PDA

Επιστροφή στο Forum : Connx1024...



Kospan85
08-12-07, 00:39
Καλησπέρα σε όλους τους χρήστες και στους δημιουργούς αυτής της σελίδας.Με μια πρώτη ματιά καθώς τυχαία σήμερα ανακάλυψα το site είναι πάρα πολύ καλό και κυρίως χρηστικό για όλους εμάς τους απλούς χρήστες του Ιντερνετ που δεν γνωρίζουμε πάρα πολλά πράγματα σε αυτό το πεδίο.Ειδικά κάποια θέματα με αναφορές σε τεχνικά χαρακτηριστικά κλπ.που μου φαίνονται όπως σε παιδί αρχικής τάξης του δημοτικού τα μαθηματικά επιπέδου πανεπιστημίου.Συγχαρήτηρια για την σελίδα αυτή!
Άνοιξα νέο θέμα για να ρωτήσω κάτι σχετικά με τo λογαριασμό που μου ήρθε σήμερα...:sorry:
Έβαλα νέα γραμμή ΟΤΕ καθώς δεν είχα τέλη σεπτεμβρίου και μετά από λίγες μέρες και αίτηση για Connx1024.Οπότε σήμερα ήρθε ο 1ος λογαριασμός και ήταν 170E όλα μαζί. (οι κλήσεις δεν ήταν πάνω από 4E) Μου φάνηκαν πολλά αν και περίμενα σαν αρχικό λογαριασμό κάπου στα 120E όπως τα υπολόγιζα.Βλέπω πάρα πολλά πάγια διαφορετικά,αναδρομικά κλπ. Τι παίζει? Θα αφαιρεθεί τίποτα στους επόμενους λογαριασμούς? Αν ναι πόσο περίπου βλέπετε να έρχεται και ο επόμενος (χωρίς κλήσεις αφού κάνω ελάχιστες)? Αν όχι πάλι πόσο περίπου?
Αυτά αν γνωρίζει κάποιος που έχει Connx ας γράψει 2-3 πραγματάκια ή και όποιος άλλος ξέρει κάτι.
Ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας και την απάντησης σας.

........Auto merged post: Kospan85 added 2 Minutes and 33 Seconds later........

giorgosts
08-12-07, 05:01
Τα πάγια πληρώνονται 2 μήνες μπροστά. Τα αναδρομικά αφορούν στο χρονικό διάστημα από την ενεργοποίηση μέχρι την έκδοση του λογιαριασμού. Δηλ. εσένα σου ήρθαν 2+2 τέσσερα μηνιάτικα.

Στο δίμηνο πρέπει να πληρώνεις περίπου 43+30 ~=75 πάγια, νομίζω βάζουν και κάτι επιπλέον για συντήρηση τηλ. συσκευής και αναγνώριση κλήσεις.

Kospan85
10-12-07, 18:14
Ευχαριστώ για την απάντηση σου giorgosts.
Το πάγιο για 1024 βλέπω ότι είναι 29,76ε αντι 21,(μάλλον στο λένε χωρίς ΦΠΑ)κατι αν μπορώ να καταλάβω...
Με τα πάγια ισχύει αυτό που λες γιατί ενώ ο λογαρ. είναι 11/9 εώς 22/11 πληρώνω και 23/11/07-22/1/0. Οπότε μετά απλά θα μου έρθει κανονικός λογαριασμός στα... 90Ε+ και χωρίς ίσως να αφαιρεθεί κάτι.
Αν έχει κανείς άλλος παρόμοια περίπτωση ας το αναφέρει.

body125z
10-12-07, 20:41
21.5 εινακ μαζι με φ.π.α απλα εχει 6 μηνη δεσμευση.. μετα αν παει αοριστου ανα μηνα ανεβαινει δε ξερω ποσο εειναι ακριβως το εχω ψαξει πολλες φορες αλλα δε το βρηκα,,,, αν καποιος ξερει..

kyriakos7
10-12-07, 23:12
δε νομιζω να ανεβαινει ανα μηνα.

body125z
11-12-07, 00:58
δε νομιζω να ανεβαινει ανα μηνα.

στην ΟΤΕΝΕΤ σιγουρα ισχυει αν δηλαδη τελειωσει η 6μηνη δεσμευση στο ακριβαινουν για να ξαναδεσμευτεις... ξερει κανεις αν ισχυει και στο κονεξ του ΟΤΕ?:hmm:

alexch_gr
11-12-07, 01:07
όχι δεν ισχύει. Μετά την πάροδο ενός έτους η χρε'ωση προσαρμόζεται στον εκάστοτε τιμοκατάλογο

Kospan85
14-12-07, 00:43
Πάντως νομίζω ότι είναι 29,9 Ε τελικά παιδιά. Σε χαρτί που μου έδωσαν με την ενεργοποίηση,,τώρα το βρήκα,αναφέρει Συνολική αξία με μηνιαία χρέωση (χωρίς ΦΠΑ) 29,90 Ε, ενώ πιο κάτω με ΦΠΑ 35,58!!! Αν ισχύει,που μου φαίνεται ότι ισχύει λόγω του λογαριασμού που μου ήρθε...είναι κοροιδία από την στιγμή που ακούς για 21,κατι Ε το μήνα... Επειδή ήμουν άρρωστος αρκετές μέρες δεν έχω πάει ακόμα να πληρώσω και να ρωτήσω...
Μέσα στο λογαριασμό :closed: βλέπω ADSL OTE 29,76 E , OnDSL HOME 6,38 E ..:hmm: :rtfm:
(Aναδρομικα ADSL OTE 17,36 E ,OnDSL HOME 4,679 E)
Συγγνώμη αν κούρασα με αριθμούς και γενικά με την περίπτωση μου.Απλά βλέπω τι διαφορά και πώς φουσκώνει ένας λογαριασμός με όλα αυτά τα πάγια,τις χρεώσεις κλπ. ενώ όταν είσαι απέξω (χωρίς τηλ.)υπολογίζεις λίγο διαφορετικά τα πράγματα-φυσικά ξαναλέω είναι και 1ος λογαριασμός γιαυτό μου φαίνονται πολλά. Πάντως 100 Ε σίγουρα θα μου έρχονται και οι επόμενοι λογαριασμοί και γενικά είναι ακριβές υπηρεσίες για καποιον που θα μπει μόνο για κάποιες ώρες ίντερνετ χωρίς καν να κάνει κλήσεις.
Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας.

paparesta
14-12-07, 01:03
Φίλε kospan το πάγιο είναι 21,50 μαζι με ΦΠΑ για την 1024, δηλαδή 43 ευρώ το δίμηνο στον λογαριασμό. Αυτά που βλέπεις στον λογαριασμό είναι ένας διαχωρισμός του conn-x σε ADSL OTE ( αυτά που αποδίδεις στον ΟΤΕ) και σε OnDSL HOME (αυτά που αποδίδεις στην ΟΤΕΝΕΤ). Αν τα προσθέσεις 29,76+6,38=36,14 + 19% ΦΠΑ = 43 ευρώ, που είναι και το ποσό που δίνεις για το conn-x ανά δίμηνο. 'Οσον αφορά τα αναδρομικά αυτά μπαίνουν μόνο στον πρώτο λογαριασμό και είναι τα πάγια του conn-x απο την ημέρα που ενεργοποιήθηκε μέχρι και την τελευταία ημέρα παροχής υπηρεσιών για το τρέχον διάστημα του λογαριασμού ( στην πρώτη σελίδα του λογαριασμού ΟΤΕ- αριστερά- Περίοδος Παροχής Υπηρεσιών) , αφου όπως σου είπε και ο φίλος παραπανω όλα τα πάγια προπληρώνονται για το επόμενο δίμηνο. Τελειώνοντας αν εσυ μετά το 6μηνο όπου και τελειώνει η δεσμεύσή σου , αποφασίσεις να το σταματήσεις, τότε θα σου επιστραφούν τα ανάλογα τέλη conn-x αφου τα έχεις ήδη προπληρώσει για το επόμενο δίμηνο. ;)

Kospan85
14-12-07, 03:54
Σ'ευχαριστώ φίλε με την λεπτομερή εξήγηση σου το κατάλαβα πια ακριβώς...Μου είχαν πει τα παιδιά πιο πάνω και περίπου μπήκα στο κλίμα αλλά ξανακοιτάζοντας τον λογαριασμό με μπέρδευε λίγο...σαν εντελώς άσχετος(μάλλον το κατάλαβες). Απλά τώρα που μου είπες ακριβώς τι είναι το κάθε τι που πληρώνω αφού τα έγραψα και εγώ με κατατόπησες πλήρως.:oneup::clap:

@ ADSLgr.com All rights reserved.