PDA

Επιστροφή στο Forum : συνεχεις επανεκινησεις



panathas
09-12-07, 17:12
Παιδια καλησπέρα. Πρόσφατα απεκτησα ένα τετραπυρηνο PC με 4gb μνήμης αλλα εδώ και λίγες μέρες μου κάνει reset στα καλα καθούμενα. Πια βήματα πρέπει να ακολουθησω για να δω τι φταει??

Patentman
09-12-07, 17:18
Παιδια καλησπέρα. Πρόσφατα απεκτησα ένα τετραπυρηνο PC με 4gb μνήμης αλλα εδώ και λίγες μέρες μου κάνει reset στα καλα καθούμενα. Πια βήματα πρέπει να ακολουθησω για να δω τι φταει??

Νεο; Ολα αγορασμενα απο ενα καταστημα; Σαν BTO μηχανημα;

Μια λεξη:
->Εγγυηση<-

Αν οχι τοτε δοκιμασε να βαλεις στο bios load setup defaults. Μετα να κανεις memtest86+, να δεις θερμοκρασια στο bios και να εχεις βαλει XP Pro SP2 (ή αντιστοιχο) με ολες τις ενημερωσεις.
Και το memtest να περασει παρολα αυτα δοκιμασε με 1 στικακι μνημης.

Βαλε να μην κανει αυτοματη επαννεκινηση (ιδιοτητες συστηματος>προχωρημενους>εκκινηση & αποκατασταση) αλλά να εμφανιζει την γνωστη μπλε οθονη.
Δες τον κωδικο σφαλματος, γραψε τον σωστα και googlare αλλά ψαξει και στην Knowledge Base (KB) της MS.

Τελος ολοι οι driver θα πρεπει να εχουν περαστει και να μην εμφανιζει σε κυριο υποσυστημα θαυμαστικο.


ΩΠΑ! 4GB ειπες?
Δες memory mapping & PAE για 32bit λειτουργικο, ξεχνα τα αλλα.

panathas
09-12-07, 17:46
Το μηχανημα ειναι 64bit και να πω την αληθεια δεν ξερω πωσ κανουμε memmory mapping.
Στο device manager μου εβγαλε θαυμαστικο στο sm bus driver.. Μπηκα στο site της intel και κατεβασα ενα update. Απο τη βαση της MS μου εδωσε το παρακατω:Problem caused by Realtek 8101/8168/8169 PCI/PCIe Adapter Driver (RTLH86.SYS) Δεν προτεινει καμμια λυση. Any ideas?
:hmm:

Patentman
09-12-07, 17:55
Το μηχανημα ειναι 64bit και να πω την αληθεια δεν ξερω πωσ κανουμε memmory mapping.
Στο device manager μου εβγαλε θαυμαστικο στο sm bus driver.. Μπηκα στο site της intel και κατεβασα ενα update. Απο τη βαση της MS μου εδωσε το παρακατω:Problem caused by Realtek 8101/8168/8169 PCI/PCIe Adapter Driver (RTLH86.SYS) Δεν προτεινει καμμια λυση. Any ideas?
:hmm:

Πηγαινε στο bios και ενεργοποιησε το memory remap.
Ισως γι`αυτο δεν δουλευει ο driver και προκαλει και προβληματα.

Και ειδικα για 64bit θελει ενεργοποιηση.

panathas
09-12-07, 19:28
η mobo ειναι η msi p35 platinum. Ψαχνω στο bios αλλα δεν μπορω να βρω memory remap πουθενα

Patentman
09-12-07, 21:44
Ναι δεν βλεπω και γω κατι. Στις Asus εχει απο την σειρα P5W και ισως και πιο πριν.

Φτιαξε τα αλλα, ACPI, IOAPIC function, MPS table, και μετα ψαξε στο ιντερνετ.
Ισως και οτι δεν εχεις ανοιξει το ACPI 2.0 να κανει προβληματα στις συσκευες.

APOL904
09-12-07, 22:19
αυτο γινετε ως συνηθως επειτα αναβαθμισεις των windows ...μετα τα μιλενιουμ μεχρι και τα βιστα..μολις κανεις τις αναβαθμισεις αρχιζουν και τα προβληματα..το μονο που σε σωζει ειναι να τις κανεις ολες..αν εκανες την αρχη..
εκτος αν ειναι κατι αλλο..στο πι σι σου...

ardi21
09-12-07, 22:22
Το μηχανημα ειναι 64bit και να πω την αληθεια δεν ξερω πωσ κανουμε memmory mapping.
Στο device manager μου εβγαλε θαυμαστικο στο sm bus driver.. Μπηκα στο site της intel και κατεβασα ενα update. Απο τη βαση της MS μου εδωσε το παρακατω:Problem caused by Realtek 8101/8168/8169 PCI/PCIe Adapter Driver (RTLH86.SYS) Δεν προτεινει καμμια λυση. Any ideas?
:hmm:

To συγκεκριμενο μνμ μου το εβγαλε και μενα μετα απο μια επανεκκινηση (η πρωτη εδω και μηνες).

Κατεβασα τους τελευταιους drivers για την καρτα δικτυου και φαινεται να λυθηκε το προβλημα.

21century
11-12-07, 14:12
Κατέβασε ανανεωμένους όντως 'οδηγούς' αν και για το σύστημά σου μπορείς να βρεις XP drivers που θεωρητικά θα έχουν την απαιτούμενη συμβατότητα...

alexgk
13-12-07, 03:02
Έψαξες το σύστημα μήπως έχει κανένα υιό και για αυτό σου κάνει επαννεκινήσεις;

@ ADSLgr.com All rights reserved.