PDA

Επιστροφή στο Forum : TraceRoute



McLaren7
07-12-07, 01:50
Χαιρετώ άπαντες,
έχω το jetSpeed 520+ και προσπαθώντας να εκτελέσω tracert από DOS (command prompt)... λαμβάνω το εξής:

* * * Εξαντλήθηκε το χρονικό όριο της αίτησης

Δηλαδή, μετά το δικό μου μηχάνημα, δεν μπορώ να δω κανέναν επόμενο router.

Τι πρέπει να διορθώσω ;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

s_samaras
07-12-07, 20:32
Μήπως έχεις ενεργοποιημένο firewall που δεν επιτρέπει τα ICMP echo request;:hmm:
H Tracert χρησιμοποιεί την port 7
ping σου δουλεύει?:whistle:

nikoslykos
08-12-07, 15:30
Κανε restore default settings και ξαναρυθμισε το και εγω το ειχα αυτο το προβλημα και ετσι μου εφτιαξε..

McLaren7
10-12-07, 03:03
Μήπως έχεις ενεργοποιημένο firewall που δεν επιτρέπει τα ICMP echo request;:hmm:
H Tracert χρησιμοποιεί την port 7
ping σου δουλεύει?:whistle:

Τρέχω το Norton Internet Security 2008... δεν έχω ιδέα αν είναι αποκλεισμένα τα ICMP echo requests. Πως μπορώ να το διαπιστώσω αυτό ;
Το ping δουλεύει κανονικότατα.

Καμιά ιδέα ;

s_samaras
11-12-07, 00:54
Πολύ απλά ... απενεργοποίησε για λίγο τον Norton Internet Security και δες εάν σου δουλεύει η tracert ...
μόνο να είσαι σίγουρος ότι το απενεργοποίησες ;)

McLaren7
15-12-07, 00:01
Το απενεργοποίησα, τίποτα όμως και πάλι... δεν μ'αφήνει να δω κανέναν επόμενο router μετά το PC μου. Προφανώς δεν είναι θέμα Norton, υποθέτω ότι έχει να κάνει με κάποια ρύθμιση του jetSpeed 520+... την οποία αγνοώ. Ο "nikoslykos" είπε να κάνω restore default settings, αλλά απ'ότι βλέπω δεν έχει επιλογή 'restore' sto Configuration Manager GUI του jetSpeed 520+

Τι μπορώ να κάνω ;

lexios
17-12-07, 03:37
Το απενεργοποίησα, τίποτα όμως και πάλι... δεν μ'αφήνει να δω κανέναν επόμενο router μετά το PC μου. Προφανώς δεν είναι θέμα Norton, υποθέτω ότι έχει να κάνει με κάποια ρύθμιση του jetSpeed 520+... την οποία αγνοώ. Ο "nikoslykos" είπε να κάνω restore default settings, αλλά απ'ότι βλέπω δεν έχει επιλογή 'restore' sto Configuration Manager GUI του jetSpeed 520+

Τι μπορώ να κάνω ;

Έχει restore στο Administration. Απο εκεί που κάνεις και Commit τις αλλαγές. Δες τι επιλογές έχεις...

erebus
28-01-08, 22:59
Θα πας στο Services -> IP Filter. Θα τσεκάρεις ότι το Security Level (πάνω πάνω) είναι ρυθμισμένο στο Low. Μετά θα πας τέρμα κάτω στη σελίδα, θα πατήσεις Add για να φτιάξεις ένα νέο rule και θα ρυθμίσεις μόνο τα εξής:

Rule ID: δες το νούμερο του τελευταίου rule σου και βάλε +10 νούμερα (π.χ. 1490 σε μένα)
Action: Accept
Direction: Outgoing
Protocol: eq ICMP

και πατάς Submit. Όλες τις άλλες επιλογές τις αφήνεις ως έχουν. Τέλος, όταν γυρίσεις στην προηγούμενη σελίδα πάτα κι εκεί Submit και λογικά θα σου δουλέψει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.