PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαμαρτυρία για την «Αθλητική Κυριακή»



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10

arisgl
08-12-07, 03:13
http://www.ilisiakos.com/images/ert.jpg

Ως εκπρόσωποι των φιλάθλων των ομάδων της Β' Εθνικής, αλλά κυρίως, ως φορολογούμενοι πολίτες, διαμαρτυρόμαστε για την πρωτοφανή απαξίωση του πρωταθλήματος της Β' Εθνικής από την Αθλητική Κυριακή.
Η ιστορική αυτή εκπομπή που κάποτε τηρούσε ίσες αποστάσεις μεταξύ των ομάδων και προέβαλε τηρουμένων των αναλογιών, όλα τα επαγγελματικά πρωταθλήματα, σήμερα έχει μετατραπεί σε μονόλογο των λεγόμενων "μεγάλων ομάδων", εις βάρος όλων των υπολοίπων. Κι αν οι υπόλοιπες ομάδες της Α' Εθνικής έχουν το δίλεπτο που τους απέμεινε, στη Β' Εθνική τα πράγματα είναι τραγικά.
Προβάλλονται εν τάχει μόνο τα γκολ των αγώνων, λίγο πριν τη λήξη της εκπομπής και αφού βέβαια έχουν προηγηθεί τα στιγμιότυπα των αγώνων της σούπερ λίγκας, οι ατέρμονες συζητήσεις των παρουσιαστών και των καλεσμένων σχετικά με τους αγώνες του Ολυμπιακού, του Παναθηναϊκού και της ΑΕΚ, τα στιγμιότυπα από όλα τα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα, το στοίχημα, το παραστοίχημα και οτιδήποτε άλλο υπάρχει πλην του δεύτερου - υποτίθεται - τη τάξει ελληνικού ποδοσφαιρικού πρωταθλήματος. Ακόμη κι όταν στο παρελθόν διεξαγόταν μόνο το πρωτάθλημα της Β' Εθνικής λόγω υποχρεώσεων της Εθνικής Ομάδας, η κατ' όνομα πλέον "Αθλητική Κυριακή" προέβαλλε ανούσια ρεπορτάζ των λεγόμενων "μεγάλων ομάδων", πετώντας τη Β' Εθνική στο τέλος του προγράμματός της.
Ο κατήφορος όμως δεν σταματάει εδώ.
Το περασμένο Σαββατοκύριακο αναβλήθηκαν οι αγώνες των πρωταθλημάτων Β' και Γ' Εθνικής, επειδή η σούπερ λίγκα από ιδρύσεώς της δεν έχει καταβάλλει ούτε ένα ευρώ, ως όφειλε, προς την ΕΠΑΕ. Το γεγονός αυτό, από μόνο του, αποτελεί σημαντική είδηση. Οι αρχισυντάκτες και οι δημοσιογράφοι όμως που διαμορφώνουν το πρόγραμμα της Αθλητικής Κυριακής έχοντας διαφορετική γνώμη, δεν μπήκαν καν στον κόπο να προβάλλουν ρεπορτάζ με τις θέσεις των εμπλεκομένων στην υπόθεση, σα να μην αποτελούσε είδηση το γεγονός ότι αναβλήθηκαν 26 αγώνες επαγγελματικών πρωταθλημάτων για κάποιον λόγο.
Ως φορολογούμενοι πολίτες που πληρώνουμε κάθε μήνα την ΕΡΤ, απαιτούμε:
- Να σταματήσει αμέσως η κατάφωρη αδικία εις βάρος όλων των ομάδων, πλην των λεγόμενων "μεγάλων".
- Το δεύτερο τη τάξει επαγγελματικό πρωτάθλημα της Ελλάδας να πάρει επιτέλους τη θέση που του αξίζει στο πρόγραμμα της «Αθλητικής Κυριακής». Να προβάλλονται πλήρη στιγμιότυπα κι όχι μόνο τα γκολ, ειδικά στους μεγάλους αγώνες.
- Τα στιγμιότυπα της Β' Εθνικής να προβάλλονται αμέσως μετά τους αγώνες της σούπερ λίγκας και βέβαια πριν από τα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα. Η Αθλητική Κυριακή είναι ελληνική εκπομπή και η Β' Εθνική είναι το δεύτερο τη τάξει πρωτάθλημα της Ελλάδας κι όχι της μπανανίας.
- Να σταματήσουν οι παρουσιαστές της εκπομπής να μιλούν σαν οπαδοί συγκεκριμένων ομάδων και να τηρείται αυστηρή ουδετερότητα προς όλες τις ομάδες. Μπορεί η ΕΡΤ να έχει αγοράσει τα δικαιώματα του Ολυμπιακού και του Παναθηναϊκού, όμως αυτό έγινε ΚΑΙ με δικά μας χρήματα.
- Η «Αθλητική Κυριακή» να ξαναγίνει αθλητική εκπομπή κι όχι τοκ σόου. Ο κόσμος θέλει να βλέπει δράση κι όχι ατέρμονες συζητήσεις μεταξύ των παρουσιαστών και των προσκεκλημένων τους, που εκπροσωπούν τις 3 «μεγάλες» ομάδες της Αθήνας.

ΟΙ ΣΥΝΔΕΣΜΟΙ ΦΙΛΑΘΛΩΝ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ B' ΕΘΝΙΚΗΣ
ΕΘΝΙΚΟΥ ΠΕΙΡΑΙΩΣ (Gate 14, Πινέζες, Σ.Φ.Ε. Καστέλας - Ν. Φαλήρου), ΗΛΥΣΙΑΚΟΥ (Σ.Φ.Η.), ΙΩΝΙΚΟΥ (Rangers Club), ΚΕΡΚΥΡΑΣ (Vourligans), ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ ΒΟΛΟΥ (Austrian Boys), ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΥ (CHE GUEVARA CLUB), ΠΙΕΡΙΚΟΥ (Σ.Ο.Π.)

21century
08-12-07, 17:02
Νομίζω ότι τους πληρώνουμε για τα καλά με τα χρήματα μας και οφείλουν να τηρούν την αντικειμενικότητα και τον πλουραλισμό και να μην το κάνουν σαν την Δρούζα που είχε τόσο μεγάλο βύσμα εκεί στην κρατική- δεν είναι δημόσια- τηλεόραση και την πληρώναμε 24.000 ευρώ για το καθε επεισόδειο. Μόνο η ΝΕΤ έχει κρατήσει κάπως στα δελτία ειδήσεων την αξιοπιστία της και έχει σοβαρότητα, τα υπόλοιπα άστα να πάνε. Που είναι η εποχή του Διακογιάννη και του Φουντουκίδη άραγε?

Chris2004
08-12-07, 17:11
ΔΙΑΦΩΝΩ ΚΑΘΕΤΑ!!!

Τα λεφτά που πληρώνω στην ΕΡΤ αξιοποιούνται με το παραπάνω γιατί 1ο δείχνει την ομάδα μου (Ολυμπιακός) και δευτερον στην Αθλητική Κυριακή έχει μεγάλο μερίδιο της εκμπομπής.

Βασικά αν έδειχνε ΜΟΝΟ Ολυμπιακό θα μου άρεσε περισσότερο, αλλά τί να κάνουμε υπάρχουν και άλλες ομάδες.

Όσο για τις βλακείες περί δημόσιας τηλεόρασης....καλά μας δουλεύετε; Ποιά δημόσια τηλεόραση; Ζείτε σε καπιταλιστική δυτικοευρωπαϊκή χώρα...πάρτε το χαμπάρι.
Άν θέλετε "αντικειμενική" δημόσια τηλεόραση τραβάτε σε καμιά Κίνα (χοχοχοχο)

Spanos
08-12-07, 17:18
Πάντα έτσι ήταν η Αθλητική Κυριακή. Όταν τελείωνε η παρουσίαση των αγώνων της Α' Εθνικής παρουσίαζε τα αποτελέσματα και λίγα στιγμιότυπα απο τους αγώνες της Β' και Γ' Εθνικής. Κάποτε μάλιστα δεν υπήρχε κάμερα καν στο γήπεδο για να δείξει στιγμιότυπα.

Με τις συζητήσεις και τα βελάκια πάντως το έχουν παρακάνει.

TRY
08-12-07, 19:56
Συμφωνώ με το θέμα, πρέπει να τελειώσει αυτό το διεστραμμένο θέαμα με τους τρεις εκπροσώπους των τριών του ΠΟΚ και να παρουσιάζονται ρεπορτάζ από όλους τους αγώνες. Επίσης να σταματήσουν τα βελάκια και αυτές οι ηλιθιότητες καθώς και τα ρεπορτάζ τύπου παρακάμερας που μας δείχνουν τι είπε ο Πάντος στη γυναίκα του μετά το ματς. Να δίνεται ίσος χρόνος σε κάθε ματς.

Η δημόσια τηλεόραση οφείλει να μην την απασχολούν τα νούμερα της τηλεθέασης, να επιστρέψει στην παλιότερη μορφή της.

........Auto merged post: TRY added 3 Minutes and 30 Seconds later........

Το ωραίο είναι ότι όταν έχει Champions League έχει ξεχωριστό ρεπορτάζ από κάθε αγώνα, με ξεχωριστό δημοσιογράφο για κάθε ματς που το έχει δει ολόκληρο και έχει επιλέξει στιγμιότυπα αρκετά εκτεταμένα. Αλλά όταν παίζει Α' ή Β' Εθνική κατηγορία βλέπουμε μόνο τους 3 μεγάλους.

Επίσης, αν ξέρει κάποιος τα προσωπικά email των παρουσιαστών της εκπομπής (Παπαδημητρίου και Κατσαρού) ας τα δημοσιεύσει για να τους τα πούμε και προσωπικά.

DSLaManiaC
08-12-07, 20:04
ΔΙΑΦΩΝΩ ΚΑΘΕΤΑ!!!

Τα λεφτά που πληρώνω στην ΕΡΤ αξιοποιούνται με το παραπάνω γιατί 1ο δείχνει την ομάδα μου (Ολυμπιακός) και δευτερον στην Αθλητική Κυριακή έχει μεγάλο μερίδιο της εκμπομπής.

Βασικά αν έδειχνε ΜΟΝΟ Ολυμπιακό θα μου άρεσε περισσότερο, αλλά τί να κάνουμε υπάρχουν και άλλες ομάδες.

Όσο για τις βλακείες περί δημόσιας τηλεόρασης....καλά μας δουλεύετε; Ποιά δημόσια τηλεόραση; Ζείτε σε καπιταλιστική δυτικοευρωπαϊκή χώρα...πάρτε το χαμπάρι.
Άν θέλετε "αντικειμενική" δημόσια τηλεόραση τραβάτε σε καμιά Κίνα (χοχοχοχο)

Προφανώς κάνεις πλάκα σωστά? :cool:

Embraced
09-12-07, 01:14
Κάνει δεν κάνει πλάκα δεν έχει ιδιαίτερη σημασία. Προσωπικά σκέφτομαι τους ανθρώπους που είναι από τη Λάρισα και πληρώνουν μέσω της ΔΕΗ την ΕΡΤ για να βλέπουν τους σχολιαστές της να πανηγυρίζουν τα γκόλ που τρώει η ομάδα τους από Ολυμπιακό/Παναθηναϊκό. Αν δεν είναι αυτό σκάνδαλο, θέλω κι εγώ να ξέρω τι είναι! Λόγω της χρηματοδότησης ΚΑΙ από τον Έλληνα πολίτη, είναι υποχρεωμένοι να είναι αντικειμενικοί ακόμα κι αν παίζει ο Παναθηναϊκός στην Ηγουμενίτσα!

ardi21
09-12-07, 03:59
ΔΙΑΦΩΝΩ ΚΑΘΕΤΑ!!!

Τα λεφτά που πληρώνω στην ΕΡΤ αξιοποιούνται με το παραπάνω γιατί 1ο δείχνει την ομάδα μου (Ολυμπιακός) και δευτερον στην Αθλητική Κυριακή έχει μεγάλο μερίδιο της εκμπομπής.

Βασικά αν έδειχνε ΜΟΝΟ Ολυμπιακό θα μου άρεσε περισσότερο, αλλά τί να κάνουμε υπάρχουν και άλλες ομάδες.

Όσο για τις βλακείες περί δημόσιας τηλεόρασης....καλά μας δουλεύετε; Ποιά δημόσια τηλεόραση; Ζείτε σε καπιταλιστική δυτικοευρωπαϊκή χώρα...πάρτε το χαμπάρι.
Άν θέλετε "αντικειμενική" δημόσια τηλεόραση τραβάτε σε καμιά Κίνα (χοχοχοχο)

Ωραια λογικη:down: Ξερεις δεν πληρωνεις μονο εσυ την ΕΡΤ και ουτε ειναι ολοι γαυροι. Υπαρχουν και αλλα ατομα αλλων ομαδων στην Ελλαδα που δεν μπορουν να ακουν του καθενος τις ανοησιες καθε Κυριακη.
Τοτε να δεσουμε μια πετρα στο λαιμο μας και να φουνταρουμε αφου "σε αυτην την χωρα δεν αλλαζει τπτ".

Chris2004
09-12-07, 13:47
Ωραια λογικη:down: Ξερεις δεν πληρωνεις μονο εσυ την ΕΡΤ και ουτε ειναι ολοι γαυροι. Υπαρχουν και αλλα ατομα αλλων ομαδων στην Ελλαδα που δεν μπορουν να ακουν του καθενος τις ανοησιες καθε Κυριακη.
Τοτε να δεσουμε μια πετρα στο λαιμο μας και να φουνταρουμε αφου "σε αυτην την χωρα δεν αλλαζει τπτ".

Εγώ θέλω να βλέπω Ολυμπιακό...και τίποτα άλλο, εσύ θέλεις να βλέπεις ξέρω γώ Ατρόμητο...εμείς είμαστε 10 και εσύ ένας....μάντεψε ποιού θα γίνει το χατήρι

Τέλος να σημειώσω ότι δεν πληρώνουμε ΕΡΤ...αλλά ΑΔΕΙΑ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ,(άλλο τί γράφει ο λογαριασμός της ΔΕΗ) πράγμα που υπάρχει σε ΟΛΑ τα κράτη. Μάλιστα εμείς ευτυχώς έχουμε και 4-5 Ελεύθερα Ιδιωτικά κανάλια. Σε άλλες χώρες π.χ Αγγλία βλέπεις μόνο BBC1&2 και άλλο 1 κανάλι...και για να δείς κανένα ΣΟΒΑΡΟ κανάλι πρέπει να πληρώσεις υποχρεωτικά καλωδιακή.
Σημειωτέον ότι πληρώνεις άδεια τηλεόρασης βλέπεις δεν βλέπεις BBC1&2.

aroutis
09-12-07, 14:10
Εγώ θέλω να βλέπω Ολυμπιακό...και τίποτα άλλο, εσύ θέλεις να βλέπεις ξέρω γώ Ατρόμητο...εμείς είμαστε 10 και εσύ ένας....μάντεψε ποιού θα γίνει το χατήρι

Τέλος να σημειώσω ότι δεν πληρώνουμε ΕΡΤ...αλλά ΑΔΕΙΑ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ,(άλλο τί γράφει ο λογαριασμός της ΔΕΗ) πράγμα που υπάρχει σε ΟΛΑ τα κράτη. Μάλιστα εμείς ευτυχώς έχουμε και 4-5 Ελεύθερα Ιδιωτικά κανάλια. Σε άλλες χώρες π.χ Αγγλία βλέπεις μόνο BBC1&2 και άλλο 1 κανάλι...και για να δείς κανένα ΣΟΒΑΡΟ κανάλι πρέπει να πληρώσεις υποχρεωτικά καλωδιακή.
Σημειωτέον ότι πληρώνεις άδεια τηλεόρασης βλέπεις δεν βλέπεις BBC1&2.Τραβα δες TV Magic.

Η ΕΡΤ ( ΚΡΑΤΙΚΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ) δεν είναι τσιφλίκι ΚΑΜΙΑΣ ομάδας.

Σίγουρα δεν ειναι τσιφλίκι του γαυρού της ΑΕΚ ή του βάζελου.

Και τέλος με ενδιαφέρει να μου δείξεις πως στοιχειοθετείς το


Τέλος να σημειώσω ότι δεν πληρώνουμε ΕΡΤ...αλλά ΑΔΕΙΑ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ,(άλλο τί γράφει ο λογαριασμός της ΔΕΗ) πράγμα που υπάρχει σε ΟΛΑ τα κράτη.

sdikr
09-12-07, 14:14
Τραβα δες TV Magic.

Η ΕΡΤ ( ΚΡΑΤΙΚΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ) δεν είναι τσιφλίκι ΚΑΜΙΑΣ ομάδας.

Σίγουρα δεν ειναι τσιφλίκι του γαυρού της ΑΕΚ ή του βάζελου.

Και τέλος με ενδιαφέρει να μου δείξεις πως στοιχειοθετείς το



Στο ότι η ΕΡΤ έχει τους transpoders, κεραίες κλπ (με λιγά λόγια το last mile)

D_J_V
09-12-07, 14:20
Δε φταίει η ΕΡΤ παιδιά αλλά οι ΣΠΟΝΣΟΡΕΣ... αυτοί επιβάλουν καλώς ή κακώς τι θα έχει το μεγαλύτερο κομμάτι προβολής στην εκπομπή, μη γελιόμαστε!! Αν η εκπομπή κάνει "κοιλιά" σε θεαματικότητα τότε θα πάρει λιγότερες διαφημίσεις και φθηνότερα!! Βέβαια εγώ ΠΟΤΕ δεν κατάλαβα ΠΟΙΟΙ είναι αυτοί που έχουν μηχανάκι AGB σπίτι τους και καθορίζουν τι βλέπουμε, πότε το βλέπουμε και για πόσο το βλέπουμε!!!
Τόσο κόσμο ξέρω, τόσους συγγενείς και φίλους έχω, μέχρι και το facebook μου έχει 50 φίλους αλλά ΚΑΝΕΙΣ τους δεν έχει μηχανάκι AGB... ούτε με έχουν πάρει ποτέ 30++ χρόνια τώρα κανείς να μου πεί να βάλω AGB μηχάνημα!!
Προσωπικά σπάνια βλέπω ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΚΥΡΙΑΚΗ και λοιπές εκπομπές βραδυνές για το πρωτάθλημα γιατί με κουράζουν, κι αν δώ θα ασχοληθώ ΜΟΝΟ για να ξαναδώ τις φάσεις του Ολυμπιακού και τις χαζοπαρακάμερες... μετά είτε βλέπω κανα DVD είτε ασχολούμαι με την αγαπημένη μου :P
Οσο για το τέλος τηλεόρασης για μένα είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ γιατί συγκρίνοντας με Αγγλία που ήμουν πολλά χρόνια εφόσουν πληρώνεις άδεια τηλεόρασης στο BBC δεν υπάρχουν διαφημίσεις ούτε για 30"!!!!
Εδώ ΚΑΙ πληρώνουμε μεσω ΔΕΗ το κέρατο ΚΑΙ μας πήζουν στις διαφημίσεις!!
Οσο για τις ομάδες της Β και Γ εθνικής μη γελιόμαστε ΔΕΝ πουλάνε!
Ας κάνουν συμφωνία με την ΕΤ-3 που είναι και αυτή κρατικής εμβέλεις και ασχολείται πολλές φορές...
Δυστυχώς δε χωράνε ΟΛΑ αυτά έχει η καπιταλιστική αγορά που ψηφίζουμε ...

Embraced
09-12-07, 14:22
Εγώ θέλω να βλέπω Ολυμπιακό...και τίποτα άλλο, εσύ θέλεις να βλέπεις ξέρω γώ Ατρόμητο...εμείς είμαστε 10 και εσύ ένας....μάντεψε ποιού θα γίνει το χατήρι

Δηλαδή επειδή ανήκεις στην προβατίσια μάζα, πρέπει οι υπόλοιποι να σε επιδοτούν κιόλας; Θα σου άρεσε να πληρώσεις για να βλέπεις Ρεαλ-Λάτσιο αντι για Ολυμπιακός-Βέρντερ επειδή οι ΑΕΚτζήδες και οι Παναθηναϊκοί θα ήθελαν να δούν τη Ρεαλ; Για να σοβαρευτούμε λιγάκι.


Τέλος να σημειώσω ότι δεν πληρώνουμε ΕΡΤ...αλλά ΑΔΕΙΑ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ,(άλλο τί γράφει ο λογαριασμός της ΔΕΗ) πράγμα που υπάρχει σε ΟΛΑ τα κράτη. Μάλιστα εμείς ευτυχώς έχουμε και 4-5 Ελεύθερα Ιδιωτικά κανάλια. Σε άλλες χώρες π.χ Αγγλία βλέπεις μόνο BBC1&2 και άλλο 1 κανάλι...και για να δείς κανένα ΣΟΒΑΡΟ κανάλι πρέπει να πληρώσεις υποχρεωτικά καλωδιακή.
Σημειωτέον ότι πληρώνεις άδεια τηλεόρασης βλέπεις δεν βλέπεις BBC1&2.

Δεν πάνε τα λεφτά στην ΕΡΤ δηλαδή ε; Χαχα! Δηλαδή που πάνε; Στο ραδιοτηλεοπτικό συμβούλιο η στα ιδιωτικά; Όσο για το ότι στο εξωτερικό πληρώνεις για να δείς, μάλλον ξεχνάς ότι εδώ σκουπίδια βλέπεις, άρα ότι πληρώνεις παίρνεις, δεν είσαι προνομιούχος.

ranger
09-12-07, 15:49
Στην ΕΡΤ πληρώνουμε ανταποδοτικό τέλος, το οποίο εισπράττει εκ μέρους τς η ΔΕΗ.
Υπάρχει ήδη κίνηση για την κατάργηση του με petition (http://www.youchoose.net/campaign/greek_public_tv_payment) και προσφυγές στην Ε.Ε. (http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,id=61182232) (και εδώ (http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11424&subid=2&pubid=138516)). Τρόπος να γλυτώσεις το τέλος αυτό υπάρχει αλλά είναι τέτοια η διαδικασία που δεν ασχολείται σχεδόν κανείς.

on topic τώρα, σχετικά με το α πουλάνε ή όχι οι ομάδες της Β Εθνικής, δύο ενστάσεις έχω.

πρώτον, από την στιγμή που μιλάμε για κρατική τηλεόραση δεν έχει σχέση το τι πουλάει, αλλά τα ίσα δικαιώματα των πολιτών στην ενημέρωση που θεωρητικά μπορεί να τα παρέχει μόνο ένα κανάλι που δεν έχει σκοπό το κέρδος. Άρα πουλάει δεν πουλάει κάτι, δεν έχει σημασία. Αλλού το κρατάει αλλού όχι. Δηλαδή πουλάει περισσότερο πχ η Κυριακάτικη Εκκλησία από ένα μισάωρο Β Εθνικής; Δε νομίζω, απλά εκεί είναι υποχρεωμένοι να το δείχνουν.

Δεύτερων, γιατί ένα παιχνίδι πχ Λεβαδιακού - Βέροιας αξίζει περισσότερου σχολιασμού όταν γίνεται φέτος στην Α ενώ πέρσι στην Β μπορεί να μην είχε ούτε ένα πλάνο (πχ αν δεν είχε γκολ). Σύμφωνα με την λογική του "δείχνουμε ότι πουλάει και μόνο" γιατί πουλάει περισσότερο φέτος από πέρσι;

aroutis
09-12-07, 15:50
Στο ότι η ΕΡΤ έχει τους transpoders, κεραίες κλπ (με λιγά λόγια το last mile)Και ο ΟΤΕ εχει last mile, αλλά δεν θυμάμαι να πληρώνω κάτι για αυτό όντας στη Vivodi.

Κανένα νόμο που να λέει αυτό που είπε υπάρχει;

Chris2004
09-12-07, 17:09
Τραβα δες TV Magic.

Δεν πιάνω γιατί δεν μένω Αθήνα πλέον



Και τέλος με ενδιαφέρει να μου δείξεις πως στοιχειοθετείς το

Στο ότι η ΕΡΤ διαθέτει την υποδομή για να εκπέμπουν ΟΛΑ τα κανάλια.


Δηλαδή επειδή ανήκεις στην προβατίσια μάζα, πρέπει οι υπόλοιποι να σε επιδοτούν κιόλας; Θα σου άρεσε να πληρώσεις για να βλέπεις Ρεαλ-Λάτσιο αντι για Ολυμπιακός-Βέρντερ επειδή οι ΑΕΚτζήδες και οι Παναθηναϊκοί θα ήθελαν να δούν τη Ρεαλ; Για να σοβαρευτούμε λιγάκι.

Οι ΠΑΕ είναι ΕΤΑΙΡΙΕΣ οι οποίες για να προβάλλεις τους αγώνες τους (ή τις φάσεις ακόμα!) πρέπει να πληρώσεις τα ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ.
Προφανώς τα 10€ ΔΕΝ ΕΠΑΡΚΟΥΝ για να καλυφθούν αυτά τα έξοδα. Αυτά υπάρχουν αποκλειστικά για τη συντήρηση του Δικτύου.

Οπότε για να μπορεί η ΕΡΤ να δείχνει αγώνες των διαφόρων ομάδων πρέπει να τα σκάσει Χοντρά, ειδικά σε ΟΣΦΠ, ΑΕΚ, ΠΑΟ (Supersport).

Αυτά τα χρήματα ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΟΥΝ....και αυτό λέγεται ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ! Οι Διαφημιστές προφανώς και δεν θα πληρώσουν για διαφήμηση σε αγώνα Λεβαδειακός-Ατρόμητος...γι'αυτό και οοοολες αυτές τις ομάδες τις έχει το Supersport.

Για να ολοκληρώσουμε λοιπόν.

Για να δείς εσύ τις 3 φάσεις της ομαδούλας σου στην Αθλητική Κυριακή η ΕΡΤ πρέπει να τα σκάσει ή στην ομάδα αν συνεργάζονται ΆΜΕΣΑ, ή στο Supersport.
Τα 10 ψωροευρώ που δίνεις το 4άμηνο δεν επαρκούν.
Άρα για να βρεί λεφτά η ΕΡΤ για να δείξει τις 3 φάσεις της ομαδούλας σου πρέπει να βγάλει λεφτά απο τις διαφημίσεις και απο πρόγραμμα με ΕΚΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΚΟΙΝΟ όπως ο Ολυμπιακός.

Έτσι απλά λειτουργεί η οικονομία...όλα τα άλλα περί ίσων δικαιωμάτων είναι για λαϊκή κατανάλωση.

Εάν η ΕΡΤ ΔΕΝ είχε έσοδα απο τις διαφημίσεις απο τους αγώνες του Ολυμπιακόυ εσύ θα έσκαγες 50€ τον μήνα για να βλέπεις την ομαδούλα σου απο το συνδρομητικό, και το πιό πιθανό είναι να μην υπήρχε ούτε Αθλητική Κυριακή...όπως κάνεις και τώρα.

maxcp
09-12-07, 17:16
σωστη η διαμαρτυρία..
παντως η ΕΡΤ εχει κανει σφάλματα..
πχ με sport+ ..
μονο αθηνα-σαλονιμα πιανουν..οι αλλοι γιατι το πληρώνουν?επισης sport+ εχει δικαιώματα απο τοσα σπορ κ δειχνουν οτι τους κανει κέφι..
επισης με αγωνες cl,σχολιασμους αγώνων κλπ..
Αντι να παει να χτυπησει κανα καλο πρωτάθλημα πχ Αγγλικό η να δειχνει ματς ευρωπαικών ομαδων δειχνει φιλικα γαβροπαο κλπ..Αν ξεκινησω θα μιλω με τις ωρες,οπότε..

ranger
09-12-07, 17:17
Στο ότι η ΕΡΤ διαθέτει την υποδομή για να εκπέμπουν ΟΛΑ τα κανάλια.




Η υποδομή ανήκει στο κράτος.

Άρα το επιχείρημα σου καταρρέει...

HIK248
09-12-07, 17:32
Και ο ΟΤΕ εχει last mile, αλλά δεν θυμάμαι να πληρώνω κάτι για αυτό όντας στη Vivodi.

Κανένα νόμο που να λέει αυτό που είπε υπάρχει;

Φυσικα και πληρωνεις 8,5Ε το μηνα για το full llu στον ΟΤΕ

aroutis
09-12-07, 17:38
Δεν πιάνω γιατί δεν μένω Αθήνα πλέονΝα παραπονεθείς στον Κοκκαλη. Εισαι και μέλος, τι περιμένεις;

Η μπας και νομιζεις οτι η ΕΡΤ ανήκει στον Κόκαλλη;




Στο ότι η ΕΡΤ διαθέτει την υποδομή για να εκπέμπουν ΟΛΑ τα κανάλια.
Φαιδρό επιχείρημα. Ο ΟΤΕ διαθέτει το last mile. Εχω vivodi. Δεν θυμάμαι να πληρώνω κάτι στον ΟΤΕ. Ας σοβαρευτούμε.

........Auto merged post: aroutis added 1 Minutes and 6 Seconds later........


Φυσικα και πληρωνεις 8,5Ε το μηνα για το full llu στον ΟΤΕΟ provider πληρώνει. Οχι εγώ. Εκτός αν μπορείς να μου το δείξεις στο λογαριασμό μου.

HIK248
09-12-07, 18:12
Ο provider πληρώνει. Οχι εγώ. Εκτός αν μπορείς να μου το δείξεις στο λογαριασμό μου.

Τι σχεση εχει αν εμφανιζονται στον λογαριασμο,απλα τα παιρνει απο εσενα και τα δινει στον ΟΤΕ,το αν πανε εμεσα και οχι αμεσα σημαινει πως δεν βγαινουν απο την τσεπη σου;
Αν ειχες το ιδιο πακετο σε ΑΡΥΣ αντι για llu κια δεν εμφανιζονται στον λογαριασμο σου οτι τα ψ ευρω ειναι γαι τον ΟΤΕ αλλα εχεις ενα συγκεντροτικο σημαινει πως παλι δεν πληρωνεις κατι στον ΟΤΕ περα απο το παγιο;
Αν καταργησει το ανταποδωτικο τελος και ι δινονται χρηματα απο το κρατος στην ΕΡΤ απο τον προυπολογισμο σημαινει πως δεν θα την πληρωνουμε με την φορολογια ;
Τελικα εχει σημασια αν τα χρηματα θα πανε αμεσα η εμεσα;Αν θα το βλεπουμε σε ενα χαρτι οτι πανε εκει η οχι;
Δεν καταλβαινω αυτη την λογικη:hmm:

TRY
09-12-07, 19:18
Chris2004 είσαι εκτός τόπου και χρόνου.

Αυτό που πληρώνουμε στο λογαριασμό είναι για την ΕΡΤ (τηλεόραση, ραδιόφωνο) και δεν είναι "τέλος τηλεόρασης".

Στην Αγγλία δεν έχουν μόνο 2 κανάλια ελεύθερα του BBC αλλά 10 τηλεοπτικά και άλλα τόσα ραδιοφωνικά.

aroutis
09-12-07, 19:50
Τι σχεση εχει αν εμφανιζονται στον λογαριασμο,απλα τα παιρνει απο εσενα και τα δινει στον ΟΤΕ,το αν πανε εμεσα και οχι αμεσα σημαινει πως δεν βγαινουν απο την τσεπη σου;
Αν ειχες το ιδιο πακετο σε ΑΡΥΣ αντι για llu κια δεν εμφανιζονται στον λογαριασμο σου οτι τα ψ ευρω ειναι γαι τον ΟΤΕ αλλα εχεις ενα συγκεντροτικο σημαινει πως παλι δεν πληρωνεις κατι στον ΟΤΕ περα απο το παγιο;
Αν καταργησει το ανταποδωτικο τελος και ι δινονται χρηματα απο το κρατος στην ΕΡΤ απο τον προυπολογισμο σημαινει πως δεν θα την πληρωνουμε με την φορολογια ;
Τελικα εχει σημασια αν τα χρηματα θα πανε αμεσα η εμεσα;Αν θα το βλεπουμε σε ενα χαρτι οτι πανε εκει η οχι;
Δεν καταλβαινω αυτη την λογικη:hmm:Δεν ειμαι σίγουρος για το τι ΔΕΝ καταλαβαίνεις.


Τα πράγματα που συζητάμε ειναι ασχετα. Δυστυχώς ή ευτυχώς οι τηλεπικοινωνίες στην Ελλάδα ειναι έτσι που ο οΤΕ διαθέτει το last mile στους παρόχους για το full LLU.

Το οποίο προφανώς το κάνει με κάποιο ΤΙΜΗΜΑ σε αυτούς.

Οταν ομως εγώ πάω σε FULL LLU, η πελατιακή σχέση του aroutis με τον ΟΤΕ τερματίζεται.Το οτι προφανώς στο κόστος του τιμολογίου για το full llu λογικά περιλαμβάνεται κόστος του last mile στον πάροχο, ειναι λογική συνέπεια του καθεστώτος, αλλά ΜΠΑΣ και θες να μου πεις οτι υπάρχει άλλος τρόπος;

Αυτό ομως ΔΕΝ σημαίνει οτι εγώ πληρώνω κατι στον ΟΤΕ!

O λόγος που ΠΟΤΕ δεν πηγα σε ΑΡΥΣ ειναι ακριβώς αυτός. ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ σχέση με τον ΟΤΕ, ΑΜΕΣΗ.

DOU
09-12-07, 21:22
Η αθλητικη Κυριακη μου θυμιζει ριαλιτι σοου, 3 παρουσιαστες, 3 ομαδες(ΠΟΚ) , 3 εκπροσωποι των ομαδων αυτων και ενας "καθηγητης διαιτησιας" καθονται σε ενα τραπεζι και λενε αυτα που τους εχουν υποδειξει να πουν. Λες και βαζεις την ιδια ταινια συνεχεια.. :worthy:

ranger
09-12-07, 22:28
κάθε ένας από τους σχολιαστές που είναι κάθε Κυριακή εκεί, παίρνει 50.000 � τον χρόνο.
Ο καθένας, όχι και οι 3 μαζί.
Δηλαδή εγώ πληρώνω για να ακούω 3 πωρωμένους να τσακώνονται πλαγίως για τις ομάδες τους.

Gordito
09-12-07, 22:35
ΔΙΑΦΩΝΩ ΚΑΘΕΤΑ!!!

Τα λεφτά που πληρώνω στην ΕΡΤ αξιοποιούνται με το παραπάνω γιατί 1ο δείχνει την ομάδα μου (Ολυμπιακός) και δευτερον στην Αθλητική Κυριακή έχει μεγάλο μερίδιο της εκμπομπής.

Βασικά αν έδειχνε ΜΟΝΟ Ολυμπιακό θα μου άρεσε περισσότερο, αλλά τί να κάνουμε υπάρχουν και άλλες ομάδες.

Όσο για τις βλακείες περί δημόσιας τηλεόρασης....καλά μας δουλεύετε; Ποιά δημόσια τηλεόραση; Ζείτε σε καπιταλιστική δυτικοευρωπαϊκή χώρα...πάρτε το χαμπάρι.
Άν θέλετε "αντικειμενική" δημόσια τηλεόραση τραβάτε σε καμιά Κίνα (χοχοχοχο)


Εγώ θέλω να βλέπω Ολυμπιακό...και τίποτα άλλο, εσύ θέλεις να βλέπεις ξέρω γώ Ατρόμητο...εμείς είμαστε 10 και εσύ ένας....μάντεψε ποιού θα γίνει το χατήρι

Τέλος να σημειώσω ότι δεν πληρώνουμε ΕΡΤ...αλλά ΑΔΕΙΑ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ,(άλλο τί γράφει ο λογαριασμός της ΔΕΗ) πράγμα που υπάρχει σε ΟΛΑ τα κράτη. Μάλιστα εμείς ευτυχώς έχουμε και 4-5 Ελεύθερα Ιδιωτικά κανάλια. Σε άλλες χώρες π.χ Αγγλία βλέπεις μόνο BBC1&2 και άλλο 1 κανάλι...και για να δείς κανένα ΣΟΒΑΡΟ κανάλι πρέπει να πληρώσεις υποχρεωτικά καλωδιακή.
Σημειωτέον ότι πληρώνεις άδεια τηλεόρασης βλέπεις δεν βλέπεις BBC1&2.

Δε χρειαζεται να προσπαθεις. Ξερουμε μια χαρα πια τι εισαι.

Οσο για το θεμα με την προβολη των αγωνων της Β Εθνικης νομιζω και πολυ καλα κανουν και δεν τους δειχνουν. Το επιπεδο ειναι παρα πολυ χαμηλο, οι φιλαθλοι λιγοι και τα γηπεδα σαπια.

maxcp
09-12-07, 23:14
που ειναι η παλια αθλητικη κυριακη με σωτηρακοπουλο κ πατερα κατσαρο ρε γμτ?

ranger
10-12-07, 00:06
nikchris, σε πληροφορώ ότι αρκετές φορές τα προηγούμενα χρόνια, το πρωτάθλημα της Β Εθνικής είναι πολύ ανώτερο από αυτό της Α. Ειδικά σε ανταγωνιστικότητα. Παρόλ' αυτά, θα δεχόμουν το να το αγνοεί ένα ιδιωτικό κανάλι αλλά με τίποτα η Αθλητική Κυριακή. Ας το ονομάσουν Super League News να τελειώνουμε.

Gordito
10-12-07, 00:11
nikchris, σε πληροφορώ ότι αρκετές φορές τα προηγούμενα χρόνια, το πρωτάθλημα της Β Εθνικής είναι πολύ ανώτερο από αυτό της Α. Ειδικά σε ανταγωνιστικότητα. Παρόλ' αυτά, θα δεχόμουν το να το αγνοεί ένα ιδιωτικό κανάλι αλλά με τίποτα η Αθλητική Κυριακή. Ας το ονομάσουν Super League News να τελειώνουμε.

H ανταγωνιστικοτητα δε μου λεει τιποτα. Και το τοπικο εδω ανταγωνιστικο ειναι. Απο μπαλα δε βλεπουμε τιποτα.

ranger
10-12-07, 00:19
φαίνεται ότι δεν εκφέρεις άποψη χωρίς να έχεις παρακολουθήσει.
Και δεν μίλησα μόνο για ανταγωνιστικότητα.

Gordito
10-12-07, 00:22
φαίνεται ότι δεν εκφέρεις άποψη χωρίς να έχεις παρακολουθήσει.
Και δεν μίλησα μόνο για ανταγωνιστικότητα.

Εχω παρακολουθησει αλλα φυσικα οχι εντατικα. Μονο και μονο τα γηπεδα να παρεις το φτανεις το θεμα στο.... τοπικο.
Απο θεαμα; Τιποτα.
Απο φιλαθλους; Ελαχιστους.

Xouzouris
10-12-07, 00:53
Ρε παιδες, απλα ειναι τα πραγματα. Αυτο πουλαει, αυτο ενδιαφερει, αυτο δειχνουνε. Οσοι κοπτονται οτι δεν παιζει αρκετος χρονος/καλυψη στις μικροτερες ομαδες, ας κοιταξουνε να πανε πρωτα να υποστηριξουνε τις ομαδες τους στο γηπεδο και μετα μιλανε. Εβλεπα τωρα Αθλητικη κυριακη και πχ στον Εργοτελη ηταν πιο πολυς κοσμος στους παγκους απ'οτι στις εξεδρες. Η τηλεοραση τους μαρανε.

Οσο για Β', Γ' Εθνικη ας δειχνουν φασεις/γκολ εν ταχει οπως παλια και ας εχουν καμια ξεχωριστη εκπομπη αργοτερα ή την επομενη για πληρεστερη ενημερωση.

dimitris_athens
10-12-07, 01:32
Αηδία έχει καταντήσει αυτή η (ο Θεός να την κάνει) εκπομπή. Και δεν είναι μόνον η Β' Εθνική που δεν προβάλλεται, είναι και το Basket, το Volley, κλπ κλπ. Και να μην ξεχνάμε ότι η προβολή φέρνει και τον κόσμο.

Μήπως έχει κανείς τα e-mail των παρουσιαστών;

ranger
10-12-07, 02:38
Εχω παρακολουθησει αλλα φυσικα οχι εντατικα. Μονο και μονο τα γηπεδα να παρεις το φτανεις το θεμα στο.... τοπικο.
Απο θεαμα; Τιποτα.
Απο φιλαθλους; Ελαχιστους.

αφού δεν παρακολουθείς εντατικά (έως καθόλου θα έλεγα), να σε ενημερώσω ότι το θέαμα είναι τις περισσότερες φορές καλύτερο από πχ το σημερινό στο Ηρακλής - Παναθηναϊκός, ακόμα και από ομάδες αδιάφορες βαθμολογικά. Πως να μιλάμε για θέαμα σε ένα Ελληνικό ποδόσφαιρο που εκτός από ελάχιστα παιχνίδια την χρονιά, είναι κάκιστο και όσο πάει και χειροτερεύει;

Επίσης, ξεχνάτε ότι μιλάμε για ένα πρωτάθλημα όπου με νόμο οι ομάδες είναι υποχρεωμένες να προωθούν Έλληνες παίκτες. Δηλαδή ένα πρωτάθλημα που μπορεί να είναι το μέλλον του Ελληνικού ποδοσφαίρου.

Όσο για τους φιλάθλους που λέτε αρκετοί, τα αίτια για την αποχή από τους φιλάθλους όλων των ομάδων πρέπει να τα ψάξουμε πολύ βαθιά. Το φαινόμενο είναι γενικό σε όλες τις κατηγορίες και σε όλες τις ομάδες.

Και εντέλει, αποφασίστε εσείς οι "παντογνώστες" του Ελληνικού ποδοσφαίρου, έχουν κόσμο οι ομάδες τις Β και τις επαρχίας ή όχι; Γιατί μία μας τα πρήζεται (τα συκώτια ;)) με την επαρχία που πρέπει οι ομάδες της να ανέβουν και να εκπροσωπούνται στις μεγάλες κατηγορίες γιατί η επαρχία έχει κόσμο που "διψάει για μπάλα" κτλ κτλ κτλ και μία βρίσκεται την δικαιολογία ότι δεν έχουν φιλάθλους οι ομάδες αυτές και άρα δεν αξίζουν προβολής κτλ κτλ κτλ.


Για τα γήπεδα που λες, το γήπεδο του Εθνικού (Β Εθνική) σε διαβεβαιώνω ότι είναι ανώτερο από αυτό του Αστέρα (Α Εθνική). Και το θέμα με τα γήπεδα είναι γενικό (θέλαμε να διοργανώσουμε και Euro), ανεξάρτητα κατηγορίας.

Gordito
10-12-07, 02:58
αφού δεν παρακολουθείς εντατικά (έως καθόλου θα έλεγα), να σε ενημερώσω ότι το θέαμα είναι τις περισσότερες φορές καλύτερο από πχ το σημερινό στο Ηρακλής - Παναθηναϊκός, ακόμα και από ομάδες αδιάφορες βαθμολογικά. Πως να μιλάμε για θέαμα σε ένα Ελληνικό ποδόσφαιρο που εκτός από ελάχιστα παιχνίδια την χρονιά, είναι κάκιστο και όσο πάει και χειροτερεύει;


To θεαμα ειναι καλυτερο απο της Α' Εθνικης; Πλακα κανεις; Σε μερικους αγωνες σιγουρα αλλα στο 80% οχι.
Τα αλλα που ειπες ειναι ασχετα.



Επίσης, ξεχνάτε ότι μιλάμε για ένα πρωτάθλημα όπου με νόμο οι ομάδες είναι υποχρεωμένες να προωθούν Έλληνες παίκτες. Δηλαδή ένα πρωτάθλημα που μπορεί να είναι το μέλλον του Ελληνικού ποδοσφαίρου.

Για πες μου ποσοι παιζουν στις μεγαλες ομαδες και ηρθαν απο μικροτερες κατηγοριες....


Όσο για τους φιλάθλους που λέτε αρκετοί, τα αίτια για την αποχή από τους φιλάθλους όλων των ομάδων πρέπει να τα ψάξουμε πολύ βαθιά. Το φαινόμενο είναι γενικό σε όλες τις κατηγορίες και σε όλες τις ομάδες.

Ασχετο αυτο που λες. Αν στην πρωτη κατηγορια εχει 10 φιλαθλους στη Β' εχει 3...


Και εντέλει, αποφασίστε εσείς οι "παντογνώστες" του Ελληνικού ποδοσφαίρου, έχουν κόσμο οι ομάδες τις Β και τις επαρχίας ή όχι; Γιατί μία μας τα πρήζεται (τα συκώτια ;)) με την επαρχία που πρέπει οι ομάδες της να ανέβουν και να εκπροσωπούνται στις μεγάλες κατηγορίες γιατί η επαρχία έχει κόσμο που "διψάει για μπάλα" κτλ κτλ κτλ και μία βρίσκεται την δικαιολογία ότι δεν έχουν φιλάθλους οι ομάδες αυτές και άρα δεν αξίζουν προβολής κτλ κτλ κτλ.

Μην εισαι εμπαθης, δεν μιλησα ποτε για επαρχια.
Θελω πολλες ομαδες απο την επαρχια, αλλα με σωστους παραγοντες και σωστα γηπεδα. Υπαρχουν; Εδω καλα καλα οι Αθηναικες δεν εχουν....



Για τα γήπεδα που λες, το γήπεδο του Εθνικού (Β Εθνική) σε διαβεβαιώνω ότι είναι ανώτερο από αυτό του Αστέρα (Α Εθνική). Και το θέμα με τα γήπεδα είναι γενικό (θέλαμε να διοργανώσουμε και Euro), ανεξάρτητα κατηγορίας.

Ο αστερας ειναι καμια ομαδα που ειναι χρονια στην Πρωτη και δεν το ηξερα;

Πολλες ομαδες εχουμε, το πρωταθλημα εδω κανονικα επρεπε να εχει 12, αντε 14 ομαδες αλλα ας οψονται τα φραγκα.....

Και για να ξερεις ουτε κανενα κολημα με την Επαρχια εχω, ουτε κανω διαχωρισμο στις ομαδες. Και πολλες ομαδες της Αττικης ειναι για σουταρισμα, οχι μονο οι επαρχιακες...

sdikr
10-12-07, 04:08
Και ο ΟΤΕ εχει last mile, αλλά δεν θυμάμαι να πληρώνω κάτι για αυτό όντας στη Vivodi.

Κανένα νόμο που να λέει αυτό που είπε υπάρχει;

Φυσικά και πλήρωνεις, η καλυτερα η vivodi πληρώνει

sdikr
10-12-07, 04:11
Chris2004 είσαι εκτός τόπου και χρόνου.

Αυτό που πληρώνουμε στο λογαριασμό είναι για την ΕΡΤ (τηλεόραση, ραδιόφωνο) και δεν είναι "τέλος τηλεόρασης".

Στην Αγγλία δεν έχουν μόνο 2 κανάλια ελεύθερα του BBC αλλά 10 τηλεοπτικά και άλλα τόσα ραδιοφωνικά.

Δυο είναι bbc1/2 (τα αλλά μόνο μέσω dvb-s or dvb-t)
τα άλλα είναι σαν τα δικά μας itv etc

aroutis
10-12-07, 09:28
Φυσικά και πλήρωνεις, η καλυτερα η vivodi πληρώνειΔες τις απαντήσεις μου. Το έχω ηδη καλύψει.

ΔΕΝ πληρώνω, η vivodi καλύπτει.

Αν το πιάσουμε με αυτό το τρόπο, ΟΛΟΙ μας πληρώνουμε τους Αραβες για το πετρέλαιο που καίμε.

Ετσι δεν είναι; ;)

Δεν ειμαι πελάτης του ΟΤΕ , της Vivodi ειμαι.

WAntilles
10-12-07, 10:16
Ασχολείστε ακόμα με το εγχώριο, δήθεν "ποιοτικό", καφροποδόσφαιρο;

aroutis
10-12-07, 10:33
Ασχολείστε ακόμα με το εγχώριο, δήθεν "ποιοτικό", καφροποδόσφαιρο;
Προσωπικα ασχολούμαι με την F1 πολύ περισσότερο.:p

ranger
10-12-07, 22:39
Ασχετο αυτο που λες. Αν στην πρωτη κατηγορια εχει 10 φιλαθλους στη Β' εχει 3...


αφού όλες οι ομάδες της Β δεν έχουν φιλάθλους, όταν ανεβαίνουν στην Α να μην τους πληρώνουμε τηλεοπτικά. Τι Β, τι Α. Ας τις αφήνουμε να παίζουν μόνες τους, Κυριακή πρωί, να μην ενοχλούν και τους υπόλοιπους αγώνες. Δεν γίνεται να ακούς τον Παναθηναϊκό σου και να σε ενημερώνει ο σχολιαστής ότι έβαλε γκολ κάποια Βέροια, κάποιος Εθνικός ή κάποιος Αγρ. Αστέρας. Ανήκουστα πράγματα Δηλαδή εσύ δεν πληρώνεις φόρους; Αφού είναι γνωστό ότι οι άλλες ομάδες υπάρχουν μόνο για τις 6 φορές που θα παίξουν με το ΠΟΚ, άντε και για να παίζεις κανένα στοίχημα. Αλλά και για εκεί υπάρχει η Δ Εθνική Σουηδίας.
Ποιο εύκολα να βρεις πληροφορίες για αυτήν, παρά για την Γ Ελλάδας.

Άρα ας κάνουμε ένα κλειστό πρωτάθλημα 4-5 ομάδων, που να δειαρκεί 3 μήνες. Να χαίρεστε νικώντας ο ένας τον άλλον, να σκοτώνεστε - μαχαιρώνεστε 5-6 φορές τον χρόνο και όχι μόνο 2, να έχει απονομή τίτλου κάθε 3 μήνες και να είστε όλοι ευχαριστημένοι. και να άσε τους άλλους να κουρεύονται.



Μην εισαι εμπαθης, δεν μιλησα ποτε για επαρχια.
Θελω πολλες ομαδες απο την επαρχια, αλλα με σωστους παραγοντες και σωστα γηπεδα. Υπαρχουν; Εδω καλα καλα οι Αθηναικες δεν εχουν....

Δεν με κατάλαβες. Δεν είπα ότι έχεις τίποτα με την επαρχία. Αλλά τόσα χρόνια ακούμε για μερικές Αθηναϊκές ομάδες που δεν πρέπει να υπάρχουν ή να συγχωνευτούν και στην θέση τους να ανέβουν επαρχιακές, ακούμε για την επαρχία που διψάει για μπάλα, που ο κόσμος της γεμίζει τα γήπεδα, που, που, που...
Και τώρα λέτε ποια Β-Γ εθνική (με τις περισσότερες ομάδες στην επαρχία), αφού δεν έχει καθόλου κόσμο. Αποφασίστε.




Για πες μου ποσοι παιζουν στις μεγαλες ομαδες και ηρθαν απο μικροτερες κατηγοριες....



Έχεις απόλυτο δίκαιο. Όλοι προέρχονται από τις υπερσύγχρονες και άρτια καταρτισμένες ακαδημίες που διατηρούν όλες ανεξαιρέτως οι Ελληνικές ομάδες. Κάθε καλοκαίρι έρχονται υπεύθυνοι των ομάδων Αγγλίας, Γερμανίας και Ολλανδίας για να αντιγράψουν την υποδειγματική λειτουργία των ακαδημιών, που έχουν γεμίσει τα γήπεδα της Α Εθνικής με παίκτες. Και φυσικά οι μικρές Εθνικές ομάδες έχουν μόνο παίκτες από τον ΠΟΚ.

Θα ήταν και στο εξωτερικό περιζήτητοι οι παίκτες μας αλλά μας σαμποτάρουν. Είναι στο ευρύτερο σχέδιο των Νεφελίμ ενάντια στο Ελληνισμού. Αλλά ο καιρός γαρ εγγύς, έτσι;

Το ξέρω ότι ρίχνω το επίπεδο, αλλά καλό θα είναι να βγείτε από τον κιτρινοπρασινοκόκκινο κόσμο σας και να καταλάβετε ότι υπάρχει ζωή και πέρα από την 5 θέση του Βαθμολογικού πίνακα της Α Εθνικής. Και αν θέλετε πραγματικά να ξαναδείτε ποδόσφαιρο στην Ελλάδα (γιατί αυτό δεν είναι ποδόσφαιρο) πρέπει να καταλάβετε ότι οι μικρότερες κατηγορίες είναι το παν για την ανάπτυξη του ποδοσφαίρου στην Ελλάδα και όχι αναγκαίο κακό που σας τρώει τηλεοπτικό χρόνο. Ηλίθιοι είναι στις άλλες χώρες που τις στηρίζουν και τις προωθούν;

Με το να υπονομεύετε (και όχι υπονομεύεται) τα μικρότερα πρωταθλήματα μόνο μπροστά δεν πάμε.

Η συζήτηση έλαβε τέλος για μένα. Βγείτε από την γυάλα σας και πολλά μπορεί να αλλάξουν προς το καλύτερο.

(φιλικά πάντα και μη το πάρεις προσωπικά. Απλά εκφράζεις μια νοοτροπία που τείνει να κυριαρχήσει και μόνο καλό δεν κάνει)

Jsone
10-12-07, 22:49
Για τα γήπεδα που λες, το γήπεδο του Εθνικού (Β Εθνική) σε διαβεβαιώνω ότι είναι ανώτερο από αυτό του Αστέρα (Α Εθνική). Και το θέμα με τα γήπεδα είναι γενικό (θέλαμε να διοργανώσουμε και Euro), ανεξάρτητα κατηγορίας.

Ο αστέρας μόλις φέτος ανέβηκε στην Α' εθνική και ήδη φτιάχνει καινούργιο(όχι βελτίωση, καινούργιο) γήπεδο.

sdikr
10-12-07, 22:50
Δες τις απαντήσεις μου. Το έχω ηδη καλύψει.

ΔΕΝ πληρώνω, η vivodi καλύπτει.

Αν το πιάσουμε με αυτό το τρόπο, ΟΛΟΙ μας πληρώνουμε τους Αραβες για το πετρέλαιο που καίμε.

Ετσι δεν είναι; ;)

Δεν ειμαι πελάτης του ΟΤΕ , της Vivodi ειμαι.

οχι δεν είσαι τα χ ευρώ απο αυτά που δίνεις πάνε στον κακό ΟΤΕ

aroutis
10-12-07, 22:53
οχι δεν είσαι τα χ ευρώ απο αυτά που δίνεις πάνε στον κακό ΟΤΕ
Πόσα από τα χρήματα που δίνεις για κοινόχρηστα τον μήνα πάνε στους αραβες ; (πετρέλαιο, ξέρεις)

Δεν μιλάμε σοβαρα :p

KLG
10-12-07, 23:00
Δυο είναι bbc1/2 (τα αλλά μόνο μέσω dvb-s or dvb-t)
τα άλλα είναι σαν τα δικά μας itv etc

5 είναι τα "terrestrial channels" που τα βλέπεις μόνο με την κεραιούλα σου. Και παίρνουν ένα ποσοστό απο το δυσβασταχτο TV license για αυτό έχουν πολύ λίγες διαφημίσεις. Καμία σχέση δηλ με την ελληνική πραγματικότητα που η ΕΡΤ τα καρατάει όλα και οι άλλοι μας τιγκάρουνε στη διαφήμιση.

Κάθε κανάλι όμως απο τα 3 έχει δημιουργήσει ομίλους και εκπέμπουν αλλα 3-4 μέσω του freeview. Μέχρι και το five ξεψάρωσε...

Τα ραδιοφωνικά που εκπέμπουν μέσω freeview είναι εκατοντάδες.

Chris2004
11-12-07, 03:16
Για να τελειώνουμε.

Όταν πληρώνεις ΕΡΤ, πληρώνεις το δικαίωμα να παρακολουθείς τα προβαλλόμενοα πρόγραμματα μέσω της υποδομής του δικτύο.
Αυτό περιλαμβάνει ΟΛΑ τα κανάλια (δημόσια, ιδιωτικά).
Δεν πληρώνεις για να έχεις απαίτηση να προβάλλεται ότι θες εσύ.

Όσο για ένα επιχείρημα ότι η υποδομή είναι του κράτους....
Και η γέφυρα Ρίου-Αντιρρίου του κράτους είναι...αλλά πληρώνεις 10ευρώ για να έχεις ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΧΡΗΣΗΣ. Η Αττική Οδός του κράτους είναι, αλλά πληρώνεις 10 ευρώ για το ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΧΡΗΣΗΣ.

Τα ψίχουλα που πληρώνουμε στην ΕΡΤ μετα-ΒΙΑΣ φθάνουν για να συντηρηθεί το δίκτυό της.
Επαναλαμβάνω.

Εάν ΔΕΝ υπήρχαν έσοδα απο διαφημίσεις στους αγώνες του Ολυμπιακού, τότε θα έσκαγες τα ωραία 50€ για να δείς supersport

Xouzouris
11-12-07, 22:15
[...]Ηλίθιοι είναι στις άλλες χώρες που τις στηρίζουν και τις προωθούν;


Μιας που το εφερε η κουβεντα, και μιας που εχεις ως αβαταρ το εμβλημα της κατα τα αλλα συμπαθεστατης δευτερης ομαδας της Ρωμης, να σε πληροφορησω αγαπητε οτι στην ποδοσφαιρικα ανεπτυγμενη Ιταλια των Παγκοσμιων Πρωταθλητων οι κατωτερες κατηγοριες τυγχανουν της ιδιας και χειροτερης μεταχειρισης. Δες Domenica Sportiva ή ControCampo και πες μου τι λενε για Β'-Γ' Εθνικη και για ποση ωρα. ΚΑΘΟΛΟΥ. Γαργαρα, τουμπεκι πως το λενε.

ΜΕΤΑ το τελος της ατερμονης εκπομπης για την Α' Εθνικη και αφου εχουμε εξετασει γενεές δεκατεσσερεις τους υποψηφιους μεταγραφικους στοχους της Ιντερ, της Ρομα, της Μιλαν και της Γιουβεντους και τα εξωγηπεδικα προβληματα του Αντριανο, θα δειξουμε ενα ωραιοτατο μονοκομματο τρεϊλερ με τα γκολ ή/και μια dedicated εκπομπουλα στη μια τη νυχτα.

Αλλα και στην Σκωτια που εζησα, δεν ηταν πολυ καλυτερα τα πραγματα. Αν εξαιρεσεις τα τοπικα καναλια, δεν ειδα να πολυασχολουνται στην τηλεοραση με τις μικρες κατηγοριες. Σιγουρα πολυ μεγαλυτερη καλυψη απ'οτι σε Ελλαδα και Ιταλια βεβαια τουλαχιστον οσον αφορα την First Division (σαν να λεμε Β εθνικη), αλλα να λαβεις υπ'οψιν οτι μιλαμε για χωρα οπου ο κοσμος παει στο γηπεδο με βροχη και χιονι να δει Stirling Albion και Gretna. ;)

ranger
11-12-07, 22:28
Είχα πει να σταματήσω την συζήτηση μιας και και δεν έχω σκοπό να σας αλλάξω τρόπο σκέψης, αλλά θα σου απαντήσω.

Δεν θεωρώ την Ιταλία ανεπτυγμένη ποδοσφαιρικά χώρα με αυτή την έννοια, ανεξάρτητα των όποιων επιτυχιών των ομάδων της. Δεν είναι το μόνο κριτήριο, το αντίθετο μάλιστα. Δηλαδή φέτος που το Ελληνικό ποδόσφαιρο κάνει κάποιες επιτυχίες, έχουμε σοβαρό ποδόσφαιρο; Μηντρελαθούμε. Τα ίδια χάλια είναι το πρωτάθλημα.

Για την Αγγλία τι έχεις να πεις;

Xouzouris
12-12-07, 03:03
Η Αγγλια ειναι εντελως "αλλου". Κατ'αρχας, ποια αθλητικη κυριακη, εκει περα οι τυποι εχουν 2943856 εκπομπες για τη μπαλα, μεσα στις οποιες θα βρουν σιγουρα χωρο ολοι. Επιπλεον, η Β' Εθνικη εχει αναβαθμιστει σημαντικα σε αγωνιστικο επιπεδο και σε επιπεδο πρωταθληματος (και ας μην ξεχναμε οτι μια χωρα εχει 3 πρωταθληματα, ετσι?) και, αρα, εχει κερδισει την οποια παρουσια των ομαδων της.

Ξαναλεω ομως, το βασικο για μενα ειναι οτι ο κοσμος γουσταρει να βλεπει μπαλα. Ο κοσμος δεν περιμενει την καθε αθλητικη κυριακη. Παει γηπεδο να δει την Gretna του προεδρου-ιδιοκτητη σουπερμαρκετ και των παικτων του Σαββατοκυριακου που παιζει τριτη εθνικη Σκωτιας, ενω για να βρεις εισιτηριο (καλα για διαρκειας απλα δεν παιζει) για αγωνα πρωτοκλασατης ομαδας πρεπει να κανεις αιτηση με χαρτοσημο μηνες πριν. Δεν κυριαρχει το χαλι το δικο μας ρε φιλε, πως να το κανουμε. Δηλαδη ειλικρινα, μακαρι να ηταν το μονο μας προβλημα η προβολη των μικρων ομαδων στην Αθλητικη Κυριακη. Τι θα γινει δηλαδη αμα τους δειχνει περισσοτερη ωρα η Τιβι? Μηπως θα αποφασισει ο κοσμος να παει στο γηπεδο? Μηπως θα μαθουνε μπαλα οι ξυλοκοποι? Μηπως θα στρωσουν κωλο να φτιαξουν ομαδες αντι να αμπελοφιλοσοφουν περι παραγκων?

Εδω ο Τζιγκερ-ΣουπερλιγκοΠροεδρος τους χρωσταει χρημα ζεστο και δεν τους δινει μια με το ετσι θελω, τι να λεμε...

ranger
12-12-07, 11:24
ευτυχώς για μένα, πρόλαβα τις εποχές που έψαχνες να βρεις εισιτήριο για αγώνα Β Εθνικής και τα γήπεδα στην Γ μάζευαν κόσμο. Αυτό σημαίνει ότι ο κόσμος διψάει για μπάλα και στην Ελλάδα αλλά κάποιοι τον διώχνουν.
Ποτέ δεν είπα ότι η προβολή της Β είναι το μοναδικό πρόβλημα του Ελληνικού ποδοσφαίρου αλλά ότι έχω δικαίωμα να το απαιτώ από το συγκεκριμένο κανάλι που προσπαθεί να περάσει ένα κοινωνικό προφίλ του στυλ "για όλους τους Έλληνες".

@ ADSLgr.com All rights reserved.