PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι ειναι το Atm Oam και πως διορθωνεται ?



antonisgprs
09-12-07, 10:51
Καλημερα σε ολους σας, και οποιος μπορει να βοηθησει. Συνδεση FORTHNET ADSL με modem/router SIEMENS CL110. Παρα πολυ συχνα με πεταει ''εξω'' και μετα απο ενα διαγνωστικο στο modem μου βγαζει τα εξης λαθη : test ATM OAM F4 segment ping :FAIL, test ATM OAM F5 segment ping : FAIL, test ATM OAM F4 end to end ping : FAIL. Τι λαθος υπαρχει εδω ? Και πως διορθωνεται ? Ευχαριστω.

manolism3
09-12-07, 11:52
Καλημερα σε ολους σας, και οποιος μπορει να βοηθησει. Συνδεση FORTHNET ADSL με modem/router SIEMENS CL110. Παρα πολυ συχνα με πεταει ''εξω'' και μετα απο ενα διαγνωστικο στο modem μου βγαζει τα εξης λαθη : test ATM OAM F4 segment ping :FAIL, test ATM OAM F5 segment ping : FAIL, test ATM OAM F4 end to end ping : FAIL. Τι λαθος υπαρχει εδω ? Και πως διορθωνεται ? Ευχαριστω.


Είχα και εγώ πριν λίγο καιρό το ίδιο πρόβλημα και διορθώθηκε μόνο του, πρέπει να έχει σχέση με τής γραμμές του οτε μάλον.Ψάχνωντας και εγώ πρίν λίγο καιρό βρήκα αυτο http://egnatia.ee.auth.gr/~abaziako/kefalaio26.html αλλά δέν κατάλαβα και πολλά, αν εσύ βγάλεις άκρη καλλά θα ειναι.

antonisgprs
09-12-07, 12:11
Σ' ευχαριστω φιλε, αλλα αναθεμα αν καταλαβα τιποτα απ ολα αυτα που διαβασα..... Ουτε κινεζικα να ηταν.

deniSun
09-12-07, 13:02
Το έχεις συνδέσει με ethernet;

mpoufos79
09-12-07, 13:12
Tο ΑΤΜ δικτυο ειναι το δικτυο με το οποιο συνδεονται οι μεγαλοι κομβοι του Isp σου μεταξυ τους και οχι εσυ με αυτους.
Εχοντας αυτο ως βαση το πιθανοτερο ειναι να μην μπορεις εσυ απο το σπιτι σου να διορθωσεις την κατασταση (χωρις να βαζω και το χερι μου στη φωτια).
Καλυτερα να τους παρεις ενα τηλεφωνο ελπιζοντας οτι αυτος με τον οποιο θα μιλησεις θα ειναι σχετικος...... ;)

antonisgprs
09-12-07, 13:43
Το έχεις συνδέσει με ethernet;[/QUOTEΝαι ειναι συνδεδεμενο με ethrnet. Παρ' ολο που αλλαζω συνεχεια DNS με πεταει μετα απο 10 λεπτα εξω, και μετα επανερχεται απο μονο του. Απλως ειναι ''ΣΠΑΣΤΙΚΟ''.

........Auto merged post: antonisgprs added 1 Minutes and 9 Seconds later........

[QUOTE=mpoufos79;1624678]Tο ΑΤΜ δικτυο ειναι το δικτυο με το οποιο συνδεονται οι μεγαλοι κομβοι του Isp σου μεταξυ τους και οχι εσυ με αυτους.
Εχοντας αυτο ως βαση το πιθανοτερο ειναι να μην μπορεις εσυ απο το σπιτι σου να διορθωσεις την κατασταση (χωρις να βαζω και το χερι μου στη φωτια).
Καλυτερα να τους παρεις ενα τηλεφωνο ελπιζοντας οτι αυτος με τον οποιο θα μιλησεις θα ειναι σχετικος...... ;)Σωστο φιλε μου... Ψαχνεις με τομακαρονι καποιον ΣΧΕΤΙΚΟ.

........Auto merged post: antonisgprs added 4 Minutes and 26 Seconds later........

Για πες τε μου ρε παιδια. Μια με πεταει εξω, μια με βαζει μεσα, τι φταιει, το modem, η γραμμη, κατι αλλο ?

........Auto merged post: antonisgprs added 7 Minutes and 30 Seconds later........

Μου προτινετε να κανω ενα restart το modem ?

........Auto merged post: antonisgprs added 5 Minutes and 0 Seconds later........

Test the connection to your local network
Test your Ethernet Connection: PASS
Test your USB Connection: DOWN

Test the connection to your ADSL service provider
Test ADSL Synchronization: PASS
Test ATM OAM F5 segment ping: FAIL
Test ATM OAM F5 end-to-end ping: PASS
Test ATM OAM F4 segment ping: FAIL
Test ATM OAM F4 end-to-end ping: FAIL

Test the connection to your Internet service provider
Test PPP server connection: PASS
Test authentication with ISP: PASS
Test the assigned IP address: PASS
Ping default gateway: PASS
Ping primary Domain Name Server: PASS

Αυτα τα στοιχει βγαζει......

sdikr
09-12-07, 13:58
Δεν μπορεις να κάνεις κάτι εσύ,
Ακόμα το fail δεν σημαίνει οτι όντως υπάρχει πρόβλημα, Απλά το ότι δεν έχουν ρυθμιστεί τα μηχανήματα να απαντάνε σε αυτό το τεστ

antonisgprs
09-12-07, 14:04
Ευχαριστω για την απαντηση. Ελπιζω να λυθει το προβλημα.

Jam3s
22-11-10, 17:16
Test ATM OAM F4 segment ping: FAIL
Test ATM OAM F4 end-to-end ping: FAIL
εχω και εγω το παραπάνω προβλημα και θα ηθελα να μαθω αν τα disconnect που εχω σε ενα ονλινε παιχνιδι(Lineage) ευθυνονται στο παραπανω προβλημα.αν υπαρχει καποια λυση θα ειμουν ευγνομων.

@ ADSLgr.com All rights reserved.