PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗ;;;;



boudas80
10-12-07, 01:03
Εχω το speedtouch 585v6 και με εχουν ριξει εδω και 3 μερες στα 4mbps. Ειχα απειρες αποσυνδεσεις στα 12, με πηγανε στα 8 και ηταν καπως καλυτερα. Τωρα στα 4 ειμαι καλα, μονο που οταν κανω ή δεχομαι κληση στο σταθερο αποσυνδεεται το router και επανερχεται αμεσως. Εχω τσεκαρει τα παντα στην γραμμη και ειναι οκ. Γενικα ομως η τηλεφωνικη γραμμη δεν ειναι ολοκαθαρη και κανει κατι θορυβους καπου καπου. Υπαρχει κατι που μπορω να κανω ή πρεπει να μετακομισω; :hmm:

Davout
10-12-07, 01:41
Έχουν όλα τα τηλέφωνα φίλτρα; Αν ναι, στο τηλέφωνο του router, είναι σωστά βαλμένα τα καλώδια router, phone, line; Πριν δηλαδή δεν τα χες αυτά τα προβλήματα; Παράσιτα έχω και γω κάποιες ώρες, αλλά όλα τα άλλα είναι ok.

Mouse Potato
10-12-07, 05:14
:hmm: 1212! ;)

boudas80
10-12-07, 19:28
ολα ειναι κανονικα. Πριν την δηθεν αναβαθμιση δεν τα ειχα τα προβληματα, τωρα προεκυψαν. Πραγματικα τα εχω παρει με αυτους...

psolord
12-12-07, 16:48
ολα ειναι κανονικα. Πριν την δηθεν αναβαθμιση δεν τα ειχα τα προβληματα, τωρα προεκυψαν. Πραγματικα τα εχω παρει με αυτους...

H αναβάθμιση δεν είναι δήθεν φίλε μου. Άλλο αν η γραμμή σου έχει προβλήματα. Κανένας παρόχος στο πλανήτη γή δεν μπορεί να εγγυηθεί 100% για τις ταχύτητες που δίνει. Για αυτο λένε ΕΩΣ!

Να ελέγξεις τα καλώδια του σπιτιού. ;)

Mouse Potato
12-12-07, 16:55
H αναβάθμιση δεν είναι δήθεν φίλε μου. Άλλο αν η γραμμή σου έχει προβλήματα. Κανένας παρόχος στο πλανήτη γή δεν μπορεί να εγγυηθεί 100% για τις ταχύτητες που δίνει. Για αυτο λένε ΕΩΣ!

Να ελέγξεις τα καλώδια του σπιτιού. ;)

Εγώ ήθελα να με πάρουν τηλ στο σπίτι και να μου πουν: "Κύριε Ταδε Ταδόπουλε η γραμμούλα σας μέχρι τόσο μπορεί να πιάσει θέλετε;;;" :oops:

psolord
12-12-07, 17:21
Εγώ ήθελα να με πάρουν τηλ στο σπίτι και να μου πουν: "Κύριε Ταδε Ταδόπουλε η γραμμούλα σας μέχρι τόσο μπορεί να πιάσει θέλετε;;;" :oops:

Είσαι πολύ σωστός. ;)Αυτό ακριβώς είπα και εγώ σε μια ξαδερφη μου να ζητήσει απο την ΟΝ. Μένει η κοπέλα πάνω στην κηπούπολη στο τέρμα του θεού,ξέρεις...! Και την πήρανε από την ΟΝ και της κάνανε προσφορά. Τα λέγανε βέβαια όπως θέλανε. Μονο οτι δε θα στάζει το τηλέφωνο πετρέλαιο να το ρίχνει στο καυστήρα δεν της είπανε. Και της λέω πάρτους τηλ και πες τους να σου στείλουν τεχνικό να μετρήσει τη γραμμή σου γιατί είσαι στο τέρμα του θεού και θα έχεις προβλήματα. Όπως και έκανε, αλλά φυσικά "δεν γίνεται αυτό".

Βέβαια λέω για την ΟΝ γιατί αυτή είχα πρόχειρη σαν παράδειγμα. Κανείς δεν το κάνει όμως.

Το καλύτερο όπως έιχε πει και ένας φίλος του forum είναι να ρωτήσεις τη γειτονιά. Το παθημα του γείτονα μάθημα δικό μου βρήκε τρελλή εφαρμογή μετά απο χιλιάδες χρόνια (λέμε τώρα) και στο DSL! :p

Mouse Potato
12-12-07, 21:25
Είσαι πολύ σωστός. ;)Αυτό ακριβώς είπα και εγώ σε μια ξαδερφη μου να ζητήσει απο την ΟΝ. Μένει η κοπέλα πάνω στην κηπούπολη στο τέρμα του θεού,ξέρεις...! Και την πήρανε από την ΟΝ και της κάνανε προσφορά. Τα λέγανε βέβαια όπως θέλανε. Μονο οτι δε θα στάζει το τηλέφωνο πετρέλαιο να το ρίχνει στο καυστήρα δεν της είπανε. Και της λέω πάρτους τηλ και πες τους να σου στείλουν τεχνικό να μετρήσει τη γραμμή σου γιατί είσαι στο τέρμα του θεού και θα έχεις προβλήματα. Όπως και έκανε, αλλά φυσικά "δεν γίνεται αυτό".

Βέβαια λέω για την ΟΝ γιατί αυτή είχα πρόχειρη σαν παράδειγμα. Κανείς δεν το κάνει όμως.

Το καλύτερο όπως έιχε πει και ένας φίλος του forum είναι να ρωτήσεις τη γειτονιά. Το παθημα του γείτονα μάθημα δικό μου βρήκε τρελλή εφαρμογή μετά απο χιλιάδες χρόνια (λέμε τώρα) και στο DSL! :p

Σωστός... Βλέπεις τον γείτονα και πράττεις ανάλογα. Εμένα ένας γνωστός μου έβαλε On που είναι στην κηπούπολη (κοντά στο νταμάρι) και έχει ενεργοποιηθεί το τηλ του εδώ και ένα μήνα και internet δεν έχει δει... So τα συμπεράσματα δικά σας!

boudas80
13-12-07, 00:33
Παιδια, στο σπιτι ηρθε τεχνικος και απο θεμα καλωδιων ειναι ολα οκ. Μονο οτι εχω ανεξηγητο θορυβο στην γραμμη ειπε... Οσο αναφορα την αναβαθμιση αυτη εγινε αλλα με προβληματα. Αποσυνδεσεις και τετοια. Μεχρι και router αλλαξα. Απο 12 με πηγανε στα 8 και τωρα στα 4. Ο τεχνικος ειπε πως μαλλον ειναι θεμα οτε. Κατι με τον κατανεμητη και τετοια περιεργα. Τους εδωσα 1 βδομαδα προθεσμια, αν δεν το φτιαξουν...γεια σας...

Davout
13-12-07, 00:49
Θέλω να βρω έναν που λέει ότι θα διακόψει και θα το κάνει πραγματικά. Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια...

chosen0ne
13-12-07, 01:46
Αυτό με το "θόρυβο" στην γραμμή το έχω κι εγώ απο την πρώτη μέρα που συγχρόνισα... Και το σταθερό μου είναι στον ΟΤΕ για να πεις οτι η σταθερή τηλεφωνία που δίνει η tellas έχει πρόβλημα! :whistle: Τα φίλτρα εννοείται είναι κανονικά, (αλλιώς το νετ θα έκλεινε όποτε χτυπούσε η παίρναμε τηλ), εννοείται το δήλωσα και στην tellas και στον ΟΤΕ, αλλά δεν έγινε τίποτα. Απλά παρατηρώ ότι τις ώρες που "ησυχάζει" το τηλ και σηκώνεις το ακουστικό και κάνει τουτ-τουτ ΧΩΡΙΣ τον παραμικρό θόρυβο, πραγματικά σαν κρύσταλο ο ήχος, το snr μου είναι ΟΛΕΣ τις φορές σταθερό στο 19 και δεν έχω ΠΟΤΕ εκείνη την ώρα errors............ :hmm: Δεν μπορώ να εξηγήσω τι παίζεται, ίσως επειδή δεν έχω γνώσεις πάνω στην ευριζονικότητα. Πριν βάλουμε dsl σπίτι μας πάντως, που είχαμε μόνο σταθερό ΟΤΕ, δεν είχαμε ΠΟΤΕ πρόβλημα θορύβου. (Πιστέψτε με, είμαι τόσο παρατηρητικός, που θα το είχα προσέξει οπωσδήποτε.)

Αυτά :drunk:

psolord
14-12-07, 12:41
Παιδια, στο σπιτι ηρθε τεχνικος και απο θεμα καλωδιων ειναι ολα οκ. Μονο οτι εχω ανεξηγητο θορυβο στην γραμμη ειπε... Οσο αναφορα την αναβαθμιση αυτη εγινε αλλα με προβληματα. Αποσυνδεσεις και τετοια. Μεχρι και router αλλαξα. Απο 12 με πηγανε στα 8 και τωρα στα 4. Ο τεχνικος ειπε πως μαλλον ειναι θεμα οτε. Κατι με τον κατανεμητη και τετοια περιεργα. Τους εδωσα 1 βδομαδα προθεσμια, αν δεν το φτιαξουν...γεια σας...

Φαντάζομαι έκανες έλεγχο για υγρασίες/μούχλες? Άνοιξε τα πριζάκια και δες τα. Ποτέ δεν ξέρεις.;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.