PDA

Επιστροφή στο Forum : Πετρουπολη- Σερνομαι!!



firegarden
22-03-05, 18:25
Εχω Φορθνετ 384 και εδω και μια βδομαδα περιπου εχω αρχισει να σερνομαι ανελεητα.Κατεβαζω περιπου με 26κ.Το dslam ειναι Siemens.Κανεις αλλος απο Πετρουπολη μπορει να μου πει τι ταχυτητες εχει;

balander
22-03-05, 18:50
Ως συνήθως πιταρισμένο dslam. Αντε κάνε και εσυ μια καταγγελεία. ΜΠΟΡΕΙΣ! :p

GregoirX23
22-03-05, 19:30
firegarden ειναι ολη την ημερα ετσι;
αν και δεν ειναι τιποτα νεο με αυτα που κανει ο ποτες...αν ειναι παρε 121 και φορθνετ και ζητα reset...
Για κανε μας μια επικολληση τα διαγωστικα τις γραμμης σου να δουμε θορυβους εξασθενιση και τα λοιπα...

princess
22-03-05, 20:46
για βαλε καμμια φωνη... Λιγο πιο κατω στο Ιλιον με vivo μεσω πΟΤΕ παει απο καλα εως πετωντας ενιοτε!

firegarden
23-03-05, 00:38
Για κανε μας μια επικολληση τα διαγωστικα τις γραμμης σου να δουμε θορυβους εξασθενιση και τα λοιπα...

Πως τα βρισκω αυτα;

princess
23-03-05, 00:51
απαπα εγω δεν ξαναμιλαω.... το ματιασα μου φαινεται και κανει κατι μακροβουτια....αν και θελω να πιστευω οτι ειναι περιστασιακο.... (τι διαολο;). Για πειτε που τα βρισκουμε αυτα με τη γραμμη να κανουμε συγκριση

deeph
23-03-05, 01:34
Φιλαρακι κι εγω απο πετρουπολη ειμαι και προχτες κατεβαζα με το azureus μεχρι και 50kb.Στις 3 το βραδυ βεβαια.Τωρα που σου μιλαω εχω 25kb αλλα απο οτι φαινεται ειναι το αρχειο. Εχω forthnet 384 και οταν το πηρα ειχα κι εγω τις ιδιες ταχυτητες.Δεν ειχα δει ποτε πανω απο 25kb.Μεχρι που αλλαξα router.Δεν νομιζω οτι φταιει η πετρουπολη παντως.Καποια στιγμη ακομα και μετα την αλλαγη του router ειχα πτωση της ταχυτητας και το πρωι και το βραδυ.Κατι εφτιαχνε ο οτε μου ειπαν.Εξαρταται την μερα παντως.Σε γενικες γραμμες ειμαι ευχαριστημενος.Εχθες το βραδυ μονο κατεβασα 1.5 gb.
αν εχεις λεφτα παντως αλλαξε modem.Θα ειναι πολυ καλυτερα απο το crypto...
Ριξε και μια ματια στο www.adsltest.forthnet.gr να δεις τι ταχυτητα σου βγαζει και θα σου στειλω και εγω τα δικα μου

princess
23-03-05, 01:39
παιδια στην περιοχη ειμαστε ακομη λιγοι (κι ελπιζω να μεινουμε ). Ρωτησα στον ΟΤΕ για να παρω γραμμη δικη μου -ειμαι σε vivo- Και μου ειπαν οτι υπαρχει διαθεσιμοτητα και θα ειναι ζητημα ημερων.... Οτι στραβο βαραμε η ΟΤΕ η ΙSP (και με την ταλαιπωρια που εχω φαει με τον ΟΤΕ της περιοχης με την isdn μαλλον τον ΟΤΕ βαραμε πρωτο...). Ειμαστε στο dslam της Κωλλετη αποσο ξερω...

GregoirX23
23-03-05, 04:52
πηγαιντε ολοι εδω http://adsltest.forthnet.gr καντε κλικ αθηνα η θεσσαλονικη αναλογα με το που ειστε και μετα σταρτ στο τεστ , τρεξτε το 2-3 φορες πρωι βραδυ και βαλτε τα αποτελεσματα εδω...

καντε πινγκ στον proxy του παροχεα σας με download και χωρις και βαλτε τα να τα δουμε

δοκιμαζετε τα πρωι βραδυ κατεβαζετε η οχι για να βγαλουμε εναν μεσο ορο...


με προσοχη ε , η μας πεταξουν επειδη γραφουμε πολυ :D

τα διαγνωστικα ειναι καπου στις ρυθμισεις του μοντεμ αναλογα με τι μοντεμ εχεις...
πχ σε αλκατελ 530ι μπαινεις στο 10.0.0.138 βαζεις κωδικους χρηστη που εχεις βαλει αν εχεις βαλει...
και μετα απ την αριστερη μπαρα πατας advanced->diagnostics->μετα στο πανω μερος της σελιδας λεει καπου expand all Πατας εκει και μετα καπου στη μεση λεει wan dsl και μετα βλεπετε στο propeties...

deeph203 με azureus Και οποιοδηποτε p2p οι ταχυτητες που βλεπεις δε νομιζω να ειναι αληθινες...αλλα και να ειναι μαλλον εισαι σε siemens dslam αλλιως δεν μπορω να εξηγησω ευκολα τα 50 που λες πως πιανεις....

princess δεν λεω στον Ποτε πανε καπως καλυτερα τα πραγματα απ οτι μου λενε διαφοροι που σερνονται με vivo...αλλα μη νομιζετε οτι στον ποτε πεταμε ε....σερνοναστε και εμεις αλλα τουλαχιστον μπορουμε να λεμε οτι πιανουμε 40 καποτε...

deeph
23-03-05, 15:27
deeph203 με azureus Και οποιοδηποτε p2p οι ταχυτητες που βλεπεις δε νομιζω να ειναι αληθινες...αλλα και να ειναι μαλλον εισαι σε siemens dslam αλλιως δεν μπορω να εξηγησω ευκολα τα 50 που λες πως πιανεις....

Ειμαι σε siemens dslam και απ'οτι μου ειπαν στην forthnet ολη η πετρουπολη ειναι.Δεν εχω τσεκαρει απο ftp να κατεβασω απο τοτε που αλλαξα router.Θα το κανω και θα σου πω.Παντως στην ταχυτητα που σου ειπα παιζει πολυ μεγαλο ρολο το router.Εχω ενα της cisco.Εχουν πολυ καλες ταχυτητες ετσι κι αλλιως απ'οτι γνωριζω κι απο οτι βλεπω...

GregoirX23
23-03-05, 18:17
λιγοι ειναι οι τυχεροι που πιανουν τα μεγιστα των γραμμων τους....αλλα οταν πιταρει το dslam ειναι δεν ειναι siemens...ξερεις...:D
στα κραταει συνεχεια σταθερα τα 50;
αν δεν κανω λαθος κλειδωνεις στα 448/160;
απο πινγκς πως πας;

κατεβασε απο http microsoft η απο symantec κατι και απο ftp και γραψε μας ταχυτητες...
τραβα και εδω http://adsltest.forthnet.gr κανε κλικ αθηνα η θεσσαλονικη αναλογα με το που εισαι , τρεξε το τεστ 2-3 φορες κανωντας κλικ στο σταρτ και γραψε μας αποτελεσματα...

βαλε μας και τα properties της γραμμης σου να δουμε εξασθενιση θορυβο και τα λοιπα , πρεπει να ειναι καπου στις ρυθμισεις του μοντεμ...

princess
23-03-05, 21:53
TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e
click START to begin
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 102.30Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 40.95kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem
Information: Other network traffic is congesting the link

χωρις P2p να τρεχει αλλα με το δευτερο pc επισης Online....

princess
23-03-05, 21:56
DSL Flavour = ADSL over ISDN
Reserved Bandwidth (kbit/s) up/down = 160 / 448
Uptime = 22:02:37
kBytes Tx/Rx = 792774 / 585862

Properties
Output Power (dBm) up/down = 9.0 / 15.0
Attenuation (dB) up/down = 20.0 / 37.0
Noise Margin (dB) up/down = 28.0 / 31.0
Vendor Id (local/remote) = ALCB / TSTC


Statistics
Loss of signal (local/remote) = 0 / 0
Loss of power (local/remote) = 0 / 0
Loss of framing (local/remote) = 0 / 0
Errored Seconds (local/remote) = 0 / 0
Loss of link (remote) = 0

και τα στατιστικα του alcatel...

GregoirX23
24-03-05, 02:29
μονο 40.95kb/s , μηπως κατεβαινε τιποτα; δεν μπορει....
448/160 εισαι και σε siemens dslam...θελω και γω...:D
τωρα εφ οσον αφορα τα στατιστικα σου...

Noise Margin (dB) up/down = 28.0 / 31.0 =θορυβος στη γραμμη
καλα εισαι εδω...οσο πιο μεγαλυτερο και θετικο το νουμερο τοσο καλυτερα...κατω απο 6 και σε μειον νουμερο δεν κανει να παει...στο 28 ανεβασμα παρατηρω πολυ λιγο θορυβο αλλα καθολου ανησυχητικο...ενα καλο οριο ειναι τα 31

Attenuation (dB) up/down = 20.0 / 37.0 =εξασθενιση (απωλεια) σηματος
χμμ.και εδω καλα ειναι απο 16εως31...οσο πιο μικρο το νουμερο τοσο καλυτερο και οχι μεγαλυτερο απο 65...στο κατεβασμα εχεις 37 , μια εξασθενισουλα στο κατεβασμα,ποσα πιανεις μαξ;...στο ανεβασμα εισαι παρα πολυ καλα...

Output Power (dBm) up/down = 9.0 / 15.0 =δυναμη σηματος
εδω ενα καλο οριο ειναι τα 15,πανω απο 19 ζοριζεται το μοντεμ να κρατησει τη γραμμη και ισως να υπαρξει προβλημα errors,lost packets και τετοια...αρα το 9 σου στο ανεβασμα ειναι αψογο και τα 15 στο κατεβασμα καλα...

ποσα χλμ εισαι μακρια απ το dslam; και ποσο μετρα ειναι το καλωδιο τηλεφωνου απ το μοντεμ ως τη μπριζα του οτε μες το σπιτι;

θα ελεγα οτι σε μεσο ορο εισαι σχετικα καλα...

αν κανω καπου λαθος διορθωστε....

princess
24-03-05, 20:28
μαλλον ειμαι καλα αν λαβεις υποψη οτι:
εχω συνδρομη 256/128
τη στιγμη εκεινη ηταν συνδεμενο και δευτερο pc που δεν ξερω τι εκανε (δεν ετρεχε p2p αλλα ητανε στο νετ)
η συνδεση ειναι ασυρματη(το modem/router ειναι κατω και το pc επανω).
Γιαυτο λεω οτι ειναι περιεργο να σερνεται η Πετρουπολη. Ποσο απεχω απο το dslam δεν εχω ιδεα βεβαια, η γραμμη ειναι απο οτε και η συνδεση vivo. Μαλλον αν ο firegarden ζητησει να ψαξουν λιγο τη γραμμη του στον ΟΤΕ θα λυσει το προβλημα του....

GregoirX23
24-03-05, 21:51
το τεστ επρεπε να το τρεξεις χωρις να κατεβαζεις τιποτα...αλλιως δεν βγαζει σωστα νουμερα...
ποσα πιανεις στο κατεβασμα με 256? τι νουμερα πιανεις;
μηπως δεν εχεις καλο σημα με το ασυρματο και σου κοβει ταχυτητα;

Η γραμμη απο οτε τρωγεται αν σκεφτεις οτι οι γραμμες απο βιβο σερνονται χαλια των χαλιων...απο πινγκς δεν ξερω αλλα απο ταχυτητες ειναι στην κυριολεξια σκ@τ...οχι πως ο οτε δεν ειναι και αυτος για τα μπαζα ετσι οπως εχει γινει τωρα τελευταια αλλα ωρες ωρες φτιαχνει...πραγμα που δεν εχω ακουσει να ισχυει στην βιβο...

Τωρα σαν isp βιβο προσωπικα δεν θα εβαζα για διαφορα που εφτασαν στα αυτακια μου..., προσωπικα θα επελεγα φορθνετ εαν εμπαινε σε λογαριασμο αοριστου η συνδρομη (εκτος πιστωτικης) και χολ :D , και ισως αν και χλωμο λογω τιμων οτενετ...αλλα καθομαι οσο πιο μακρια μπορω απο acn vivo kai tellas....Τωρα οσο μιλαμε για τις χ διαφορες αλλες ασε να γινουν αποκτησουν διασημοτητα και αναγνωριστικοτητα...κοινως να ανεβουν λιγο και να πεσουν οι τιμες και μετα βλεπουμε....

Βιβο θα εβαζα μονο αν ξυλωνα τελειως τον οτε να βαλω ολο το σετ dsl by phone και σαν isp θα ξεκοβα μετα απο λιγο καιρο να παω σε χολ με γραμμη βιβο και με την προυποθεση οτι οι γραμμες τις βιβο θα ειχαν φτιαξει αλλιως καθομαι οοοπως ειμαι τωρα...με τον ποτε μου και την χολ μου και τα παμε μια καλα μια χαλια...απο πλευρα οτε τα χαλια...αν και οπως βλεπω σαν να φισκαρει και η χολ σιγα σιγα με τα πολλα adsl και θα θελει αναβαθμιση και αυτη σε λιγο....αλλα σαν isp τον προτιμω αν και η εξυπηρετηση τους μου την δινει λιγο....

χονδρικα υπολογιζω να εισαι 1με2,5χλμ μακρια απο το dslam καπου εκει...

princess
24-03-05, 21:58
εχω δει το dumeter να λεει και 45 kb/sec... δεν ξερω ποσο αξιοπιστο ειναι. Τη βιβο την εβαλα το Σεπτεμβρη πριν αρχισουν τα προβληματα, και οσο δεν εχω προβλημα την κραταω (ετσι κι αλλιως το εξαμηνο εληξε, στον ΟΤΕ μου λενε οτι υπαρχει διαθεσιμοτητα να παρω δικη μου γραμμη οποτε θελω, αν δω οτι κατι στραβωνει βλεπουμε.... Δεν κατεβαινε τιποτα οταν ετρεχε το τεστ απλα εκτος απο το pc που ετρεχα το τεστ εγω ηταν συνδεμενο αλλο ενα (εχω δυο Pc σε δικτυο πανω σε ασυρματο router και λογικα εχω απωλειες κι απο κει) αλλα για την ολη κατασταση νομιζω οτι ειμαι αρκετα καλα!

GregoirX23
24-03-05, 22:52
45 με 256; τα κανει και η βιβο αυτα;
χμμ....μπαα παλι χλωμο να την προτιμουσα , ισως για μηνιαια isp μονο και χωρις αοριστου...

256 γραμμη και 256isp εχεις;

ναι...μην επαναπαυθεις και τελειωσουν οι πορτες και δεν μπορεις να αλλαξεις μετα....αν ειναι να κανεις καποια αλλαγη μελετισε το και δρασε αναλογως...

εδω εχουμε 2 κλασικες περιπτωσεις η βιβο σερνεται συνεχεια και μιλαω σαν γραμμη οπως εχω ακουσει...αλλα τουλαχιστον ο ποτε φτιαχνει για λιγα διαστηματα....
απ την αλλη η βιβο νεμαιν ισως οταν κανει αναβαθμιση να πεταει αλλα λογω ανερχομενης εταιριας και λογω χαμηλου budget μπορει να ξανα φυσκαρει συντομα...απ την αλλη ο ποτε αν κανει αναβαθμιση πιστευω ...ισως και να κρατησει πιο πολυ απ την βιβο...ισως...εκτος αν χωνει αβερτα κουβερτα πανω στα dslam τους νεους χρηστες...μεχρι να ξαναφυσκαρει αλλα τι λεμε τωρα...αυτος δεν χαλαει μυρμηγκι να πουμε θα κανει αναβαθμισεις;...οποτε ισως η βιβο να κρατησει πιο πολυ...οποτε αδιεξοδο και στις δυο περιπτωσεις...αλλα βασικα με αυτα που εχω ακουσει απ οσους εχουν βιβο θελουν να ερθουν σε οτε...

η ουσια ειναι μια...ολοι σερνομαστε...που να αντεξει η ελλαδιτσα τετοια πραγματα....
και no money no funny...

princess
25-03-05, 00:25
384 γραμμη (αφου ειναι απο πΟΤΕ) και 256isp. Η μονη αλλαγη που θα κανω μαλλον ειναι να παρω τη γραμμη στο ονομα μου, αν κι αποτι διαβασα καπου εδω μεσα μπορω να πληρωνω το παγιο στη βιβο και να βαλω οτι isp θελω οποτε ισως το αφησω ετσι (κανει καλο στα νευρα μου, δε θελω να βλεπω στο λογαριασμο του πΟΤΕ οτι του πληρωνω τη γραμμη). Νομιζω ομως οτι ειναι καθαρα θεμα περιοχης. Οταν θα πυκνωσουν και δω οι συνδεσεις -που δε θα αργησει θα σουρνομαστε και μεις μαζι σας!

GregoirX23
25-03-05, 01:04
οποτε εχεις 384 απο οτε ολοκληρη στον οτε η shared llu με vivo ; και 256 isp απο vivo ετσι;
και αν δεν εχεις καθολου μπλεγμενη την vivodi στο θεμα γραμμη 384 απο οτε , τοτε μαλλον εννοεις οτι θες να κανεις αυτο...vivodi shared llu οποτε παιρνεις γραμμη απο ποτε και πληρωνεις στην vivo νομιζω...

Η πας για vivodi full llu οπου η γραμμη ειναι της vivo και πληρωενεις παλι σε αυτην και μπορεις να βαλεις μονο Hol και vivodi σαν isp...

και παει στα 45; χμμμ καλο αλλα δυσκολο αλλα αντε το πολυ 35-37...
απο pings Πως πας;

εγω ημουν απο το καλοκαιρι του 2004 με 42αρια συνεχως και απο αρχες του 2005 βραστα χαραλαμπε...οποτε οπως καταλαβαινεις το κακο πλησιαζει ολους μας.....

princess
25-03-05, 01:20
τη γραμμη την εχει παρει για μενα η βιβο απο τον ΟΤΕ.. κι αν μπορω να αλλαξω Isp και να πληρωνω τη γραμμη στη βιβο θα το αφησω ετσι... αυτο με τα ping δεν το ξερω και δε το εχω κοιταξει καθολου -δεν παιζω κι online παιχνιδια γιατι αποτι καταλαβα εκει καιει πιο πολυ. Ξερω οτι εχω καλη ταχυτητα, υποθετω οτι αν το συνδεσω ενσυρματα μεσω ethernet μαλλον θα πηγαινει ακομα καλυτερα, κι οτι μερικες φορες βεβαια κανει κατι "βυθισεις" οι οποιες ειναι σπανιες και κρατανε ελαχιστα... (Βλεπεις το 40 να γινεται 39,38, να μηδενιζει και μετα να ξανανασταινεται...) Επισης παω τωρα να κρεμασω φρεσκα σκορδα πανω απο το μοντεμ, και να βγω στην γειτονια να πω τι χαλια ειναι το dsl στην περιοχη και να μη βαλει κανεις, φτανει που εχουμε βαλει εμεις που βαλαμε, χαλια ειναι σας λεω, χαλια!

GregoirX23
25-03-05, 02:10
κανε ενα πινγκ εδω απο το μενου start->run=εναρξη->εκκινηση
και γραψε αυτο ping proxy.vivodi.gr
και γραψε μας τα νουμερα που σου βγαζει στο time
χωρις να κατεβαζεις και αυτο.... :rtfm: :D

το πινγκ οχι δεν ειναι μονο για παιχνιδια...αυτο ειναι που δειχνει την αποδοση της γραμμης σου...αν ειναι πανω απο time=40ms χωρις να κατεβαζεις...κατι δεν παει καλα....η κατι κανει ο κατεργαρης ο ποτε...στααανταρ αυτος....ο διαολακος....χαχαχαχα... :D
οσο πιο μεγαλο νουμερο τοσο πιο πολυ σερνεται ο τοπος χωρις να κατεβαζεις καν...το νορμαλ ειναι στα20-25.


αν εχεις παρει απο βιβο γραμμη του οτε τοτε μαλλον εχεις vivodi shared llu τοτε νομιζω μπορεις να βαλεις οτι isp θελεις...με μια επιφυλαξη αυτο αν και νομιζω οτι δεν κανω λαθος... :cool:

σκορδα..λοοοολ τα σκορδα διωχνουν τα βαμπιρ που σε αυτη την περιπτωση ειναι ο ποτε που μας ρουφαει την ταχυτητα...και μας δινει τα αιωνια νεκρικα πινγκ οπως οι βρυκολακες δινουν την αιωνια νεκρικη ζωη :lol: :shock:

φτου φτου μακρια απο δω και adsl σε μας ... και ζωη σε μας... loool :D
μιας και ολο πεθαινει και αναστενεται το adsl ε;
ουτε ανασταση του πασχα να ηταν , στη συγεκριμενη περιπτωση ανασταση του adsl του ποτε=ποτε αρα ποτε... καλη εξισωση ε;
:D να φωναξουμε την ελ.λουκα να κραξει τον οτε και να πει στους αλλους οτι ειναι διαβολικος και να μη τον προτιμαμε... :twisted: :lol:
με το συμπαθειο.... :|

τωρα με μια 256 να πιανεις πανω απο 36 λιγο ακυρο μου φαινεται εκτος αν δεν ειναι πραγματικη ταχυτητα....και τα βυθισματα που λες ειναι στανταρ για τις adsl...

princess
25-03-05, 02:25
μμμ καλο ειναι αυτο τωρα; Το ποσο πιανει το λεω απο το DUmeter τωρα αν ειναι αξιοπιστο...

GregoirX23
25-03-05, 02:47
κατεβαζες τπτ;
σου ειναι λιγο τσιμπημενα τα πινγκς...

princess
25-03-05, 02:53
nope, τιποτα... το du ελεγε 0 απο 0.... αλλα παρολαυτα κατεβαζω γενικα καλα... (αυτη τη στιγμη ο azur λεει 26.3 Up και 16 down..). Τελος παντως το θεμα ειναι οτι εδω ειμαστε μαλλον καλα γιαυτο και πρεπει να κοιταξει τη γραμμη του ο φιλος που ειχε το προβλημα... (Η τουλαχιστον εγω καλα το βλεπω γιαυτο που πληρωνω)

26.3 down και 16 Up αναποδα τογραψα μωρε!

GregoirX23
25-03-05, 03:13
26.3 στο ανεβασμα ενω εχεις 256/128! και αυτο λιγο δυσκολο δεν το εχω δει αυτο ποτε...
μηπως κατεβαζει αλλο πισι;
ισως να φταιει το οτι στελνεις δεδομενα και δειχνει μεγαλα πινκγς...τεσπα οταν εχεις 0-0 κανε ενα πινγκ και δωσε νουμερα...να ειναι τελειως ελευθερη η γραμμη...
παντως σε γενικα πλαισια καλα εισαι....τα λεμε...

GrafeioTeleton
25-03-05, 22:11
Παιδια και εδω πετρουπολη.Τις 2 τελευταιες μερες ειμαι πολυ χαλια.Χτες ειχα απο το πρωι μεχρι το βραδυ κατεβασει μονο 773 mb Εκανα και κατι τεστ και μου εδειχνε οτι κατεβαζε με 30 και εχω 356/128
Πρωτη φορα εχω τετοια αποτελεσματα.Παντα αμα κατεβαζα κατι ειχα 40αρια τωρα....Ευχομαι να ειναι προσωρινο...... :frown:

princess
25-03-05, 22:17
αμαν σε λιγο θα μου την πουνε οτι τραβαω ολο το bandwich της περιοχης και θα βρω τον μπελα μου! Τελεταρχη εσυ με τι isp εισαι; (γιατι γραμμη απο ΟΤΕ θα εχεις σιγουρα)

GrafeioTeleton
25-03-05, 22:27
forthnet...(crypto modem)

princess
25-03-05, 23:07
κατι μου λεει οτι απο Isp εδω δεν πολυλεει η Forthnet.... Μαλλον θα ειμαι απο τους λιγους που θα μεινουμε στη βιβο....

GregoirX23
26-03-05, 00:23
μονο 40; αν και θα μου πεις και τα 40 καλα ειναι....
τα 356/128 τα πιανεις στο φουλ;
το τεστ το ετρεξες οταν ειχες το προβλημα; γιατι 356 μας κανει 44.5 και οχι 30

μπορει να φταιει και ο κομβος της φορθνετ αλλα βασικα πιστευω οτι ο οτε φυσκαρει ολοκληρωτικα σιγα σιγα...κλασικα....
σε τι dslam εισαι τελεταρχη;

GrafeioTeleton
26-03-05, 01:27
Εκανα κατι τεστ και επιανα 30kb.Aλλα τωρα σαν να ειναι καλα τα πραγματα.Επιασα 40 στο σιτε της microsoft.Θα ξανακανω και αυριο να σου πω με σιγουρια....5050 ξεκιναει το τηλ μου.Απο πετρουπολη εισαι GreqoirX23???

princess
26-03-05, 01:33
νομιζω οτι ολη η Πετρουπολη, Ιλιον, και περιχωρα (Καματερο κλπ) πεφτουμε στο κεντρο της Κωλλετη και σε Siemens

xibatzis
26-03-05, 01:41
παιδια υπομονη!!!!παντου ετσι ειναι....δειτε και τα αλλα forum της τελλασ της forthet καθε εταιριας.βεβαια φταιει ο dslam του πΟΤΕ.πρεπει να ξυπνισουμε να στειλοουμε επιστολες,e-mail,να κανουμε τηλεφωνα γιατι αλλιως θα παραμεινουμε κοροιδα για μια ζωη

GregoirX23
26-03-05, 04:46
nope κεραμεικος...αθηνα..απλα κανω συζητηση για το adsl...
μακαρι να ημασταν ολοι με siemens dlsam , αυτος ο ποτε με την ιντρακομ τα κανουν πλακακια και φτιαχνουν τα ιντρακομ dslam να πιανουν 384 αντι 448...να πιαναμε οσα επρεπε...
xibatzis αν δεν του τριξουμε τα δοντια του οτε καπως...και αν δεν υπαρξουν ανταγωνιστες μας εχει στο χερι...

firegarden
01-04-05, 22:01
Σορρυ για την αργοπορια αλλα ελειπα καποιες μερες.Λοιπον,εδω και 2-3 μερες δοκιμασα και με Altecnet εκτος απο Forthnet και τα αποτελεσματα ειναι ακομα ελεεινα.Πιανω 24-28κ εκτος απο πολυ λιγο κατι ασχετες ωρες.Τη Δευτερα θα παραπονεθω.Δεν ξερω ομως τι να κανω:Να παρω απλα τηλ.στο 121 και να δηλωσω βλαβη ή να παω σε ενα υποκαταστημα του ΟΤΕ; Ειχα διαβασει οτι ενας φιλος που εκανε το δευτερο ειχε πολυ καλυτερη αντιμετωπιση(αν και μαλλον ηταν απλα τυχερος).Παντως,ενα ειναι σιγουρο:αν τα πραγματα δε φτιαξουν ως το τελος της συνδεσης μου(1 ή 2 μηνες,δε θυμαμαι καλα),ΘΑ ΔΙΑΚΟΨΩ την adsl.To να δινω 50€ το μηνα για να εχω 200kbps ειναι μεγαλη κοροιδια.Και ΝΑΙ,ΘΑ ΓΥΡΙΣΩ ΣΤΗΝ Dial-up για να κοιταω τα μαιλ μου και να ενημερωνομαι κι αυτα που θελω να κατεβαζω,θα πηγαινω σε κανα ιντερνετ καφε να τα κατεβαζω.Σιγουρα θα μου βγαινει πολυ λιγοτερο απο 50€/μηνα και δε θα πλουτιζω τους μ@λ@κες του ΟΤΕ αλλα και των ISP,που μας εχουν βρει καλα κι υπακουα θυματα.Πρωτα απο ολα ομως θα ηθελα να κανω (ξανα) μια ερωτηση-προταση που εχω κανει και στο παρελθον:Πιστευετε πραγματικα οτι οι διαμαρτυριες με email σε εφημεριδες,υπουργεια κλπ εχουν αποτελεσμα;Γιατι να μην κανουμε κατι πιο δραστηριο;Ειναι τοσο δυσκολο πια να μαζευτουμε μια φορα 100-200 ατομα εξω απο ενα υποκαταστημα του ΜπουρδελΟΤΕ και να φωναξουμε για τις τιμες και την καταντια των υπηρεσιων;Εγω παντως ,αν καρποφορησει αυτη η ιδεα,αναλαμβανω να ενημερωσω καναλια κι εφημεριδες για την "συγκεντρωση" καθως επισης και να τυπωσω ενα ενημερωτικο φυλλαδιο σε 200-300 αντιτυπα

GregoirX23
05-04-05, 12:53
βασικα 121...η οτι προτιμας αλλα οτι και να κανεις ενα ειναι σιγουρο...δεν θα ιδρωσει το αυτακι τους...περασαμε αρκετοι απο αυτη τη φαση...το μονο που μπορεις να κανεις ειναι αναμονη...και ααααν γινει κατι...αλλα τωρα να εχεις συνεχεια 200...εχεις δικιο δεν τρωγεται...

amgamer
27-01-06, 18:33
δν ειναι δουλεια αυτη... :evil:
δν μπορω να ευχαριστηθω online gaming τις φυσιολογικες ωρες (πρωι-μεσημερι-απογευμα-βραδυ)
οι μονες ωρες που μπορω κ παιζω ειναι ξημερωματα!!:thumbdown κ εκει δν ειναι παντα σιγουρο.

οι ταχυτητες γενικα τις ωρες οπου ολοι μπαινουμε ειναι χαμηλες στο σερφαρισμα κ στο κατεβασμα.. μεχρι 30.(στη καλυτερη..)
τα ξημερωματα συνηθως ειναι καλα! 40+ κ τα games καλο ping 80-110
αλλα αυτες τις μερες ουτε κ εκει παμε καλα..
χθες ημουν κολλημενος στα 999 στο cod2 :thumbdown

για αλλη μια φορα πηρα το 121! :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
ανεφερα ξανα το προβλημα κ το καταχωρησε στο dslam.

εχω 384 OTE απεριοριστου με το alcatec 530i

κανεις αλλος απο δω με τα ιδια συμπτωματα?:cry:

amgamer
30-01-06, 19:27
η κατασταση οσο παει κ χειροτερευει...
δν υπαρχει περιπτωση να μπορεσω να παιξω online!
παντα εχω 999....
πως γινεται ομως καποιοι αλλοι απο την ιδια περιοχη να παιζουν?

@ ADSLgr.com All rights reserved.