PDA

Επιστροφή στο Forum : Θα με τρελλάνουν.



P_M
07-12-07, 14:10
έγινε η αναβάθμιση στα 12 και είχα πολλούς αποσυνχρονισμούς.
αφού επικοινώνησα με το περιβόητο call center της tellas επι 15 ημέρες και τους έλεγα ότι έχει πρόβλημα η γραμμή και μου απαντούσαν ότι φταίει το siemens ενώ δεν έφταιγε το modem.

τους πρότεινα να μου ρίξουν την ταχύτητα για να μπορώ να έχω internet.
τελικά μετά απο 15 μέρες το έκαναν κι λειτουργεί καλά.

σήμερα μπαίνω στην σελίδα του modem να δω τι παίζει και ωλέπω κλειδώνει 768/6144.

παίρνω τηλ την tellas και ρωτάω τι γίνεται και γιατί κλειδώνω στα 768 στο upload και όχι στα 1024 που είναι κανονικά.

αρχίζουν και μου λένε ότι έτσι είναι το σύστημα τους, στα 1024 θα κλείδωνα αν έπιανε το modem 12 μβιτ και αφού έριξαν την ταχύτητα δεν μπορώ να κατεβάζω με 700 και να ανεβάζω με 100 και κάτι τέτοιες αηδίες.

ισχύει αυτό και άδικα τους τα χώνω ή όντως μου λένε μπούρδες?

cakavera
07-12-07, 14:31
Δηλαδη εγω που ειμαι στα 4 με ποσο θα επρεπε να ανεβαζω;(εχω 1024 upload)

Ασε φιλε εχουν χασει τ'αυγα και τα πασχαλια εκει μεσα.

Edit:φτιαξε το προφιλ σου.

roseman1986
10-12-07, 02:58
Από όσο γνωρίζω δεν έχει σχέσει το dl με το up εφόσον είναι ασύγχρονο , αν δεις υπάρχει και διαφορετικές τιμές στο noise για dl και up , εάν είναι χαμηλό το snr στο up τότε λογικά θα σου κατεβάζουν και το up για να μην έχεις αποσυνδέσεις , τώρα αν δεις ότι το snr για το up είναι μεγάλο ξαναπάραι τους τηλέφωνο για να το δουν οι τεχνικοί τους μπας και βγάλουν καμία άκρη.
τώρα δεν ξέρω τι παίζει με τα μηχανήματα τους εάν μπορούν να το ρυθμίσουν ή είναι προκαθορισμένα τα κλειδώματα δηλαδή μπορεί να δώσει 1mbps για up μόνο όταν έχεις dl 12mbps , σύμφωνα με τον cakavera αυτό δεν ισχύει ωστόσο δεν ξέρω εάν του έχουν κατεβάσει την ταχύτητα χειροκίνητα ή την έχει κάνει από μόνος του o dslam αυτόματα στα 4 γιατί δεν μπορούσε να συγχρονίσει στα 12 και το πάλευε πολύ ώρα και τελικά του κλείδωσε στα 4 δηλαδή του δίνουν 12/1 και κλειδώνει στα 4/1 λόγο αυτόματης ρύθμισης του dslam , δηλαδή χειροκίνητα είναι στάνταρ τιμές down/up , ενώ αυτόματα όπου συγχρονίσει .

Spanos
10-12-07, 05:38
Θα με τρελλάνουν.

Εδώ που τα λέμε, έχεις και μια προδιάθεση :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.