PDA

Επιστροφή στο Forum : Fritz και ασύρματο τηλέφωνο.



giankyr
07-12-07, 12:57
Ε θα τρελαθώ.. Έχω ένα Panasonic KX-TCA150EXV εδώ και περίπου 4 χρόνια. Οι παλαβομάρες που θα διαβάσετε παρακάτω δεν έχουν ξανασυμβεί όλα αυτά τα χρόνια.

Προχτές επιχειρώ να καλέσω έναν αριθμό και βλέπω ότι έχει αλλάξει η ώρα. Απλά τη διορθώνω γιατί ήμουν βιαστικός.. Σήμερα το πρωί έβαλα ξυπνητήρι στο Panasonic και με ξύπνησε το εφεδρικό, γιατί είχε ξαναλλάξει ώρα! Την ξαναδιορθώνω.. Τώρα που έκατσα να ασχοληθώ λίγο με το θέμα, βλέπω ότι έχει ξαναλλάξει και προσπαθώντας να καταλάβω τι γίνεται συνειδητοποιώ ότι παίρνει την ώρα του Fritz! Δε θέλω να παίρνει την ώρα του, γίνεται?

Κουφό Νο2. Ο τηλεφωνικός κατάλογος του Panasonic σβήστικε. Υπήρχαν καμιά 80αριά καταχωρήσεις και τώρα nada. Τι σκατά? Μάγια κάνει αυτό το router ρε παιδιά?

Και μία λεπτομέρεια. Εσείς σε πια ρύθμιση έχετε την ώρα του Fritz? Εμένα ήταν GMT -2 μέχρι σήμερα που ασχολήθηκα με το θέμα και για να πετύχω την ώρα Ελλάδος το έβαλα στο GMT +1 (άσχετα αν βρισκόμαστε στο +2 κανονικά).

grokos
07-12-07, 14:03
Περίπου τα ίδια τράβηξα και εγώ με την ώρα στο Panasonic μου.
Βάλε την ώρα στο FRITZ στο +2 και μετά φτιάξε την ώρα στο Panasonic.

Άλλα τρελλά.....δεν έπαθα !

aa144
07-12-07, 14:40
Αυτό το κάνουν τα τηλέφωνα γιατί θεωρείται πιο αξιόπιστη η ώρα που δίνει ο πάροχος τηλεφωνίας από την τοπική δική τους ώρα που μπορεί να χαθεί αν κοπεί το ρεύμα πχ.

Το πρόβλημα δεν θα εμφανιζόταν αν δεν υπήρχε το θέμα με τη ζώνη ώρας σε κάποιες τελευταίες εκδόσεις firmware του ΦΡΙΤΣ που αν δεν επέμβει ο ιδιοκτήτης να βάλει "λάθος" ζώνη ώρας ώστε να έρθει η ώρα εκεί που πρέπει, τότε προκύπτει διαφορά ώρας, γιατί και ο ΦΡΙΤΣ από το internet την παίρνει την ώρα, δεν την κρατάει αυτός.

Το πρόβλημα με την ώρα (ευελπιστούμε ότι) θα λυθεί με την νέα έκδοση firmware όταν αυτή γίνει διαθέσιμη, μιας και το πρόβλημα είναι γνωστό.

giankyr
07-12-07, 18:34
Το πρόβλημα με την ώρα λοιπόν λύθηκε. Όσον αφορά τις μνήμες όμως? Υπάρχει καμία λογική? Έτυχε σε κανέναν άλλο?

nikos2004
07-12-07, 19:51
και εγω με την ωρα το ιδιο προβλημα εχω:hmm:

george1994
08-12-07, 11:34
Εμένα όταν κοπεί το ρεύμα το Panasonic KX-TG1100GR χάνει την ώρα και την ημερομηνία και πρέπει να τα βάλω πάλι, αυτό συμβαίνει και στις 2 συσκευές που έχω (η μια επάνω στον ΟΤΕ και η άλλη στο Fritz).

aa144
08-12-07, 15:26
Τα παλιότερα μοντέλα δεν μπορούν να πάρουν την ώρα από τον πάροχο της τηλεφωνίας, μόνο χειροκίνητη ρύθμιση δέχονται.

tares
08-12-07, 21:28
Παιδιά ερώτηση άσχετου,

Μόλις χθές παρέλαβα το Fritz 7140. Την ώρα/ημερομηνία πως την ρυθμίζω; Σημείωση ακόμη δεν έχω συνδεθεί στο 2Play, το χρησιμοποιώ μόνο ως router.
Eυχαριστώ

aa144
09-12-07, 00:43
Δεν τη ρυθμίζεις, ο ΦΡΙΤΣ παίρνει την ώρα του από το Internet, αφού συνδεθεί βέβαια.

@ ADSLgr.com All rights reserved.