλλα σοβαρα υπαρχει καποιος να βοηθησει την κατασταση?
που εισαι lazy dog αδελφεεεεεε μουυυυυυυ????????!!!!!!!!

Lazy Dog
23-03-05, 16:20
Τι λειτουργικο εχεις;

Against_all_odds
23-03-05, 16:31
το προβλημα σου ειναι απλο.Η λυση ειναι :USROBOTICS 9105

Lazy Dog
23-03-05, 16:39
το προβλημα σου ειναι απλο.Η λυση ειναι :USROBOTICS 9105
Ειναι μια λυση και αυτη... :roll:

ipo
23-03-05, 19:39
Αν έχει πιτάρει το DSLAM ούτε το U.S.Robotics 9105 σε σώζει. Συγκεκριμένα εξαιτίας του packet based shapping control στα DSLAM, είναι δυνατόν να κατεβάζεις με 30 KByte/sec από ftp και με 10 από torrents. Οπότε η καλή απόδοση στο ftp ή HTTP δεν λέει πολλά για τις πραγματικές δυνατότητες της γραμμής σου για κατέβασμα από torrents.

Το modem/router που σου προτάθηκε έχει πολλές δυνατότητες, αλλά μην μπεις σε περιττά έξοδα πριν δεις ποιο είναι το πρόβλημα. Προτείνω να εκτελέσεις την ακόλουθη διαδικασία:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=10314

tommy vercetti
24-03-05, 07:10
εχω τα millenium αλλα θα τα αλλαξω με τα xp....
βασικα ας μου πει πει πρωτα καποιος τι κανω σε windows millenium και τα υπολοιπα ειναι να'χαμε
να λεγαμε....
επειδη ο χρονος μου ειναι περιορισμενος λογω εργασιας και δεν με παιρνει να ψαχνω σε topics και how to's θα ημουν υποχρεος αν καποιος μου εδινε step by step τα φωτα του......
στην χαμηλη κλιμακα ομως μην τυφλωθουμε κιολας βραδιατικα......

Lazy Dog
24-03-05, 10:09
Φιλε Tommy, δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα καλυτερα βαλε XP pro γιατι με τα millenium δεν θα δεις προκοπη...

tommy vercetti
24-03-05, 15:18
συνοδοιπορε lazy dog θα ακολουθησω την συμβουλη σου μου φαινεται.
θελω πολυ καιρο να τα βαλω απλα βαριεμαι να τα κανω install τα xp.....

leas
24-03-05, 21:21
Όταν κατεβάζεις torrent από Azureous π.χ. το προσωπάκι που εμφανίζεται αριστερά είναι κίτρινο ή πράσσινο; Αν είναι κίτρινο πρέπει να μπεις μέσα στο Configuration του jetspeed στο tab services και στο NAT Options drop down menu να διαλέξεις το NAT Rule Entry. Θα πατήσεις Add και στο επιπλέον παράθυρο που θα σου ανοίξει θα ορίσεις έναν αριθμό στο Rule ID και στο Local address from και Local address to θα βάλεις τη διεύθυνση IP (της κάρτας δικτύου) που έχεις στον υπολογιστή σου. Τέλος στο Destination port from και Destination port to αφήνεις το Any other port όπως είναι επιλεγμένο και στο πεδίο δεξιά από το drop down menu γράφεις το port που δουλεύει ο Azoureous (default 6881). Πατάς το Submit και είσαι έτοιμος μόλις κάνεις ένα commit και reboot από το tab Admin.

tommy vercetti
25-03-05, 14:55
leas στο global adress from και to τα αφηνω οπως ειναι?
και κατι αλλό.σαν IP μου βγαζει 192.168.2.2 αλλα χλωμο μου κανει να ειναι αυτη....
μπορω να το δω απο καπου αλλου για πιο σιγουρα?
στο local port βαζω τιποτα?
δηλαδη οποτε θελω να ανοιγω μια Port θα ακολουθω αυτην την διαδικασια?
thanx προκαταβολικα...

Lazy Dog
25-03-05, 16:27
στο global adress from και to τα αφηνω οπως ειναιΝαι, "from" & "to" τα αφηνεις ως εχουν. Επισης μην βαλεις τα default ports, βαλε μεγαλους αριθμους απο 50000 και πανω.

tommy vercetti
26-03-05, 18:24
τελεια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
εκανα το port forwarding πανω στα xp οπως ακριβως λεει στο portforward.com(που φωτια να
πεσει να το καψει...) και μου αλλαξε τα φωτα.
ολες οι ρυθμισεις αλλαξανε μονες τους.λεω οκ δεν τρεχει τιποτα θα τις ξαναγυρισω οπως
ηταν πριν.
ελα ομως που λογαριαζα χωρις τον ξενοδοχο....
πλεον δεν γινεται τιποτα.εχω διπλο-τριπλοτσεκαρει τις ρυθμισεις εχω κοιταξει και στο manual παλι
τιποτα ομως.δεν με βαζει με τιποτα μεσα.
καμμια ιδεα?

sdikr
27-03-05, 16:01
καμμια ιδεα?

Πρεπει στο μανουαλ να αναφέρει κάποιο τροπο reset to factory defaults, δοκιμασε το

@ ADSLgr.com All rights reserved.