PDA

Επιστροφή στο Forum : απορίες πρωτάρη



ekkli
24-03-05, 13:28
όπως φαίνεται κ στο πλάι, πρώτη φορά γράφω στο σάιτ,
άρα καλώς σας βρήκα :respekt:

αυτή τη στιγμή κινούμαι στι διαδίκτυο με pstn
και σκοπεύω να αναβαθμιστώ σύντομα.
το σχέδιο μου είναι το εξής:
γραμμή 256/128 από οτε κ ίδια σύνδεση από forthnet.
κοστος το μήνα απ'ότι είδα περίπου 50 ευρά
χάζευα χθες όλο το βράδυ το foroum κ τπτ κακό για forthnet
-σε σημείο να το σκέφτομαι δλδ- δεν βρήκα.

χρειάζομαι τις γνώσεις σας στο εξής:
το router είναι δύσκολο να το εγκαταστήσω μόνος μου?
αν έρθει τεχνικός του οτε κοστίζει 45 ευρά
κ δεν ψήνομαι να δώσω 2 μεροκάματα κ τελικά να τον δω να συνδέει 2 καλώδια κ να φεύγει :evil:

αν έχετε υπόψιν σας κανένα tutorial χρήσιμο θα ήταν
-για οποιοδήποτε ζήτημα σχετικό με dsl, πχ δεν ξέρω τι είναι το dslam.

επίσης οποιαδήποτε υπόδειξη σας για να προσέξω κάτι θα είναι υπερπολύτιμη


δεν είμαι σίγουρος αν το έχω βάλει στο σωστό section,
αν οι mods νομιζουν ότι ταιριάζει καλύτερα αλλού, ας πάει

nxenos
24-03-05, 13:42
Wellcome!
Καταρχην δεν ειμαι ο ειδικος να σου απαντησω για ολα.Για το μονο που μπορω να σου πω ειναι να παρεις αβλεπει τον συνδιασμο που ειπες!Δηλ.ΟΤΕ-Forthnet.Τωρα οσο αναφορα την εγκατασταση του router πιστευω πως δεν θα βρεις δυσκολια να το εγκαταστησεις μονος σου.Δεν ειναι τιποτα.Εγω φαντασου πως ειχα κρατησει ενα παλιο τευχος του RAM με αφιερωμα στο DSL και ετυχε να δω την συνδεσμολογια απο κει!
Μαλλον δεν βοηθησα και πολυ.Ελπιζω να το κανουν αυτο καποιοι experts Μιας και εγω περα απο την αρχικη εγκατασταση,δεν μου εχει παρουσιαστει καποιο τεχνικο προβλημα και δεν εχω ασχοληθει καθολου!

Crosstalk
24-03-05, 13:47
Καλως ηλθες...........

Απο ΟΤΕ δεν μπορεις να παρεις 256/128.......αναγκαστικα την 384/128 γραμμη θα παρεις και πανω σε αυτην μπορεις να παιξεις με οποιονδηποτε ΙΣΠ στα 256/128!

Δεν αξιζει να πετας λεφτα σε τεχνικους, τα περισσοτερα ρουτερακια/μοντεμακια ειναι ευκολα στην εγκατασταση, ασε που για τις ρυθμισεις οι περισσοτεροι ΙΣΠς εχουν εξυπρετηση πελατων και δινουν οδηγιες!

Για αρχη σε θεματα ADSL μπορεις να διαβασεις εδω http://www.adslgr.com/features/ADSLgr_info/index.php


Καλη αρχη φιλε μου!

ekkli
24-03-05, 14:01
nxenos, μήπως θυμάσαι ποιο τεύχος του ram ήτανε?
περίπου του πότε ήτανε έστω?

nxenos
24-03-05, 14:10
Φιλε μου θα σε γελασω γιατι τωρα μπαινω στο forum απο το γραφειο και δεν μπορω να το δω.Ηταν προσφατο παντως πριν 2-3 μηνες νομιζω.Μπορεις να το ψαξεις αμα θες στο site του RAM www.in.gr/ram.Εκει πρεπει να το εχει το τευχος...αλλιως μπορω να το ψαξω το βραδυ απο το σπιτι και να σου απαντησω..

nxenos
24-03-05, 14:15
Λοιπον,ειναι στο τευχος Δεκεμβριου 2004 τευχος 186!
Μπηκα τωρα και το εψαξα..

ekkli
24-03-05, 14:18
thnx a lot k tous 2.
crosstalk, μαλλον δεν είχα κοιτάξει αρκετά καλά το σάιτ προτού ποστάρω :oops:

@ ADSLgr.com All rights reserved.