PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόγραμμα δημιουργίας πόστερ



stivakos
07-12-07, 20:57
Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να σου δίνει τη δυνατότητα να εκτυπώνεις μία φωτογραφία σε μεγέθυνση, δηλαδή σε περισσότερες από μία σελίδες Α4 και μετά να τις ενώνεις ώστε να κάνεις ένα πόστερ ή ένα κάδρο?

dvm
08-12-07, 00:21
Νομίζω ότι είναι κυρίως θέμα driver. Δεν ξέρω κανένα πρόγραμμα.

netlag
08-12-07, 00:30
http://www.theinquirer.net/en/inquirer/news/2004/11/02/divide-and-conquer-print-big-posters-on-any-small-printer

stivakos
08-12-07, 10:45
Θα το ψάξω, thanx

NiKapa
08-12-07, 21:55
Νομιζω οτι ειναι θεμα hardware κι οχι soft.. π.χ με μια ψηφιακη των 800+ ευρω μπορεις...

hellenicsun
09-12-07, 00:42
Νομιζω οτι ειναι θεμα hardware κι οχι soft.. π.χ με μια ψηφιακη των 800+ ευρω μπορεις...


Με μια ψηφιακή υψηλής ανάλυσης θα μπορέσει να δημιουργήσει εικόνες μεγάλου μεγέθους, όχι όμως και να τις εκτυπώσει αφού ο συμβατικός Α4 εκτυπωτής, θα την εκτυπώσει σε μικρό μέγεθος.

Πρέπει να υπάρχει κάποιο software που να σπάει την εικόνα σε κομμάτια.

Αν και κατά τη δική μου γνώμη, για βέλτιστα αποτελέσματα, υπάρχουν και οι επαγγελματίες που μπορούν να αναλάβουν την εκτύπωση όπως εμείς τη θέλουμε.

NiKapa
09-12-07, 00:44
+αλφιστι εχεις δικιο...μιλουσα για την δημιουργια...τωρα η εκτυπωση ειναι αλλη ιστορια..:)

hellenicsun
09-12-07, 00:46
+αλφιστι εχεις δικιο...μιλουσα για την δημιουργια...τωρα η εκτυπωση ειναι αλλη ιστορια..:)

Ποιό μοντέλο αν επιτρέπετε;:biggrin:

NiKapa
09-12-07, 00:47
..του αβαταρ...:p σε ξερω απο το δικο μας...γκουχ γκουχ..με αλλο nick :p

hellenicsun
09-12-07, 00:50
..του αβαταρ...:p σε ξερω απο το δικο μας...γκουχ γκουχ..με αλλο nick :p


Ok:respekt: Τέλος του Off Topic:)

NiKapa
09-12-07, 00:54
Παλι ontopic :p ..νομιζω οτι τετοιες εκτυπωσεις τις κανουν μονο οργανωμενα στουντιο ...κι οχι με οικιακους εκτυπωτες...

hellenicsun
09-12-07, 00:58
Παλι ontopic :p ..νομιζω οτι τετοιες εκτυπωσεις τις κανουν μονο οργανωμενα στουντιο ...κι οχι με οικιακους εκτυπωτες...


Αν μιλάς για απευθείας εκτύπωση σε μέγεθος αφίσας φυσικά και ναί. Έχω δεί απο κοντά τους εκτυπωτές που αναλαμβάνουν μεγάλες εκτυπώσεις και, πιστεψέ με, ούτε οικονομικά ούτε χωροταξικά μας πέρνει να τα έχουμε σπίτι μας.

Βέβαια, ακόμη κι αν ο φίλος έβρισκε ένα πρόγραμμα για να κόψει την εικόνα, να εκτυπώσει τα κομμάτια και να τα ξαναενώσει, το αποτέλεσμα δε θα ήταν λίγο απογοητευτικό;

NiKapa
09-12-07, 01:07
Σωστα...οποτε ο stivakos πηρε τις απαντησεις του..;)

stivakos
10-12-07, 01:25
Και με το παραπάνω παιδιά. Αλλά θα το δοκιμάσω στον ταπεινό μου canon pixma ip4000 και θα σας ενημερώσω.

dvm
10-12-07, 17:11
Αν το κάνεις προσεκτικά (την ένωση των κομματιών) δεν υπάρχει και μεγάλο πρόβλημα, ανάλογα βέβαια την δουλειά. Εμείς παλιά στη σχολή είχαμε εκτυπώση έτσι ένα πόστερ για συνέδριο. Μια χαρά είχε βγει. Κόβαμε και κολλούσαμε προσεκτικά. (Χειροτεχνία κανείς;...)

tsekouras
10-12-07, 17:24
Εγώ που έφτιαξα ένα πόστερ για την δουλειά το έφτιαξα στο powerpoint ορίζοντας ως μέγεθος σελίδας το μέγεθος του πόστερ.
Το τύπωσα μετά σε τυπογραφείο κοντά στα 20€ η έγχρωμη εκτύπωση σε χαρτί Α0.

@ ADSLgr.com All rights reserved.