PDA

Επιστροφή στο Forum : Καταγγελία!!!



Eneekay
10-12-07, 14:03
Θεσσαλονίκη, 10/12/2007

Θα ήθελα να σας απασχολήσω για λίγο, σχετικά με ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω με το κατάστημα υπολογιστών e-shop.

Αρχικά, στις 23/11 παρήγγειλα διάφορα εξαρτήματα για έναν υπολογιστή. Το κατάστημα στην σελίδα του, απ'όπου γίνονται οι παραγγελίες, έλεγε ότι θα είναι παραδοτέα σε 1-2 ημέρες. Η παραγγελία καθυστέρησε σχεδόν μία βδομάδα (6 μέρες) λόγω έλλειψης ενός προϊόντος, χωρίς ειδοποίηση. Το έμαθα μόνο αφού επικοινώνησα εγώ μαζί τους και στην συνέχεια ακύρωσα το συγκεκριμένο προϊόν. Τα προϊόντα ήταν στο κατάστημά τους μέχρι την Πέμπτη 29/11 και ενώ η παράδοση στο σπίτι υποτίθεται πως καθυστερεί για μια μέρα, όταν τους κάλεσα την Παρασκευή 30/11 μου είπαν πως θα παραδοθεί την Δευτέρα 3/12. Πήγα και παρέλαβα από το κατάστημα τους τα πράγματα για να αποφύγω την καθυστέρηση.

Όταν σύνδεσα τον υπολογιστή βρήκα πως το "κουτί" είναι ελλατωματικό και το Σάββατο 1/12 το επέστρεψα στο κατάστημα. Εκεί με άφησαν να περιμένω μισή ώρα για τεχνικό, ο οποίος με πληροφόρησε ότι δεν υπάρχει τμήμα service στην Θεσσαλονίκη και ότι θα σταλεί για έλεγχο στην Θεσσαλονίκη. Το εξάρτημα πέρασε τον έλεγχο γύρω στην Πέμπτη 6/12 απ'ότι μου είπαν, διαπιστώθηκε το ελλάτωμα και από τότε βρίσκεται σε κάποιο "Τμήμα Διεκπεραίωσης" και δεν μου λένε ούτε πότε περίπου θα γίνει αντικατάσταση. Σήμερα, Δευτέρα 10/12, μου είπαν ότι "μάλλον" η αντικατάσταση θα γίνει σήμερα ή αύριο (με επιπλέον καθυστέρηση για να φέρουν στην Θεσσαλονίκη το νέο εξάρτημα).

Επίσης, στις 4/12 παρήγγειλα μία οθόνη που υποτίθεται ότι είχε άμεση διαθεσιμότητα. Μετά από καθυστέρηση επικοινωνίας μαζί μου, τους τηλεφώνησα στις 5/12. Μου είπαν ότι η οθόνη δεν είναι διαθέσιμη πλέον και ότι μου έστειλαν e-mail το πρωί. Δεν μου είχαν στείλει κανένα e-mail. Την ίδια στιγμή, με τον υπάλληλο που με εξυπηρετούσε στο τηλέφωνο, έκανα παραγγελία μιας άλλης οθόνης με επίσης άμεση διαθεσιμότητα. Μετά πάλι από καθυστέρηση επικοινωνίας, τους τηλεφώνησα την επόμενη μέρα, για να ανακαλύψω ότι πάλι δεν υπήρχε η οθόνη και τελικά ακύρωσα την παραγγελία.

Έχω όλες τις σχετικές αποδείξεις που μου έδωσαν καθώς και τα email επικοινωνίας.

anti
10-12-07, 16:35
Ελπίζω να μην αναφέρεσαι στο http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.801400 γιατί το έχω παραγγείλει κι εγώ!

21century
10-12-07, 18:39
Πες μας το κατάστημα και που και πότε κοινοποίησες την καταγγελία σου στο ΙΝ.ΚΑ αλλά και σε άλλους φορείς. Ο καταναλωτής έχει δύναμη ....

Eneekay
10-12-07, 21:53
Όχι, δεν είναι αυτό το προϊόν. Σήμερα το κοινοποίησα στο νέο ΙΝΚΑ, αλλά δεν έχει επικοινωνήσει κανείς ακόμη μαζί μου.

grgz
11-12-07, 00:21
Έχεις απόλυτο δίκιο...

Ξέρετε ποιό είναι το καλύτερο;

Το ύφος εκατό καρδιναλίων που έχει το (πιτσιρικάδικο) προσωπικό τους.

Σ'έχουν γραμμένο κυριολεκτικά στ'@@@@@@ τους.:evil:

cranky
11-12-07, 19:28
Ενα πράμα δεν καταλαβαίνω , ρε παιδιά :Σ' ολα τα fora, γίνεται χαμός απο καταγγελίες για το συγκεκριμένο μαγαζί.Γιατί πεφτετε ολοι με τα μούτρα να ψωνίσετε απο 'κεί ??

Sebu
11-12-07, 20:04
@cranky

Ισως γιατι μαζι με το Πλαισιο ειναι τα δυο live μαγαζια με τις φθηνοτερες τιμες τα οποια εχουν και online παρουσια.

Προσωπικα δεν θα εμπιστευομουν να αγορασω ηλεκτρονικη συσκευη απο μαγαζι που δεν εχει φυσικη υποσταση και πιστευω και παρα πολλοι αλλοι.

Ετσι η μοναδικη εναλλακτικη ειναι το Πλαισιο και το E-shop τα οποια καλως ή κακως κανουν πολεμο τιμων σε παρα πολλα ειδη και δεν υπαρχει κανενα κινητρο να προτιμησεις τον ανταγωνισμο.

Στην Στουρναρη στην καλυτερη των περιπτωσεων να βρεις απο τα μικρα μαγαζια τις ιδιες τιμες. Γιατι να προτιμησεις λοιπον το χ,ψ,ζ μικρο μαγαζι με μοναδικη παρουσια στη Στουρναρη το οποιο αυριο το πρωι μπορει να κλεισει και να μπλεξεις με RMA με το εξωτερικο και ανυπαρκτο service???

Εδω δεν εβγαινε και εκλεισε το Ram-Shop που ειχε και μια ιστορια στη Στουρναρη και σε καποια πραγματα αν πηγαινες απο εκει εβρισκες καλυτερες τιμες απο Πλαισιο και E-shop. Ειχα τυχει σε 2-3 περιπτωσεις να μου κανουν 10-20% εκπτωση στην τιμη του site και να βρεθω κατω και απο την τιμη του Πλαισιου και του E-shop.

Δεν το συζηταω για την επαρχια οπου η παρουσια μαγαζιων πληροφορικης με ποικιλια και καλες τιμες ειναι ανυπαρκτη. Ειναι λογικο λοιπον γιατι η πλειονοτητα του κοσμου προτιμα το Πλαισιο και το E-shop.

Γιατι ξερεις οτι και να γινει κατι τις περισσοτερες φορες ειτε θα στο αλλαξουν χωρις κουβεντα ειτε θα ταλαιπωρηθεις λιγοτερο απο οτι με ενα μικρο ανεξαρτητο μαγαζι.

Οι τυχον εξαιρεσεις που ακουγονται εδω μεσα ειναι λιγες σε σχεση με τους χιλιαδες χρηστες υπολογιστων στην Ελλαδα, τα κακα παντα δημοσιευονται και μαθαινονται πιο ευκολα απο τα καλα νεα και οι εξαιρεσεις υπαρχουν για να επιβεβαιωνουν τον κανονα.

Δυστυχως ή ευτυχως αυτη ειναι η πραγματικοτητα.

andreasp
12-12-07, 01:16
Έχεις απόλυτο δίκιο...

Ξέρετε ποιό είναι το καλύτερο;

Το ύφος εκατό καρδιναλίων που έχει το (πιτσιρικάδικο) προσωπικό τους.

Σ'έχουν γραμμένο κυριολεκτικά στ'@@@@@@ τους.:evil:

Δεν ξερω αν θα το πιστεψεις, αλλα αυτη η συμπεριφορα ειναι απο Ανωθεν!
Ειναι εντολη! να ειναι τοσο ψυχροι.
Εχουν υπάρξει περιπτώσεις, υπαλλήλων που απολύθηκαν, γιατι ΔΕΝ ηταν ετσι.

grgz
12-12-07, 02:13
Δεν ξερω αν θα το πιστεψεις, αλλα αυτη η συμπεριφορα ειναι απο Ανωθεν!
Ειναι εντολη! να ειναι τοσο ψυχροι.
Εχουν υπάρξει περιπτώσεις, υπαλλήλων που απολύθηκαν, γιατι ΔΕΝ ηταν ετσι.


Την επόμενη φορά που θα συμβεί σ'εμένα,αν συμβεί, θα τους γ........ω όλους τους εκεί μέσα γιατί έχω τον τρόπο μου...:evil:

Godaemon
12-12-07, 02:38
Την επόμενη φορά που θα συμβεί σ'εμένα,αν συμβεί, θα τους γ........ω όλους τους εκεί μέσα γιατί έχω τον τρόπο μου...:evil:

Kαλά κατούρα και λίγο....
Αμα δεν γουστάρεις μην πας e-shop, απλά τα πράγματα.

Βαρεθήκαμε την ισοπέδωση πλέον.
Κάποια μαγαζιά εξυπηρετούν χιλιάδες παραγγελίες το να γίνουν και κάποια λάθη λογικό είναι.
Εχω αγοράσει και απο πλαίσιο και απο e-shop παρα πολλές φορές.

Και στα 2 μαγαζιά με κάποια παραγγελία κάποια στιγμή έγινε μαλακία , δεν βγήκα σε φορουμ να χτυπιέμαι και να σκούζω για καταγγελίες....

Λέτε να έχουν όφελος να σας καθυστερούν ή να μην σας εξυπηρετήσουν σωστά? Δεν νομίζω.

sdn
12-12-07, 04:20
Kαλά κατούρα και λίγο....
Αμα δεν γουστάρεις μην πας e-shop, απλά τα πράγματα.

Βαρεθήκαμε την ισοπέδωση πλέον.
Κάποια μαγαζιά εξυπηρετούν χιλιάδες παραγγελίες το να γίνουν και κάποια λάθη λογικό είναι.
Εχω αγοράσει και απο πλαίσιο και απο e-shop παρα πολλές φορές.

Και στα 2 μαγαζιά με κάποια παραγγελία κάποια στιγμή έγινε μαλακία , δεν βγήκα σε φορουμ να χτυπιέμαι και να σκούζω για καταγγελίες....

Λέτε να έχουν όφελος να σας καθυστερούν ή να μην σας εξυπηρετήσουν σωστά? Δεν νομίζω.

:oneup: Με 2 διαφορές

1. αν το πρόβλημα γίνεται συστηματικά και επαναλαμβανόμενα τότε αξίζει να κάνει κάποιος φασαρία....

2. κατούρα και λίγο έξω είναι το σωστό :)

vaggoulas
12-12-07, 05:46
Δεν έχει αυτό που θες?Πας και το βρίσκεις αλλού.Μαγαζιά πάρα πολλά υπάρχουν.Θα κάνεις καταγγελία επειδή έγινε παραγγελία για κάποιο προϊόν που στην πορεία δεν ήταν τελικά διαθέσιμο?Παιδιά έλεος.
Καταγγελία ναι σε περίπτωση που έχει σχέση με την εγγύηση και δεν σε καλύπτουν όπως θα έπρεπε.

djapal
12-12-07, 10:27
Ιδέα μου είναι ή πέσανε μαζικώς οι καταγγελίες για το eshop στα φόρουμς/φόρα; :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.