PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με e-mail



futuristic
22-03-05, 17:17
Έχω σύνδεση 256/128. To e-mail λειτουργεί κανονικά στο outlook και όταν στέλνω και οταν λαμβάνω. Όταν όμως μπαίνω από το pc της δουλείας να ελέγξω και να στείλω e-mail μόνο λαμβάνει και δεν στέλνει. Τις ρυθμίσεις τις έχω βάλει όπως λέει το site της φορθνετ.

Τι μπορεί να φταίει:::

JohnGR
22-03-05, 17:21
Τι ISP έχεις στη δουλειά;

futuristic
22-03-05, 17:29
otenet αλλα και με τελεντομενετ παλι δεν εστελνε

pts
22-03-05, 17:34
Για να επιτρέψει ένας ISP να κάνεις relay από τον e-mail server του πρέπει να είσαι συνδρομητής του. Το γραφείο σου δεν συνδέεται στο Internet από Forthnet άλλα από άλλον provider για αυτό και δεν μπορείς να στείλεις e-mail μέσω του λογαριασμό σου της Forthnet.

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Web mail της Forthnet για να στέλνεις και μυνήματα από αυτόν τον λογαριασμό στο γραφείο.

basil9
22-03-05, 17:34
Αυτό που φταίει είναι ότι στη δουλειά σου δε χρησιμοποιείς ως ISP τη FORTHNET.

Η λύση είναι στο PC της δουλειάς και στο πεδίο του Outgoing Server να βάλεις την αντίστοιχη διεύθυνση του ISP με τον οποίο συνδέεσαι. Δοκιμασέ το και νομίζω θα πετύχει!

vagdouk
22-03-05, 18:38
Θα πρέπει να ορίσεις τον outgoing mail (smtp) του isp της εταιρείας σου , βέβαια στους περισσότερους εταιρικούς router έχουν κομμένο το smtp πρωτόκολλο οπότε τσάμπα το ψάχνεις και η μόνη λύση είναι το web mail.

@ ADSLgr.com All rights reserved.